Kúpa jazdenky a prihlasenie/odhlasnie - postupy

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

frearicl
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 24.08.2016 03:22
Zdieľať na Facebook

Kúpa jazdenky a prihlasenie/odhlasnie - postupy

Príspevok od používateľa frearicl »

Zdravím,

takže po novom je všetko zbytočne komplikované. Aký je teda najsprávnejší postup? Auto kupujem prvý krát a teda len čo som vygooglil z toho mi vychádza toto:

1) Pozriem auto a dohodnem sa s majiteľom , že ho pôjdeme vtedy a vtedy prepísať na DI

Dohodneme sa na kúpno-predajnej zmluve (napr stiahnem z internetu nejakú a pošlem ju mu vopred mailom či súhlasí)

2) Na dopravný inšpektorát pôjdeme obaja.
Predávajúci tam predloží:
A) žiadosť o odhlásenie s mojimi údajmi ako nového majiteľa.
B) osvedčenie o evidencii časť I II (TP)
C) potvrdenie o PZP

3) Následne DI urobí odhlášku auta na mňa a zapíše to do TP

4) S predávajúcim podpíšem kúpno-predajnú zmluvu , odovzdám mu peniaze a on mi dá zase doklady (vrátane TP s odhláškou) a samozrejme auto

5) Vybavím si PZP

6) Prídem do 30 dni na DI

7) Auto pristavím ku kontrole VIN čísla a policajt mi opečiatkuje žiadosť o zapísanie vozidla do evidenice potom čo ho skontroluje

8) Vyčkám nekonečné rady na DI a predložím:
A) žiadosť o zapísanie vozidla do evidencie
B) TP/OEV s odhlášku
C) potvrdenie o PZP
D) EČV tabuľky
E) v kiosku zaplatím 33€ za prihlasenie a 2*16.5€za EVČ a doklady o zaplatení priložím k tomu

9) Ak sú všetky údaje správne , odchádzam s novými špz a OEV časť 2 mi príde poštou



Ale je tu viac ale:
1) Po odhlásení na mňa platí PZP pôvodného majiteľa ešte ten deň do 24:00 (resp pokým to nezruším ak ju zruší v ten deň)? Ak s autom pôjdem domov a zastavia ma policajti čo im predložím ako doklad o PZP ?? Musím si teda hneď po kúpe vybavovať PZP ,aj keď pôvodný majiteľ ešte nezrušil PZP a teda auto bude mať dve PZP?

2) V žiadosti o prihlasnie je aj časť "3. K žiadosti pripája:" "a) doklad o nadobudnutí vozidla ... " , ale na stránke MV sa o potrebe tohto dokladu nič nepíše. Je takýto doklad kúpno-predajná zmluva , ktorá nie je overená notárom? A vôbec čo mám vypísať v tej žiadosti v časti "3. K žiadosti pripája: a) doklad o nadobudnutí vozidla , b) osvedčenie o evidencii... " , mám tam napísať Áno ??

3) Často býva problém aj dohodnúť si čas a čakať na DI spolu , hlavne ak ste z opačného konca republiky , potom je treba rôzne splnomocnenia a doklady sa nejak posielajú poštou ? Nie je to riskantnejšie , čo sa stane ak ja zaplatím, mám spísanú kúpno-predajnú zmluvu a nový majiteľ auto na mňa neodhlasí ?

4) Musím niekde podávať žiadosť aj o kontrolu VIN čísla policajtom (obhliadku) alebo ako to funguje?

5) Čo z toho sa dá vybaviť online? Lebo viem napr od otca keď kupoval nové auto ,tak mu priamo predajňa ponúkla možnosť že to za neho prihlásia , lebo oni nato využívajú nejakú firmu , ktorá si zarezervujete vopred väčšinu termínov na DI a ostatní ľudia tam môžu chodiť aj pár dni.

Viem že sú to také trocha hlúpe otázky , ale nikde som nenašiel na internete normálny a aktuálny návod s presným popisom krokov ako postupovať , aké doklady mám mať , aké dostanem , čo kde zapísať , čo sa dá vybaviť online?

A nechcem sa kvôli tomu nechať napáliť nejakým podvodníkom alebo zbytočne chodiť a čakať na DI milion krát... Možno by mohla nejaká spravodajská stránka spísať presný postup pre debilov doslova (a aj alternatívy s rôznymi splnomocneniami a aké sú ich výhody / nevýhody) . Predsa len sa ročne na slovensku predajú tisíce jazdeniek , tak viac ľudí určite rieši rovnaký problém.

Tiež otázka je aký postup je správny ak kupujem auto z autobazaru? Aký postup používajú takýto predajcovia (určite chodia aj sem na forum tak by mohli napísať)

A samozrejme toto platí pre vozidla z iného okresu.. Pre vozdila z rovnakého okresu sa úkoly na DI spájajú a platí sa o poplatok za EČV menej len?
Factor
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 08.03.2009 20:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Factor »

Budem sa Ti snažiť odpovedať po bodoch:
1) áno, pôjdete ho odhlásiť na DI - z vlastnej skúsenosti Ti radím nech tam idete obaja, pretože sa vyhneš problémom ako exekúcia na auto a pod (ak je auto založené - neodhlásia ho). Môže to urobiť aj s tvojim splnomocnením bez teba, ale už tu je milión tém ako sa ľudia oklamali tak neriskuj.
2-9 : viacmenej sedí
Druhé 1): Pzp pôvodný majitel odhlási, ak má v techničáku vykonanú odhlášku na inú osobu. Takže predtým než tam po auto pôjdeš tak sa skontaktuj s niekým kto robí PZP a urob si PZP (bude sa zdať že sú 2 naraz ale nebudú, pretože pôvodné PZP poisťovňa zrusí k dátumu odhlášky na techničáku.
Druhé 2): áno myslia tým kúpno predajnú zmluvu. Hovorí sa iný kraj - iný mrav. Ale z vlastnej skúsenosti ju v Nitre policajti nepozerajú. Len vidia že je a tým to zhasne. Ale je dobré ju mať, aby ťa na DI neotočili. Notársky overená byť nemusí, len splnomocnenie na inú osobu musí byť notársky overené.
Druhé 3): je tu milión tém, kde sa ľudia popálili, že im to pôvodný majiteľ neodhlásil. Tákže platí to, čo som opisoval v bode 1.
Druhé 4): nie, nedáva sa žiadna žiadosť. Tlačivko si behni zobrať DI, alebo stiahni z netu - pretože on ti ho vypísane potvrdí. Proste sa dostavíš na miesto kde sa vykonáva obhliadka a postavíš sa do radu. Určite tam pár vozidiel bude pred tebou.
Druhé 5): s online prihlasovaním priamu skúsenosť nemám, ale viem že na DI v nitre sa dá objednať za poplatok na určitý deň/hodinu a nečakáš v dlhokánskom rade.
Dodatok: áno platí to pre prepis z iného kraja. Ak je to v rámci okresu platí sa len 33 euro, pretože sa neplatí za nové značky. Keby niečo pýtaj sa. Dúfam že som poradil :-)
Factor
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 08.03.2009 20:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Factor »

A ešte ma napadla jedna vec: s tou exekúciou/záložným právom. Niekedy sa stane, že exekučný príkaz bol doručený policajtom v papierovej forme a až následne zaznamenaný do evidencie. Bol by to blbý zákon schválnosti, ale ak by to prišlo v období medzi jeho odhláškou a tvojím prihlásením, tak máš problém. Na nete existuje spôsob ako to overiť tak venuj tomu pozornosť. Tiež tu je pár dní téma dozadu, ako kúpili búrané auto s vykuchaným dpf-filtrom, takže ak sa nevyznáš a neberieš so sebou mechanika tak radšej priplať za kontrolu v dobrom servise :300f:
Factor
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 08.03.2009 20:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Factor »

A ešte som si všimol jednu vec na ktorú sa pýtaš, resp. píšeš že v kiosku kúpíš kolky - neviem či sa ešte dajú na pošte vôbec kúpiť kolky (to by som klamal) ale napr. na DI v NR už máš kolkomat, tak nemusíš nikde ísť - nahádžeš prachy do automatu, zvolíš požadovaný úkon a on ti už vypluje papier/kolok v hodnote ktorú potrebuješ.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Popísané všetko , len PZP platí do polnoci dňa kedy ho zrušíš. Pri odhláške bielu kartu kontrolujú, ale vrátia ti ju, takže na nej ideš domov . Predávajúci ruší pzp na základe zmluvy , bielu kartu mu netreba.
A ak predajca neodhlási auto , je to viac problém pre neho. Všetky pokuty a zodpovednosť je na jeho meno.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Cumo
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 05.09.2007 18:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Cumo »

Len dotaz .. neviem či prinutis predávajúceho odhlásiť auto na teba pokiaľ on nemá peniaze vo vačku... Osobne u mňa by si nepochodil . Auto obzrieť a na stôl položiť prachy a kupno-predajnu zmluvu. Spočítať prachy podpísať zmluvu.. a potom ísť odhlásiť... Tak ako môže byť špekulant predávajúci tak môže byť aj kupujúci.. Ja osobne ľuďom neverim a vždy som opatrný..
leonNL
Príspevky: 1240
Dátum registrácie: 16.09.2009 16:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa leonNL »

Odkial si? Nechce sa mi vsetko vypisovat, a tak, ak si z okolia BA, pojdem s tebou pozriet a kupit auto a aj na policiu, uplne zadarmo!
Hrdym majitelom:

W219 CLS63AMG 2010

W211 E55AMG 2005
lubo1711
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 06.03.2010 10:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubo1711 »

Factor napísal:A ešte som si všimol jednu vec na ktorú sa pýtaš, resp. píšeš že v kiosku kúpíš kolky - neviem či sa ešte dajú na pošte vôbec kúpiť kolky (to by som klamal) ale napr. na DI v NR už máš kolkomat, tak nemusíš nikde ísť - nahádžeš prachy do automatu, zvolíš požadovaný úkon a on ti už vypluje papier/kolok v hodnote ktorú potrebuješ.
ten kolkomat uz je vsade na DI, tiez som cumel jak sa vsetko zmenilo, odkedy som pred styroma rokmi naposledy auto prihlasoval
milan209
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 04.12.2008 14:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa milan209 »

Nechcem zakladať zbytočne nové vlakno.
Pýtam sa: keď kúpim auto , urobíme zmluvu, vyplatím ho, odovzdám mu overene splnomocnenie na odhlásenie na mňa a odfrcim s malým TP.
Čo mne zaručuje, že majiteľ ho pôjde odhlásit na mňa? Čo ak nepôjde, alebo má bude naťahovať?
Lebo pokiaľ sa urobí obhliadka môže byť OÚ zatvoreny. A keďže som 200km nechcem chodiť na 2x.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Radšej 200 km dvakrát, ako čakať a nedočkať sa lebo auto je napr. v exekúcii a odhlásiť sa nedá. Málo tu máš o podobných nešťastníkoch tém? Či ty si silno veriaci a pomodlíš sa, aby sa to tebe nestalo?

A na OÚ chceš robiť čo? :41c2:
milan209
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 04.12.2008 14:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa milan209 »

OÚ som myslel klientske centrum DI.
Každopádne ďakujem za info. Takze radšej pekne spolu na DI. Pochopil som.
Napísať odpoveď

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných