Polyuretánová základná farba a brúsenie?

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

miro285
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25.03.2014 21:07
Zdieľať na Facebook

Polyuretánová základná farba a brúsenie?

Príspevok od používateľa miro285 »

Chalani, ak nanesiem túto základnú farbu na auto http://www.chemolak.sk/sk/podla-povrcho ... r-g-detail je možné ju po 24 hodinách brúsiť vodným šmirglom, teda na mokro alebo nie? Ďakujem
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Môžeš,nič tomu nebráni.Ale tak si pamätám že predpísujú krátky čas kým je nutné ho prekryť ďalšou farbou,neviem či nie práve 24 hod
Je to dvojzložka,má dobré vlastnosti,a myslím že hodnotnejšia ako všetky tie Hemerite a podobné drahé nezmysli
miro285
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25.03.2014 21:07
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miro285 »

V produktovom liste píšu tuším do 2 dní. Tak či onak budem na to dávať farbu na druhý deň. Mne išlo ale o to, aby to nezačalo spod farby hrdzavieť, keď ju budem prebrusovať na mokro. Vďaka :)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ale brúsiť prvú základnú farbu určenú ako antikorózna ochrana...to brúsiť je medzi nami nezmysel.To sa nerobí.Ak je požiadavka na povrch,tak sa aplikuje spritzfuller alebo plnič a z týchto vrstiev sa urobí rovný povrch,tie sú určené na brúsenie.Na základnú farbu nie je dôvod siahať
Ibaže ako tak znela otázka.....
autolaik
Príspevky: 4906
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Ja len vseobecne k polyuretanovej farbe...mam ju doma na brane a na okapoch uz asi siedmy rok a stale je leskla. Ma vynikajucu trvacnost .
miro285
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25.03.2014 21:07
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miro285 »

Bol mi odporučený postup: natrieť tou základnou farbou, nechať deň vyschnúť, prebrúsiť, naniesť metalízu, potom lak. Pôvodne som chcel dávať základnú farbu, tmel, plnič, metalízu, lak.

Tiež mi ten alternatívny postup trochu nešiel do hlavy, preto som si to chcel radšej overiť. V princípe áno, išlo mi o to, dostať rovný povrch, ktorý by som po natretí štetcom určite nedostal. Pokiaľ ale na to strieknem plnič, tak či tak sa prebrúsim na základnú farbu, nie?

Čo je teda najlepšie urobiť? Dať základnú farbu, aj tmel, aj plnič?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nesmieš sa nikde prebrúsiť cez plnič,ak ano,ide nová vrstva plniča.Ak nedodržíš budú mapy ako hrom na každom prebrúsenom flaku
miro285
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25.03.2014 21:07
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miro285 »

Hm, tak som sa tešil, že si ušetrím trocha roboty, ale asi to budem robiť tak, ako som pôvodne plánoval. Ďakujem :)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Je to otázka toho,aký chceš výsledok.Nejednoliata plocha z rôznymi plochami ktoré vznikli prebrúseniami a teda sa strieka na rôzne podklady,tak to rozhodne nemôže dopadnúť inak než katastrofou.
Ale...chce to používať kontrolný lak a nebudeš brúsiť to čo už netreba a naopak,a ušetrí nejedno prebrúsenie
miro285
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25.03.2014 21:07
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miro285 »

Hm, ako laik som sa trošku stratil v druhej vete :-\ potrebujem opraviť lemy zo spodnej časti, prahy a na malých kúskoch dvere. Na prahoch a lemoch to nebude vidieť, no na dverách určite áno, preto by som ten rozdiel medzi pôvodným a opravovaným rád minimalizoval. Keď to bude na prd, tak si zoženiem druhé dvere, ale chcem aspoň vyskúšať to opraviť.

Z toho, čo si napísal, dedukujem, že čím viac vrstiev (základná farba, tmel, plnič), tým horší výsledok? Z toho dôvodu je lepšie dať len základnú farbu a plnič?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

No veľmi si sa v tom stratil.Viac vrstiev je nutných pre konkrétny dôvod.Antikorózny základ je nutný pre ochranu a všetko ďalej rieši kozmetiku,výsledný výzor.A to si vyžaduje vyrovnanie povrchu (tmelenie),oddelenie tmelenia a doplnenie jemných rýh a chýb, a ujednotenie pod lak zase dávaš plnič.
Dovtedy nepochopíš čo je posr..tá práca a mapy v laku kým si nevyskúšať že plnič ako poslednú vrstvu pred lakom musíš mať celistvú.Ak si počas práce plnič prebrúsil,je nutné ho zopakovať.
Základná farba a plnič sa použiť dá,ak sa z plniča dá vybrúsiť pekný povrch pod lak,tak sa dá.To je ale iba prípad výborného povrchu bez potreby tmeliť nerovnosti
mateus2408
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 10.12.2015 12:59
Zdieľať na Facebook

Brusenie

Príspevok od používateľa mateus2408 »

Zdravim, inú tému o brúsení som nenašiel tak píšem sem .
Kúpil som 2 zdravé predné blatniky na golfa, lebo na tych mojich súčastných už vyrástli pekné karfioli
Bohužiaľ nepodarilo sa mi ich zohnať vo farbe preto sa chcem spýtať či ich staci len vybrusit na kov a nastriekat, alebo tam treba dávať aj plnič + brusit pod vodou a potom striekať?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Zo skúsenosti viem že použité diely prídu často doškrabané,tu a tam ťuknuté od prepravy.Doporučujem ib pod vodou vybrúsiť do matna 1000-kou a po osušení zhodnotiť či je základ nutný alebo nie.Rozhodne nesúrodý povrch to znamená sem tam prebrúsenie do plechu alebo tmelený flak,to zadáva do neskorších problémov že bude striekanie zmetočné,vytvoria sa mapy.Je niekedy hodné urobiť jedno striekanie plničom a garantovať si 100% výsledok.Najčistejšia práca je plnič dať,po zaschnutí kontrolný púder alebo kontrol lak,a tam už potom neujde ani najmenší detail.
mateus2408
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 10.12.2015 12:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mateus2408 »

Vďaka, tak dám aj plnič nech to je na 100% a viete mi poradiť aký plnič pod tmavomodru farbu ( indigoblau ) biely, šedý, alebo čierny ?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Myslím že zo šedým neurobíš chybu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní