Prepis vozidla na nového majiteľa pri predaji ELEKTRONICKY

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

denial
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 29.06.2011 18:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa denial »

kupujes ojazdene auto od fyzickej osoby?
v akej cene?
do zmluvy si nechaj napisat vsetko, co ti o aute bude tvrdit. hlavne napriklad nieco take, ze auto je v dobrom stave. tym ti nan dava zakonnu zaruku rok (ano aj na pouzitu vec a ano da sa aj vyhrat sud takto, ale lepsie sa tomu vyhnut). ako prilohu ku zmluve by som pripol aj vytlacok jeho inzeratu a nech ho aj podpise (kazdu stranu zmluvy obaja).

pamataj, co nie je v zmluve podpisane na papieri, neexistuje.

daj si bacha, aby ti do zmluvy nenapisal, ze auto sa predava bez zaruky alebo vadne alebo ako stoji a lezi, ak stoji viac ako par stoviek.

splnomocnenie mu musis dat TY, ze ho moze na teba odhlasit.
bud mu ho das s tvojim uradne overenym podpisom (notar/matrika) alebo cez internet/elektronicky obciansky zadarmo.

s autom odchadzas bez maleho tp, lebo ten musi on odovzdat, ale ja by som mu povedal, ze ho proste potrebujes, nech ti ho necha a fizlovi nech povie, ze ho stratil, hotovo.
potrebujes vlastnu zakonnu poistku (biela karta).

doporucujem auto prihlasit elektronicky, je to o polovicu lacnejsie a o nieco rychlejsie. riadne pripecene je, ze aj tak tam musis chodit kvoli kontrole vin cisla. odo mna dokonca fizel pozadoval vyplnit aj papierove tlacivo na prihlasenie, aj ked som ho podal elektronicky, lebo su tam zjavne uplne mimo.

kazdopadne, ak sa v autach nevyznas a je to nieco drahsie, radsej zaplat niekomu spolahlivemu stovku, kto ho poriadne prezrie a zdiagnostikuje; inak mozes byt po par tyzdnoch velmi smutny.

dufam, ze si pocul o beznych a drahych zavadach starsich dieslov.
turbo, vstrekovace, cerpadlo, dvojhmotny zotrvacnik, DPF filter, virive klapky v sani, atd.

informoval by som sa, ako dlho vozidlo vlastni. ak nie moc dlho, pravdepodobne sa jedna o priekupnika, ktory ho lacnejsie kupil, nic na nom nespravil (mozno ho akurat umyl) a drahsie ho predava.
jumbo987
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03.06.2015 19:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jumbo987 »

Denial
nemas pravdu s tou zarukou na 1 rok (kedysi som to riesil a vztahuje sa to len na pravnicke osoby obchodujuce s pouzitymi vecami).
Fyzickej osoby sa to vobec netyka.
denial
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 29.06.2011 18:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa denial »

vyhral som sudny spor a to som nemal ani pisomnu kupno-predajnu zmluvu (existuje aj ustna zmluva), takze aj sudcovi by si chcel povedat, ze nema pravdu a myli sa?

toto je presne ten pripad, ze niekto, kto sa veci vobec nerozumie, tu siri opaky.

pripajam uryvok z rozsudku v mene republiky.
sudil som sa s fyzickou osobou - podvodnickom.

rada na zaver: ked sa do niecoho nerozumiem, musim sa poradit s odbornikom v danej oblasti.

Obrázok
mravecm1
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 05.12.2008 10:21
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mravecm1 »

denial:
Mam dojem, ze tak trochu pleties pojmy. To, co ty uvadzas, to je ochrana pred podvodnikom. Teda, ak kupis vec, ktora je uz v case kupy v inom stave, nez ako ti ju prezentoval predavajuci. To je podvod. To ale nema nic spolocne s uplatnenim zaruky. To je uplne nieco ine.
Zaruku si uplatnujes na tovar, ktory bol v case kupy v poriadku, ale po urcitom case nastala nejaka chyba, napriklad predcasnym opotrebenim. Tu sa ale nejedna o podvod.
Takze chranit sa pred podvodnikom ANO, ale to aby predavajuca sukromna osoba poskytovala zaruku na pouzitu vec, to je absolutny nezmysel. Samozrejme ten predavajuci musi pred kupou priznat skutocny stav predavanej veci.
makrela
Príspevky: 2963
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa makrela »

Doplním Mravca.To ,že si Denial vyhral ty ,neznamená ,že vyhrá aj iný.Na Slopácku sa nesúdi podľa precedensov,aj keď sem -tam na to súd prihliada.
denial
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 29.06.2011 18:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa denial »

"ochrana pred podvodnikom" by mohlo byt toto


Trestny zakon 300/2005 Z. z.

§ 221 Podvod

(1)
Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2)
Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.


-------

To sa riesi tak, ze podas trestne oznamenie napr. na policii, a fizel ma velmi rychlo poslal do certa, ze ziadny podvod sa nestal.
A tu je primarne trest, ze pojde do basy a nie nejaka nahrada skody, tu moze sud priznat alebo ta aj sudca posle do kelu a odkaze ta na obciansko pravny spor.
Sanca ze toto prejde je mizerna, lebo tu musi byt preukazany umysel.



To o com hovorim ja, je obciansky zakonnik 40/1964 Zb. a konkretne


§ 499
Kto prenechá inému vec za odplatu, zodpovedá za to, že vec v čase plnenia má vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno použiť podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady.


§ 504
Nadobúdateľ môže uplatňovať nárok zo zodpovednosti za vady na súde len vtedy, ak vytkol vady bez zbytočného odkladu po tom, čo mal možnosť vec prezrieť. Nadobúdateľ môže vadu vytknúť najneskôr do šiestich mesiacov, pokiaľ zákon neustanovuje inak. Ak v tejto lehote nevytkne vadu, právo zanikne.



Takze lehota je pol roka (predtym vyssie som spominal rok - sorry) a jedna sa o zodpovednost za vady v case predaja veci, takze okej, nie je to klasicka zaruka ako v obchode.

Ale pekne sa to vztahuje napr. na to, ze predavajuci ti povie [potrebujes to preukazat samozrejme, pisomnou zmluvou, svedectvom, inzeratom], ze klima funguje staci naplnit, alebo ze auto nebolo burane alebo ze motor nezerie olej alebo ze auto je bez korozie a v skutocnosti bude hnile zamaskovane a podobne. Teda vady, ktore uz existovali pri predaji.

A toto sa riesi tak, ze si zaplatis dobreho pravnika, ktory poda obciansko pravnu zalobu na sud a moze byt potrebny aj znalecky posudok.
V tomto pripade dotycny oficialne nie je podvodnik, iba "ja som o tom nevedel lebo do aut sa ani nerozumiem".

to ze sa ludia nechaju oklamat a potom to neriesia, je velka tragedia tohoto naroda.
na druhej strane chapem, ze nie kazdy ma peniaze na pravnika.

takze zhrnutie: aj predavajuca fyzicka osoba nepodnikatel ti zo zakona automaticky poskytuje istu zodpovednost ("zaruku") za vady na pouzitu vec v dlzke pol roka.
rapid
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 27.05.2005 03:22
Zdieľať na Facebook

scan PDF

Príspevok od používateľa rapid »

uz pri scanovani dokumentu, kliknes na vlozit dalsiu stranu a mozes ich nascanovat kolko len chces, nasledne po nascanovaní das ulozit do PDF a a je tam jeden subor, ktory ma strán tolko,kolko si do neho scanoval...

denial napísal:lenze notar dava overenie zvycajne na druhu stranu papiera.
keby sa tam aj dali nahrat hned dve strany, to predsa tam moze potom kazdy nahrat druhu stranu s notarskym overenim a prvu stranu si napise sam doma hociaku inu aka sa mu hodi a tak to tam nahra...

vyjadrenie pravnika:



Služba elektronického splnomocnenia cez elektronické služby by mala byť v zmysle zákona funkčná v plnom rozsahu, avšak podľa zistených informácii na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky nebude možné tento úkon uskutočniť, z dôvodu systémovej nepripravenosti (t.j. nefunguje im systém, ktorý má spracovávať elektronické splnomocnenia v takýchto prípadoch) a termín spustenia tejto služby do prevádzky nedokážu odhadnúť. Aj napriek tomu, že zákon umožňuje vykonať tieto úkony elektronicky, tak ich uskutočnenie je podmienené fungovaním elektronických služieb na to zriadených, ktoré však v tomto prípade nie sú funkčné a je preto nevyhnutné použiť ostatné možnosti na vyjadrenie súhlasu kupujúceho s odhlásením vozidla na jeho meno, ktoré zákon uvádza.

V tomto prípade sa Vy ako predávajúci nemáte zákonnú možnosť domáhať sa na správnom orgáne resp. súde nečinnosti alebo nefunkčnosti systému, pretože je to povinnosťou kupujúceho poskytnúť Vám súčinnosť pri prepise. Keby ste boli v pozícii kupujúceho a správny orgán by Vám odmietol vykonať prepis vozidla, z dôvodu nedoloženia elektronického splnomocnenia z dôvodu nefunkčnosti elektronickej služby, bolo by možné podať odvolanie voči rozhodnutiu, ktorým by Vám odmietli vykonať prepis. Celý proces prepisu vozidla by sa neúmerne predĺžil o čas potrebný na vydanie rozhodnutiu zo strany správneho orgánu, ktorým by Vám odmietli prepísať auto bez splnomocnenia, o podané odvolanie voči tomuto rozhodnutiu a o čas potrebný na rozhodnutie odvolacieho orgánu o odvolaní, pričom výsledok by bol neistý (pretože by sa pravdepodobne správny orgán snažil zbaviť zodpovednosti odkazom na technickú nemožnosť realizovať elektronické splnomocnenia z dôvodu nefunkčnosti tejto elektronickej služby, ktorú nedodalo MV SR, a správny orgán s tým nevie nič spraviť...)


tak je SR pravny stat alebo mi zasa nieco unika ...
rapid
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 27.05.2005 03:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rapid »

ja som sa pokúšal elektronicky odhlasit vozidlo na nového majitela a ziadne vlozenie splnomocnenia mi tam neponúklo. prisli nejake maily ale ani v jednom nebolo ze vozidlo je odhlasena na nového majitela, tak teraz neviem ci to preslo alebo nie
quocuriq
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 05.09.2019 07:20
Zdieľať na Facebook

Udelenie súhlasu kupujúceho

Príspevok od používateľa quocuriq »

Vlákno je síce staré, ale narazil som na neho keď som chcel udeliť súhlas predávajúcemu, na odhlásenie auta na moje meno. Dnes sa dá súhlas elektronicky udeliť na adrese https://portal.minv.sk/wps/wcm/myconnec ... upujuceho/
Ak sa odkazom nedostanete na požadovanú stránku tak preklikať sa tam dá cez:
životné udalosti > vozidlá >žiadosť o udelenie plnomocenstva > Súhlas kupujúceho s prevodom držby vozidla na svoju osobu.

Predpokladám, že takto udelené plnomocenstvo je použiteľné, len ak predávajúci ide odhlásiť auto osobne - povie príslušnému príslušníkovi, že kupujúci udelil plnomocenstvo elektronicky. Ak bude predávajúci odhlasovať auto elektronicky, asi musí priložiť podpísané plnomocenstvo, ja som ho pre istotu stiahol vo Worde zo stránky minv. podpísal elektronicky a poslal predávajúcemu.

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných