Odlupovanie laku na aute

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

bikerx7
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 22.05.2011 12:28
Zdieľať na Facebook

Odlupovanie laku na aute

Príspevok od používateľa bikerx7 »

Zdravím, mám taký problém a potreboval by som poradiť, na aute (Passat 3C 2010 - farba modrá metalíza) sa mi odlupuje vrchná priesvitná laková vrstva, mám to na oboch ľavých dverách aj na blatníku a zadnom nárazníku, chcem sa spýtať či sa to dá riešiť aj nejako inak ako zbrúsením a novým nástrekom. Predom dakujem za pomoc.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nedá
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Tam kde sa to odlupuje ,znamená,že na týchto dieloch bolo robené dodatočné lakovanie.....

A dovolím si tvrdiť,že je to staršieho dáta , technologiou PPG /nitrolak/

Ekologické farby na vodnej báze s odlupovaním problem nemajú..
herin
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

Taktiež mám ten istý problém na takom istom aute, len olupuje sa mi to iba na prednom nárazníku..najprv tam bola bodka a potom sa to začalo šíriť ako rakovina..a už mám olúpané časi aj 10-15 cm..
Plánujem to dať opraviť/nastriekať a teda mám povedať lakýrnikovi aby to nerobil tou PPG technologiou, ale farbou na vodnej báze?
Ešte sa spýtam pri tej vodnej báze laku netreba prestrek bezfarebným lakom či ako?
Farbu mám Red Tornado..čiže to nieje metla...
yopka
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 18.02.2012 23:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa yopka »

laco1871 napísal:Tam kde sa to odlupuje ,znamená,že na týchto dieloch bolo robené dodatočné lakovanie.....

A dovolím si tvrdiť,že je to staršieho dáta , technologiou PPG /nitrolak/

Ekologické farby na vodnej báze s odlupovaním problem nemajú..


Zdravim vobec to nie je pravda ze voda nema problem s tym to... problem skor tvori nedodrzanie technologickeho postupu plus pridruzene faktory ako teplota,cas, vlhkost atd... az v poslednom rade je to material, aj ked niekedy je to ako prve co tvori problem..




Ktomu panoni vyssie s tornado red, ak mate problem s olupovanim vrchnej vrstvy a je relativne cira tak mate lakovanu farbu, aj ked to nie je metaliza,perlet.. postup opravy ako bolo uvedene rozbrusit na podklad a nanovo prelakovat... ziadne keci o ppg technologii.. btw modra pacific pri skode sa skoro kazdy jeden model fabia,rapid octa rv po 2016 olupuje lak.. ale to uz je prooblem vyrobnej linky... dakujem za pozornost pekny den
Coudy22
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 02.11.2008 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Coudy22 »

Aj mne to zacalo robit na Octavii 2005, zacala sa lupat strecha
fkk
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 06.08.2017 23:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fkk »

Mne sa toto dialo na starom aute (VW, 1999), začalo to robiť už predošlému majiteľovi (údajne po návšteve umývačky, že asi tam mali nejaký moc agresívny prostriedok). Najprv kapota (tá sa už olúpala celá), potom strecha a aj ostatné časti (dvere, kufor, ...) a dokonca aj lakované plastové česti ako spätné zrkadlá. Čo som vypozoroval tak tá priesvitná vrstva išla dole hlavne po daždi keď bolo auto mokré (stačilo sa dotknúť kúsku čo bol odlúpený ale ešte bol na aute a hneď to išlo dole aj s kúskom ďalšieho priesvitného laku). Na aute bol striekaný jeden blatník a na tom jedinom sa to nedialo.
Vôbec som to neriešil lebo auto už bolo dosť obúchané (a staré) ale verím že na novšom to naštve.

Moja skúsenosť je taká, že sa to bude len zhoršovať.

Čo som počul tak práve laky na vodnej báze sú nekvalitnejšie oproti starším (keď sa neriedilo vodou) hlavne čo sa týka odolnosti proti odletujúcim kamienkom.

Povedal by som, že to olupovanie laku je kombinácia nekvalitnejších (ale ekologických) lakov, poveternostných vplyvov, slnečného žiarenia, kyselých dažďov, ... .

Kamarátovi sa takto začal olupovať spojler po tom čo mu ho osral vták a nejaký čas tam to hovno nechal (vtáči trus je tiež agresívny).
Cumo
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 05.09.2007 18:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Cumo »

No vôbec to nemusí znamenať že to bolo opravované !!
Je dosť automobiliek ktoré majú stýmto problém ale najviac VW Group a úžitkové autá napr Fiat Ducato , Boxer , Jupmer ...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nasplietaného tu je toho ozaj veľa.Treba si urobiť najprv jasno vo veciach než sa trepne.Vodná báza ...to sa netýka žiadnych lakov,ale podkladu,či báza,to čo je farebné pod lakom..Jedine to je (môže byť) vodná báza,navrchu nikdy.Po odlupovaní sa pátralo veľa,a zhoda zatiaľ je na tom,že sa týka vozidiel kde vo výrobe vybehla chybička a vozidlo sa lakovacieho procehu vyradí,vada sa opravuje.Ibaže je natiahnutá doba odvetrania bázy a tak sa tam dostane vrchný lak z velkým zpozdením. UV urobí svoje a dokončí proces slabej prídržnosti laku báze.Asi to pozná každý lakýrnik,nastrieka bázu,nechá odvetrať,a naleje lak.Nikdy sa neoddelí.Logicky ak nie sú pomiešané nejaké šmejdy a bol dodržaný postup.Nikdy sa neodlupujú časti mimo dopadu slnka
Z PPG to nemá zhola nič spoločné
fkk
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 06.08.2017 23:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fkk »

Treba si urobiť najprv jasno vo veciach než sa trepne.Vodná báza ...to sa netýka žiadnych lakov,ale podkladu,či báza,to čo je farebné pod lakom..Jedine to je (môže byť) vodná báza,navrchu nikdy.
Veľa ľudí (aj ja) chápe lak aj ako farbu (farebný / priesvitný), nie som lakovač tak neviem ako sa správne nazývajú jednotlivé vrstvy. Čo som v svojom príspevku napísal ako
Čo som počul tak práve laky na vodnej báze sú nekvalitnejšie oproti starším (keď sa neriedilo vodou)
tak som tým myslel tú farebnú zmes (to čo je pod tým priesvitným lakom) ktorou sa strieka auto.
benz2
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02.12.2013 16:56
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa benz2 »

Ako myamestanec PPG , mám jeden postreh.V domácich podmienkach sa ani nedá priblížiť k technológii PPG, ktorá sa používa v Automotiv.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Z PPG nie je žiaden problém ani v súkromnej lakovni.Jeden donesie Glasurit,iný Mobihel,doniesli dokonca Body,už sa striekalo kadečo a neviem jediný prípad zopakovania problému.Ak je rozhodnutie na lakovni,určite si vyberie overené a kvalitné,u nás to bolo Spiec Hecker s ktorým boli výborné výsledky a elitné laky.Ale neolúpal sa ani Mobihel,a to radí každý na chvost
Hondar
Príspevky: 504
Dátum registrácie: 24.02.2015 18:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Hondar »

Takze naozaj sa to neda nijako zastavit, ak sa uz raz zacne olupovat lak?
Myslim bez brusenia a prelakovavania, ktoreho cena by prevysila cenu vozidla...
Co takto olupat dole co poriadne nedrzi (napr. vystrihnutym kuskom plastovej PET flase) a nasledne po poctivom odmastneni liehom nalepit na postihnuty dielec bezfarebnu foliu? Ostalo by to pod nou "zasanovane"? Pod olupanym lakom je totiz farba stale neposkodena....len ten lak ubuda a robi nepekne flaky.
A veru uz som videl Octaviu co nemala takmer ziaden lak na oboch kapotach ani na streche....a do takeho stadia sa iste nikto nechce dostat.
Pripadne nejaky iny spôsob neexistuje?
bikerx7
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 22.05.2011 12:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bikerx7 »

Ja sa tiež snažím hľadať iné možnosti ale zatiaľ ich moc nieje a čas beží, videl som jedno video kde chlapík tu priesvitnú vrstvu laku dával dole stlačeným vzduchom a všetko to krásne odletovalo dole ale pochybujem že by to tak reálne fungovalo.. ešte ma napadlo to skúsiť spraviť lokálne tak ako vravíš ty Hondar, ale miesto tej folie to dookola opadanej časti oblepiť a nanovo dieru zastriekať lakom a následne skúsiť vyleštit ale to by asi bezchybné nebolo.
Hondar
Príspevky: 504
Dátum registrácie: 24.02.2015 18:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Hondar »

Pri streknuti lakom, neviem ci to chyti na ten podklad - tam by mala byt zarucena naväznost na pôvodny material...
Ale aby som bol uprimny mne vobec nejde o to aby to bolo bezchybne, skôr o to aby sa to nesirilo.
Po kazdej zime su to väcsie plochy. Ja to mam zial na A stlpiku a casti strechy vedla stresneho okna. Takze spekulujem ako (lacno) zastavit tuto "rakovinu", nie aby to bol cukrik. Aj ked zbytok auta ma lak, na svoj vek, naozaj krásny.
Mate prosim nejake napady??
Napísať odpoveď

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných