Predal som štvorkolku a odišla mu spojka

diskusia ohľadne motocyklov, Vaše názory a problémy s nimi ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Sariko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 24.08.2016 15:20
Zdieľať na Facebook

Predal som štvorkolku a odišla mu spojka

Príspevok od používateľa Sariko »

Zdravím, predal som štvorkolku jednému mladému týpkovi, ktorý si ju bol 2x vyskúšať. Raz so svojím kamošom mechanikom a druhý krát s priateľkou. Podpísali sme kúpnu zmluvu. A potom keď na nej došiel domov mi volal, že mu odišla spojka a či som ochotný mu ju zaplatiť, v opačnom prípade to bude riešiť inak. Obraňuje sa tým, že je to skrytá vada, že všetko bolo hrdzavé a štvorkolka je momentálne v nepojazdnom stave. Pýtal sa ma prečo som spojku nevymenil a ja mu na to, že nebolo treba, lebo som nepociťoval žeby s ňou čokoľvek mohlo byť. On sa ešte ohradzoval tým, že tam sú hrdzavé lamely, ale ja mu hovorím, že je to spotrebná vec, ktorá sa časom opotrebuje (od roku 2009 nebola menená) a pri predaji bola ešte v prevádzkovo schopnom stave, čo sa aj sám presvedčil skúšobnými jazdami. Aj jeho kamoša mechanika (ktorý ju takisto vyskúšal) som sa pýtal, či je všetko fajn a potvrdil že áno. A ešte som mu prizvukoval aby ju nepálil, lebo som videl že je nováčik a že to s ňou nevie. A kamoš mi povedal, že taká spojka sa dá spáliť kľudne aj za 5 min. Podľa zmluvy a zákona som zodpovedný za skryté vady. A považuje sa toto za skrytú vadu? Lebo podľa mňa to je bežné opotrebenie, ktorému dopomohol aj on sám zlou manipuláciou. Povedal, že sa to bude riešiť inak, čiže môže mi skutočne niečo hroziť?

Cena štvorkolky z 1050 € strhnutá na 980 € a cena spojky asi 35 €. Pre vás možno drobné, ale ja odmietam platiť skutočne za niečo za čo ja nemôžem. A čo ak o týždeň zavolá, že odišlo zas niečo iné, zas mu mám platiť? Ešte doplním, že raz ju prišiel vyskúšať v pondelok a druhý krát vo štvrtok, a potom po kúpe na nej cestoval vyše 70km do Košíc. Takže tu podľa mňa nie je možné žeby som tú spojku naňho "narafičil".
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Vôbec sa s tým netráp, absolútne to vypusti z hlavy.
Skrytá vada to zaručene nie je, z povahy veci nemôže byť funkčná a neskôr nefunkčná spojka skrytou vadou, takže z právneho hľadiska na teba nič nemôže, teda aspoň čo sa týka spojky, iné okolnosti nepoznáme.
Možno mal jednoducho smolu, že mu v pomerne krátkom čase tá spojka odišla, ale omnoho pravdepodobnejšie jej pomohol, ak je všetko tak ako píšeš.
Zabudni na neho, ak by ešte otravoval tak mu slušne vysvetli že nemá nárok, nech by špekuloval hocičo.
peto166
Príspevky: 972
Dátum registrácie: 14.06.2009 14:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa peto166 »

veru, veru, kaslat nanho... a este som nevidel, aby sa niekto sudil pre 35 euro... :D
tak ci onak, pri najblizom telefonate mu to vysvetli, ako sa veci maju, a ze uz s nim po telefone odmietas komunikovat, ze ak to chce dalej riesit, tak len pisomne! SMS, email, list..
ivko1
Príspevky: 14965
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ak si vykonal prepis tak už nerieš
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Mohlo by už tých 150 blbov v parlamente zmeniť pojem skrytej závady na zatajenú závadu a bolo by hneď v týcho veciach jasnejšie.Skrytá závada je to čo urobil VW pri predaji nových aut keď klamal kupujúcich,ale pri predaji použitých vecí by vôbec nemala takáto vec existovať a hneď by sa kupujúci staval ku kúpe zodpovednejšie.To čo kupuje je vždy nejasné,hlavne u aut ktoré mali viac majiteľov kde majiteľ objektívne vie o aute velké nič.Závada príde kedy chce a nevyberá si či sa práve menil majiteľ.Idiotský zákon nahráva zase iba špekulantom a nie reálne chráni kohokoľvek.
pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

Tu je menší úryvok zmluvy pri novom aute.Čiže ani pri novom aute nemáš spojku v záruke tobôž už nebude záruka na štvorkolke alebo motorke,podľa vlastnej skúsenosti na motorke odpáliš spojku aj za dve minúty ak ju trápiš hore kopcom alebo v hlbokom bahne. Na druhej strane sa zmluvná záruka nevzťahuje na:
bežnú údržbu, nastavenia, periodické prehliadky ako aj na údržbu alebo výmenu olejového filtra, vzduchového filtra, filtra pevných častíc a peľového filtra,
výmenu dielov podliehajúcich bežnému opotrebeniu vyplývajúcemu z ich použitia, počtu najazdených kilometrov, geografického a klimatického prostredia, pričom táto výmena nie je následkom ich poškodenia. Jedná sa predovšetkým o nasledovné diely: predné a zadné brzdové doštičky, zadné brzdové obloženie, predné a zadné brzdové kotúče, predné a zadné pneumatiky, spojka, remene, predné a zadné tlmiče pruženia, ramienka stieračov skiel, atď...,
Sariko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 24.08.2016 15:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sariko »

Už po prvej prehliadke mi povedal, nech zmažem inzerát a rezervujem mu ju. Potom som mu volal kedy po ňu príde a povedal, či mu neviem cenu strhnúť na 900 eur lebo nemá toľko peňazí pri sebe. Odpovedal som mu že nie a on na to, že skúsi peniaze zohnať. Držal som mu štvorkolku asi týždeň keď nakoniec prišiel s peniazmi a znovu chcel spustiť z ceny, ale ja som nešiel pod cenu. Potom keď na štvorkolke došiel domov, do telefónu mi povedal nech mu zaplatím spojku, lebo on ide kúpiť baterku a na spojku už nemá peniaze. Po pár hodinách mi následne volal že má faktúru na 120 € a či som ochotný zaplatiť. Tak odkiaľ mal potom 120 € keď ako tvrdil - nemá peniaze? Hlavne že prišiel na päťkovom čiernom BMW. Obraz o tomto človeku si utvorte každý vlastný.
A potom aby toho nebolo málo mi ešte do telefónu spomínal problém s baterkou, že po pár jazdách už nešla štvorkolka ani naštartovať, že ju musel nabiť ale radšej kúpi novú baterku. Potom, že čápy sú vybité a že aj to musí kúpiť. Potom už asi nevedel čo, tak mi do mailu poslal foto čiernej sviečky a foto toho, že speťáky boli pripevnené trošku inak - po domácky.

No lenže to sú všetko veci bežného opotrebovania, nie? Čo sa považuje za skrytú závadu? Viete uviesť nejaký príklad? Podľa mňa skôr skrivený rám, nejaká elektronika a podobne nie? Čo ešte? Môže to byť aj baterka, čápy, tá sviečka atď? Podľa mňa nie...

Inak štvorkolka je už odhlásená na jeho meno a veľký TP som mu poslal poštou. Týmto to pre mňa končí? Splnil som všetko čo som musel? Alebo čo ak neprihlási? To už bude jeho problém, či?
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

za 120eur fakturu ? Kupil BATERKU na ATV za 120eur ??? Seriozne ?


ja by som sa strasne smial, nad ramec toho co uz zaznelo by som mu povedal ze ked nema peniaze tak si nema kupovat veci a hotovo.
tomket11
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 18.09.2012 17:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tomket11 »

Vykašli sa naneho. Nemôže ti nič.. tieto veci si kludne mohol spravit sam.
Ked bude sprostý, pridu ti papiere na sud, ktory on prehrá a zaplatí este vacsiu sumu. Ci uz pravnikovy, alebo za súd.
Uzivaj pekny víkend a netrap sa. ;)

Asi potreboval novu batériu do BMW, pripadne nejaky spekulant, ktorý si zhana blocky a takto vydiera okolie...
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa FERO 321 »

Ty si odhlásil, ak on neprihlási jeho problém, ale neboj sa prihlási len skúša ťahať z teba peniaze.
Sariko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 24.08.2016 15:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sariko »

Díky všetkým za odpovede. Pre istotu som sa poradil s rodinným právnikom, ktorý mi len potvrdil všetko čo tu už odznelo.

Čo ak mi bude volať? Dvihnúť mu alebo igonorovať a odpísať SMS, alebo ignorovať úplne, či ako sa zachovať?
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Slušné jednanie je vždy a všade základ.
Ignorovanie volania je taká trocha výzva, takže skôr to dvíha adrenalín ako upokojuje, resp. rieši situáciu.
Pozri nemáš voči nemu žiaden záväzok, keď sa bude chcieť porozprávať tak mu vysvetli že ty si si svoje záväzky voči nemu splnil, ďalej sa už musí starať sám.
Osobne myslím že nič ďalej z jeho strany nebude, konečne tebe to môže byť jedno, okrem nejakého vulgarizmu ti nič nehrozí.
tomket11
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 18.09.2012 17:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tomket11 »

Ja by som zdvihol, a formalne mu povedal, že... prepacte ale nemam cas ani chut sa s vami zhovarat, prosim, uz ma nekontaktujte. Co sa tyka penazi, ziadne vam neposkytnem, kedze ste si chybu a problémy, o ktorych ste ma informovsli sposobil sam. Prajem pekný den... cislo do zoznamu blokovanych a neriesit...
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

pepo64 napísal:Tu je menší úryvok zmluvy pri novom aute.Čiže ani pri novom aute nemáš spojku v záruke


Na druhej strane sa zmluvná záruka nevzťahuje na:
bežnú údržbu, nastavenia, periodické prehliadky ako aj na údržbu alebo výmenu olejového filtra, vzduchového filtra, filtra pevných častíc a peľového filtra,
výmenu dielov podliehajúcich bežnému opotrebeniu vyplývajúcemu z ich použitia, počtu najazdených kilometrov, geografického a klimatického prostredia, pričom táto výmena nie je následkom ich poškodenia. Jedná sa predovšetkým o nasledovné diely: predné a zadné brzdové doštičky, zadné brzdové obloženie, predné a zadné brzdové kotúče, predné a zadné pneumatiky, spojka, remene, predné a zadné tlmiče pruženia, ramienka stieračov skiel, atď...,


Zalezi na tom, ake auto si kupis.

Taketo znenie vyluk tipujem na VW alebo ine EU auto.
Napr. Hyundai uznava zaruku aj na dpf, aj na stierace a pod. Aj ked na stierace len dva roky.

Nie kazda znacka ma teda rovnake podnmienky.
Obecne tvrdim, ze najlepsie zmluvne zaruky dnes dava Hyundai.
makrela
Príspevky: 2962
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa makrela »

tomket11 napísal:Ja by som zdvihol, a formalne mu povedal, že... prepacte ale nemam cas ani chut sa s vami zhovarat, prosim, uz ma nekontaktujte. Co sa tyka penazi, ziadne vam neposkytnem, kedze ste si chybu a problémy, o ktorych ste ma informovsli sposobil sam. Prajem pekný den... cislo do zoznamu blokovanych a neriesit...
A ešte by som si rozhovor-y s ním nahrával.

Návrat na "MOTOCYKLE - všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných