Skoda Octavia 81kW - vypínanie motora za jazdy

Diskusia ohľadne vozidiel značky Škoda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

mm09
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 02.04.2016 21:24
Zdieľať na Facebook

Skoda Octavia 81kW - vypínanie motora za jazdy

Príspevok od používateľa mm09 »

Dobrý deň, mám Octaviu 1.9 81kW, 1999, najazdené okolo 500 000km. Motor beží aj ťahá obyvkle dosť dobre, v poslednej dobe sa však ojedinele vyskytuje problém so zhasnutím motora za jazdy, celú situáciu, kedy vzniká opíšem nižšie.

Pri jazde na "dvojke" pri vytočení do otáčok (s motorom jazdím od 2 -4 000ot), teda hlavne pri obiehaní motor potiahnem do cca 3500 - 4000ot, preradím do trojky, a v momente ako zošlapnem znova plynový pedál na podlahu, motor proste zhasne. Akoby som vypol klúč, zvyšok elektroniky však normálne funguje. Motor ide hneď znova naštartovať bez problémov a ďalej funguje normálne. Jazdím s autom okolo 100km denne a táto situácia sa stala zhruba 2x v rozmedzí dvoch týždňov. Dnes sa stalo niečo podobné, motor však nevyplo, akoby nachvílu zaváhal, dal som podlahu, tentoraz však na "štvorke", motor držal otáčky, ale nezrýchloval a zhruba po dvoch sekundách išiel normálne, bez zhasnutia.
Počas predbiehania je však vypnutie motora dosť nepríjemná vec, preto by som rád vás skúsenejších oslovil, pre prípadné nápady a návrhy.
Chybové hlášky na diagnostike neboli, kontrolka motora nesvieti. Keď som prezeral fóra, boli tam návrhy skontrolovať kábel k čerpadlu, ten povolený nie je, ďalší návrh bol relé 109, to som však menil zhruba pred 30k km, ďalej bublinky v palive od filtra nepozorujem, niekedy bublinka prebehne, ale to robí odkedy auto mám.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Predpokladám nepresnosť vo výklade.Motor zrejme nevypne,padne do núdzového režimu čo znamená silné obmedzenie dávky paliva.Šlo by to hravo zistiť a potvrdiť logovaním prvého kanálu (diagnostika za jazdy) že motor stále dostáva cca 4 mg paliva.Logicky ak motor spadne na desatinu dávky tak to vyvolá pocit úplného vypnutia.
Toto si treba ujasniť pretože aj riešenie úplného vypnutia motora je úplne o inom než riešenie núdzového stavu
mm09
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 02.04.2016 21:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mm09 »

Nie pan Hlavatý, motor naozaj vypne. Núdzový režim som zažil na viacerých autách a raz aj na mojom, tento prípad poznám. Motor doslova vypne, teda prestane ťahať, vyradím a otáčkomer padne na 0.

Pokiaľ mi na nejakom aute "vyplo" turbo, tak o tom bol väčšinou aj záznam v chybových hláseniach. Regulácia na turbe behá krásne. Jedinýkrát, keď mi na tomto aute vyplo turbo som o tom našiel záznam. V týchto prípadoch je diagnostika čistá.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Toto je asi kľúčová informácia.V celom menežmente je snáď iba jediná súčiastka ktorá svojim kolapsom nerobí chybovú hlášku a pritom úplne umrtvuje motor..čidlo kľuky.Strata jeho signálu (z akéhokoľvek dôvodu) je pre motor úplné vypnutie.Ak by to isté urobilo čidlo vačky,nič sa nedeje,motor proste pobeží až do vypnutia a problém nastane až štartom.Čidlo kľuky nerobí zápisy,pretože už zapanutie zapalovania by taký zápis vyvolávalo.Šlo by si overiť to logovaním a vyvolaním takej situácie.V zázname by sa jasne ukázala strata otáčok a nabehnutie nuly aj keď by motor bol ďalej točený zotrvačnosťou auta.Proste odsledovať kanál 001 a vyvolať ten stav vypnutia,a už iba spätne prezrieť logovanie
mm09
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 02.04.2016 21:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mm09 »

Úplne sa stotožňujem s Vašim príspevkom a ďakujem za radu. Ten problém je strašne náhodný a možno by som týždne chodil so zapnutou diagnostikou a snažil sa logovať bez výsledku. Keď som sa aj po takomto zhasnutí motora snažil situáciu zopakovať, tak auto išlo bez problémov.

Pokiaľ sú ale veci tak, ako hovoríte a teda jedine čidlo kľuky môže niečo podobné vyvolať/spôsobiť bez zápisu, je podľa Vás rozumné riešenie ho "preventívne" vymeniť ? Pokiaľ teda nebude problém niekde medzi čidlom a RJ, povedzme kabeláž.
keyness
Príspevky: 686
Dátum registrácie: 23.05.2011 15:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa keyness »

Raz sa mi to stalo na octavii. Nieco s rele 109 bolo pocas jazdy uplne horuce po vybrati a ochladeni auto opat chvilku islo
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Aby sa náhode pomohlo sa robí že sa dosť hrubo pomyká káblovými zväzkami po celej ceste signálu či nedôjde k výpadku.Výmena čidla môže viesť k mylnej myšlienke že už je všetko ok,hlavne ak zase chvílu nebude trápiť.Toto sú dosť nebezpečné chyby a je vyslovene nutné tomu urobiť koniec
m...
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 25.05.2009 08:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa m... »

po tom pocte kilometrov a aj ako pises ze motor zavahal a nezrychloval, by som ako prve pozrel do nadrze na sitko. ale popri tom odpojil hadice aj z filtra a prefukal ich vzduchom, kompresorom. nech ta nemyli to ze preco to spravilo len dva tri krat za dva tyzdne. jednoducho to tam skontroluj. ten maglajz co tam moze byt dokaze vselico. je to robota na chvilu a zadarmo
Misho360
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 20.05.2011 19:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Misho360 »

Zdravím.. rovnaky problem som mal na f.focus 1.8tdci 85kw r.v.2002. Pri prudsej akcerelacii na 4 prip. 5 prevodovom stupni pri predbiehani alebo potrebe prudsieho zrychlenia na dialnici hodilo auto zo zaciatku do nudzoveho rezimu. Blikala kontrolka zhavenia a motor ako keby isiel na tri valce. Po vypnuti motora a nastartovani motor isiel bez chyby.Stalo sa to 2x v priebehu mesiaca. Potom znova pri jazde na dialnici pri dlhsom stupani auto auto prirodzene spomalovalo, tak som pridal plyn, ale auto zacalo jemne trhat a vyplo motor. Po nastartovani ok, ale pri zrychlovani na 5.stupni bolo citit trhanie a ked som prudsie pridal zasa vyplo motor. Diagnodtika ukazala problem so vstrekovanim. Na stolici 2 vstrekovace ko. Po ich vymene ide zatial super.
Napísať odpoveď

Návrat na "Škoda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 37 neregistrovaných