Čelné sklo sa už z PZP neprepláca?

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

pepegi
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 17.06.2009 22:49
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepegi »

cg22 napísal:draik
a co povies na priklad o 6 rano nehoda dohoda ze ano uznavam chybu o 12 pridem za nim nech spiseme spravu o nehode a uz sa vykrucal nakoniec ales spisane ale vinnik to nenahlasil na poistovni lebo ved to je len oskrete to nie je skoda!!!!!!!!
Draik, ako súčasť povinnej výbavy vozidla je aj tlačivo Správa o nehode. Ak vinník súhlasí , že spôsobil škodu, nie je problém venovať pár minút vyplneniu tlačiva, kde sa uvedú všetky údaje účastníkov s malým nákresom poškodení, osobnýmni údajmi , číslami OP, VP. Po vyplnení a podpísaní ideš na poisťovňu a až po ich obhliadke dáš opraviť. Ak vinník nebude chcieť vyplniť resp. podpísať, tak voláš políciu a z miesta nehody neodchádzaš. Až tá po šetrení určí, či išlo o škodovú udalosť alebo DN a kto je vinník. Ale udalosť je až do šetrenia stále nehoda. Ak bol určený vinník a udalosť nenahlásil poisťovni alebo nemal poistené auto, poškodený dostane úhradu z garančného fondu kancelárie pois´tovateľov, ktorá následne vymáha škodu od vinníka aj s pokutou. Základ všetkého je prvotné riešenie škodovej udalosti - nehody na mieste , ktoré môže predísť mnohým neskorším problémom. Dobré je aj urobiť si zopár fotiek alebo videí na mobil, čo pri dnešnej technike myslím si nie je problém. Taktiež aj pri naoko menších nehodách ako sú pokrivené predné plechy ap. je niekedy lepšie volať políciu, nakoľko môže byť škoda vyššia ako sa zdá a môže presiahnuť 4000 € /poškodenie elektr. súčiastok, senzorov ap./ a taktiež ak to je zdokumentované políciou poisťovne majú menší priestor na špekulácie.
anonymous-astra
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 31.05.2015 13:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa anonymous-astra »

mjato napísal:Dlhsie zvazujem kupu kamery do auta a ked tu mame takuto temu opytam sa Vas ktoru outddorovu kameru by ste mi odporucili do auta.Cena do 150euro a zaznam v kvalite aspon 1920x1080pix.Da sa vobec oudorova kamera /na stalo/ napojit na autozapalovac,alebo treba len autokameru.Chcel by som tu kameru vyuzit aj na motorku popripade ine sportove aktivity.Da sa verit neznamej znacke,alebo su to vyhodene peniaze?
- Je to naozaj "vykolajenie" temy, lepsie by bolo zalozit zvlast temu, lebo vsetci tu naokolo riesia pravne a ine aspekty skodovej udalosti/nehody s celnym sklom vs. poistka PZP a aj keby ti niekto odpovedal (ako doteraz nikto neodpovedal a teraz tak robim ja), tak to tu bude maximalne neprehladne, bude sa tu splietat jedna tema (technicke kamerovanie) cez druhu (pravo, poistky, dokazovanie, policia). Moze to tu ked tak niektory moderator fora vystrihnut do zvlast temy az s mojou odpovedou?

- S temou kamenov do celneho skla to zase az tak nesuvisi. Uvedom si ake mas obrovske zorne pole cez celne sklo a teraz si predstav, ze cely ten obrovsky priestor sa mapuje na puhych 1920 krat 1080 pixelov. Uz fotaky pred 15-timi rokmi mali rozlisenie 5 megapixelov (1920x1080 je 2 mpix, navyse rozlisenie v mpix rastie kvadraticky, lebo narasta sirka aj vyska v sucine) a ked si vystup z takeho fotaku (a to sa bavime o perfektne zaostrenom a exponovanom) zobrazis na modernom monitore na plnu obrazovku a nebodaj este aj zvacsis, co tam vidis? Rozmazane smuhy.

Vlastna skusenost, dostal som peknych par sutrov do celneho skla (nastastie sa mu vzdy nestalo vobec nic, az jedneho dna, stojac na slnku so skrizenou kastlou polkou auta na obrubniku [riadne vyznacene miesto mestom :342a: ] len tak puklo cele celne krizom :40bd: ). Ked som stahoval zaznam tych sutrov, tak za priaznivych podmienok (silne osvetlenie zo spravneho smeru) vidis v zazname kamen v obraze asi tak posledny meter ako prilieta, ale absolutne nevidis odkial priletel. Za horsich podmienok nevidis vobec nic, len v zazname pocut ranu.

Mozno v 4k oproti 1080p vidno trochu viac, ale:
a) musi to byt perfektne zaostrene, co je problem (autofocus bude ostrit kadetade, fixfocus zase ma problemy s velkym teplom v lete/velkym chladom v zime, kedy sa ohnisko posuva tepelnou roztaznostou materialov),
b) budes potrebovat oooobrovsku kartu,
c) bude to drahe, lebo enkodovat 4k video za behu tiez nie je len tak.
Casto aj tie 1080p kamery limituje viac ostrost a enkodovanie nez ich vlastny snimac (najhorsie je prehriatie v lete a jazda lesom, listie na stromoch vyzerie cely bitrate a vsetko je stvorcekovane aj v celkom vysokych bitratoch).

- Voci outdoorovej kamere (a aj v ramci autokamery samotnej) budes riesit tri dilemy:

a) Sirka zorneho pola. Na jednu stranu ked budes mat uzky zaber, tych par pixelov sa namapuje na mensi priestor a vsetko, pokial to bude v zabere, bude ostrejsie, napriklad lepsie rozoznas ECV pred sebou. Naopak, uplne vymiznu okraje zorneho pola, okraje cesty, auto, ktore pride z vedlajsej buchne ta do rohu, a podobne. Zaroven bacha na to, ze siroky zorny uhol predlzuje vzdialenost medzi vozidlami. Mne pripada idealne mat siroky uhol vpredu (aj ked to trochu obetuje ostrost ECV), ale aspon trochu to simuluje tvoj rozhlad a uzky uhol vzadu (lepsie vidno na kktov lepiacich sa meter za tebou). Cize ak to chces zaroven pouzivat ako outdoor kameru, bud to bude na outdoor zbytocne siroke (ak to nema poskytovat nejake umelecke zabery) alebo na auto prilis uzke.

b) Baterka. V autokamere nechces bateriu. V zime to stoji v minus 20, v lete na to prazi slnko hrejuce na plus 60 a to je idealna cesta k rychlej smrti, v lepsom pripade, a k nafuknutiu a pripadne aj poziaru litiovej baterie, v tom horsom pripade. Do autokamery patri superkondenzator, neumoznuje sice beh zo zabudovanej baterie pri parkovani (umoznuje len udrziavanie casu/datumu a spravne ukoncenie zaznamu pri vypnuti), ale netrpi problemami litia. Ak uz nahravat parkovanie, tak na to sluzi bud litiova bateria ukryta vnutri v aute na tmavom mieste ako medzikus medzi autom a kamerou alebo pripojenie priamo na bateriu auta cez "chranic" vybitia typu Power Magic.
Samozrejme, outdoorova kamera s vydrzou tri sekundy ti je celkom na nic, tam prave litiovu bateriu potrebujes rovno v kamere...

c) Nechavanie v aute vs. nosenie so sebou. V suvislosti s predchadzajucim bodom (zapojenie kondenzatorovej kamery napevno na palubnu siet/s medzibateriou) a aj v suvislosti s Murphyho zakonmi (prave v momente, ked ta niekto nabura, tak kameru nebudes mat nasadenu a/alebo zapojenu a/alebo zapnutu, lebo si si povedal, ze na tych 1600 metrov po balik na postu sa ti nic nestane) je najlepsia autokamera taka, ktora je v aute namontovana napevno, zapina sa uplne automaticky bez akychkolvek zasahov otocenim klucika v zapalovani a vyzera pri blizkom skumani naozaj ako kamera (ked niekto pozoruje interier, co ti ukradnut, alebo ked pri road rage na to ukazes, je zjavne, ze je to kamera), ale zaroven to na dialku velmi nekrici (takze ti kvoli tomu nevytlcu sklo na dverach - najma kamery s velkym displejom zozadu a natiahnutym kablom zo zapalovaca pripominaju GPS navigacie a fetakov srobovak uz plava do zamku... mne vylomili auto kvoli drziaku na mobil s bezdrotovym nabijanim, ich sklamanie, ked zistili ze ta velka vec, do ktorej ide kabel je len prazdny drziak, muselo byt obrovske).
Takze sa to zase bije so vzhladom a funkciami outdoor kamery (kde chces displej, nechce sa ti to stale montovat/vyberat, krici to).

Ako urcite lepsia akakolvek kamera ako ziadna, ale ja vyrazne doporucujem zabudovanie nenapadnej autokamery so softverom, zapnutim, vypnutim, ostrenim, expoziciou prisposobenymi autokamere do auta napevno (a natiahnut kabel z poistiek okolo strechy a skla dokaze aj uplny amater bez nastrojov) a kupu a nosenie actionkamery prisposobenej na action separatne.
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

@pepegi

Povinná výbava vozidla je predpísaná Vyhláškou Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky z 3. novembra 2009 (§ 16 vyhlášky), ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.
Podľa tejto vyhlášky Správa o nehode nie je súčasťou povinnej výbavy a polícia ju nekontroluje a nemôže kontrolovať v rámci cestnej kontroly, tak isto, ako ani ťažné lano, autožiarovky a hasiaci prístroj, či snehové reťaze...
rudo13
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 09.02.2017 19:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudo13 »

Podľa stanoviska Národnej banky slovenska zo dňa 16.7.2013 ktorá vykonáva dohľad nad finančným trhom sú poisťovne tvoj prípad povinné preplatiť. Ak nie tak podaj žalobu na súd, vtedy to preplatia okamžite neriskujú prehru a súdne trovy. Vieš na Slovensku to funguje tak, že ľudia majú slabé právne povedomie a do toho sa nepúšťajú a poisťovne to zneužívajú. Niečo podobné som riešil za správny poplatok za evidenčné čísla poškodené nehodou ktoré poisťovňa vinníka nechcela preplatiť, vlieklo sa to pol roka ale peniaze som vymohol.
zaklik
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 25.08.2011 07:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zaklik »

asi takto ., keď som mal ja prasknuté sklo od kamienka, zavolal som chalanovi , ktorý mi poisťuje všetko...vybavil právnika, ktorý dostal 50,-€ poslal teplý list do poisťovne a tí preplatili výmenu skla a aj tých 50,-€ ktoré som ja preplatil právnikovi. peniaze poslali do toyoty v ZA a Tí mi volali že tam mám o 50,-€ navyše že to je na právnika.... PS: vinníka som mal, aj papiere vypísané všetky... netreba sa báť
makrela
Príspevky: 2963
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa makrela »

braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

herin napísal:
braga napísal:toho roku schvalil alebo potvrdil ustavny sud ze poistovne to musia preplacat z pzp , vlastna skusenost rocny peugeot boxer alias tatra poistena kooperativa sklo vymenene v original servise vlastna uhrada 800 eur preplatene poistovnou vsetko do centu
Braga fakt si to dal oficialne vymenit,normalne si zaplatil a potom Ti poslali prachy?dotycny ma tiez kooperativu-ze vraj najhorsia poistovna :)
ano bolo to asi v septembri menene peugeot cadca
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Banana republic

Príspevok od používateľa autokomplet »

To ze nepreplacaju plati davno. Mozes si sam pri uzatvarani pzp pripoistit celne okno a potom ti zaplatia mozno aj ...
A to este neviete ze nespotrebovane poistne ked auto predate - tak poistovne NEMAJU CASOVY LIMIT DOKEDY MAJU VRATIT. Hlavne Kooperativa si robi co chce ...
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
pepegi
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 17.06.2009 22:49
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepegi »

raven85 napísal:@pepegi

Povinná výbava vozidla je predpísaná Vyhláškou Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky z 3. novembra 2009 (§ 16 vyhlášky), ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.
Podľa tejto vyhlášky Správa o nehode nie je súčasťou povinnej výbavy a polícia ju nekontroluje a nemôže kontrolovať v rámci cestnej kontroly, tak isto, ako ani ťažné lano, autožiarovky a hasiaci prístroj, či snehové reťaze...
OK, raven, zle som sa vyjadril. Myslel som ako súčasť výbavy vodiča by malo byť štandardné tlačivo, ktoré musí poisťovňa vydať pri uzatvorení PZP resp. aj na požiadanie, čo je myslím aj ošetrené zákonom o PZP. A to by malo uľahčiť celé riešenie udalostí. Ja ho mám a už som aj využil. Veľmi mi uľahčilo život. Ešte mimochodom pre informáciu, počas opravy som využil aj možnosť náhradného vozidla z požičovne hradeného cez PZP vinníka.
alterego
Príspevky: 289
Dátum registrácie: 02.10.2016 14:26
Zdieľať na Facebook

Re: Banana republic

Príspevok od používateľa alterego »

autokomplet napísal:A to este neviete ze nespotrebovane poistne ked auto predate - tak poistovne NEMAJU CASOVY LIMIT DOKEDY MAJU VRATIT. Hlavne Kooperativa si robi co chce ...
Podľa zákona bez zbytočného odkladu inak ide o neoprávnené obohacovanie. V takom zmysle im treba napísať liebesbrief.
herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

Takže podľa väčšiny z vás tu, mi to teda musia preplatiť z PZP vinníka. Takže nebudem to teda riešiť ani rozpočtom, ale dám to normálne vymeniť a teda budem čakať či mi to preplatia. Ked nie tak mi tu poskytol jeden z členov kontakt na právnickú kanceláriu, ktorá sa zaoberá takýmito prípadmi..
PS: Mám ponuku na výmenu toho skla za 150 eur, ale súkromne, myslím že je to dobrá cena za čelné sklo na passata..ktovie či by mi rozpočtom poslali aspon 150 eur :)
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

je to vyborna cena, az sa cudujem... som posledne menil na podobny voz celne sklo a takmer 600 euro, ale vyhrievane, s clonou a zvlastnym farebnym tonovanim....preto mam na auta na celne skla zvlast urobene poistky a je pokoj / az na to, ze pri cene 150 euro za sklo by sa vacsine tie ceny poistneho zdali privysoke/....
herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

Tiež som myslel že zle počujem :) ako cena je veľmi dobrá..
Tak nie je to s vyhrievaním a ani farebným tonovaním, ale cena v pohode-mne stačí ten zelený, alebo šedý pás hore :)
Niekto ked si pripoistí sklo tak za 5 rokov zaplatí 100 eur..mne naposledy rozbila čelné sklo nákladná tatra/bulva na okne asi 6 cm/ a bolo to v roku 2010...čiže za 8 rokov by som na pripoistení zaplatil 160 eur..a ako písal niekto v tejto téme, tak mu nakoniec ani všetko nepreplatili..a podla zákona je to aj bezpredmetné ked to musia preplácať..
za chvílu niekto vymyslí pripostenie xenon, alebo led svetiel..alebo pripoistenie chromu na maske a okolo okien...atd...
herin
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

Ahojte, píšem ešte raz a nerád by som zakladal novú tému..
Dnes som mal ísť s dotyčným na poisťovňu, aby nahlásil ako vinník škodu vo svojej poisťovni, nebral mi telefón a napísal mi smsku, že sa mi ozve neskôr, lebo nemá čas.
V téme sa písalo aj o vypísaní správy o nehode, len tá je bez jeho nahlásenia len zdrapom papiera-ktorý si mlže každý vypísať aj sám doma..
Ako mám riešiť vzniknutú situáciu?Môžem ísť na políciu a podať tam oznámenie, že vinník mi odmietol podpísať správu o nehode, nastúpil do auto a odišiel?Jeho údaje mám..
gnagy
Príspevky: 943
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Presne toto sa mi stalo na Picasse pred pár dňami. Mám aj kameru, ale ako som si pozeral záznamy z približne toho úseku čo sa pamätám, že do skla udrel kameň a bolo to dosť počuť, tak žiaľ na zázname nie je vidieť nič a zvuk bol vypnutý. Navyše autá predo mnou v ľavom pruhu a aj v pravom, takže ani tak by sa nedalo zistiť z ktorého auta to vyletelo. Ale to, ako je nastavený systém, že Ty musíš niekoho naháňať a opisovať si jeho údaje, aby si mal "akože dôkaz" je riadna hlúposť. Veď keď mne vyletí spod zadného kolesa kameň a niekomu urobí dieru v skle, tak ako si to ja môžem všimnúť? A ak by ma niekto naháňal a chcel, aby som zastavil, tak kašlem naňho a nezastanem. Keď som to rozprával tu v Dánsku, najprv si mysleli, že srandujem.
„Všetci vieme, že svetlo putuje rýchlejšie ako zvuk. Preto niektorí ľudia vyzerajú chytro, kým pred vami neprehovoria.“ — Albert Einstein

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 25 neregistrovaných