Manuálna prevodovka - interval výmeny oleja

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Roky rokúce sa síce dával 726A2 čo bol originál olej.Tam kde tento olej zhorší radenie sa prechádza 512A2 tak ako to doporučuje pán Sixta.Prevodovky používajú dzdvojenú synchronizáciu a sú na olej celkom háklivé.Olej ale aj tak meniť, 6st. prevodovky z guličkovým hlavným ložiskom trpia na uvolnenie ložiska v obale čím začína postupne podivné správanie a zvuky ktoré sa nepáčia.Kedže sa to málokedy prisúdi prevodovke tak sa kopec peňazí vytrieska do výmen polosí,ložisiek kolies a dokonca dvojhmoty,keď sa nakoniec odhalí vinník je v tom nespočet peňazí.
sosko
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 18.02.2008 18:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sosko »

Dakujem p.Hlavaty.
Ak to teda zhrniem, ak tomu spravne rozumiem :
1. pre 5° manual do 28.2.2007 sa pouzivali v prevodovkach MQ250 zavitove synchrony, je jedno, ci benzinove ci dieslove motorizacie(resp. rozne kody prevodoviek)?, synteticky olej normy G070726A2 pre 5st manual (spomina sa aj G052726A2 , ale ta neviem ku comu patri?) .
2. po 28.2.2007 zmena synchronov s molybdenovou vrstvou (pre vsetky MQ250 , alebo len niektore?), nova norma mineralny olej s aditivami G052512A2, ten je mozne pouzit aj pre prevodovky vyrobene pred tymto datumom (v pripade spominanych problemov), nikdy vsak nie opacne (cize NIE G070726A2 do prevodovky vyrobenej po tomto datume).
3. odkazovany olej Fuchs Titan Sintofluid FE 75W splna vsetky tri uvedene normy, takze ho je mozne pouzit pre ktorukolvek kombinaciu spomenutu vyssie, aj je cenovo najvyhodnejsi.
4. v mojom pripade, kedze nemam dobru skusenost s G070726A2 , mam/mozem bez problemov pouzit pre prevodovku 5° GQQ z r.2004 original olej G052512A2, alebo ten Fuchs. Otazka je, ci je v nich daky realny rozdiel a ktory z nich je vhodnejsi.

Dufam, ze uz v tom bude trosku poriadok . :)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Žiaľ rozdiel medzi Fuchsom a G052512A2 neviem okomentovať na základe reálnej skúsenosti.Fuchs je síce značka ktorá niečo aj pre mňa znamená,ale skúsenosť mám iba z ich špičkovým motorovým olejom v tých motorizáciách kde si to rozhodli sami zákazníci a teda ja sa s tým stretnem keď sa robí motor.Prevodovku by som stavil na akúsi istotu a volil 512A2.
sosko
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 18.02.2008 18:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sosko »

Tak som bol dnes v Skode, v tej istej ako 6 rokov dozadu, a podla VIN len a jedine G070726A2, iny im na vyber ani nedalo a ani mi iny nechcel ukazat, kdezto pred 6 rokmi napisali dva rozne OEM. A ze nemam vymyslat, nic ine tam nepatri a nevedia mi povedat rozdiel medzi roznymi OEM VW olejmi a ani nevedia o tom, ze by sa v priebehu casu menilo pre tie iste kody prevodoviek z jedneho typu oleja na iny.
Inak 1L za vyse 23. To len pre info. Ja urcite skusim ten 512A ked budu nizsie vonkajsie teploty, aby som hned uvidel, ci za chladnejsieho pocasia sa radenie zlepsi alebo nie. Poreferujem cca o mesiac.
sosko
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 18.02.2008 18:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sosko »

Olej vymeneny za G052512A2 , ten vypusteny bol po 78 tis km uz cierny, zaujimave :41c2: Okrem toho taka pikoska, medzi tiahlami bol zaseknuty zaschnuty potkan :d :D
Radenie sa nezmenilo vobec, take iste spravanie ako pred vymenou. Mozno 10% , aj to ja skor som opatrnejsi.
pidizvi
Príspevky: 3413
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

sak ano, lebo ti zdochol potkan radenia, nema to tam kto prepinat teraz. :4012:
ernoldo
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18.01.2017 11:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ernoldo »

Heh, este ze to ted nejde horsie, ako ked tam bol :d :D

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 38 neregistrovaných