Farba svetlometov?

diskusia ohľadne rôznych druhov autožiaroviek, LED ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Farba svetlometov?

Príspevok od používateľa tutmak »

Servuste,
máme tu milión vlákien o halogénových žiarovkách, takže sa dopredu ospravedlňujem za založenie ďalšej. Ale trošku som študoval tie slávne takzvané "MODRÉ" žiarovky, ktoré každý miluje alebo nenávidí a pár vecí mi nie je jasných. Dokonca by som povedal, že sú dosť postavené na hlavu.

Prvá vec. Predpísaná je biela farba svetiel, ale je u nás aj limit na farebnú teplotu v K? Totiž na powerbulbs.com som sa dočítal, že čokoľvek nad 4200 K je v halogénoch zakázané.
To by sedelo s faktom, že trebárs najstudenšie Osramy s homologáciou majú 4200 K, dežto Cool Blue Hyper s 5000 K už homologáciu nemajú.

Lenže na druhej strane sú značky ako Michiba (áno, síce Čínska, ale je to značka..), ktorá v pohode vyrába 5000 K žiarovky s európskou homologáciou (Michiba Xenon White).

Teda je v nejakom zákone obmedzená aj farba svetla?
Teraz mi vôbec nejde o to, či to svieti a či je to bezpečné, len aký je legálny status.


Druhá vec je trošku guláš v tom, čo je vlastne biele svetlo - niektorí ľudia sú schopní tvrdiť, že 5000 K svetlo je "modré". Pritom 5000 K je normálne denné svetlo (tzn. biele) a normálny halogén s 3200 Kelvinmi je podľa môjho gusta silne žlto-oranžový. Ale to len teória na záver, skôr ten prvý bod je zaujímavejši.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Jednoduchá odpoved je že kupujem len overenú značku žiarovky základnej rady, to znamená žiadne "super", "cool" atd atd, ktoré majú väčšinou zníženú životnosť

Čiže niečo ako trebárs tá "Michiba" sa mi ani do rúk nedostane, bárs má akože aj homologizáciu

Nemusím riešiť životnosť žiarovky a ani to aký farebný nádych má, skrátka nešpekulujem
Napísať odpoveď

Návrat na "Autožiarovky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní