Nehoda, Pzp (som poškodený), pomoc

PZP, havarijné poistenie, problémy s poisťovňami

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

luhlo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14.04.2016 17:40
Zdieľať na Facebook

Nehoda, Pzp (som poškodený), pomoc

Príspevok od používateľa luhlo »

Ahojte,
potreboval by som od vás pomoc. V prvom rade sa chcem opýtať, že ak poisťovňa dá na auto „totálku“, či to automatický znamená vyradenie auta z prevádzky. Ďalej by som sa Vás chcel opýtať ako to funguje s tým, či si to dám na rozpočet alebo faktúru. Či pri faktúre sa berie ohľad len na úkony a nie na ich cenu (nakoľko mám už starší ročník a nechcem aby mi ho odpísali lebo až nato stlačenie je to plne pojazdné auto a chcem ho naďalej používať)
No a teraz k veci čo sa stalo. Stal som sa účastníkom nehody (som poškodený, zastal som pred prechodom a auto za mnou do mňa vrazilo). Vec sa má takto, že mám Alfa Romeo z roku 1997. Na aute je najpodstatnejšia škoda, že vinník chytil ťažné oko a tým pádom sa mi stlačila zadná karoséria. Pri obhliadke, okrem iného, mi zapísali, že „Dozer“ 1 normohodina, zatiaľ som s poisťovňou dohodnutý na rozpočte, avšak keď som sa bol informovať v servisoch (autorizovaných aj neautorizovaných) všade mi povedali, že to bude viac práce. Preto uvažujem, že to zmením na faktúru, nakoľko sa obávam, že pri rozpočte by mi vyčíslili nedostatočnú sumu. Avšak obávam sa, že aj keby to bolo cez faktúru, že či mi kvôli výške ceny opravy nedajú „totálku“. Viete mi poradiť ako to v poisťovniach presne funguje?
lubos1236
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 13.01.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubos1236 »

Poistovak ti pofoti auto a spise co je poskodene,no a ked cena opravy pri rozpocte cena orig. dielov prevysi momentalnu trhovu cenu auta daju to ako totalnu skodu. Pri totalke ti vyplatia trhovu cenu auta minus diely co sa daju pouzit, auto samozrejme pouzivat mozes aj dalej nemusis ho vyradovat, ja mam na mojej felde dve totalky za 10 dni a felda ide :40bd: radsej byt tebou dam to rozpoctom sj ked pri tak starom aute zas horibilnu sumu necakaj, ja som pri celovke dostal 550$ a pri nacuvani do boku 260 ato mam feldu rok 99 na lpg
luhlo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14.04.2016 17:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa luhlo »

No on urobil obhliadku ale zapísal tam nereálne veci a uisťoval ma že na to rozťahovanie bude stačiť 1 Nh, a až potom mi v servisoch povedali,, že to bude určite viac. A z toho mam obavu, že mi dajú nejakých 150 s tým, že rob si s tým čo chceš a toľko tá oprava určite stáť nebude, preto som myslel, ak by som to dal cez faktúru, či to skôr neurobia celé ako treba.
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Tak to posun niekomu do servisu co je zmluvny partner, on ti najlepsie povie ako to dopadne. Ak sa ti to nebude pacit, tak rozpocet.
Tak, ci onak, ta navsteva servisu neminie. Myslim, ze doma si to nebudes robit.
Ak budes chciet rozpocet, tak v servise ti povedia, co bude potrebne vymenit (ci uz to zozenu oni, alebo ty sam) a kolko by to stalo. Spocitat si to budes vediet aj sam.
peto166
Príspevky: 972
Dátum registrácie: 14.06.2009 14:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa peto166 »

mne zo dva X uz tiez napalili do kufra na VITE...
vzdy riesene rozpoctom, vykesovali mi vtedy zato cez 1000 euro(su to fakt velke vraaata)... a to dal len kufrove dvere na vymenu... :d :D v podstate jedine co sa stalo, bolo ze bol kusok preliaceny plech ale samozrejme som si navymyslal i to, ze mi stierac ani vyhrievanie nefunguje, ale to neslo uz predtym... :D
opravit som to nedal... druhy X zasa to iste stojim v BA na krizovatke, a bum tiiipek mi vyleti na gulu a dalsia preliacina a kolotoc sa opakoval... :40bd:
daevid
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10.05.2012 22:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa daevid »

Ahoj, neuvádzaš z akej poisťovne budeš likvidovaný - to je veľmi podstatná vec, pretože väčšina likviduje v zmysle zákona - teda časová cena ale sú už aj myslím že dve výnimky ktoré amortizáciu nezohľadňujú. Pre Teba je podstatný list ktorý Ti príde, v ktorom Ti oznámia či to je alebo nie je totálna škoda. Ak je to totálna škoda je to blbé - tam Ti vyplatia časovú cenu vozidla mínus cena použiteľných zvyškov a jediné čo môžeš je nechať si napr. urobiť posudok súdnym znalcom v odbore cestná doprava o reálnej cene opravy vozidla a občiansko-právne po vinníkovi vymáhať doplatok medzi plnením od poisťovne - mal som pár prípadov, že sa nám to s klientom podarilo vymôcť.

Ak to však nebude totálka je veľmi podstatné v akej poisťovni bol vinník poistený.

Napíš kto Ťa bude likvidovať a či to je alebo nie je totálka a dám Ti presnejšiu odpoveď.
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

Ako je to s tou amortizaciou??

Pokial viem, v CR mali nejaky nalez najvyssieho sudu, ze uplatnovanie amortizacie je nelegalne.

Myslim, ze u nas amortizaciu neuplatnuje Allianz a Generali (ak je to inak - opravte ma).

Ale - co ostatne poistovne? Ako je mozne, ze existuje dvojity standard.?
01Eagle
Príspevky: 533
Dátum registrácie: 10.09.2006 17:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 01Eagle »

Allianz bez amortizacie žiadny problém minulý rok som bol 2x poškodený.....poisťovne likvidujú podľa zákona a keď poisťovne ko a ko nedokážu pokryť na základe nízkeho poistného škody tak sa to proste nestalo a pod. hlavná činnosť podnikania je zisk nie odakodnovanie niekoho..... Pzp mam najlacnejšie a hav mam allianz takze akúkoľvek škodu riešim cez allianz (predsa skor uspeje firma pri vymáhaní nároku od inej firmy ako súkromná osoba) a ak ja urobím nahodou škodu tak neriešim povinnosť som si splnil.... Zatial nemam skúsenosť ako by sa kooperativa postavila keby som niekoho poskodil
luhlo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14.04.2016 17:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa luhlo »

No čiže poporiadku, jedná sa o ČSOB, ja sa najviac obávam toho, že to čo mi zapísal do Správy o poškodení vozidla sú nereálne hodnoty(čoho som si pri obhliadke nebol vedomý, nakoľko mi ten servisný technik tvrdil, že to bude stačiť), konkrétne pri tom narovnávaní dal 1 normohodinu a v každom servise (aj autorizovanom aj neautorizovanom) mi povedali, že to bude určite oveľa viac, a teda obávam sa toho, že pri tom čo mi tam zapísal mi vyúčtujú úplne smiešnu sumu nezodpovedajúcu ani polovici ceny opravy. Neviete, aký je postup, ak chcem, aby to ešte raz prehliadli a zapísali reálne hodnoty podľa ktorých by to potom adekvátnejšie vyčíslili?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Asi jedna z najschodnejších ciest je sa nechať zastupovať servisom už pri samotnej obhliadke,to sa bežne robilo a vždy dopadla aj oprava pre majiteľa bez doplatkov a pod nepríjemností.Treba si uvedomiť že poisťovák nikdy podobnú prácu nerobil a teda reálne nevie stanoviť mnoho úkonov.Práca na stolici nikdy neznamenala velké časy,ale boli účtované velkou hodinovou sadzbou,čo problém nebol nikdy.Ale najviac ide o to,aby sa časy postavili reálne a to sa vždy korektne dalo dosiahnuť.Problém je najzásadnejší že chýba (právom) dôvera medzi stranami,kedže obrovské číslo z likvidovaných udalostí je nový a nový pokus o nejaký podfuk zo strany ľudí.Ludia vždy trpeli predstavou že ak už sa do nich niekto trafil,tak z toho musia niečo do plusu vytĺcť.To vyústilo do dnešného stavu keď už si zúčastnené strany ani náhodou nemôžu veriť ani úsmev.Servis dobre vie že si vytvára podmienky na záverečný účet,preto mu jedna hodina nestačí (čo môže byť aj reálne) a z jeho pohladu sa nič nestane,ak pošle takúto prácu preč.Robiť z výhladom na problémy okolo toho rozhodne žiadny servis nevíta.
Mala by jednať poisťovňa a servis,to jediné má šancu že dopadne dobre aj pre klienta.
luhlo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14.04.2016 17:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa luhlo »

Tak v každom servise mi povedali, že iba prípravné práce sú zhruba v intervale 1 až 2 normohodín (samozrejme je pri tých prípravných robotách iná taxa na normohodinu), nehovoriac o tom, že v autorizovanom mi povedali, že iba za zameranie majú taxu 150€ a a obávam sa, že niečo také vôbec nezohľadnia pri vyčíslení škody.
Preto sa chcem ešte opýtať, či je možné od nich teraz dodatočne žiadať ešte raz prehliadku vozidla v s nimi zazmluvnenom servise, v ktorom by sa k veci dokázali vyjadriť presnejšie.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pokiaľ nie je vec uzavretá je možné navrhovať riešenia,to by rozhodne nemal byť problém.
luhlo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14.04.2016 17:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa luhlo »

No včera ma úplne zaskočili, nakoľko po 3 pracovných dňoch mi poslali už peniaze, tak to som v žiadnom prípade nečakal.
Čiže teraz keď poslali peniaze už nemôžem nič riešiť, či ešte je možnosť im navrhnúť nižšie spomenutú variantu, že chcem, aby to cez ich servis ešte raz prehliadli?
A ešte mi napadlo, ak to teraz dám ešte do servisu a napr. by mi zistili, že je potrebné zadnú geometriu vycentrovať, čo nie je v zápise o poškodení, je možné žiadať doobhliadku aj po tom, keď mi vyplatili peniaze?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Odoslaním peňazí vec uzavreli.Ďalej už by sa dalo jedine vrátením peňazí a žalobou,tj súdne.
pidizvi
Príspevky: 3412
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

typicke... rychlo poslu peniaze, aby clovek moc nevymyslal a uspokojil sa s tym, co mu poslali
Napísať odpoveď

Návrat na "Poistenie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný