Ake doklady k odhlaseniu (na prepis)?

PZP, havarijné poistenie, problémy s poisťovňami

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

myotis
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 27.11.2013 17:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa myotis »

Nikto netvrdi ze sa musis obmedzovat na okres.
Napisal som ti moznosti viacero. Takze este raz a pomaly.

1) auto sa omrkne dohodne sa cena, spisu sa kupne zmluvy, pripravia papierovacky. Dam ti povedzme nejaku zalohu. Druhy den ho ides na mna odhlasit, nabehnes do poistovne zrusis poistku, ja si pridem pre auto, podpiseme zmluvy, vyplatim ti bubaky a cvalam prec. Je v mojom najlepsom zaujme aby som isiel auto prihlasit hned v ten den alebo najblizsi mozny lebo tvoja stara poistka je platna len do polnoci.

2) ak som zdaleka a netrpezlivy moze to prebiehat aj tak ako navrhujes. Pridem omrknut auto, zapaci sa mi, pocuj starec, nechce sa mi tocit na sest krat, spravime zmluvy, dam ti bubaky auto si zoberiem a ty ho zajtra na mna odhlasis a velky TP mi posles postou. Das mi maly TP, STK+EK a kopiu karticiek od PZP na cestu.
Da sa to aj tak.

Ale.
Zrovna aj tu na fore si mozes precitat temy typu mam auto ale nie je stale na mna spravena odhlaska, byvaly majitel nechce poslat velky TP lebo ma vela roboty, auto nie je prihlasene, majitel mekomunikuje, nemam ani peniaze, auto sa neda odhlasit lebo... (tarcha, nevysporiadane dedicstvo) a tak dalej.

Dalsia vec, rano si zoberem auto, ktore ma stale KE znacky donesiem si ho do BA a kto mi brani ist si povedzme v BB zadarmo natankovat? Alebo vykradnut banku, ved podla evidencii vozidiel je to auto stale u teba, tvojim majetkom. Vysvetli to policajtom ze ty uz ho davno nemas. Ja viem je to pritiahnute za vlasy ale stat sa moze vselico.

K tym poistovniam.
Ak dva subjekty uzatvaraju nejaky pravny akt tak nemoze byt jednostranny.
Poistovna mi poskytuje sluzby, ja jej platim. Nieco za nieco, cize dvojstranny.
Ked rusis poistku co podpisujes? Papier o ukonceni poistnej zmluvy (nemam po ruke, nechce sa mi hladat presne znenie)
Z ich strany plnenie poistnej zmluvy konci v den prepisu, ty si povinny im tuto skutocnost bezodkladne ohlasit.
Ak mi neveris, znova si na fore dohladaj temy typu: predal som auto, nezrusil som poistku teraz musim doplacat rozdiel, nezrusil som poistku, novy majitel to obtocil okolo stromu, musim platit lebo som nezrusil poistku, auto je poistene v dvoch poistovniach a ine.

Viem ako sa kupuju a predavaju auta. A viem ze ano tak ako to hovoris tak to zvycajne funguje. Ale to vobec neznamena ze tak je to spravne a najlepsie.
Viem ake je pravne povedomie lovakou a kolko spekulantov a hlupakov je naokolo, su o tom plne noviny, fora, spravy.
diesell
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 03.10.2011 19:21
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa diesell »

to ze stara poistka plati do polnoci je IMHO mytus.

zakon hovori JASNE:
(2) Poistenie zodpovednosti zaniká okamihom, keď nastala skutočnosť uvedená v odseku 1

ked si uzatvaras poistku (dvojstranny pravny akt - suhlasia s tym obe strany), tak sa mi uz stalo, ze okrem datumu mi tam dali aj hodinu a minutu podpisu zmluvy=zaciatku platnosti poistenia.

ked auto prepisem (odhlasim) na noveho majitela, fizel tam sice neda hodinu/minutu prepisu, ale v ich informacnom systeme to urcite maju a v pripade vysetrovania kvoli nezrovnalosti ("poistnej udalosti") by to urcite vedeli odtial vytiahnut.

zrusenie PZP je vacsinou JEDNOSTRANNY pravny ukon.

-das vypoved pred 6 tyzdnami vyrocia zmluvy - je nepodstatne, ci s tym poistovna suhlasi alebo nie. na dvojstranny pravny akt by bola potrebna sucinnost obidvoch stran.

-prepises auto na iny subjekt - PZP zanika zo zakona momentom prepisu (ziadna polnoc + taktiez jednostranny pravny ukon).

-poistovna ti vypovie poistku, lebo si ju oklamal (nepravdive informacie), neplatil, atd. ty mozes s tym nesuhlasit, PZP sa skonci aj tak.

dvojstranny pravny akt zrusenia PZP by bol jedine, ze mas znameho riaditela poistovne a s nim sa dohodnes (dohoda dvoch stran), ze ukoncite poistku bez 6 tyzdnovej vypovednej lehoty napr. ihned.

ak sa mylim, rad si to necham od nejakeho pravnika vysvetlit.

to ze niektori ludia vraj museli platit poistku po prepise/odhlaske na inu osobu by sa dalo podla mna uspesne napadnut.
hlavny problem tam zrejme bude, ze si nesplnili svoju informacnu povinnost (zakon: "O týchto skutočnostiach je poistník povinný bez zbytočného odkladu informovať poisťovateľa.") to ale nic nemeni na tom, ze poistenie uz bolo zaniknute, iba o tom poistovna nevedela.
marek7775
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 10.01.2016 16:21
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marek7775 »

Taka otazka... Ak auto nepredam ale chcem ho dat zosrotovat no pred zosrovanim odhlasit u policajtov. Da sa to ? ci potrebujem doklad o zosrotovani ?

Návrat na "Poistenie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní