Zapojenie reproduktorov - problém s + a -

diskusia a pomoc spojená s autorádiami, navigáciami, odblokovaním, DVD , hifi sústavami, alarmami ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

ROCK4891
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 15.02.2010 12:40
Zdieľať na Facebook

Zapojenie reproduktorov - problém s + a -

Príspevok od používateľa ROCK4891 »

Zdravíčko, Minule som zapájal nové reproduktory a narazil som na jeden problém.Keď som odpájal origo repro tak som si všimol že káble majú všelijaké farby(bielo modrá - hnedo zltá) a neviem že ktorý je + a ktorý mínus...Chlapci z Japonska to dobre vymysleli. Tak som zobral nový reprák a skúšal raz jeden raz druhý a stále to hralo tak isto dobre.žiadna zmena. Stane sa niečo keď sú tie repro zapojené naopak napr. - na +
Nemám pri sebe merací prístroj takže to nemám ako zistiť.
Repro idú priamo na rádio.
Auto : Forester 08
Ďakujem
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

ak nemáš uši netopiera, tak je to jedno. Alebo zmerať
pidizvi
Príspevky: 3408
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

ako sa to da zmerat? Co tam ma zmerat?

Pouziva sa metoda s malou bateriou, staci 1.5V. Napojis ju priamo na kable k repraku a pozeras sa na membranu, ci ju to tlaci von alebo dovnutra. Ten pohyb je malicky, desatiny milimetra, takze niekedy treba "pozerat" skor dotykom. Urcis si, ze pri spravnej polarite bude tlacit membranu von. Teda podla polarity baterie vies, ktory kabel bude teraz plus a ktory minus.

Polovanie ma zmysel iba pre repraky nizkych tonov, cca pod 100 Hz. Ide tam o to, ze ak by si mal 2 repraky opacne prepolovane, tak by sa ich vlny navzajom rusili a oslabovali. Zvuky frekvencie 50 Hz maju vlnovu dlzku az 6.8m, takze tam ked su repraky vo dverach napr. 1.5m, tak moze dojst k vyraznemu ruseniu, budes mat slabe basy. Zvuky 5000 Hz maju vlnovu dlzku uz iba par centimetrov, takze tam uz su tie vlny aj tak velmi pomiesane, ze je uplne jedno, ako je to polovane.
Napísať odpoveď

Návrat na "Audio - Video, Hifi, Navigácie, Autoalarmy..."

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní