Nevoľnosť v aute pri dlhších trasách

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Nevoľnosť v aute pri dlhších trasách

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

Ako si poradiť s cestovateľskou nevoľnosťou?
Aj keď to podľa počasia vyzerá všelijako, leto je predsa len v plnom prúde. To znamená, že sa mnohé z nás chystajú za oddychom precestovať stovky a možno aj tisícky kilometrov. Čo však v prípade, keď nás postretne nepríjemnosť s názvom cestovateľská nevoľnosť?



Dva druhy nevoľnosti

Ak ste si doteraz mysleli, že katastrofálne stavy, ktoré prežívate pri cestovaní, máte výlučne od žalúdka, nemali ste tak celkom pravdu. V skutočnosti totiž existujú dva druhy cestovateľskej nevoľnosti. Tá prvá naozaj pochádza od žalúdka a väčšinou si za ňu môžeme samy. Druhým typom je tzv. kinotéza, ktorá nemá pôvod v tráviacom ústrojenstve.

Žalúdočná nevoľnosť pri cestovaní
Tvorcami žalúdočných problémov počas cestovania sme vo väčšine prípadov my samy. Cestovanie berieme ako samozrejmosť a preto sa veľmi nesnažíme telo naň pripraviť. Bez rozmyslu si dáme výdatné raňajky, ktorých súčasťou neraz býva aj výborná chrumkavá slaninka či poriadna bageta, obohatená neskromnou dávkou majonézy. Potom sa zvykneme čudovať, prečo sa nám pri najmenšom kameni na ceste obracia žalúdok všetkými možnými smermi.

Ako sa vyhnúť žalúdočnej nevoľnosti?
Keď sa chystáte na akúkoľvek dlhšiu cestu, mali by ste sa riadiť všeobecnými pokynmi, ktoré zabránia žalúdočnej nevoľnosti. V prípade, že cestujete ráno, pripravte si mimoriadne ľahké raňajky. Doprajte si trebárs nesmotanový jogurt s kúskom celozrnného rožka či chleba, prípadne zvoľte tmavé pečivo s plátkom syra.

V každom prípade sa vyhnite vyprážanému chlebu vo vajíčku, párkom či nebodaj klobáse. Takéto prehrešky v podobe pokrmov si vychutnajte, až keď budete na mieste a plánujete v ňom ostať o niečo dlhšie.

Ďalšou zásadou je výber vhodného oblečenia. Džíny, ktoré vám obopínajú každučký centimeter, sú bezpochyby módnym skvostom vo vašom šatníku, no počas cestovania ich pravdepodobne začnete nenávidieť. Dohliadnite na to, aby vás v aute, autobuse či akomkoľvek dopravnom prostriedku netlačilo nič, čo by vám spôsobilo nepríjemné „stlačenie“ vášho tráviaceho traktu.



Ľahostajné nebuďte ani k výberu jedál, ktoré konzumujete počas cestovateľských prestávok. Neraz som bola svedkom toho, ako sa spolucestujúci pri prevetraní na vzduchu veselo napchávali zmrzlinou, aby mohli už o pár minút neskôr vyťahovať záchranné vrecká...

Kinotéza
Kinotéza je stav, ktorý sa nedá výrazne ovplyvniť zmenou jedálnička pred cestovaním. Vzniká totiž podráždením nervového aparátu stredného ucha. Týmto nepríjemným cestovateľským problémom netrpí, našťastie, každý jedinec.

Postihuje mimoriadne citlivé osoby. Kinotéza vás môže postihnúť kdekoľvek. Najčastejšie sa o nej hovorí ako o morskej chorobe, no nevyhýba sa ani autobusu, vlaku, lietadlu alebo automobilu.

Ak by ste rady rozlúskli záhadu tohto nepríjemného stavu, mali by ste sa zamerať na termín protichodné vnemy, o ktorom hovorí PharmDr. Hana Šindelářová. Ako sa pre portál ordinace.cz vyjadrila, práve protichodné vnemy stoja za kinetózou.

Vlastným zrakom totiž vnímame predmety, ktoré sú zdanlivo v pokoji, no centrum rovnováhy v strednom uchu hlási pohyb. V centrálnej nervovej sústave tak dochádza k narušeniu rovnováhy. Toto narušenie spôsobí bolesti hlavy, nevoľnosť, pokles krvného tlaku či nutkanie na vracanie.

Trápi vás cestovateľská nevoľnosť?
Cestovateľská nevoľnosť ma obchádzaTrápi ma skôr žalúdočná nevoľnosťTrápi ma skôr kinotézaAko zabojovať proti kinotéze?
Súboj s kinotézou nie je taký jednoduchý ako súboj so žalúdočnou nevoľnosťou. Jediným spoľahlivým prostriedkom sú medikamenty, ktoré treba užiť polhodinu pred cestou. Tento druh tabletiek vyvoláva malátnosť a ospalosť.

Ideálnym spôsobom ako sa vyhnúť nepríjemnostiam pri cestovaní je teda spánok. Ak sa vám aj napriek užitiu tabletky pred cestou zdá, že účinok neprichádza, okamžite siahnite po ďalšej dávke. Na trhu sú už aj homeopatiká, ktoré bojujú s kinotézou. Je už len na vás, ktorým medikamentom dáte prednosť.

S kinotézou môže zabojovať aj vaša psychika. S tým vám však bude musieť pomôcť niekto ďalší, kto odpúta vašu pozornosť od možných cestovateľských problémov. Tento druh boja s kinotézou je však oveľa účinnejší u detí než u dospelých jedincov.
drozdm
Príspevky: 821
Dátum registrácie: 21.11.2007 21:37
Bydlisko: havaj
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa drozdm »

Jedálniček je fakt dôležitý, ale je to tiež o zvyku. Môj syn toho nacestoval až až po lekároch a v cestovaní sa vyžíva. Doslova protestuje ked vypnem motor. Naopak dalšie deti necestuju skoro vôbec a je im stale zle. Aj ked už si tiež začinaju zvykať.
No a moja draha polovička je zas citlivá na moju GP jazdu :d :D .
audis
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: 08.06.2009 20:43
Bydlisko: Slovensko
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa audis »

zaludok je zaludok, ale vela zalezi aj od toho v akom aute sa vozite. ja aj po 1200 km v kuse vystupujem pekny , cisty, vyvonany a vysmiaty a to nemam 760iL :300f:
drozdm
Príspevky: 821
Dátum registrácie: 21.11.2007 21:37
Bydlisko: havaj
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa drozdm »

audis napísal:zaludok je zaludok, ale vela zalezi aj od toho v akom aute sa vozite. ja aj po 1200 km v kuse vystupujem pekny , cisty, vyvonany a vysmiaty a to nemam 760iL :300f:
A čo ? Máš stále tu svoju rachotinu? :4090: :40bd: :40bd: :40bd: :300f:
audis
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: 08.06.2009 20:43
Bydlisko: Slovensko
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa audis »

drozdo citim tu zavist :4090:
peto103
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 28.06.2007 22:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa peto103 »

kinedryl - účinné, stojí to nejakých 60 centov, či koľko.. neni o čom
drozdm
Príspevky: 821
Dátum registrácie: 21.11.2007 21:37
Bydlisko: havaj
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa drozdm »

audis to vieš :4012: :d :D
audis
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: 08.06.2009 20:43
Bydlisko: Slovensko
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa audis »

treba jazdit kludne a nebude nikomu zle :40bd: zee? martine, ty mas vysoke sedenie na jeepe :d :D
drozdm
Príspevky: 821
Dátum registrácie: 21.11.2007 21:37
Bydlisko: havaj
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa drozdm »

martinpb napísal:RUDKO ...a čo s detmi? porad čo s nimi? moja mala niekedy ma také stavy..5 metrov za domom...a už počujem bolííí ma bruško...a to chcem ist trebars na vylet do bojnic... no mna ide rozpučit od nervov.. čo vtedy?
ak ti deti povedia ...je mi zle, tak to je ešte gut, ale ak ti povedia ....je mi bleeeeeeee......................bleeeeeee.....blee...tak až potom je po výlete. :d :D
audis
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: 08.06.2009 20:43
Bydlisko: Slovensko
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa audis »

naco ich ucis hovorit blee blee ble :3020:
nabster999
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 27.05.2009 16:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nabster999 »

kinderil nieje proti tym stavo, ale je to na zaspanie......aspon umna .. jediny ucinok je, ze zaspim,....alebo, bolo to davnejsie... potom som presiel na cocculine ci co to je,... nemal som najmensi problem s cestovanim... ale posledne roky uz bez vsetkeho.... obcas len hodim to cocculine pre prevenciu a mam pokoj.. xixix.....ale casom som prisiel nato, ze dovodom nevolnosti bol prazdny zaludok.. akonahle som si dal rano rozok maslo salama... nikdy som nemal problem....

.. len raz, bol to chaldny novembrovy vecer, s kamaratom sme stiahli litrovy fernet citrus dvaja, poakujem, litrovy fernet citrus dvaja.......presne pol na pol... a potom s dalsim kamaratm sme isli na disko ....cestou 40 km sme mali asi asi 10 - 15 zastavok.... zaludok to nezvladol...:D:D:D:D:D:D odtvedy som soferom ja......
makrela
Príspevky: 2956
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa makrela »

Kinedril je odpoveď, a pre tých spätých s prírodou homeo
CUCCULINE alebo
COCCULUS INDIKUS
kapeda
Príspevky: 1036
Dátum registrácie: 28.12.2006 13:29
Bydlisko: BA
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kapeda »

..jeden znamy odjazdil par zakrut, prudkych klesani a stupani a po jazde grckal jak štena...a to bol sofer...
izsof.peter@zoznam.sk
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 28.08.2008 02:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa izsof.peter@zoznam.sk »

Pre deti potrebuješ zábavu, nie kinedril...
Naším bolo zo začiatku tak isto zle, toľko grcaníc som nikdy nezbieral :3035: , ale zábavou sme ich upútali a nesedeli sme uterákom okolo krku, je pravda, že bola vždy pri ruke :d :D
Zo začiatku jazdiť opatrnejšie, mne pomohol striktné dodržanie predpisov, a zákruty netrhať, ale plynule prechádzať. Nepýtať sa ich stále: Je ti zle? Teraz syn má už 7 a dcéra 2 roky. Môžeme ťahať vkuse aj 300 km a všetko v pohode. Mimochodom malá zaspí len keď idem nad 100 km/h. Spomalím a do piatich minút je hore. :zg282: :zg282:
Fofro
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 08.12.2009 05:57
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Re: :::NEVOLNOST V AUTE PRI DLHSICH TRASACH...:::

Príspevok od používateľa Fofro »

rudolfo63 napísal:... že sa mnohé z nás chystajú ...
Budeme si písať v ženskom rode?
Je to podľa niejakej novej vyhlášky ?
Ušlo mi niečo?
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: edwardsjethro, ludomilo, wesmccane a 58 neregistrovaných