kolko skutocne stoji auto?

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

stanislav11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 25.01.2017 15:22
Zdieľať na Facebook

kolko skutocne stoji auto?

Príspevok od používateľa stanislav11 »

ahojte - napadla mi zaujimava diskusia:
kolko vas skutocne stoji auto? Uvedomujeme si to?
Mozte presne alebo percento z prijmu.

1. kolko investujete pri kupe
2. kolko rocne servis + ND
3. nutne veci - poistka + olej + pneumatiky

Napr. ja som za posledne auto (jazdenka VW POLO malo 7 rokov teraz jazdi dalsich 7 a riesim dalsie auto, teda pocitam ako zatazi rodinny rozpocet).
1. setril/splacal 6 mesacnych prijmov
2. stoji ma rocne tak 70€ (celkom cca 490€ na opravach), najazdim 15tis/rok. Zatial tuk/tuk bez vacsej opravy a drobnosti opravim doma.
3. poistka 80 + olej a filtre 50 + pneumatiky 50 = 180/rok
samozrejme bez benzinu/nafty teda 250€/rok

Dakujem za nazory. :)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ďaleko viac vypovie to,koľko ťa stojí 1 km ak ...
1. nové auto nižšej kategórie cca nákup do 10 tis
2. nové nákup vyžšej kategórie 25 tis
3. kúpa jazdenky za 5 tis e.- a najazdom 200 tis km

Náklady by som počítal po dobu 10 rokov a nájazd 150000 km
čiže 10x poistné,15 výmen oleja,2x pneumatiky a servis za 10 rokov poušálne u jazdenky 2000 e.- a u nového 1000 e.-

Myslím že číslo koľko nás stojí každý jeden km vás veľmi prekvapí a dá námet na premýšlanie,ale hlavne z toho sa dá porovnať ekonomika a rozumnosť jednotlivých rozhodnutí.Celkom slušne dokážete zhodnotiť aj ekonomiku či diesel alebo benzín
keyness
Príspevky: 686
Dátum registrácie: 23.05.2011 15:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa keyness »

Presne tak kolko vyde km jazdy mna vzdy s kupou a servisom poistkami a naslednym predajom som sa vtesnal resp musel vtesnat do 1sk kilometer vtedy je to ok
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ak sa zmestíš do 0.1 e.-/km tak si ozaj dobrý.Bežná hodnota je 0.18 a viac
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

keyness napísal:Presne tak kolko vyde km jazdy mna vzdy s kupou a servisom poistkami a naslednym predajom som sa vtesnal resp musel vtesnat do 1sk kilometer vtedy je to ok
Dúfam že to nie je výpočet aj s palivom.
keyness
Príspevky: 686
Dátum registrácie: 23.05.2011 15:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa keyness »

Bez paliva samozrejme ano zmestim.sice doteraz starsie auta..
marvolo
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 23.05.2012 12:46
Bydlisko: KE
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marvolo »

Osobne by som riesil aj stratu hodnoty auta. Moze to byt zaujimava pri vybere stare vs nove, resp. vyssia vs nizsia trieda
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Ok a ako mám do toho zarátavať peniaze , ktoré mi auto zarába? Príklad - jazdím týždeň do práce a vozím 4roch kolegov. Oni mi zaplatia 40eur, ale auto spáli LPG za 8eur. V sobotu idem na nákup do okresného mesta , aby som ušetril tak sa ponúknem susedovi , že mu doveziem sedačku. Nakúpim a zase dostanem dvacku , ale realne som spálil 6 eur plynu. Hodnota auta je nulová , nepredám ho a nerobím na ňom skoro žiaden servis. lol lol
Voláko mi tie čísla vychádzajú stále s opačnými znamienkami :40bd: :40bd:
Marvolo: auto stálo 400eur a keď ho zoderiem odovzdám skelet a zvyšok použijem do traktorčeka, ktorý predám za 1500eur. lol (plyn ako ekologické palivo , teraz medzi záhradkármi letí) Len tam nevidím tú stratu hodnoty, nemalo tam byť skôr zhodnotenie?? :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
marvolo
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 23.05.2012 12:46
Bydlisko: KE
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marvolo »

@oco13 :40bd: pekne pekne,
mne ako "beznemu" konzumentovi ani nenapadlo ze mozu byt aj opacne znamienka vyhodnym predajom hej, ale jazdenim nie :)

ja mam zas taky problem, ze bezna udrzba, pzp a stk ma od kedy mam auto (asi 3 mesiace) stalo viac ako benzin ked to rozpocitam na mesiace...
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Zase všetko má svoje pre aj proti. Ak vozíš ludí , musíš sa prispôsobiť im aby išli s tebou a nie autobusom. Ak vozíš susedom nábytok , treba pomáhať pri nakladaní aj skladaní.
Veci nie sú čierno biele, a nie všetko pasuje každému. lol
Len ma to všetko napadlo pri "strate hodnoty". Moja snaha je mať veci a výrobky ktoré už pre iných hodnotu stratili, potom ja už nič stratiť nemôžem.
Nedávno som videl inzerát na Tico za 120 eur aj s novou STK a EK. Tomu sa povie dobrý kauf. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Myslím že takéto diskusie sú úplne od veci.
To je niečo obdobné ako keď chce žena diamantový náhrdelník. Nebude s ním ani krajšia, ani lepšia, fakticky je úplne na nič a jeho cena je porovnateľná s autom, ale keď ho žene človek obstará, bude k nemu omnoho milšia.

Ja si pri takýchto úvahách vždy spomeniem na kolegu v práci, keď som si ako 26 ročný, 2 roky po nástupe do zamestnania kúpil prvé auto, on ako bratislavský chalan už roky predtým, už pred dovŕšením plnoletosti preháňal po kolibe všelijaké vraky.
Keď som vyplakával že koľko stojí kilometer jazdy, povedal mi, že ak to chcem rátať, tak nech auto rovno predám, pretože to sa z toho môžem rovno zblázniť. Môžem potvrdiť že to je 100 percentná pravda, ak chcem šetriť, auto si nekúpim, auto je na uspokojenie potrieb, nie na šetrenie.

No a dnes stojí prevádzka auta násobne viac ako vtedy a pozrite sa na cesty, koľko je tam tých áut.
stanislav11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 25.01.2017 15:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa stanislav11 »

zamyslam sa nad tym ako stanovit optimalny rozpocet na auto a kolko moze stat prevadzka... kedze mam obmedzene skusenosti.

Jazdim ovela viac - takmer kazdy den ale sluzobnym autom.

Sukromne je hlavne na vikendove vylety. Ale ked naratam tak prevadzka stoji 1000€-1200 za rok (vratane PHM) a nezda sa mi to malo...
Odkial na to ludia mate? :))
Sak zarabam OK ale ked spocitate hypoteku, inkaso, stravu, oblecenie, dovolenku, darceky, decka.... lieky? poistky? a dalsie priority.
napr: 200,200,200,100,100,200,100

Uz len s priemernym SK platom to nemoze byt sranda a zoberte si kolko ludi ma menej..
Ked vezmes par s priemernym platom dostanu kolko 1300 v cistom?

@lubos zimovcak - jazdene vyjde lacnejsie asi kym sa nekazi :) (chvilku som zvazoval nove ale zratal som si potom poistky a servisy a opatrnost aby mi ho neskrabli a neukradli a nestoji mi to za to)
@lubos zimovcak - pozabudol som urcite stierace, ziarovky ale tak asi vsetko co som dal do auta
@wilz - nejde mi o setrenie ale o poznanie ceny! Samozrejme ak nemas na auto a pravidelnu rezervu na jazdenie tak si auto nekupis.
@mhlavaty - nie je naklad na servis kusok prehnany? Mam len ja stastie na auto? Ak by som mal dat pravidelne 1000€/2000€ na servisovanie tak auto nekupujem. Ja som do mojej jazdenky fakticky dal max 500€ za celu zivotnost
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

no najlepsie je nove.do 180 000km len spotrebak.no cena nakupu strata hodnoty a natahane km robia vela.ja taham rocne okolo 60 000km za 7 mesiacov po europe.kupim nove auto napr 36 000euro.5 rokov a mam 300000km.u mna nove nema vyznam.kupjme len vyhodne jazdenky od prveho majitela.nechapem ludi co kupia 4 rocnu jazdenku a ak to uz ma 6-7 rokov predavaju za cenu kupnej ceny + nalady.a takto to robi 70 percent slovenskych mozgov.
seven549
Príspevky: 7876
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

stanislav11 napísal: Ja som do mojej jazdenky fakticky dal max 500€ za celu zivotnost
kolko to je km za 500 euro lebo mne to vychadza ze si sa vozil prakticky na vraku.
karci123
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 20.05.2010 11:27
Bydlisko: KE - okolie
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa karci123 »

Da sa (naklady) to lahko zistit na spritmonitor.de medzi dalsimi funkciami je aj cost analysis.

Samozrejme tam treba mat nahodene vsetky vydavky od kupy az po wunderbaum :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: pat03596 a 24 neregistrovaných