Alfa Romeo 159 2.0jtdm

Diskusia ohľadne vozidiel značky Alfa Romeo

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Baky12
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 16.09.2008 12:50
Zdieľať na Facebook

Alfa Romeo 159 2.0jtdm

Príspevok od používateľa Baky12 »

Zdravim, vedel by mi niekto poradit ...mam taky problem ze pri jazde hlavne tesne po starte mi nejde zaradit 5ty prevodovy stupen. Ked pustim spojku a stlacim este raz tak ide uz bez problemov. Ked sa auto zohreje a rozbeham to tak ze niekolko krat zaradim 5ku tak uz vsetko ide ako ma. Nedavno na aute bol meneny homokineticky klb. Moze to s tym mat nieco spolocne? Dakujem vopred za info
EASY206
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 03.04.2011 12:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa EASY206 »

Homokineticky klb by som tu ani neriesil,ten ma za ukol prenos krutiaceho momentu(prenos otacok)z hriadele hnacej napravy na kolesa.Keby to bol samotny problem klbu,tak by si uz to postrehol samostatnou jazdou,pohynanim sa z miesta,statim a vytacanim kolies z miesta,kde by to robilo paseku a vydavalo rozne pukave a buchotave zvuky.Podal si dost malo informacii o vozidle,cize ja budem len hadat a zamerial by som sa na samotnu prevodovku a jeho konstrukcnu vadu(na valivych loziskach,opotrebenych hriadelov,poskodenych ozubenych kolies hriadela,popripade vĂ´le v samotnej prevodovke).V prvom rade pri problemoch s radenim rychlosti na tychto Alfach pomoze vzdy vymena oleja v skriny(a to len za doporuceny vyrobcom!kdezto sa tato vymena oleja vykonava kazdych 60 max 80 tis km!!cize ak nahodou este nebol meneny olej,tak je na case ho vymenit :41c2:
Baky12
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 16.09.2008 12:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Baky12 »

Ahoj dakujem za odpoved. Auto ma 188000km prevodovy olej som menil minuly rok hned po kupe cize je na nom tak 10000km. Do vymeny toho klbu islo uplne vsetko hladko. Problem nastal az po vymene. V servise vraveli ze sa pri vymene sa vypusta aj prevodovy olej a ze ten mi doplnili. Zaujimave vsak je ze po zohriati auta a vyslovenom “rozchodeni” - priklad prve dve zaradenia 5ky niekedy 6ky nejdu musim pustit spojku a znovy vyslapnut potom uz ide hladko opat. Napadlo ma ci nedali malo oleja lebo nechce sa mi verit ze by zo dna na den bol problem s loziskami. Prevodovka je ticha nehuci a ostatne rychlosti idu uplne lahko.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Sú už roky čo som robil 159-ku,preto si spôsob nalievania a vypúšťania oleja nepamätám.Ale na ten olej by som určite pozrel,konštrukčne sa 5 kové súkolie vždy dáva za prepážku na koniec prevodovky a mazanie je tam potom zabezpečené kadejakými fíglami.Takmer vždy pri nedostatku oleja je prvé súkolie čo trpí zlým mazaním práve päťka,a aj hlavné nosné ložisko býva práve tam.Mnoho prevodoviek má dopĺňanie vyriešené zložito a vyžaduje si nejakú pomôcku.
Rýchlosť nejde zaradiť pre príliš rýchle ubrzdenie synchronného krúžku,ak zastane a zuby práve zastanú tak že nie sú proti sebe,nezaradíš ani ak sa na hlavu postavíš.Preto potrebuješ novú pozíciu pre zaradenie.Ak je to naopak že synchron je biedny a neubrzďuje,tak zaradíš a zaškripnu zuby
Baky12
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 16.09.2008 12:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Baky12 »

Dakujem za info vymenim ten olej teda este raz. Verim ze je to fakt tym olejom lebo ten bol vypustany pri vymene klbu a ako som prevzal auto hned to zacalo. Cize predpokladam ze to bude pricina
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

malo oleja tam mas
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
EASY206
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 03.04.2011 12:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa EASY206 »

Ja som nepisal,ze mas problem s loziskami,uviedol som mozne poskodenia prevodoviek(manualov),ktore postihuju tieto Alfy s dosledkom nespravneho mazania(radenia rychlosti) prevodovky.V servise,ak si nebol pritomny pri oprave ti mohli naliat hocico do tej prevodovky,ci aj procas dolievania vobec dodrzali spravne mnozstvo?no ktovie?Kazdopadne ti odporucam vymenit ten olej v prevodovke a pritom dodrzuj presne specifika(trieda,viskozita) dannej naplne.Kludne sa moze pridat o 2 dcl viac oleja do prevodovky!ak toto nepomoze,daj vediet kludne formou SS
Baky12
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 16.09.2008 12:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Baky12 »

Easy a vsetci ostatni dakujem. Vymenim ho a dam vediet! :zg282:
pedro25
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 24.12.2014 20:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pedro25 »

Pripajam sa k tomu oleju..
Mám 156 v6 s rovnakou (M32) prevodovkou a podobný problém som mal keď som dal iný olej.. rovnaká špecifikácia no napriek tomu to neradilo ako treba. Dvojka mi šla za studena zaradiť veľmi ťažko.

Do určitého roku mali tieto prevodovky mierku oleja- kúsok viac vzadu za tiahlami. Ale tvoja je pravdepodobne už novšia.
Olej treba vypustiť skrutkou uplne dole na diferenciale! Hornou dostaneš von iba cca 1/2 oleja (veľký červík na 10mm imbus)

olej tam patrí TUTELA TRANSMISSION MATRYX (75W-85, API GL4) 2.3-2.5L
daj presne konrétne tento...
Baky12
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 16.09.2008 12:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Baky12 »

Dik moc za info cize ten olej Tutela je presne pre 159 2.0jtdm? Som laik preto sa pytam :) viem ze Tutelu som daval servo kvapalinu zelenu :d :D
pedro25
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 24.12.2014 20:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pedro25 »

Ano, mal by si to mať napísané aj na nálepke nad chladičom motora..

norma Fiat 9.55550
EASY206
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 03.04.2011 12:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa EASY206 »

A od Matrix-u je tusim o nieco lacnejsi-https://www.motorove-oleje.sk/tutela-tr ... 75w-85-1l/ tiez odporucany,osobne ho mam v prevodovke :2f93:
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

Nikdy nelej do prevodovky inmy olej ako priamo od vyrobcu!!!

Nildy!!!

Do fiata jedine original!

Je dost mozne, ze problem mas prave kvoli tomu, ze si pri vymene nepouzil originalny olej!
Baky12
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 16.09.2008 12:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Baky12 »

Dakujem este raz vsetkym za pomoc. Olej Tutela objednany.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Zase ALCHYMIA s vyberom oleja... :3c90:

Prevodovy olej 75W/85 ... je len trochu lepší ako 75W/80
ktorý je uplný shit...

takže nalial by som tam Madit Hypol 75W/90 podĺa mojich skuseností je to jeden z najlepších mineralnych prev.olejov
aký bol kedy vyrobený :2f93:

Mam ho naliaty v prevodovke mojho Chevroleta Orlando, r.v. 2012 a všetko O.K. :3035:

A také hlašky ,že len taky a taký olej a žiadny iný, to sa mi zdá pritiahnuté za vlasy v dnešnej dobe..

talianske auta jazdia aj v Severnej či Južnej Amerike
a nepredpokladam, žeby tamojší motoristi špecialne objednavali olej z Talianska,len preto,že do tej prevodovky nemožno naliať žiaden iný.... :342a:

Návrat na "Alfa Romeo fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných