LPG doma

Ako je to vlastne s plynom? Aký máte na to názor ? skúsenosti ?

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

yanchi
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21.08.2007 20:13
Zdieľať na Facebook

LPG doma

Príspevok od používateľa yanchi »

chcem sa spytat len tak hypoteticky...pri surfovani internetom som nasiel medzi strankami o LPG aj stranky zamerane na LPG v domacnosti - na ucely vykurovania a pod. Funguje to tam, kde je problem dotiahnut pripojku na zemny plyn. Kupite si nadrz na lpg, napojite potrubim na sporak alebo kotol a z firmy vam bude chodit auto, ktore vam bude ten plyn doplnat.
Teoreticky...dalo by sa to vyuzit aj na take domace tankovanie LPG do auta? (samozrejme bol by nutny asi nejaky specialny kompresor, hadica atd...) Dalo by sa to podla vas? Podla mna, ked si mozete kupit kompresor na zemny plyn, napojit doma na pripojku a tankovat CNG auta...preco nie aj LPG?
to len tak nahlas uvazujem :)
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Technicky by to určite problém nebol, celý systém je kvôli o jeden rád nižšiemu tlaku voči CNG jednoduchší.
Legálne by sa to pri súčasnej úrovni legislatívy na Slovensku pravdepodobne nedalo urobiť, ale zase keby si to veľmo chcel mať, zrejme by to bolo možné technicky pripojiť tak, aby sa to pred periodickou plynovou revíziou dalo rýchlo demontovať a potom znovu pripojiť.
Ale podľa mňa je skôr podstatná otázka, že ak doteraz také niečo doma nemáš, tak z ekonomického hľadiska je skoro až nezmysel nad tým uvažovať, keď sú pumpy LPG takmer všade.

To by si si tiež mohol hypoteticky na záhrade zakopať veľkú cisternu na naftu alebo benzín, ktorú by Ti chodilo dopĺňať auto zo slovnaftu a Ty by si si doma tankoval kedy by si chcel.
drautostar
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 16.10.2008 14:21
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa drautostar »

Videli ste niekedy čerpačku LPG, ak áno, máte odpovede na všetky otázky.
Obrázok
Dr. Autostar v.r.
Autá na diely
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

neoplatilo by sa to kvoli tomu, že na tlakovú nádrž musíš mať certifikát a nie je možné si ju spraviť svojpomocne aj keby si zohnal všetko potrebné na jej výrobu a aj keby si bol neviem ako skusený zvarač s 20-timi roznymi platnými certifikátmi.

Jednoducho podomácky vyrobenú tlakovú nádobu bez certifikátu by ti žiadna spoločnosť nenaplnila

teda tlakovú nádrž ti zapožičia firma trebars Flaga a Ty budeš platiť ročne prenájom tejto nádoby,že stojí u teba na dvore a že ju používaš

preto by sa také dačo neoplatilo a opýtaj sa pumpárov lpg koľko platia štátu dph za tlakovú nádobu resp. za plyn z nej predaný
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

pri Leviciach v jednej dedinke isty chlapik prerabal auta na lpg a dalo sa tam aj natankovat ...mal poprepajane plynove flase,mozno 20-30 ks pohromade a s cerpadlom pretankovaval do aut ...amaterske a myslim ze aj dost nebezpecne. Aj ked ja asi nemozem sudit,prve auto s lpg v mojom vlastnictve jazdilo na pb flasu vopchanu za zadnym sedadlom..skoda 105
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

myslim, ze medzi LPG na kurenie a LPG do auta je rozdiel - na kurenie sa pouziva myslim butan.. (opravte ma pripadne)

domaca plnicka sa da zohnat na CNG - tam to bude o dost cenovo drahsie - ale zase lacnejsie vozenie..
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

davnejsie,ked to este bolo ako tak tolerovane som si plnil na cerpacke aj flasu... mali redukciu. Teraz je to uz zakazane(sice aj vtedy) a dost ostro sledovane
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

YxoYpsilono napísal: domaca plnicka sa da zohnat na CNG - tam to bude o dost cenovo drahsie - ale zase lacnejsie vozenie..


Musím Ťa vyviesť z omylu.
U CNG je takmer vždy je drahšia a nevýhodnejšia prevádzka ako LPG.
Týka sa to predovšetkým Slovenska, pretože tu je CNG bez odpočtu spotrebnej dane a je veľmi málo miest kde môžeš tankovať.
V takom Nemecku, Rakúsku je to s pumpami opačne a aj LPG je tam o 20 centov na liter drahší ako u nás a zase CNG je tam o 20 centov lacnejší ako tu.
A čo sa týka domácej čerpačky, aby sa Ti zaplatila, musel by si mať 4 autá alebo mať takých istých susedov s plynovými autami. .
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

YxoYpsilono napísal:myslim, ze medzi LPG na kurenie a LPG do auta je rozdiel - na kurenie sa pouziva myslim butan.. (opravte ma pripadne)
..
v oboch prípadoch sa jedná o propán-bután. Pre domácnosti obsahuje viac merkaptanu.
dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

"Musím Ťa vyviesť z omylu.
U CNG je takmer vždy je drahšia a nevýhodnejšia prevádzka ako LPG."


LPG som tankoval za 25,-€ plná nádrž (cca 260km v meste)
CNG tankujem za 16,-€ plná nádrž (cca 250km v meste)

výhodnosť zrejmá na prvý pohľad
:41c2:
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Pridám trocha iný výpočet.
Neviem kde tankuješ CNG, ak na Slovensku, musíš v súčasnosti rátať s cenou 1,22 Eura za 1 kg.
Ja tankujem do auta (Touran) 18 kg, v zmiešanej prevádzke urobím 300 km, keď mu šlapem na krk tak aj menej.
Pri tých 300 km to teda vychádza 7,3 Eura na 100 km.
Syn má auto na LPG (porovnateľná Zafira), priemerná spotreba 9 lt na 100 km, berme cenu 0,7 Eura na liter, ale dá sa kúpiť aj za menej, to vychádza 6,3 Eura na 100 km.

A to som zanedbal neustále plánovanie, kde nájdem pumpu na CNG. Ale nesťažujem si, dobrovoľne som si také kúpil.
dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

Tankujem v Jurajovom Dvore za 1,208€/kg
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Už som tam nejaký čas nebol, naposledy to bolo za 1,22.
Zväčša tankujem v Rakúsku, vtedy to vychádza mierne lepšie ako LPG.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Prevádzka na CNG je vo všeobecnosti lacnejšia. No problém je v natankovaní dostatočného množstva. Keďže CNG sa tankuje ako plyn a LPG ako skvapalnený plyn, tak logicky sa do rovnakého objemu vojde niekoľko násobne viac LPG.
yanchi
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21.08.2007 20:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa yanchi »

a este taka otazka: niekde som cital, ze 1kg CNG = objemu 6L? cize pre auto, ktore ma spotrebu povedzme 5kg/100km, potrebujem nadrz s objemom cca 90litrov aby som spravil aspon 300km??
Cele tato moja uvaha o domacom cerpani lpg vznikla pri jednom nahodnom telefonate s jednym panom z firmy Flaga (tusim to bola Flaga) a bavili sme sa o cerpackach, spominal mi ze robia CS na kluc (cena cca 20000e) a ze potom vedia dovazat plyn za cenu cca 0.48e/liter. A to uz je velmi zaujimava cena...navyse doma mame auta na plyn, kamarati maju tiez na LPG, takze takych minimalne 5 aut by som mohol kludne s tym tankovat... Len teda otazka je ako je to s legalnostou/nelegalnostou
Rozmyslam nad CNG autom, ale nie som si isty ako to je s tym objemom a dojazdom. Ale ak by to bolo priblizne tak, ako sa domnievam, cng auto by sa mi neoplatilo kvoli dojazdu. No a kedze ostava uz len alternativa LPG zistujem, ci sa to neda nejako lacnejsie...

Návrat na "LPG, CNG - Hybrid"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných