Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Diskusia ohľadne vozidiel značky Opel

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa oco13 »

Ano videl som , pozeral som, takže NO PROBLEM - treba objednať to čo tu bolo linkované a nahodiť ho tam.
Samozrejme že zaťaženie porušujem, rovnako ako aj nosnosť vozíka - lenže nemôžu všetci robiť to čo ja , lebo by sme tu mali anarchiu :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa a566 »

oco13 napísal: 24.06.2022 13:05 Pokial mám dobré info tak na nadrže CNG sa robia tlakové skúšky - info z SPP ktorý prevádzkoval pickupy na zemný plyn
kazde 4 r
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa wilz »

Osobne pochybujem, že by sa tam dalo legálne namontovať ťažné zariadenie, neviem síce ako u Opla, ale na mojom tourane s CNG mi bolo u VW oznámené, že to možné nie je.
Nezávisle od toho by som ešte rád upozornil na jeden vplyv takého naloženého nosiča bicyklov na ťažnom zariadení.
Z vlastnej skúsenosti viem, že pokiaľ je za zadnou nápravou nejaký nie zanedbateľný náklad a auto nemá dostatočne zaťaženú prednú nápravu, môže sa to výrazne podpísať na jazdných schopnostiach auta.
Stalo sa mi pred pár rokmi, že som išiel s dvomi sudami po cca 85 kg do pálenice. Naložil som ich vzadu do Lancia Musa, síce čo naviac dopredu po zadné sedadlá, ale zrejme ich ťažisko už bolo trocha za osou zadnej nápravy. Sadol som sám do auta a na prvom kruháči som mal zrazu problém zatočiť, pretože predné kolesá nemali dostatočnú adhéziu. Rýchlo som zastavil, sklopil zadné sedadlá a sudy posunul dopredu, takže potom už nebol problém.
Čiže treba s tým rátať, keď je na ťažnom zavesený taký nosič s bicyklami, je to už dosť veľká hmotnosť ďaleko za zadnou nápravou, takže nepochybne to odľahčuje prednú nápravu a teda napríklad auto už môže mať problém v nejakej ostrejšej zákrute, ktorú by bez toho naloženého nosiča bez obtiaží zvládlo.
miroslav114
Príspevky: 638
Dátum registrácie: 17.03.2015 21:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa miroslav114 »

Mám nosič sklapatelny na 4 biky, kvalitný je to od Mercedesu Origo príslušenstvo používam ho na mondeu 4 turnier a nikdy som si nevšimol že by som mal problém pri zákrutách či kruhových objazdoch .
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa oco13 »

Miroslav - to znamená že máš
a - lahké bicykle
b - ťažký motor lol
Máš v tom Mondeu 600kg nádrže nad a za zadnou nápravou? lebo to je dosť podstatné a o tom písal Witz
na mojom tourane s CNG
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa wilz »

Miroslav, naschvál som napísal že to bolo s Lancia Musa, to je krátke a ľahké autíčko, samozrejme Mondeo je iné váhou aj rozmerovo.
Ale nepochybne ten efekt funguje aj u Mondea, konečne preto som o tom písal, fyzikálne zákony tu nie sú od toho čo chceme alebo nechceme a určite nikomu neuškodí uvedomovať si pri jazde aj takúto okolnosť.
No a v tvojom prípade povedzme že buď rád, že si sa doteraz s naloženým autom neocitol v hraničnej situácii, keď by ti práve chýbalo zopár kilogramov prítlaku na prednú nápravu, v dôsledku toho klopiaceho momentu od naloženého zadného nosiča.

Ale čo sa týka hmotnosti plynových nádrží na CNG, myslím že oco má veľmi bujné predstavy o ich hmotnosti, síce som ich nevážil, ale nevidím dôvod prečo by to malo byť zásadne viac ako niečo okolo štvrtiny ním udávaných 600 kg.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa oco13 »

Witz nechce sa mi to už dohladávať na nete, ale toto som si zapamätal ako oficialny údaj k Fiatu Multipla - neviem či prázdne alebo plné, ale bolo tam písané 600kg . Myslím že ten velký rozdiel je kvoli tlaku čo musia vydržať.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa wilz »

Bol som pri tom, keď mi pred pár rokmi vo VW servise v rámci zvolávacej akcie menili nádrže, skúsil som jednu z tých nových podvihnúť, nebola ľahká ale myslím že viac ako 30 - 40 kg určite nemala.
Veď dalo by sa to aj zhruba vypočítať podľa rozmerov a nejakej predpokladanej hrúbky steny, ale nechce sa mi a ani nemám dôvod. Ale 600 kg je ilúzia.
A náplň je max. 18 - 20 kg, to je zanedbateľné, toľko harabúrd mám stále v kufri z rôznych dôvodov
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa autolaik »

a566 napísal: 25.06.2022 20:20
oco13 napísal: 24.06.2022 13:05 Pokial mám dobré info tak na nadrže CNG sa robia tlakové skúšky - info z SPP ktorý prevádzkoval pickupy na zemný plyn
kazde 4 r

nie tlakova ale vizualna ...dost podstatny rozdiel
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa jaster-83 »

@wilz

Na aku generaciu tourana si chcel to tazne namontovat, pozrel som si tazne zariadenia a na touran cng sa normalne predavaju, pozrel som si inzeraty v nemecku a tourany cng tam tazne maju (tak isto aj zafiry cng)
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa wilz »

Je to v súčasnosti už nie aktuálne, zaobišiel som sa aj bez ťažného, auto aj ja už máme svoje roky, vyzerá to že dožijeme tak ako je.

Ale nezávisle od toho, ja som napísal že LEGÁLNA montáž !
No a to na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou nie je možné zapísať do TP, rovnako ako u toho opla, nech si v Nemecku kúpim hocikoľko takých ťažných zariadení.

Podobne je to napríklad s pneumatikami, od začiatku jazdím na 205/60 R16, ale do TP ich nie je možné zapísať, lebo od VW nedostanem dobrozdanie, keďže zo 16" sú tam zapísané 202/55 R16 a pre ten model vraj iné 16 neboli.
Ale pneumatiky sú dôležitejšia vec ako ťažné, takže s nimi jazdím aj s tým rizikom že na STK sa nájde nejaký snaživec, ktorý ma bude kvôli tomu buzerovať.
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa jaster-83 »

Asi si na to isiel zle, papier od vyrobcu auta nieje to jedine co umoznuje zapisat nieco do TP

.......doklad o schválení spájacieho zariadenia, ktorým môže byť:
a) typové schválenie ES
b) homologizácia
c) národné typové schválenie orgánom v Slovenskej republike
d) potvrdenie, ktoré vydal výrobca vozidla alebo zástupca výrobcu vozidla.
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
miroslav114
Príspevky: 638
Dátum registrácie: 17.03.2015 21:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Zafira b cng - ťažné zariadenie

Príspevok od používateľa miroslav114 »

Aj ja som dnes v augsburgu videl zafiru CNG s ťažnym akurát tankovali CNG a tiež som videl smarta so stojanom na 3 bicykle v augsburgu pri bauhause

Návrat na "Opel fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných