PZP a amortizacia v pripade skody ktoru sposobim

PZP, havarijné poistenie, problémy s poisťovňami

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

LPGmaniak
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 02.10.2011 22:22
Zdieľať na Facebook

PZP a amortizacia v pripade skody ktoru sposobim

Príspevok od používateľa LPGmaniak »

Caute,
divne napisany nadpis, vysvetlim.

Konci mi PZP a docital som sa, ze poistovne teraz ponukaju produkt poistenia, kde budu kryt celu sumu pripadnej opravy, ak do niekoho narazim.

Naburam, poskodenemu poskodim celu pravu stranu, poistovna ohodnoti skodu na 500 eur, lebo ide o starsie auto. No v servise samozrejme namontuju nove diely, ktore budu stat 1000 eur. Nemoze poskodeny 500 eur vymahat odo mna?

V takomto pripade by sa mi mohlo oplatit priplatit si 20-30 eur za drahsi produkt (uz som si robil prieskum)




Nemam skusenosti s burackami, za 7 rokov (130 tisic km) som nastastie (klop klop) nemal ani tukanec, snazim sa jazdit opatrne.
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

... si asi prvý kto sa zaujíma o to koľko poisťovňa vyplatí poškodenému.... teba nech zaujíma tvoje auto a tvoja škoda. PZP platíme a mňa už nezaujíma čo a ako poisťovňa voči poškodenému. Mali by zaplatiť plnú sumu opravy a na druhej strane by špekulanti mali prestať odrbávať. Nakoniec kvôli podvodom a darebákom ostatní platia viac. Nezastávam sa poisťovní ale viem aká je slovač.
Pre teba - pozeraj na seba a pri pzp snáď na limit plnenia. V ČR Poliak nechal stáť kamion na priecestí, nadrbal do neho Pendolino a škoda celkom slušne presiahla limit plnenia...
LPGmaniak
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 02.10.2011 22:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa LPGmaniak »

a to fakt? neni s tym problem? ze ma moze zalovat poskodeny, ze mu moja poistovna preplatila len cast sumy za opravu?

nazor niekoho dalsieho mozem poprosit? nech mam reprezentativnejsiu vzorku (viac ludi) :)
ludomilo
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 19.09.2012 15:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ludomilo »

poskodeny moze zalovat tak akurat tvoju poistovnu ked mu nepreplatila celu vysku skody
a niekedy mu nevyplati nic-to v pripade ze poistovna zisti , ze skoda nebola sposobena takym sposobom aky uvadza poskodeny (teda si vymysla)
vtedy TY ziaden sud neprehras - lebo vsak mas v ruke zistenie ze poskodeny si vymysla, ten dokonca riskuje ze sam bude zalovany za pokus o poistny podvod
bezne su pripady ked si poskodeny chce nechat preplatit aj take poskodenia ktore nevznikli priamo pri nehode a narazi na to ze poistobna nepreplati, ved preco by mala?
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Nemusíme tu riešiť či niekto podvádza alebo nie, to z pohľadu poisteného PZP nie je podstatné.
Jednoducho platí že preto máš PZP aby z neho poisťovňa uhradila škodu poškodenému, ktorú si mu spôsobil.
Iná vec je že prakticky vždy na tom poškodený tratí, hoci by aj poisťovňa bola mimoriadne ústretová, všetky škody a vzniknuté problémy mu aj tak nemôže uhradiť. Ale taký je právny stav.
Ak je poškodený názoru, že mu škoda nebola poisťovňou uhradená v dostatočnej výške, je to vzťah medzi ním a poisťovňou, nie medzi ním a tebou. Ty keď si zaplatil poistné si si svoje povinnosti splnil.
To že v praxi sem-tam niekto žiada niečo aj od vinníka nehody je fakt, ale nič to nemení na skutočnostiach čo som vyššie uviedol. Každý môže podľa platného práva žalovať kohokoľvek, o kom sa domnieva že mu spôsobil ujmu. Ale to ešte neznamená, že bude aj úspešný so svojou žalobou.
Naposledy upravil/-a wilz v 13.11.2016 21:02, upravené celkom 1 krát.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Nevymyšlam si , presne toto sa stalo jednemu mojmu kolegovi

že jakysi mantak mu "šuchol" celý voz zboku :3c90:

menené všetky diely+lakovanie+ nahradne auto po celu dobu opravy
summa-sumarum ,niečo cez 4 000 euro
VŠETKO išlo z PZP vinníka , kolega nedoplacal za opravu vobec nič...... :4012:
sbf
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: 06.02.2009 10:05
Bydlisko: TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sbf »

zasa vidim mudrcov plna hadaj co...
ak ti niekto sposobi skodu, mozes ale nemusis sa natahovat s jeho poistovnou, teba nema co zaujimat (ale moze) co ma s kym vinnik aky pravny vztah a nemeni to nic na jeho/jej zodpovednosti.
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Formálne máš pravdu, ale preto štát zaviedol generálnu povinnosť platenia PZP, aby všetku ťarchu zodpovednosti za škodu prevzala od škodcu poisťovňa.
To potom každý kto má kožu na brade by sa obracal na vinníka nehody a nikto by nemal žiadnu istotu že niekedy niekto bude od neho niečo chcieť, čo si zrazu zmyslel že mu chýba.
Práve kvôli tej právnej istote bolo zavedené PZP.
Iná vec je jeho praktické nastavenie u nás, keď napr. vedľa v Rakúsku sú sadzby 5-10 x vyššie, potom poisťovne toľko neodierajú poškodených a pravdaže tiež tam nie je toľko podvodníkov medzi účastníkmi konania, zahrnutá je v tom aj polícia a pracovníci poisťovní.
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Ak sposobim skodu mam jedinu povinnost... Nahlasit to v termine mojej poistovni... To je vsetko...nic ine ma nezaujima... Ak je skoda v limite...ak nie mam pruser... Inak ma moze zalovat kto chce co chce...
ludomilo
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 19.09.2012 15:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ludomilo »

ako povinnost to len nahlasit nie je tak celkom jedina
o.i. by si tu skodu nemal sposobit opity, mala by to byt jednoznacne tvoja vina, atd...(idealny je zapis policie)
vtedy ale aj tak poskodeny plnenie dostane-ale tebe moze poistovna cast skody zosobnit
ale inak ano, pokial sposobis skodu "normalnym" sposobom a v limite- poistovna ju za teba zaplati- na to je zakon o PZP na zaklade ktoreho sa zbavujes plnenia skody na majetku a zdravi resp. ju prenasas na poostovnu....
pokial pri tej skode ide o nejake pochybnosti, nejednoznacnost, pokus o podvod zo strany poskodeneho - poistovna bude vymyslat alebo mu skodu kratit-co ale nema nic spolocne s tebou....kedze aj keby ta vtedy zaloval aj sud musi uznat ze skoda bola jednoznacna a bez pochybnosti a vtedy to tak ci tak musi zaplatit poistovna...tu nie je co riesit...
nehovoriac o tom ze existuju pravnicke firmy, ktore sa specializuju na pripady kedy poistovne kratia plnenie resp. odmietaju plnit a zastupuju poskodenych voci poistovniam...
sbf
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: 06.02.2009 10:05
Bydlisko: TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sbf »

to tu poniektori su vazne na diagnozu. ze platim poistne a nic ine ma nezaujima. Ved skus to ked poskodis nejakeho inteligentnejsieho typka, exekutor s policajtami vam hned ukazu realny svet.
orbithal666
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18.11.2009 23:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa orbithal666 »

Inteligencia sa meria v zmysle (oj...) oskrabania ludi o peniaze ?
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

Kolega v práci nedávno buchol do dedka vo favorite,nič moc nárazník,zadné svetlo a trocha prehnutý spodný roh(prehnitých) 5-tich dverí.Všetko spísali a dedko len otravoval ešte to ešte tamto,on si stále myslel a mal vsugerované že ten šrot má hodnotu troj izbového bytu v Blave :d :D :d :D Každý kto sadá do auta musí počítať z rizikom že spôsobí alebo mu bude spôsobená škoda(premávka je hustá a život je už taký).PZP sa platí aby pokrylo škodu ktorú niekomu spôsobím,ak si niekto auto tak neuveriteľne cení a bojí sa oň,tak nech ho má skryté v garáži alebo nech si platí havarijné poistenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Poistenie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní