Na kolko fukat zimne pneu?

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

martin2075
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 21.06.2014 23:57
Zdieľať na Facebook

Na kolko fukat zimne pneu?

Príspevok od používateľa martin2075 »

Zdravim, vcera som prehodil z letnych na zimne.Letne som mal R17 a bolo uplne tichucko pocas jazdy tie zimne mam R15 a nafukal som ich na 2,2 len cca pri 50km/h dost hucia ked idem rychlejsie a pomalsie tak nehucia skoro vobec.Loziska boli menene na jesen aj robena naprava.A na letnych bolo uplne tichucko takze to ma vplyv so zimnymi pneu.Kde konkretne hladat chybu?Audi A3 8L r.v. 2003.Ďakujem.
martin2075
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 21.06.2014 23:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin2075 »

CCA 2-3 roky.Resp. čo možem teda aspon skúsiť než zistím že sú vážne gumy v hajzlu a treba nové?Lebo otec má presne tie isté a má ich už vyše 5rokov a sú stále tiché.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Zimne gumy treba fukať +0,2 cca oproti letným gumám, ted ak si fukal letne na 2,2 zimne fukaj na 2,4

tiež treba brať do uvahy,že guma starne,hlavne ak cez leto boli uložené v teple...
Ja držím zimné kolesa v montážnej jame,kde je viac-menej vyrovnaná teplota..

Treba na gumach pojazdiť cca 50 km a hučanie zmizne,lebo jednak sa obrusi stvrdnutá vrstva z povrchu a jednak pri jazde sa guma trochu nahreje, čo zvyši jej elasticitu
martin2075
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 21.06.2014 23:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin2075 »

Hej vymenil som ich keďže mi to bolo poradené že treba meniť predné zo zadnými aby sa rovnako drali, može byť chyba tam?Dá sa nejako určit ktoré majú ísť kam?Lebo keď som ich mal na sebe vyzerali dve širšie ale zasa šírka gumy bola rovnáka /65.
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

lubos zimovcak napísal:letné bežne fúkam na 2,6, zimné detto, ked je kosa aj viac, lebo zimou tlak klesá.., pneumatiky nemeniť !! ani nedávať do kríža !!, ale dojazdiť ich tak, ako boli prvý krát namontované..:)
- to určite...hlavne ak sa tie pod motorom derú 2x rýchlejšie že... famozna rada.... máme fšetci fúkať 2.6?
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

zimné fúkam tak, ako to odporúča výrobca, teda rovnako ako letné, teda zvyčajne okolo 1,9 - 2,2. Nie je dôvod ich prehusťovať a vytvárať tak nevhodný polguľovitý profil z prierezu - a znižovať tak prepotrebné centimetre štvorcové z kontaktu medzi autom a asfaltom (napr. zasneženým).

pneu rotujem, nemá to žiadny vplyv na hlučnosť. vplyv na hlučnosť má zostarnutie gumy.
fkk
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 06.08.2017 23:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fkk »

Nezabudli ste pri tých radách, že letné má 17" a zimné 15"? Tie 17" budú teda nízkoprofilové a tie sa hustia na vyššie tlaky. Čiže ak je na tých 17" napr. tlak 2,8 tak na tých 15" môže byť kľudne 2,3. Tlaky odporúčané výrobcom auta pre jednotlivé rozmery pneu bývajú v manuáli k autu a často aj z vnútornej strany krytu viečka nádrže. Osobne fúkam zimné aj letné +/- rovnako (mám aj rovnaký rozmer). Hlavne zimné by som zbytočne neprehusťoval aby sa nezmenšila styčná plocha a nezhoršia priľnavosť.
@martin2075: /65 je výška gumy, nie šírka. Ak máš 195/65 R15 tak guma je široká 195 mm a výška profilu je 195 * 0,65 = 127 mm.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

Lubo, ked prezuvam auto, tak si pozeram, ako su zjazdene pneu, ci je to rovnomerne alebo nie. Funguje to. Ak su rovnomerne zjazdene, tak nie je ziadny problem. Ak su zjazdene nerovnomerne, tak logicky treba riesit geometriu a nove pneu.

Predstav si, ze ked viem, ze budeme v aute 5 a idem na dlhsiu cestu, tak pneu prifuknem. Dokonca pouzivam overeny momentovy kluc a overeny hustic.
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

prifuknutie asi nepomoze, ale za skusku nic nedas. Fukat kludne aj na 2.8 bar, to je jedno.
Prever, ci nemas krive tie zimne disky, ci nie su vajcoveho tvaru.
Inak by som na to kaslal, to chces davat nejakych 150eur za nove gumy len kvoli tomu, ze trosku hucia? Ludia nevedia co s peniazmi...
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

zadavatel by mohol napisat aj znacku a typ pneu pre zaujimavost :-)
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
martin2075
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 21.06.2014 23:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin2075 »

Dik za rady dost ste mi pomohli :2f93: :-D Ale teraz vazne co skusit aspon?Skusim prehodit gumy zpredu dozadu co este?
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Na kolko fukat zimne pneu?

Príspevok od používateľa christiane »

martin2075 napísal:nafukal som ich na 2,2
Tiez fukam na 2.2 bar.Zatial nic neprehadzuj.Moze to byt asfaltom aj tym ze stali a ako pisali predomnou,potrebuju sa zabehnut.
Avia ked mi pol roka stala,tak po ceste skakala.Po urcitych kilometroch to prestalo ako by sa guma potrebovala nastartovat.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

martin2075 napísal:Dik za rady dost ste mi pomohli :2f93: :-D Ale teraz vazne co skusit aspon?Skusim prehodit gumy zpredu dozadu co este?
Prebehnuť po dialnici, po suchej dialnici.
martin2075
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 21.06.2014 23:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin2075 »

Zatial som na nich prešiel 100km.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

hjundai napísal:
lubos zimovcak napísal:letné bežne fúkam na 2,6, zimné detto, ked je kosa aj viac, lebo zimou tlak klesá.., pneumatiky nemeniť !! ani nedávať do kríža !!, ale dojazdiť ich tak, ako boli prvý krát namontované..:)
- to určite...hlavne ak sa tie pod motorom derú 2x rýchlejšie že... famozna rada.... máme fšetci fúkať 2.6?
fukat sa ma podla toho ako to je na stitku napisane.ja fukam aj zimne aj letne rovnako.ak dma viac derie sa v strede ak menej derie kraje.to co napisal zimovcak je pravda hlavne u aut co tocia dialnice.mne derie na mondeu zadne gumy skor ako predne.zadne su skor zjadzene ako predne.rozdiel vydrze je 20000km.letne zimne menim skor zadne.cim to je netusim mozno styl jazdenia roky som jazdil zadnokolkami a tam to bolo normalne.u stranovych gum ktore nemaju smer tocenia ak otocim gumy do kriza a porusim smer tocenia do 500km kordy sa ohnu a gumu mozem vyhodit.za roky jazdenia dialnic ma to naucilo ze guma ma ostat tam kde bola od nova.

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných