Megane II - ventilátor kúrenia, radiátor/výmenník tepla

Diskusia ohľadne vozidiel značky Renault

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Megane II - ventilátor kúrenia, radiátor/výmenník tepla

Príspevok od používateľa raven85 »

Dobrý deň.
Auto: Renault Megane II, 1.6 16v, 82kW, r.v.2006, s manuálnou klimatizáciou.
Mal by som dve otázky:
1.Ako sa dostanem jednoducho ku ventilátoru kúrenia? (schéma/obrázok poteší...:) )

Dneska som si totiž cestou do práce všimol, že ventilátor vydáva taký tichý cvrlikavý zvuk, ako cvrček. Mám podozrenie, že k lopatkám ventilátora spadlo lístie, alebo nejaký iný bordel. Nie je to nič strašné, len to trošku otravuje a nechcem to riešiť tým, že dám hlasnejšie autorádio...:)

2. Ako sa dostanem ku radiátoru kúrenia?

Mám taký pocit, že kúri slabšie, ako by sa patrilo...:)
Ja viem - dneska ráno bolo -18°C, fyziku ovládam, lenže som si všimol, že auto kúri slabšie aj pri menších mrazoch a chcel by som zistiť, že čo mu môže byť. Či je studený radiátor, alebo klapka nedoviera, alebo...
Teplotu drží, 90°C po 3 km pri -18°C, teplotu drží, nekolíše, takže termostat by som vylúčil. Nezvykol sa pri tomto aute zanášať radiátor? (neviem akej je konštrukcie-nevidel som ho ešte von)
Ako motor je Euro 4, nežerie ani 6litrov 95ky, takže nejaké enormné množstvo odpadového tepla tam nevzniká, účinnosť to má inú, ako Cordoba 1,4 44kW, čo som jazdil predtým, lenže v nej bolo teplo oveľa skôr...
Tak by som chcel prísť na to, že ako a čo...:)
Na nete som videl hrôzostrašné obrázky a videá, kde sa rozoberalo pol auta, prístrojovka dole a podobné lakocinky...
To by som určite neriešil, nakoľko nemám vykurovanú garáž a plasty+zima=nem dobrá kombinácia...
Za každú radu/obrázok/postup/možné príčiny z praxe vrelá vďaka...:)
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

K ventilátoru sa možno dostaneš za kastlíkom, ale na radiátor zabudni...

https://www.youtube.com/watch?v=1VT9KKy1DtU
janciiik112
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 13.12.2012 13:11
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa janciiik112 »

1.No ku ventilátoru sa dostaneš po demontáži stredu prístrojovky a informačného panelu, potreduješ torx sadu a ide to,alebo ešte Prikladám link http://forum.renaultclub.cz/viewtopic.php?f=42&t=53385

2. Ja mám Grandtoura 1.6 83kw 2004, mne sa zasa zdá, že je slabšie fúkanie v porovnaní s Cordobou a pritom som menil aj peľový filter. Po kúpe Megana mi síce tiež slabšie kúrilo, ale po výmene chladiacej kvapaliny už kúrí dobre.

Cicmanec, od schránky spolujazdca je ešte horší prístup, a k ventilátoru by sa ani nedostal, tam sa dá len vymeniť blbý peľový filter a treba rozobrať polovicu prístrojovky.
delong
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 06.11.2007 23:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa delong »

Ventilátor som menil pred mesiacom. TU MÁŠ návod aj s fotkami. Ak ho vybereš von tak si to nacvič so starým ventilátorom ako ho dáš späť :41c2: lebo je tam málo miesta a na novom si môžeš zlámať lamely na vrtuli :4090: .
Hlavu budeš mať tam kde sú pedále a nohy tam kde zvyčajne mávaš hlavu :4090: fakt super robota lol .
V zime sa do toho ani nepúšťaj . Teda ak nemáš vykurovanú garáž alebo iné priestori . Vymeň si peľový filter a prečisti si prívod vzduchu do ventilátora (ten plast pod stieračmi treba demontovať ) .
Ventilátor ide vymeniť aj radiátor (nemusíš demontovať palubku ) Tak veľa šťastia :4012: .
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Diky chalani za postupy. S nimi bude výmena raz omnoho jednoduchšia. Zatiaľ to však nemusím riešiť.
Stala sa mi taká vec, že včera po asi hodinovej jazde, som začal točiť tým pravým kolieskom, ktorým sa nastavuje prepínanie klapiek na ofuk okna, nôh atd. a potom, čo som prešiel tam a nas5, zrazu zvuk prestal a ten maličký kus lístia vyletel...:). Predtým, ako som založil tému, som to skúšal tiež a nepomohlo, včera sa to asi umúdrilo...:)
Keď bude teplejšie, tak dám dole stierače a ten čierny plast pod oknom a vyčistím ten priestor pri nasávaní ventilátora. Peľový filter je čistý, bol menený prednedávnom a predsa sa tam našiel kus bordelu - asi predchádzajúci majiteľ chodil bez peľového filtra istý čas a dostalo sa to tam - kto vie...:).
Hlavné je, že to cvrlikanie prestalo...:3906:

No a ten radiátor asi tak jednoducho, ako ventilátor nevyberiem...:(. Asi bude zanesený, lebo normálne keď do radiátora vojde 90° voda, tak to je iná sauna a tu mám len také vlažné teplo... :d :D
Kúriť kúri, ale len ako lepší dízel, nie ako benziňák...:40bd:
Chladiaca bola menená - menil ju pán mhlavaty, takže tam nejaký nedostatok vo forme neodvzdušnenia okruhu úplne vylučujem...
Kúrenie mám na 3/4 a je teplo - u iných áut by som ale už mal saunu. V lade som mal kúrenie na minimum a som sedel v tričku, lebo také teplo bolo...:40bd:
Tam ale účinnosť bola inde a tým aj tvorba odpadového tepla... Asi u toho typu tak...:D
delong
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 06.11.2007 23:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa delong »

( tak dám dole stierače a ten čierny plast pod oknom a vyčistím ten priestor pri nasávaní ventilátora)
Dám ti radu ak to budeš mať dole tak si tam natiahni nejakú sieťku alebo pančušku , to aby sa ti tam lístie nenasťahovalo do ventilátora lol .
Napísať odpoveď

Návrat na "Renault fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných