Značka (M+S) v technickom preukaze

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

fkk
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 06.08.2017 23:44
Zdieľať na Facebook

Značka (M+S) v technickom preukaze

Príspevok od používateľa fkk »

Viem, že M+S je označenie pre zimné pneumatiky (Mud + Snow). Čo ale znamená ak je to uvedené pri alternatívnom rozmere pneumatík vo veľkom technickom preukaze?
Konkrétny príklad - v alternatívnych rozmeroch je uvedené 195/65 R15 91H (M+S). Čo to presne znamená? Že pneumatiky v tomto rozmere môžu byť len zimné? Alebo že je možné použiť zimné pneumatiky v tomto rozmere? Vie niekto?
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

No keďže sme ti to tam do TP nepísali, nevieme aké pohnútky mal ten čo to do TP zapisoval, aby to takto obmedzil.
Tiež nevieme že aký tam máš napísaný základný rozmer pneumatík.
Ale domnievam sa, že keď už to je tak napísané, tak to znamená že pokiaľ tam obuješ pneumatiky rozmeru 195/65 R15, tak by to mali byť „M+S“ pneumatiky, čiže fakticky tzv. zimné.
Pneumatiky toho základného rozmeru (zrejme 16“) môžeš samozrejme použiť letné aj zimné, obmedzenie je platné len pre alternatívny 15“ rozmer.
fkk
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 06.08.2017 23:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fkk »

Nie je to moje auto, ale to nie je podstatné. Je to uvedené pri všetkých alternatívnych rozmeroch. Základný rozmer je 195/65 R15 91H.
Alternatívne rozmery sú:
  • 195/65 R15 91H (M+S)
    205/55 R16 91H (M+S)
    215/45 R17 87H (M+S)
    [/list:u]
    Najvyššia konštrukčná rýchlosť je 190 km/h. Podľa vyhlášky je možné použiť zimné pneumatiky s nižším rýchlostným indexom. Je v tomto konkrétnom prípade možné použiť zimné pneumatiky 195/65 R15 91T? Ten prvý alternatívny rozmer ma trochu zneisťuje v tom, či je možné použiť zimné pneumatiky s indexom T.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Keď je tak ako píšeš, tak podľa môjho názoru sa jedná o omyl pri zápise, resp. je možné že ak sa jedná o auto z dovozu a ten kto vypĺňal tlačivo pri prihlásení, tam napísal aj M+S a potom tá klepica čo vypisovala TP to slepo opísala a pridala to aj na všetky ďalšie zapísané alternatívne rozmery. Nie je žiadne logické ani legislatívne opodstatnenie na to, aby bol základný rozmer pneumatík 15" a na zimu by boli povolené aj 16 aj 17" kolesá.
Som presvedčený, že žiadne M+S by za tými rozmermi nemalo byť napísané, malo by to platiť všeobecne na ten rozmer pneumatík, bez ohľadu na to či sú letné alebo zimné.
Už je na majiteľovi, či sa bude slepo riadiť zápisom v TP alebo zdravým rozumom, podľa mňa by nemal byť žiaden problém, ani pri hocijakej kontrole, keď budú obuté 16 lebo 17“ letné pneumatiky, t.j. nie len M+S.
A čo sa týka použitia pneumatík s nižším rýchlostným indexom ako je zapísaný v TP, zákon to jednoznačne umožňuje, pokiaľ je v zornom poli vodiča oznámenie o maximálnej rýchlosti podľa nižšieho indexu, tam nie je čo riešiť.
fkk
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 06.08.2017 23:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fkk »

Odhadol si to správne, auto je z dovozu.
Ja som tu vyhlášku pochopil tak, že nálepku treba ak je rýchlostný index pneumatík nižší ako maximálna konštrukčná rýchlosť auta. V tomto prípade je maximálna konštrukčná rýchlosť 190 km/h a index T je tiež 190 km/h tak si myslím, že nálepku netreba.
V každom prípade ďakujem za odpoveď, bál som sa že ten zápis v technickom preukaze znamená, že aj zimné pneumatiky musia mať index H.
herin
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

no veru tým že je to auto z dovozu to nebude..
ja mám auto kupované ako nové tu na svk v porsche inter auto a tiež tam mám pre mňa nepochopiteľnú vec..
rozmer 205/55 R16
205/50 R17 /M+S/
225/40 R18
235/45 R18
čiže podla toho by tiež nejaký "drbko" mal spraviť chybu..lebo nechápem prečo by som si nemohol dať letné 17tky ked na auto môžem dať aj 18tky..
Napísať odpoveď

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných