Zadržanie Špz a TP, kvôli čelnému sklu + pokuta

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Ajina
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 10.01.2018 11:32
Zdieľať na Facebook

Zadržanie Špz a TP, kvôli čelnému sklu + pokuta

Príspevok od používateľa Ajina »

Dobry, chcela by som sa opytat nasledovne : som majitel auta ktoremu bol odobraty TP a ŠPZ kvoli prasknutemu celnemu sklu. Šofér dostal pokutu. Ja dam opravit celne sklo ale sofer tu pokutu nechce vyplatit, je to pravda ze inac mi nebudu vratene doklady?
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

musis absolvovat aj STK
jarka1979
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 22.11.2010 13:08
Zdieľať na Facebook

Re: Zadržanie Špz a TP, kvôli čelnému sklu + pokuta

Príspevok od používateľa jarka1979 »

Ajina napísal:Dobry, chcela by som sa opytat nasledovne : som majitel auta ktoremu bol odobraty TP a ŠPZ kvoli prasknutemu celnemu sklu. Šofér dostal pokutu. Ja dam opravit celne sklo ale sofer tu pokutu nechce vyplatit, je to pravda ze inac mi nebudu vratene doklady?
Nerozumiem,čo má technická spôsobilosť vozidla spoločné s pokutou? Ak vozidlo prejde STK tak dostaneš papiere ako majiteľ späť. Pokuta sa týka vodiča,ktorý jazdil s autom,ktoré bolo technicky nespôsobilé...
wikyxxx
Príspevky: 1142
Dátum registrácie: 13.01.2009 17:19
Bydlisko: Okres Malacky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wikyxxx »

Vy ako majitelka zaplatte pokutu prečo by ju mal šofer chudák platit.
EASY206
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 03.04.2011 12:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa EASY206 »

Ano,logicky by mal majitel vozidla zaplatit tu pokutu,ale na druhej strane vodic vedel otom ze je prasknute sklo a ze moze mat z toho problemy ak ho zastavia policajti.Kto by teda mal zaplatit tu pokutu?
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Bol som v takej firme zo slusnym autoparkom.Ale jediny vergel co by vysiel za branu bez strachu ze by mi dali chlpaty pokutu by bol paletovy vozik.Na opravy nedat ani halier,nic neopravovat lebo to radsej dame do srotu a potom sa dispecer cuduje ze sofer buchne dverami a ide prec.A ked mi v Tatre dosla nafta tak to ma dorazilo.Ved rano bolo este 1/4 nadrze a to musi stacit.Ked mi masina zdochla.stale ukazovalo 1/4 nadrze :40bd:
Kazdy den mi islo o papiere.Ale najhorsie je na tom vodic ktory zodpoveda za cudzie auto a este sa na neho aj stazuju.Aj tak sa to da.
Ajina
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 10.01.2018 11:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Ajina »

Vodicovi bol zadrzany vodicsky kvoli tomu ze nemal hotovost. Preco by som mu to mala ja platit? Vie mi niekto poradit ci dostanem tie doklady spat? Lebo taku info mi dali ze kym sa to nevyplati tak nedostanem. Alebo ma zavadzaju
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

Tu je dôležitá jedna vec(aspoň z ľudského hľadiska)vedela ste o tej praskline alebo nie?Poslala ste vodiča na cestu s vedomím že je auto v 100% stave?Ak ste o tom vedela tam mu treba tú pokutu zaplatiť.
draik
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 19.03.2011 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa draik »

Zadržanie VP skrz nezaplatenia pokuty na mieste a zadržanie osvedčenia a tabuliek sú dve rozličné veci. Po pominutí dôvodov zadržania osvedčenia a po žiadosti prevádzkovateľa vozidla PZ doklady a tabuľky vráti.
Za zaplatenie pokuty zodpovedá vodič. Ak vozidlo nebolo spôsobilé, nemal ho prevziať a jazdiť.
jarka1979
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 22.11.2010 13:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jarka1979 »

Vodicovi bol zadrzany vodicsky kvoli tomu ze nemal hotovost. Preco by som mu to mala ja platit? Vie mi niekto poradit ci dostanem tie doklady spat? Lebo taku info mi dali ze kym sa to nevyplati tak nedostanem. Alebo ma zavadzaju


Ano zavadzaju,toto nema opopru v zakone. Nebavime sa o moralnej rovine,ale pravnej. Pokuta bola ulozena osobe XY. Ta osoba je povinna pred jazdou skontrolovat nevyhnutne nalezitosti. Prasknute sklo je viditelna zavada. Skor mi je cudne,ze to tak tlacia az na hranu,nakolko prasknut sklo na aute mi moze kedykolvek pocas jazdy a urcite koli tomu nezastavim a nenecham auto na krajnici. Vodic mohol slusne policajtom vysvetlit,ze sa mu to stalo pred 5 min. a ide doservisu. Toto trochu zavana neuplnym popisom stavu veci...
Ajina
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 10.01.2018 11:32
Zdieľať na Facebook

Jarka1979

Príspevok od používateľa Ajina »

Mne to bolo takto podane ako to opisujem. Ja som pozicala znamemu auto,ktory ho pouzival.
brona76
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 19.04.2008 19:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa brona76 »

toto bolo treba napisat hned
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Ale vodicovi pri zadrzani museli dat papiere na ktore auto moze ist do servisu a STK.pretoze neako sa tam dostat musi.Dat spravit sklo,ist na STK,chlpatym a daju papiere.Pokutu dostal blby sofer pretoze prasklina sa neda dokazat ze sklo neprasklo pred 5 minutami.Alebo uz bol zaznam niekedy ze to sklo bolo prasknute.Pretoze za sklo sa papiere od auta neberu.To ze sofer behal s takym autom je jeho problem aj pokuta.
m...
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 25.05.2009 08:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa m... »

fizli ti mozu povedat ze teraz je auto v nesposobilom stave a do servisu sup na odtahovke.

mna by zaujimalo ako dlho ho mal ten clovek od teba pozicane. a ci tam ta prasklina bola uz predtym ako ho zacal pouzivat alebo sa stalo jemu... ale osobne by som bol vdacny ze za pozicanie auta nemusim platit a pokutu by som si vyriesil sam. a ak sklo prasklo pri mojom uzivani tak jasna vec ze to ide na moje triko :-\
anonymous-astra
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 31.05.2015 13:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa anonymous-astra »

Mimochodom, k polemike kto ma zaplatit pokutu...

Zakon pozna oba pripady:

- prevadzkovatel* vozidla nesmie prikazat ani dovolit, aby sa na jazdu pouzilo vozidlo, ktore nesplna podmienky,
(* - prevadzkovatelom moze byt vlastnik alebo drzitel a nemusi to byt ta ista osoba)

- vodic je povinny pouzit na jazdu len vozidlo, ktore mozno prevadzkovat v cestnej premavke.


Podobne je to pri STK. Prevadzkovatel vozidla je povinny pristavit vozidlo vcas na kontrolu. Ak tak nespravi, pride mu pokuta domov: prevadzkovatel nepristavil vozidlo. Vodic je povinny pouzit na jazdu vozidlo s platnou STK, ak ho chytia na ceste, pokutuje ho na mieste policia: vodic pouzil vozidlo, ktore nemal.


- Ty (iba ak si o prasknutom skle vedela) si porusila povinnost prevadzkovatela vozidla, dovolila si pouzitie vozidla, ktore nesplna podmienky. (Tak isto napriklad nesmies odovzdat vozidlo vodicovi bez vodicskeho opravnenia alebo pod vplyvom alkoholu - to ale neznamena, ze ked ma niekto tyzden pozicane auto a ozerie sa, ze za to zodpovedas.)

- On, ako vodic, nevykonal kontrolu technickeho stavu pred jazdou a pouzil na jazdu vozidlo, ktore sa pouzit nesmie.


Predpokladam, ze ho pokutovali podla § 4 Povinnosti vodica, takze si pokutu plati on. Nezaplati, nedostane naspat vodicak. Ty ked si das do poriadku technicky stav, dostanes tabulky a osvedcenie o evidencii naspat. Precitaj si cely paragraf 72: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... aragraf-72 Vozidlo bolo nesposobile (odsek 1 a), policajt zadrzi aj ECV (odsek 2), vyda o tom doklad (odsek 3), ked dovod zadrzania pominie, na tvoju ziadost ti to vratia (odsek 5).

Medzi dovodmi na zadrzanie sa uvadza aj neuhradenie pokuty vodicom (odsek 1 m), ale to je iba v pripade priestupku na useku myta. Cize zadrzanie a vratenie tabuliek+osvedcenia o evidencii (paragraf 72) a zadrzanie a vratenie vodicaku (paragraf 71, pripadne 70) su navzajom oddelene veci.
Naposledy upravil/-a anonymous-astra v 10.01.2018 20:09, upravené celkom 1 krát.

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných