Skoda Octavia - haldex 4x4

Diskusia ohľadne vozidiel značky Škoda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

pondro38
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.08.2014 17:29
Zdieľať na Facebook

Skoda Octavia - haldex 4x4

Príspevok od používateľa pondro38 »

Ahojte, poprosím o radu. Mám octáviu 1 combi 4x4,74 kW r.v.2003 a pri rozjazde či už do kopca, alebo rýchlom rozbehu do zákruty sa mi v zadnej prevodovke ( myslím, že haldex 1.generácie) ozýva hučanie až mierny hrkot. Potom už ide normálne, no pri jazde na diaľnici pri 120-130 km/hod.( cca 2500-2700 ot ) cítiť vibrácie už aj na volante. Olej v haldexe menený, teraz kontrolovaný, čerpadlo by malo byť v ok, vymenil som zadné kotúče,no aj tak to stále pretrváva. Čítal som na fórach, že nepomohla ani výmena haldexu. Má niekto s týmto skúsenosti?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Asi tak trocha nie je pochopená funkcia Haldexu a za ním zaradený diferenciál.Haldex je iba niečo,čo pripojí točivý moment z hriadele vedúcej dozadu k zadnému diferenciálu.Je v podstate priebežný a buď silu prenesie alebo nie a ostane zadom nepripojený.Dá sa silne a úspešne pochybovať o tom,aby vytvoril vibrácie celého auta v rýchlosti ktorú opisuješ.To ale vie vytvoriť všetko to,čo nasleduje po Haldexe a čo končí v oboch zadných kolesách.Vibrácia je nič iné než nesúmernosť,nevývažok,exentricita,torzný kmit.Čo si nespomenul je vznik závady čím a ako začal
pondro38
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.08.2014 17:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pondro38 »

Ďakujem za odpoveď. Problém začal z ničoho nič, jednoducho som vychádzal na hlavnú cestu, rýchlejšie som sa chcel zaradiť a len som počul zo zadnej nápravy hučanie a mierny hrkot, ktorý prestal v normálnej premávke, objavil sa zasa len pri rozbehu, alebo pri otáčaní sa. Včera mi to prvý krát urobilo aj pri spiatočke. V normálnej prevádzke pri zaradených stupňoch ide hladko, dokonca sme odpojili aj elektroniku a išla ticho. Skrátka, keď na ňu netlačím, tak ide v pohode.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Haldex s tým má tolko spoločné,že ak ho odpojíš,ide zadok naprázdno,tj neťahá,preto ten rozdiel.Teda je nutné brať do úvahy že s tým Haldex nič nemusí mať,a až to čo za ním nasleduje sa správa dobre/zle podľa zaťaženia.Snáď mi rozumieš,ide o to,aby to neskončilo výmenou toho čo je správne iba pre nepochopenie veci
pondro38
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.08.2014 17:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pondro38 »

Vďaka, ešte to skúsim dať na diagnostiku. Len to mi nejde do hlavy, ak by to bolo mechanického pôvodu, tak by to robilo stále. Možno sa mýlim, neviem.
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

auto ma svoj vek a velmi pravdepodobne toto diagnostika neukaze... najskôr to bude mechanicka zavada, vyplyvajuca z veku... najdi poctivého mechanika, co vie kde a za co ma potiahnut...ale taky nebude z najlacnejsich...
nitrix
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 25.10.2006 20:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nitrix »

Haldex jednička pri spiatočke nepripája zadnu nápravu,keď to robi aj spiatočka haldex to nebude
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

To som sa snažil vysvetliť,že zamerať sa na Haldex je ako rovno servisu nariadiť ho vymeniť,čo z radosťou urobia
pondro38
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01.08.2014 17:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pondro38 »

Ďakujem Vám páni za odpovede. Urobili sme aj diagnostiku, no ako písal lorak777, nič neukázala. Samozrejme, že sa s mojím mechanikom radíme a hľadáme nejakého odborníka na túto nie bežnú záležitosť, lebo na servis (myslím autorizovaný)som dávno zanevrel, pretože mám s nimi neblahé skúsenosti. Ak náhodou viete o niekom, uvítam nejaký ten kontakt. Ešte snáď jeden poznatok: za studena sa to častejšie ozýva, ako keď je motor zohriaty. Takže stále sa informujeme a hľadáme riešenia. Vopred Vám ďakujem za Vaše názory.
SlickVic
Príspevky: 702
Dátum registrácie: 08.09.2009 11:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa SlickVic »

Ahoj, chyba bude zrejme v hardy spojke alebo stredovom lozisku ulozenia kardana.
Ja som mal vibraciu nad 110 km/h, trasenie volantu. Na zadnych sedadlach(tie v kufri) to bolo citit uz od 80 km/h. Seat Alhambra 4x4. U mna bola chybna zadna hardy spojka, teda medzi kardanom a zadnym diferencialom. Skontrolujte to na zdvihaku v servise.
Tu mas vypis dielov pre tvoje auto:

http://www.autokelly.sk/Catalog/skoda-o ... 5;34361209
zsvatos
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 12.11.2019 19:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zsvatos »

Zdravim vsetkych. Nechcem vytvarat novu temu, tak skusim tu. Pred par dnami mi tvrdil syn, ze Octavia 1 4x4 nevie pouzit zadny nahon pri cuvani. V podstate som ho vysmial s argumentom, ze aky zmysel by mala stvorkolka, ktora nevie cuvat na vsetky styri. On sa nedal, a dokonca mi nasiel clanok na internete, kde to autor - motoristicky novinar, ktory mimochodom neovladal pravopis, tiez tvrdil.
Avsak v komentaroch pod clankom som nasiel potvrdenie mojho stanoviska, podlozene aj realnym videom. Takze ak je auto v poriadku, vie aj cuvat.

Ale moja otazka sa tyka ineho. Funguje Octavia 1 4x4 naozaj tak, ze Haldex spojka pripaja zadny nahon az po preklznuti prednych kolies??? A za beznej premavky na suchej ceste sa celych niekolko desiatok kilo, pocinajuc kardanom, haldexspojkou, diferencialom a konciac poloosami, vozi len
tak...
Ak je to inak, prosim, vyvedte ma z omylu.
Robim sice vo fachu cez tridsat rokov, ale stvorkolky ma tak nejak minali. Cize, este stale sa potrebujem ucit.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> moja otazka sa tyka ineho. Funguje Octavia 1 4x4 naozaj tak, ze Haldex spojka pripaja zadny nahon az po preklznuti prednych kolies???

su dve moznosti : bud je ta stvorkolka permanentna (stála, furt, auto vzdy roztaca vsetky napravy cez natvrdo spriahnute prevodovky rozvodovky), alebo bude ta stvorkolka nejakym sposobom "dočasná" teda je to normalne dvojkolka a stane sa stvorkolkou vtedy, ked nieco niekde preklzne.

Co myslis, ako je na tom Oktavia ? Je uplne presne v tej istej technologickej lige ako najvyssie rady Subaru, Mitsubishi Evo a taketo vozítka ?
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
Napísať odpoveď

Návrat na "Škoda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 36 neregistrovaných