Absurdnosti v Dánsku

témy týkajuce sa všetkého a ničoho mimo diskusie o autách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

mattesss
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16.02.2015 22:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mattesss »

To je všeobecne známe, že v severských krajinách je najnižšia korupcia a tam máme čo doháňať, aj keď ju možno vedia len dobre zakamuflovať resp. nie sú tí čo majú možnosti až tak chamtiví, aby to bolo také okaté :).

O zdravotníctve si tuším písal v tejto téme práve nie úplne najlepšie vzhľadom na ekonomickú vyspelosť krajiny. Čo sa týka prístupu a zariadenia, ani to nie je úplne všetko, podstatné je, na akej úrovni je liečba a prístup k liečbe pacienta, t.j., keď to bude niečo v zmysle ako spomínal v tejto téme niekto o Anglicku (alebo ty o DN už si presne nepamätám), že sa doktor na teba poriadne ani nepozrie, tak darmo všetko okolo teba vyzerá ako v 5* hoteli.

Viem, že v týchto krajinách s vysokým daňovým zaťažením to odôvodňujú tým, že sa im to vracia v podobe kvalitných služieb, ale zase odtiaľ potiaľ, nútiť svojich obyvyteľov jazdiť na starých autách a ich trestanie za to, že chcú auto, či lepšiu a bezpečnejšiu výbavu je už extrém a nie normálne. Takisto aj u nás sa hovorí, že ak by sa nekradlo, tak je peňazí na všetko, tak logicky ak sa u nich nekradne, by nemuseli byť až tak vysoké dane, lebo fakt žiaden extrém nie je dobrý.

Ja sa na to pozerám tak, že áno je super, že dostávam od štátu kvalitné služby, ale zase celý život na ne makať, tak to nie. Lebo OK zarobím 3000 € v priemere, ale keď kvôli týmto daniam a poplatkom z toho tak akurát vyžijem, len samozrejme na lepšej materiálne úrovni, tak nič moc. Lebo napr. pri 3000 € v SR môžeš ísť do 10 rokov do dôchodku ak nežiješ vyslovene materialisticky a nemíňaš na blbosti a môžeš si užívať život tak ako chceš ty a nie tak ako chce ten štát. Aby som mu ja platiť na 5* nemocnice, tak to nie, radšej ak by som mal tú potrebu si takú 5* súkromnú zaplatím zo svojho a štátne nech sú iba 3* hoteli:)


Ako je to v Dánsku s nehnuteľnosťami ? Myslím teraz cena, kúpyschopnosť obyvateľstva nehnuteľností a či si kupujú svoje vlastné bývanie alebo žijú v nájmoch ?
gnagy
Príspevky: 941
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Takže pridám niečo nové do mlyna :) Išiel som sa včera pozrieť na jeden VW Golf Variant r.v. 2003, posledný rok výroby štvrtej generácie. Peknučký, pravých 254 000 km, čo také číslo pri 14 ročnom naftovom aute v Dánsku je ako z ríše snov. Lebo vo väčšine prípadov majú nad 300-400 tisíc. Pre istotu som tam predtým volal, či je stále na predaj, lebo sa mi už stalo pri jednom aute v inom bazári, že bolo predané a na ich web stránke bolo ešte 5 dní ponúkané na predaj. Predané nebolo. Len taká maličkosť - vzdialenosť od môjho bydliska bola 247km jednou cestou a prechádza sa tam cez most, kde sa platí za jeden prejazd 240kr., t.j. 32 euro x 2 + náklady za benzín za 494km. Žiaľ do môjho limitu nič bližšie v ponuke nebolo.

Prišiel som teda tam, "privítala" ma tam jedna pani, manažérka predaja. Povedal som jej, že mám záujem o VW Golf Variant 1.9TDi a prišiel som z mestečka Holeby 247km odtiaľ. Ona sa ma spýtala, či to je v Dánsku? Skoro som padol na zadok. A to žiaľ som skoro nepadol len raz... Teda znova som jej povedal, že mám záujem o ten Golf a chcel by som urobiť testovaciu jazdu a keď bude všetko v poriadku, tak to kúpim. Spýtala sa ma, či to auto chcem kúpiť? Povedal som jej, že ak bude všetko v poriadku, tak to kúpim (vtedy som spozornel, lebo však toto jej hovorím už druhý raz v priebehu minúty a 20 sekúnd). Povedala mi, že spíšeme kontrakt. Ja jej hovorím, že najprv by som rád testovaciu jazdu a ak budem spokojný, tak môžme spísať kontrakt. Ona na to - nie, spíšeme kontrakt teraz a potom môžem ísť na testovaciu jazdu... Skoro som padol na zadok druhý raz. Neviem, ale Vy ste už počuli niekedy o niečom takom absurdnom? Ako môžem kúpiť auto, v ktorom som ani len nesedel, ani netuším v akom je reálnom stave a bez testovacej jazdy? Znovu som jej zopakoval, že som sem meral cestu dlhú 247km. Ona to nekomentovala, no znova zopakovala, že keď spíšeme zmluvu, tak môžem ísť skúšať auto... Vedel som, že táto cesta je skrz mentálnu poruchu dotyčnej zablokovaná, tak som len tak skúšobne skúsil ešte jednu otázku - môžem si do toho auta aspoň sadnúť a vidieť auto zvnútra? Odpoveď: Spíšeme zmluvu a môžeš auto vyskúšať.

Tak som jej zaželal pekný deň a išiel preč.

Toto, čo sa stalo, bolo omnoho horšie, ako keby to auto medzitým predali. Lebo to by som pochopil, že už nie je možné to auto vyskúšať, lebo už je rezervované, či predané. To je logické. Ale úplne absurdné je, aby som ja mal niečo podpisovať a ešte aj platiť za auto (možno len určité percento z celej sumy) predtým, ako som si doňho vôbec mohol sadnúť. Vo všetkých iných bazároch to funguje v Dánsku tak, že prídete a poviete, že s týmto autom chcem ísť na skúšobnú jazdu, dajú Vám skúšobné poznávacie značky a idete sami s autom. Vo väčšine prípadov to dokonca ani nie je časovo limitované. Ale štandard je 20 minút až jedna hodina. Samozrejme predtým im odovzdáte svoju identifikačnú kartu, keby sa niečo stalo, majú Vaše údaje.

Normálne je, ak človek poskytujúci určité služby je maximálne ústretový a ochotný, aby biznis frčal. Táto pani však urobila maximum preto, aby mi znemožnila kúpu toho auta. Fakt klobúk dole, to sa nepodarí len tak každému. Nechápem, ako môže vôbec na takej pozícií čo hľadať. A tiež nechápem, ako tam môžu vôbec predávať autá, keď majú zaužívaný takýto systém.

Tento bazár už má "pekné" hodnotenie na Trustpilot, prvé. A už len perlićka na záver - ak chcete kúpiť auto na splátky z bazáru, čo nebol môj prípad, musíte byť v Dánsku registrovaní 5 rokov :-)
myotis
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 27.11.2013 17:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa myotis »

Ahoj, velmi zaujimave citanie. Ak si najdes cas, mozes mi prosim odpovedat na par otazok? S otcom mame skusenosti s xy vyspelymi krajinami a radi porovnavame a "riesime" co kde a ako funguje.
Bez dlhych reci.

1) preco prave dansko? Bol si uz niekde inde predtym?
2) co socialna sfera? Materska dovolenka, podpora v nezamestnanosti, dochodol? Teraz nemyslim oficialne na papieri ale kolko realne dostane dochodca, clovek co cely zivot tvrdo makal, kolko dostane parazit a prizivnik? Da sa z toho vyzit na urovni, mat nejaky standard? Chapem ze to je relativny pojem ale verim ze sa vynajdes.
3) vravis vysoke dane, mas cca predstavu kolko zarobi ucitelka alebo policajt alebo lekar? Toto su joby ktore su biedne ohodnotene asi vsade na svete...
(Teraz ma napadlo, pozri si film Jagten s Mikkelsenom, vynikajuci film okrem ineho, tam hra rolu ucitela v materskej skole a zije si celkom slusne, na urovni a sam, bez partnerky, preto sa pytam. Na SVK ucitel skapina od hladu.)

4) co by sa stalo ak by som prisiel k lekarovi s prasknutym clenkom, kaslal by na mna a ja by som ho zo strachu o svoje zdravie inzultoval, krikom, nadavkamy alebo napr. Zdrapenim pod krk?
Nejde mi totiz do hlavy ze lekar je moj "zamestnanec" a ja sa mu musim prosit aby ma pan milostivy osetril? Teraz nehovorim o tom ze nakopnuty palec, ale vysoka horucka, zlomenina proste to co je naozaj vazne.
Ake su tam reakcie na aroganciu, hrubianstvo, pripadne fyzicke nasilie?

5) ako znasaju cudzincov? Je lahke vclenit sa medzi nich? Chapem ze fyziologicke znaky a recova bariera tam je ale robia nejake markantne rozdiely medzi pracujucim domacim a pracujucim cudzincom? (Cize ziadne asocialne zivly a podobne)

To je asi vsetko, su to dost obsirne otazky na ktore asi tazko zodpovedat jednou vetou budem si vazit tvoj cas na to vynalozeny.
Vsade bol, vsetko videl...
...a kde nebol, tam sa chysta
gnagy
Príspevky: 941
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Ahoj Myotis, vďaka za otázky. Budem sa snažiť ich čo najstručnejšie zodpovedať :)
1) preco prave dansko? Bol si uz niekde inde predtym?
- Mám tu rodinu a dostal som pracovnú ponuku pracovať tu, tak som ju prijal. V inej krajine som nepracoval. A tiež aj preto, že sa mi Dánsko páči :)
2) co socialna sfera? Materska dovolenka, podpora v nezamestnanosti, dochodol? Teraz nemyslim oficialne na papieri ale kolko realne dostane dochodca, clovek co cely zivot tvrdo makal, kolko dostane parazit a prizivnik? Da sa z toho vyzit na urovni, mat nejaky standard? Chapem ze to je relativny pojem ale verim ze sa vynajdes.
- o materskej dovolenke nemám info. Podpora v nezamestnanosti - je možnosť platiť si ešte ako zamestnanec každý mesiac určitú sumu 1 rok a ak by si stratil prácu a minimálne 1 rok platil to poistenie, tak Ti budú 1 celý rok vyplácať Tvoj predošlý plný plat. Čiže sa nemôže stať, že skončíš na ulici, lebo si stratil prácu a nemáš nič. Ak si niekto toto poistenie neplatí a má auto, platí prenájom bytu/domu, alebo ho vlastní a stratí prácu, kommune Ti bude vyplácať určitú sumu na "prežitie", naozaj to nie je nič moc. Okolo 3000 kr mesačne. Keď máš auto, tak ho musíš predať, inak nebudeš dostávať ani tých 3000 kr mesaćne. Ale strechu nad hlavou Ti zobrať nemôžu, samozrejme preplácať nejaký obrovský byt v lukratívnej časti Ti tolerovať nebudú. Takže sa musíš presťahovať do niečoho skromnejšieho, aby si finančne vyšiel s tými peniazmi. Takže žiadne také, ako to vidieť na Slovensku, že sociálny úrad platí 20 člennú rodinu, kde každý plnoletý má auto a peniaze od štátu, taká situácia tu neexistuje. Nezamestnaný človek sa musí každých pár dní hlásiť na úrade práce a tam mu ponúkajú pracovné možnosti. Ak odmietne pracovať, nebude dostávať príspevok.

Človek, čo celý život tvrdo makal a to musí makať 40 rokov, dostane od štátu tzv. plný dôchodok a to je v prepočte okolo 2000 euro. Ale je tu jedno ale. V Dánsku NIE SÚ dôchodky oslobodené od dane, ako na Slovensku. Čiže dôchodca dostane asi polovicu z tej sumy. Čo na dánske pomery normálne žiť je málo. Napr. veľa Turkov odchádza po desiatkach rokov práce v Dánsku do svojej rodnej krajiny a tam vedia zo svojho dánskeho dôchodku žiť doslova na vysokej nohe.

Ale aj dánsky systém má svoje slabiny - napr. človek, ktorý kvôli zdravotným ťažkostiam nemohol pracovať 40 rokov na plný úväzok nedostane adekvátny dôchodok, aj keď zdravotné dokumentácie k dispozícií má. Nedostane tzv. plný dôchodok.

Takže existuje štátny a privátny dôchodok. Zo štátneho dostáva každý rovnakú sumu, z privátneho podľa toho, koľko si ten človek našetril do fondu.
3) vravis vysoke dane, mas cca predstavu kolko zarobi ucitelka alebo policajt alebo lekar? Toto su joby ktore su biedne ohodnotene asi vsade na svete...
(Teraz ma napadlo, pozri si film Jagten s Mikkelsenom, vynikajuci film okrem ineho, tam hra rolu ucitela v materskej skole a zije si celkom slusne, na urovni a sam, bez partnerky, preto sa pytam. Na SVK ucitel skapina od hladu.)
- Netuším, koľko zarobí policajt, ale napr. učiteľ zarobí veľmi slušne, ale to samozrejme záleží aj na tom, kde pracuje a s kým. Minimálne takých 35 000 dk hrubého (40% z toho ide štátu :-)) a lekár zarobí ešte viac. Už mladý lekár môže zarobiť okolo 80 000 dk mesačne. Ten dane nemá 40%, ale viac. Čím viac zarobíš, tým má vyššiu daň. Milionári platia aj viac, ako polovicu svojho príjmu na daň. Vďaka za tip, pozriem si ten film keď budem mať trochu času.
4) co by sa stalo ak by som prisiel k lekarovi s prasknutym clenkom, kaslal by na mna a ja by som ho zo strachu o svoje zdravie inzultoval, krikom, nadavkamy alebo napr. Zdrapenim pod krk?
Nejde mi totiz do hlavy ze lekar je moj "zamestnanec" a ja sa mu musim prosit aby ma pan milostivy osetril? Teraz nehovorim o tom ze nakopnuty palec, ale vysoka horucka, zlomenina proste to co je naozaj vazne.
Ake su tam reakcie na aroganciu, hrubianstvo, pripadne fyzicke nasilie?
- Na pohotovosť môžeš ísť kedy chceš, nemusíš sa objednávať. Na všetko ostatné je treba sa objednať telefonicky a dohodnúť si termín. Lekári so sestričkami sú slušní a vysoko, vysoko profesionálni. Mal som tú možnosť oskúsiť, ako to vyzerá. Bol som na menšej operácií v univerzitnej nemocnici v Køge. Vždy po pacienta vyjde sestra, predstaví sa, PODÁ VÁM RUKU a nasledujete ju do ambulancie. V ambulancii sa to isté zopakuje s lekárom a on Vám vysvetlí ako to všetko bude prebiehať. Žiadna arogancia, žiadny krik, žiadne nevhodné správanie nejakého povýšeneckého hajzlíka. Ako z knižky :-)


5) ako znasaju cudzincov? Je lahke vclenit sa medzi nich? Chapem ze fyziologicke znaky a recova bariera tam je ale robia nejake markantne rozdiely medzi pracujucim domacim a pracujucim cudzincom? (Cize ziadne asocialne zivly a podobne)

- ak sa človek správa normálne, tak sa oni správajú aj k Tebe. Ale dosť často tu vidím "domácich" Arabov, Turkov a pod., ktorí sa už tu narodili a správajú sa hulvátsky. Mladý Arab + auto = problém. Radšej preč od takých. Včleniť sa medzi Dánov? No tak to je veľmi individuálne, lebo každý človek má rád niečo iné, má iné komunikačné schopnosti, iné sympatie... Dáni zväčša si držia veľký odstup od cudzincov, to však neznamená, že nie sú pritom milí, usmievaví. Hlavne starší ľudia majú skôr averziu k cudzincom.

Medzi pracujúcim domácim a pracujúcim cudzincom je väčšinou rozdieľ v tom, že cudzinec pracuje o dosť viac a dostane rovnaký plat. Viac sa cíti byť ohrozený výpoveďou. Sú niektoré povolania, ktoré domáci nebude nikdy robiť za ten plat a cudzinec to zoberie s nadšením, veď zarobí 4x toľko ako doma.
gnagy
Príspevky: 941
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Teraz začali platiť nové pravidlá ohľadne dane z vlastníctva auta (afgift). Doteraz boli na úrovni 150% nad reálnu hodnotu auta a parlament ju znížil na 100% :) Príklad: auto na Slovensku stojí 10 000 euro, to isté auto v Dánsku stálo 25 000 euro. Teraz bude stáť "len" 20 000 euro. Hlavne bohatší si zmodernizujú vozový park...

Parlament o tejto zmene rokoval 3 týždne a zatiaľ predaje stáli, nikto si nekúpil nové auto :) Museli sa čím skôr dohodnúť, lebo biznis je biznis. Ten, kto kúpil drahšie auto týždeň predtým, má smolu.
„Všetci vieme, že svetlo putuje rýchlejšie ako zvuk. Preto niektorí ľudia vyzerajú chytro, kým pred vami neprehovoria.“ — Albert Einstein
gnagy
Príspevky: 941
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Autolaik mi pripomenul túto tému, tak niečo pridám.

Používanie malých a veľkých áut v jednej rodine v Dánsku je (zvyčajne) presne opačné, ako na Slovensku. Na Slovensku ak si rodina kúpi druhé auto, je to väčšinou menšie auto, ktoré využíva rodina pri jazde v meste, lebo tam je ako ryba vo vode. S väčším autom jazdia diaľnice a cesty mimo mesta a na dovolenky. V Dánsku je to skoro presne opačne. Malé autá využívajú ľudia na dochádzanie do práce (preto vidieť také kvantum krpatých áut na diaľniciach), jazdia s nimi desiatky tisíc km ročne a druhé väčšie auto využívajú na výlety cez víkendy, ťahanie prívesu a dovolenky. Najazdia s nimi výrazne menší počet km, ako s malými autami, ktoré každý deň kraľujú na diaľniciach. Je to aj preto, lebo musia uviesť poisťovni, koľko km ročne približne najazdia a od toho sa radikálne mení cena poistného. A na veľké auto to bude "trošičku" drahšie, ako na VW UP, ale je v tom aj cena servisu, ktorá je v Dánsku astronomická. Radšej, nech sa niečo pokazí na Up, ako na VW Passate.
„Všetci vieme, že svetlo putuje rýchlejšie ako zvuk. Preto niektorí ľudia vyzerajú chytro, kým pred vami neprehovoria.“ — Albert Einstein

Návrat na "Shoutbox - o všetkom"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných