Absurdnosti v Dánsku

témy týkajuce sa všetkého a ničoho mimo diskusie o autách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

gnagy
Príspevky: 943
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Absurdnosti v Dánsku

Príspevok od používateľa gnagy »

Ahojte. Od rodinných príslušníkov dlhodobo tu žijúcich som dosť často počúval, ako to s Dánskom ide dolu vodou, ako systém nefunguje, aké je to tu "zlé". V mnohom s nimi nemôžem súhlasiť, lebo viem, ako to "funguje" na Slovensku a životná úroveň tam je svetelné roky vzdialená od tej tu v Dánsku. Ale predsa aj tak. Čoraz častejšie vídavam absurdnosti aj na dánskych pomeroch, čo pred rokmi nebývali zvykom.

Napríklad, keď sa chcete dostať k lekárovi, musíte sa objednať. Na tom by nebolo nič čudné, nebyť toho, že objednať sa musíte výhradne telefonicky a aj to v obmedzenú dobu spravidla od ôsmej do deviatej, v niektorých prípadoch do desiatej hodiny ráno. Záleží od lekára. Ani na to by nebolo až tak prekvapujúce, nebyť toho, že sa nedovoláte ! Takže ja keď som mal začiatkom januára zaseknutý nerv v chrbtici, 5 minút mi trvalo kým som sa natiahol za mobilom položeným na nočnom stolíku, telefonujúc lekárovi som sa dozvedel, že je chorý. A zo záznamníku som sa dozvedel, že si mám pohľadať iného lekára, ale len v urgentnom prípade. Takže som hľadal na internete a obvolal som viacerých. Nikto nemal čas. Tak som volal do kliniky do druhého mesta vzdialeného 10km od mestečka, kde bývam. Tam je jedna doktorka, ku ktorej chodí aj môj strýko s tetou, ktorí bývajú neďaleko odo mňa, v rovnakom mestečku. Volám a čakám, lebo predo mnou bolo päť volajúcich. Postupne sa číslo znižovalo za informovania hlasu zo záznamníka. Toto trvalo asi 40 minút a za ten čas som mal mnoho krát nutkanie to zložiť. Keď som sa dostal konečne na rad (keďže na začiatku hovoru bolo nutné vyťukať moje rodné číslo s identifikačným štvorčíslým na konci), tak žena sa ma opýtala, či bývam v meste, v ktorom bývam. Odpovedal som áno. Povedala mi, že v takom prípade sa nemôžem objednať, lebo nemám bydlisko v tom meste, v ktorom sa nachádza tá klinika. Takže na toto som čakal 40 minút. A keďže už bolo 9:31, čiže čas, kedy sa už celý deň nedá objednať nikde k lekárovi, moja psychika nebola na tom skrz neskutočnej bolesti práve najlepšie. Potom som ešte skúšal volať ďaľším lekárom, ale smola, volal som o 3 minúty neskôr, ako bol čas na objednávky... Čiže aj keby napr. lekár mal volný termín v ten deň, nemôže ma prijať, lebo volám o 3 minúty neskôr.

Ďaľšia absurdná vec sa stala nedávno. V Dánsku sa platia dane za motorové vozidlá tzv. afgift 2x ročne. Vždy príde mail, alebo list poštou v dostatočnom predstihu. Začiatkom januára som zaplatil druhý krát môj afgift. Na moje auto to vychádza 250 eur každých 6 mesiacov. O 10 dní na to mi príde mailom upomienka z daňového úradu, že neevidujú moju platbu a keďže som údajne nezaplatil, tak som dostal aj pokutu v prepočte 33 euro s termínom zaplatenia do prvého týždňa vo februári. Čo na to povedať? Už som si uložil všetky výpisy z banky a budem to riešiť v pondelok. Môjmu strýkovi sa raz stalo, že zaplatil tento poplatok skôr, z úradu mu ho poslali späť na účet (o čom nevedel) a o mesiac dostal upomienku s pokutou o nezaplatení.

O dánskom zdravotníctve by sa tiež dalo napísať mnoho. Z prvej ruky viem, keď si moja teta zlomila členok, že musela čakať na pohotovosti 7 hodín, kým sa našiel doktor, ktorý ju vyšetril. Ani len rontgen nebol spravený, keďže lekár okamžite skonštatoval, že toto zlomenina nie je. Poslal ju domov s liekmi, ale bolesť neustupovala. Išla tam na druhý deň a znova ju poslali domov. O 2 týždne išla na kontrolu a vtedy jej spravili rontgen ! Už iný, starší doktor povedal, že toto je zlomené, ale už sa s tým nedá veľa urobiť. Odvtedy kríva...

Dánsko som si veľmi obľúbil, je to krásna krajina, kde je dobré pracovať aj žiť. Len nemôžete ochorieť, lebo potom sa buď k lekárovi nedostanete, alebo budete možno zle ošetrený. A práve to som si o Dánsku predtým nemyslel.
gnagy
Príspevky: 943
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Mohol by si napísať pár príkladov prosím Ťa?
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nehovor mi ze za taketo hrube zanedbanie zdravotnej starostlivosti sa v Dansku neda sudit.

Napis nieco o prihlasovani aut a o tych poplatkoch nez ich dostanes na znacky, to budu majitelia Fabii jedna-dva kukat. To su vacsie prachy nez stoja tie Fabie totizto.

Cize donesiem si do Danska Mondeo 2012 v cene 11.000eur... co dalej ?
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa easyridersvk »

co viem od nasich danskych kolegov , poplatky za prihlasenie auta = cena auta. u noveho. starsie neviem....
Ridick030
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 15.11.2012 10:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Ridick030 »

V DE tiež niečo podobné.Manželka si natiahla sval na lítku,na druhý deň už nemohla ani chodiť.Kolegu nemca som sa v práci spýtal či by mi vedel poradiť v okolí dobrého doktora.Dal mi pár tipov ale povedal že sa musím telefonicky objednať,a keď dostanem termín do dvoch týždňov tak môžem byť spokojný.Povedal som mu že ide o akútny prípad,a povedal som mu že keď si zlomí nohu či tiež bude čakať dva týždne,iba čumel na mňa tak neviem čo si mám o tom myslieť.
Nakoniec som nikde nevolal,našiel som adresu doktora, na recepcii som povedal o čo ide,vypýtali si kartičku poistenca(DE)a za 5min. už sedela pri doktorovi.

Proste niekedy to treba robiť ponašom :3c90:
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

ked je akutny pripad pohotovosti ci zachranne sluzby neexistuju ?
gnagy
Príspevky: 943
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Ahoj Mp3turbo. V tejto veci nemám viac informácií, viem len to, čo mi povedala teta. Súdiť sa to samozrejme dá, ale oni nesúdili zrejme skrz príliš málo času a veľa práce, čo vtedy mali. Tiež advokáti stoja veľa a musíš ich zaplatiť aj keď sa súdny proces nevydarí. A to nie sú malé peniaze. Oni majú firmu - upratujú domy a záhrady, Systém funguje tak, že si niekto objedná pokosenie trávnika v záhrade na daný termín, oni prídu, urobia čo je treba a pošlú faktúru. Tá musí byť zaplatená ak sa nemýlim do 30 dní od odoslania fakúry. Ale pár krát sa im stalo, že faktúra zaplatená nebola... V tom je tá neistota, že urobíte svoju prácu a neviete, či dostanete zaplatené. Oni išli za advokátom a on to začal riešiť. No nevyriešil nič, ale bolo ho treba tiež zaplatiť. Takže za advokáta zaplatili viac, ako mali dostať od človeka, ktorý neplatil. Ďaľšie prípady nezaplatenia logicky už neriešili.

Registrácia zahraničného auta na dánske značky je kapitola sama o sebe :-) Najprv by som spomenul to, že človek, ktorý tu chce pracovať, musí byť zahlásený na trvalý pobyt. Bez toho si nemôže otvoriť účet v banke a bez účtu v banke by nemal ani oficiálne pracovať v Dánsku (sezónne práce na dobu určitú, to je niečo iné). Čiže všetko nadväzuje na seba a je to dosť zložité vybaviť. Ak máte trvalý pobyt v Dánsku a ste tu zo svojím vozidlom, môžete na zahraničných značkách oficiálne jazdiť 3 mesiace. Ak nemáte trvalý pobyt, tak je to 6 mesiacov. A toto som ja nevedel. Ja som bol v tom, že môžem jazdiť 6 mesiacov a potom si registrujem svoje auto na dánske značky. Mnoho Poliakov tu jazdí na svojich autách roky a nemali to šťastie, že ich polícia zastavila. Vidieť policajné auto hlavne mimo Kodane, to je ako sviatok. V Nitre za 1 den ich vidím viac, ako tu za pol roka. A to nejazdím málo.

Osobnú skúsenosť s políciou som nemal, ale z počutia a zo skúseností iných viem, že ak polícia zastaví zahraničné auto, ktorého majiteľ prešvihol termín registrácie, len ho upozornia a dostane termín, aby do 1 mesiaca auto registroval. Jeden Poliak to takto zažil. On sa na to vykašlal a jazdil ďaľší pol rok bez registrácie. Polícia ho zastavila druhý krát a dala mu termín do 2 týždňov, aby auto registroval. Znova bez pokuty. On nemal záujem auto registrovať. Tretí krát ho zastavili o pár mesiacov a auto mu zabavili a vrátia mu ho, kým nezaplatí registračný poplatok a pokutu za nedodržanie lehoty prihlásenia. Reg. poplatok bol pár tisíc eur a pokuta neviem. Dohodol sa na splátkovom kalendári, lebo nemal toľko peňazí k dispozícií hneď, auto si registroval a už je všetko v poriadku.

Dánska polícia je veľmi tolerantná, ale keď vidí nezáujem, tak pritvrdí.

Ja som bol v Dánsku s Hondou Accord 2.4 z roku 2007. Z inzercie, kde teda veľa týchto áut na predaj nemohol, myslím, že až dva kusy v celom Dánsku som zistil, že cena tohto auta v minulom roku bola niekde na úrovni 12 až 15 tisíc euro. Áno, za 9 ročné auto. Ja som si vypočítal podľa tabuliek, že by som mal registračný poplatok 5600 euro. Neskôr som sa dozvedel z úradu, že by to bolo až 8200 euro ! Lebo sa pripočítava k poplatku aj výbava auta. Každý airbag navyše a bezpečnostné systémy majú tiež svoju vypočítanú "cenu". Čiže keď si napr. chcete registrovať "holú" Fabiu bez ničoho, zaplatíte výrazne menej, ako na tú istú Fabiu, ale s plnou výbavou. A je jedno, že auto už má 15 rokov. Čo by som ja osobne už považoval za zbytočnosť.

A tiež cestná daň, resp. daň zo spotreby auta (afgift) je vypočítaná podľa spotreby a výbavy auta. Preto tu nevidieť veľa starých áut strednej a vyššej strednej triedy, lebo afgift pri nich tvorí veľa krát jeden celý priemerný mesačný plat. A ten, kto má peniaze, nekúpi si 15 ročné auto strednej triedy s vysokým objemom motora, ale má na nové a platí splátky. A ten, kto nezarába veľa, alebo nechce veľa platiť, kúpi si menšie novšie auto, alebo staršie väčšie s prijateľným poplatkom afgift. Medzi novými autami sú obľúbené trojičky Toyoty Aygo, VW Up, Yaris a podobné malé autá, ktoré zväčša aj kraľujú na diaľniciach. Nové drahé autá je vidieť veľmi zriedkavo.

Neviem, čo by som ešte doplnil. Pýtajte sa.
marco98
Príspevky: 224
Dátum registrácie: 19.02.2015 14:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marco98 »

No...pre mňa, čo má autá ako záľubu zrazu na Slovensku nie je až tak zle, ako som si myslel. :-\
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

S clenkom sa da cakat kludne 7 hodin nato nikto nezomrel ani nezomrie.... Horsie je ak u nas caka prasknuta aorta hodinu ci infarkt ani nieje rozpoznany. Kazdy stat ma svoj system a kedze v zdravotnictve pracujem tak by som ruky nohy bozkal za take "debilne" danske zdravotnictvo....
pidizvi
Príspevky: 3408
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

niekto sa to musi spytat, takze... ako je to s platom v dansku, kolko ostane realne v penazenke po odratani dani a odvodov, ceny tovaru v obchodoch, beznych sluzieb, ceny byvania, bytov...
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Takže do Dánska sa nesťahujem ;-)
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Celá finta je v tom že za vysoké dane dostaneš aj služby na úrovni. Nezabudnem ako spolužiak z vyšky bol na výmennom pobyte a keď prišiel povedal " tam je komunizmus " . U nás sú síce dane absolútne nižšie ale vzhľadom nato čo dostaneme späť vo forme služieb štátu sú naopak neskutočne vysoké. V Dánsku si totiž prachy nenechajú rozkradnúť darebákmi.
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Acon napísal:Takže do Dánska sa nesťahujem ;-)
- práve naopak až sa Dáni dozvedia ako je tu fajn začnú sa sem sťahovať.... ale ale som sa pobavil. Ono daň za auto je veľmi podstatná pre spokojný život ta ne?
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

aby si sa necudoval, poznam taky pripad...
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
gnagy
Príspevky: 943
Dátum registrácie: 19.03.2016 17:39
Bydlisko: DK
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa gnagy »

Platy sú veľmi slušné. Základná daň z platu je na úrovni 35% a jej navyšovanie sa odvíja od výšky platu. Ja platím 40%, z toho mám však vypočítanú sumu za transport za rok, keďže mám robotu 150km od bydliska, tak za vypočítanú cenu transportu z platu sa neplatí žiadna daň.

Keďže ako všade inde vo svete, ceny bytov a prenájmov v hlavnom meste sú veľmi vysoké, je výhodnejšie bývať ďalej od hlavného mesta, kde sú výhodné ceny bývania. Čo som našiel ceny prenájmov v Kodani - v centre, tak za 18m2 garzónku sa platí približne 7000kr (1 euro je 7,5kr). V kraji, kde bývam, mám za polovičnú sumu 3 izbový byt (nezariadený) s rozlohou 90m2. Menšie byty sú lacnejšie, ale za 1 m2 zaplatíte viac.

Potraviny okrem alkoholu a mäsa sú na podobnej cenovej úrovni, ako na Slovensku, možno do 20% drahšie. Ale ak je akcia, dá sa kúpiť aj lacnejsie, ako bežne na Slovensku.

Veľa ľudí býva v prenajatom dome v mojom okolí, keďže bývam na vidieku. Ceny sú okolo 3000-5000 dánskych korún (400-650 euro) mesačne + energie. Ceny domov sú výrazne lacnejšie, ako ceny bytov. Je to aj preto, lebo domy väčšinou sú v horšom stave a je treba do nich investovať, ale aj kvôli tomu, lebo sa nachádzajú mimo mesta. Domy v meste sú samozrejme drahé.

Cena benzínu tam, kde bývam, sa pohybuje okolo 1,3-1,4 euro/liter a nafta okolo 1,13 euro/liter.


Ceny v reštauráciách nie sú prehnane vysoké, dá sa dobre najesť za dobrú cenu :)

Návrat na "Shoutbox - o všetkom"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných