Prerezávanie nákladných pneu - vaše skúsenosti

Všetko čo súvisí s kamiónmi, ťahačmi a s prepravou

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

tmhwk
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 12.05.2014 15:47
Zdieľať na Facebook

Prerezávanie nákladných pneu - vaše skúsenosti

Príspevok od používateľa tmhwk »

Prosím o názory ctených kolegov na problematiku predrážkovania nákladných pneumatík. V servise mi predrážkovanie neodporúčali s tým, že vodičom sa "budú pneumatiky šmýkať a budú z toho nervózni", s tým že už vôbec predrážkovanie nie je vhodné na prednú nápravu a už vôbec nie na zimnú sezónu.

Máme 12t nákladné auto na ktorom sú od novoty kvalitné pneumatiky ktoré sú už dosť zjadnené a preto stojím pred voľbou či kúpiť nové alebo dať predrážkovať.

Z propagačných materiálov renomovaných výrobcov som nadobudol dojem, že predrážkovanie ("regrooving") je úplne štandardný, výrobcom schválený postup a preto som prekvapený tým že by sa mali po tom pneumatiky šmýkať...

Aké sú vaše skúsenosti? Ďakujem za názory. :48:
pietro235
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 19.05.2014 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pietro235 »

neviem aké máš pneu, ale napr. tu: http://transport.michelin.sk/Produkty/P ... ktorovanie
o tom píšu ako a normálnej veci.

http://www.bestdrive.sk/sluzby/pneuservis píšu "Vďaka prerezaniu drážok pneumatík je možné predĺžiť kilometrový výkon pneumatiky. Odbornosť a skúsenosti obsluhy zabezpečia, aby pri prerezávaní drážok nedošlo ku poškodeniu kostry pneumatiky a následnému znehodnoteniu pneumatiky."
tmhwk
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 12.05.2014 15:47
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tmhwk »

Áno, výrobcovia to propagujú a je to schválený postup, to ja viem. Práve preto ma zarazilo tvrdenie v servise že pneu sa budú šmýkať a zaujímajú ma praktické skúsenosti. Zhodou okolností máme Micheliny. Mám pocit že v niektorom z materiálov od výrobcov som našiel info že to neodporúčajú na zimnú sezónu a tiež že v niektorých krajinách je to zakázané u predných náprav autobusov.

Nechcem vodičov nejako ohrozovať, ale pri šialených cenách nákladných pneumatík by som samozrejme rád predĺžil ich životnosť, ak to nezníži bezpečnosť.
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

Ak je pneumatika označená nápisom REGROOVABLE,prerezávanie nie je problém pretože pneu je na tento úkon predpripravená.Pneuservis Ti tvrdí samozrejme opak pretože si potencionálny zákazník a takto na tebe nič alebo menej zarobí.Keď som jazdil vo firme ktorá mala cca 50 kamiónových súprav tak sa pneumatiky prerezávali úplne normálne.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Tu je ukážka :

https://www.youtube.com/watch?v=2RwlJwGPGJc

Pneumatiky s napisom REGROOWABLE sa vyrabajú už viac ako 40 rokov,

ako maly chlapec ktorý si pozorne všímal všetko okolo seba si veĺmi dobre pamätám na napis REGROOWABLE na kolese autobusu,ktorý nas vozil do školy... lol

Pri nakladnych autach na komforte jazdy a na veku pneu až tak nezaleží,preto prehlbenie drážok dezenu za učelom predlženia životnosti je určite vhodna uprava.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Ešte na bývalých prevádzkach ČSAD bola minimálne jedna mašinka žehlička a ujo gumár rezal celé dni nové drážky. Išli vždy na trambusy,tatrovky,ešelky zasadne dozadu, alebo na vlečky,návesy kdekolvek. Po zjazdení aj prerezanej šup na protektorovanie. A kvalita pneumatík vtedy a dnes... tak smelo do toho.
vaclavjozef
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 17.02.2008 19:02
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa vaclavjozef »

Mam kamiony uz 15 rokov, vozime od 20 do 35 t, pneu prerezavame bezne, dokonca aj protektory, pokial neporusis kordy,nic sa nestane. Ale pneu mame fukane dusikom
0905449023
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 11.03.2016 21:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 0905449023 »

Ahoj robim s nakladnymi autami v dielni.Skusenost:prerezavat len na leto hnaciu napravu.Budu sa smykat teraz v zime.Ak mas naves tam je to jedno co sa tyka zaberu.A predne radsej nikdy nerezat.
tmhwk
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 12.05.2014 15:47
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tmhwk »

Ďakujem za názory, sú veľmi rozdielne, od rezolútneho áno až po rezolútne nie :zga27:

Ak vám zostane vyjazdená, ale nepoškodená nákladná pneumatika, vyhadzujete to alebo existuje niekto kto to odkupuje (nejaký repasátor, resp. výrobca protektorov)?
jojtik
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 02.03.2011 15:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jojtik »

Pokiaľ sú pneu vhodné na prerezanie (označené regroovable) bežne robíme. Teda tie dve najhlbšie drážky. Bez problémov. Na zber opotreb. pneu sú firmy, jedna je v Beluši, ktorá príde, naloži a odvezie (platené). Podmienka je tuším 1 tona pneu. Inak každý predajca pneu je povinný umožniť bezplatný zber pneu bez podmienky kúpy novej pneu (limit napr. 100 pneu).
Napísať odpoveď

Návrat na "TRUCKy, Ťahače - všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných