Štartovať so spojkou alebo nie ??

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Kujon78
Carschanger
Príspevky: 5424
Dátum registrácie: 17.10.2005 23:45
Zdieľať na Facebook

Štartovať so spojkou alebo nie ??

Príspevok od používateľa Kujon78 »

Mám otázočku !!! Dnes som sa dopočul od jedného chlapíka čo vozí auta, že diesle sa nemajú štartovať pri stlačenej spojke ????

Vie niekto k tomu niečo povedať ?? Môže to škodiť motoru alebo spojke ???
Mne sa to nejako nezdá, ale aj tak sa radšej opýtam :-(

V manuály napr. superb je napísané dáš kľúč do polohy I a potom sa štartuje, nič tam nepíšu o spojke, tak neviem :-(

kolega mal napr. hyundai a ten bez zošliapnutia spojky nenaštartoval vôbec.

Tak ako to je ??
01Eagle
Príspevky: 533
Dátum registrácie: 10.09.2006 17:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 01Eagle »

noooo zaujimave tak ja som pocul opak ale to bolo par rokov dozadu :28b7:
mojko38
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 27.08.2008 09:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mojko38 »

Ja som to tiež počul že sa ma štartovať bez spojky neviem presne kôli čomu ale ma to volačo so zotrvačnikom tušííím.
hipisko
Príspevky: 1454
Dátum registrácie: 17.05.2009 23:09
Bydlisko: Alzbetin Dvor
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hipisko »

uz sa to tu preberalo tusim, ja startujem so spojkou uz len preto, lebo sa mi zopar krat stalo, ze som nechal zaradenu rychlost a zacal som startovat.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nieco sa mrkoce o mazani loziska ci coho, ale podla mna je to bezpredmetne.

ano, startuje sa bez spojky. Doba skodoviek 120 s vybehanym motorom takmer bez kompresnych tlakov, s motorom co uz ma za sebou 50.000km a bol len trochu dolievany a slabuckymi bateriami [!!!!!!] 35Ah co mali problem pretocit motor ked boli vo vybornej kondicii a nie po piatich rokoch pri -10 je uz davno prec.

moderne auta startujes bez spojky a bez plynu. Ziadne cukanie a cvakanie pred startom. Proste prides, otvoris auto, vrazis kluc, otocis, pockas kym nacerpa cerpadlo a prestane vrcat, startujes. Ziadna spojka ziadny plyn proste nic, nohy vylozene za usami.

i ked... na druhu stranu... s mojim autom by som si tych startov BEZ spojky vela neuzil :) konkretne ani jeden.
genco11
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 27.04.2009 18:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa genco11 »

so spojkou sa mali startovat stare lady, skody, ktore mali husty prevodovy olej. Sucasne auta sa startuju bez spojky!!! Kazde zbytocne stlacanie spojky skracuje jej zivotnost, takisto ako ak statie na krizovatke so stlacenou spojkou atd. Su to nezmyselne zlozvyky. Uvedomte si, ze spojku aktivujete stlacenim a v tej chvili zacina jej opetrebuvanie.
badroberto
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 23.09.2008 00:27
Bydlisko: UK, SV
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa badroberto »

Tak napr. na mojom Golfe sa bez spojky startovat neda. Na palubnom pocitaci sa pri starte bez nestlacenej spojky vypise CLUTCH a nenastartuje. Po zoslapnuti spojky uz startuje.
zefoo
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 01.02.2009 02:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zefoo »

Auta su spotrebny tovar na pouzivanie. To ze stanim na spojke skratim jej zivotnost o 10 sekund ma ani trochu netrapi. Kto chce moze radit len cez synchrony s medziplynom aby setril spojku. Okrem toho startujem tak ako to udava vyrobca, kazdy typ auta to mozem mat samozrejme ine.

Obrázok
marberkes
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 05.12.2007 15:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marberkes »

Stare alebo nove to je jedno . Stare TDI aj zo stlacenou spojkou u benzinu zo stlacenou. Nove diezle maju na zotrvacniku takzvane odpruzovacie gumi ktore pri radeni tlmia naraz napr. renaulty a nove TDI atd. tie sa startuju bez spojky aby boli v zabere ked su poskodene tak pri pustani spojky to bucha treba vymenit zotrvacnik cca 1000 eur takze pri novych diseloch bez spojky
scorpi4
Príspevky: 6093
Dátum registrácie: 18.07.2008 17:35
Bydlisko: TT, PN, TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scorpi4 »

mimo ineho mam passat,rv 06, a bez spojky nenastartujem..proste ma nepusti riadiacka dalej...
inak,samozrejme suhlasim s mnohymi vasimi nazormi..ale moj osobny je ten,ze spojka aj tak ulahcuje start...predsa len to mierne ulahci pretocenie motora,najma v zime..olej napriek vsetkemu je v zime tuhsi,ako v lete..
to je moj subjektivny nazor...
kaskaderTN
Príspevky: 1761
Dátum registrácie: 10.12.2008 07:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kaskaderTN »

Ako píše badroberto, šestka golf nenaštartuje bez zošliapnutia spojky. V českej verzii vypíše "Pro nastartování sešlápněte spojku"
Inak dostáva pri tom na frak dvojhmota, ale zvyk je železná košeľa
Volvovnik
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 19.09.2009 20:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Volvovnik »

Ani Volvo S40/V50 2.0D sa štartovat bez spojky neda, lebo sa nevypne immobilizer.
saurus
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 23.07.2008 15:24
Bydlisko: SA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa saurus »

V praci kolega spominal, ze mu Renault Laguna II bez spojky tiez nenastartovala takze to urcite zavisi aj od samotneho vozidla... pri startovani auta je najdolezitejsie najskor vyradit rychlost, aby po otoceni klucika neposkocilo na auto parkujuce pred nim... uz som to videl na vlastne oci - pan za mnou sadol do auta, nastartoval (asi bez spojky) a auto mi poskocilo na tazne zariadenie (gulu) kde ostalo zakliesnene prednym naraznikom :d :D
sbf
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: 06.02.2009 10:05
Bydlisko: TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sbf »

Startovanie so spojkou nezvysuje opotrebenie ani spojky, ani pritlacenho loziska. jedine zle co sa moze stat je ze sa opotrebuje ten kolik po ktorom sa lozisko klze, ale to tak po 500,000 km a ak je vyrobene z hlinika a nie ocele. Naopak starter netoci pol prevodovky co setri baterku.

Ak bezi motor (napr. na krizovatke) spojka sa naopak opotrebovava ak sa rychlost vyradi a pri zelenej znovu zaradi. Zosliapnutie spojky ju opotrebovava, nie cas po ktory je dole.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

> Ak bezi motor (napr. na krizovatke) spojka sa naopak opotrebovava ak sa rychlost vyradi a pri zelenej znovu zaradi.

to asi hovoris o automate, ze? Lebo na manuali proste vyradis spojku a mozes vrcat sto rokov pokial budes dolievat palivo - tam sa nic neopotrebuva.



> Zosliapnutie spojky ju opotrebovava, nie cas po ktory je dole.

podla mna pokial je spojka vytlacena tak "trpi" vytlacne lozisko. Trpi v takom zmysle ze jeho zivotnost je nejakych par stotisic hodin pokial nie je z masla :)
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Majestic-12 [Bot], mastik29, tatkotom a 43 neregistrovaných