Oleje raz a navždy

diskusia o aditívach, aký olej pre moje vozidlo ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

ROCK4891
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 15.02.2010 12:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROCK4891 »

troška som počítal knižku a popozeral aké vlastne špecifikácie má mať moj olej a našiel som API - SM alebo SL
ACEA - A1,A3,A5
ILSAC - GF-3, GF-4
počital som čo su to za veci a najlepšie by bolo asi SL,A3...
to ILSAC neviem co je
a ked som pozeral ze co za olej sa da kupit ta mi našlo tento
http://www.motorove-oleje.sk/liqui-moly ... -5w-30-5l/

a keby SM tak tieto :
http://www.motorove-oleje.sk/katalog/mo ... _size_to=4

čo na to poviete...ten LiquidMoly veľmi nepoznám...viete poradiť ktorý by bol OK
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

mas jedno, na taky voz...
ROCK4891
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 15.02.2010 12:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROCK4891 »

Aha...to si akože ako myslel?! Ale tak objednám ten Liquid Moly asi a uvidíme...dopočul som sa že je to dobrý výrobca...a dik za vyčerpávajúcu odpoveď.
cierny99
Príspevky: 453
Dátum registrácie: 10.03.2008 17:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cierny99 »

Preco lejete low sap oleje do 2.0 benzinoveho motora? Odkedy subaru uvolnilo low sap oleje pre svoje benzinove motory? Norma, ktora je tam uvedena predpisuje minimalne mnozstvo kritickych prvkov siry, fosforu a sirneho popola. Ked chces lepsiu chrakteristiku viskozity tak potom 0W-30 alebo 0W-40.
ROCK4891
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 15.02.2010 12:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROCK4891 »

Dávam 5w30 lebo ho mám predpísaný výrobcom...samozrejme že sú tam aj iné možnosti ale ja potrebujem olej na teploty -25 až + 35 približne a pre vyššiu záťaž kedže som stále v kopcoch...a myslím že tá 5w30 je najvhodnejšia. už sa musím len rozhodnúť ktorý olej namiesto Castrolu Edge 5w30...ten LIQUI MOLY TOP TEC 4200 5W-30 vyzerá zaujímavo a počul som že nieje zlý a spĺňa špecifikáciu udávané výrobcom!!!
čo na ten olej poviete?
mattesss
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16.02.2015 22:58
Zdieľať na Facebook

Nissan Qashqai olej

Príspevok od používateľa mattesss »

Ahojte, niekto skúsený vie poradiť aký olej je najvhodnejší (okrem nejaké Nissan) do Nissan Qashqai 1,6 Dci, 2012, 96 kw ?
Ide o typ motora R9M, je tam odporučený 5W30, ale neviem akú značku šupnúť a na Castrol nemám dobré ohlasy, rovnako ani na n napr. Shell. A ani v tých papieroch k autu sa nedá dobre vyznať, je tam 2x to isté číslo motora a tie druhy k čísla sú bez riadkov hala bala napísané, že ani si nie som istý, ktorý k čomu priradiť.
ROCK4891
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 15.02.2010 12:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ROCK4891 »

Ja dávam momentálne mobil 5w30 asi formula.nezerie(nemusím často dolievat) mi ho tak ako ten liquimoly čo som mal predtim.a odporúčali mi ho už vo viacerých servisoch.castrol sa zevraj pančuje.neviem čo je na to pravdy.
hagala
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 26.01.2017 00:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hagala »

sheriff napísal:
Lubos01 napísal:Toto, čo si tu napísal ty, a je mi celkom známe, tu som videl napísané, už aspom 3-4 krát, len v menšom vydaní.

Ako bolo povedané, zajtra, pozajtra, už tu bude ďalšia téma, takže zase, zbytočné ...

Ale inak pekne napísané...
Luboš, cieľová skupina pre ktorú som to písal sú takí ľudia pre čo sú pre nich tieto elementárne veci neznáme. Išlo mi hlavne o zbúranie mýtu o syntetickosti a minerálnosti a o to ako je slovíčko syntetický používané v marketingu olejárskych firiem pre prilákanie zákazníka. Je to akoby dodnes gumárenské firmy označovali pneumatiky ako radiálne(hoci dneska sú už všetky) pre prilákanie zákazníka a presvedčenie zákazníka že sa jedná o niečo extra. Pritom ide o hru so slovíčkami (tzv.pozlátené hovn0 ) Taktiež tieto delenia že 15W40 je minerál a 5w40 je syntetika, ktoré sa využívajú hojne dodnes lebo ľudia sú tak zvyknutí. Je mi jasné že tu zajtra pribudnú ďalšie témy, preto som aj navrhol dať do záhlavia mazacie plány, možno zbytočné, možno si táto téma nenajde svoju cieľovú skupinu, to už nech si každý preberie ako chce, hadam sa aspoň jeden človek poučil... či? :d :D
Sheriff citam to v roku 2017, hladal som info a nasiel som. Dakujem ze si myslel na ludi ako ja, ktori si chceme dohladat info a nezakladat zbytocne nove temy. :300f:
dejwco
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09.06.2016 10:07
Bydlisko: Pezinok
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dejwco »

Viete mi prosim vas poradit ako najdem ten vhodny olej do mojho auta? Chcel by som nieco uz kvalitnejsie ale zase aj cenovo vyhodne, volil by som skor strednu cestu, co sa tyka sumy
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Tvoja otázka je mierne čudná.Nájdeš to jednoducho tak,že poznáš svoju špecifikáciu,pozrieš si čoho sa vlastne týka,a na základe toho si nájdeš poľahky všetky ekvivalenty.Dočítaš sa aj to,že vždy a všetko je kompromisné,tj niečo sa zvýrazńuje a býva to úkor inej vlastnosti.Oleje sú jeden obrovský kompromis medzi zosúladením protichodných účinkov,preto je jediné riešenie,urobiť si jasno vo vlastnostiach a rozhodnúť sa čo bude pre tvoj režim používania prioritne zvýraznená vlastnosť.A do toho pripliesť cenu je úplný nezmysel.Chcem pre psa granule z obsahom 80% mäsa tak budem zbytočne hladať medzi sra..kami kde ho je 15%.Buď to čo potrebuješ budeš mať a na výber budeš mať pár značiek a z nich si vyberieš,alebo do toho ako kritérium dáš cenu a nemusíš sa k tomu dobrému dopracovať.Nik to zodpovednejšie neurobí ako ty sám.Otestuj si to,niečo vyber a sleduj koľko názorov bude na tvoj výber.Nezabudni že na SVK nenájdeš dvoch ľudí zdielajúcich rovnaký názor
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

chyba zakladna info - co za auto/motor mas ? :41c2:
aj tak si myslim, ze lepsia volba ako najlepsi olej sveta drzat v motore 20-30000km, tak radsej kupim "obycajnejsi" co ale splna normu vyrobcu a vymenim ho 2-3x za ten cas...
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Keby nebolo toľko odborníkov a radšej sa držali sedliackeho rozumu,dať olej podľa špecifikácie ale preč s ním pri 10 tis.Toto ešte nikto neprešťal,a môže dávať aj astronomicko galaktický ak ho mení pri 30 tis. Ja tam dám menej planetárny,pri desať vypustím a čau bejby,porovnajme si motory pri 500 tisícoch.Všetky tieto témy sú zabijácke,narobia viac škody ako užitku,pretože je veľa povolaných a málo vyvolených.
Je to cca 8-10 rokov a v jednej dielni pozerám si tam mechanik nalieval do svojej Audiny olej,a skoro mi oči vypadali.Olej (bez reklamy) druhu 18 e.-/4 lt.A chlap sa smeje...vyskúšaj,ale pri 7 tis vypusti. Du pumpáčov to nejde praktikovať tam by som si netrúfol,ale inak v pohode. Cca o rok neskôr som videl ten spomínaný motor,chlap ho mal otvorený a menil panvičky na kľuke,a motor bol vnútry čistulinký.Taký ako sú pumpáče čo behajú na správny oôej,aj tie sú čistunké a je jedno koľko majú km.Mám ich tisíce nafotené (kvôli iným veciam) zospodu aj zhora,vždy sú vnútry ako nové a sú tam mnohé cez 500 tis
Zato mám aj dosť benzínov,resp benz/plyn a to je vnútry všetko grc
asadko
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 23.03.2017 10:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa asadko »

ono je to presne o tom aky kolvek kvalitny olej das je jednoducho lepsie ho vymenit o cosi skor ako je napisane
oktann50
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 13.03.2017 13:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oktann50 »

na olej si davam zvacsa bacha lebo ak som auto kupil tak prvy majitel sa na to zjavne kaslal a potom sa muselo vsetko cistit jak to bolo zanesene 10-15 tis a vymena
vexator
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 22.11.2016 21:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa vexator »

Zdravim,
Momentalne je v aute 10w-40, vyrobca predpisuje 5w-30, resp. 10w-30, ak teploty nejdu pod -10.
Je mozne teda zmenit spat na viskozitu aka tam ma byt (5w-30), aj za predpokladu, ze pod krytom ventilov sa nachadza "blato" vdaka "skorym" vymenam oleja predchadzajucim majitelom? :342a:
Prvykrat som vymenil olej hned po kupe, druhykrat asi po 5000km a zda sa mi, ze pod krytom ventilov je to uz cistejsie ako bolo. No stale je tam ta 10w-40..

Návrat na "Oleje, mazivá, palivá, aditíva"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní