Pricina agresivity za volantom....

Ako poskytnúť prvú pomoc,ako postupovať pri autonehode, pomoc v zahraničí, hasiace prístroje, hasiči, záchranári, sanitiaci, skutočné príbehy...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Pricina agresivity za volantom....

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

Agresívna jazda: Aké sú jej príčiny Agresívne správanie vodičov na Slovensku je čoraz viac badateľné a ohrozuje hlavne ostatných účastníkov premávky. Z čoho pramení? Analýza

Agresivita a hnev je podľa psychológov vyvolaná hlavne narušením osobnej bezpečnostnej zóny, frustrácie, alebo, ak chcete, prekážkou v dosiahnutí cieľa. Dôsledkom býva zníženie pozornosti a prehliadnutie nebezpečenstva, respektíve oneskorená reakcia na podnet.

S rôznymi prejavmi agresívnej jazdy sa denne stretáva okrem vodičov samotných najmä polícia, ktorá rieši dôsledky. „Nebezpeční alebo agresívni sú napríklad šoféri, ktorí kľučkujú, nepozerajú sa dozadu, pridávajú, tlačia sa, nevyhadzujú smerovky, nestlmia diaľkové svetla v protismere a podobne. Bezohľadní sú potom napríklad vodiči, ktorí neuhnú, zdržujú, jazdia váhavo, pomaly, majú pomalé reakcie,“ vysvetlila Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia policajného zboru SR.

„Chladné a nepriateľské domáce prostredie sa veľmi často odráža aj v črtách vodiča. Ak ohľaduplnosť v rodine nepredstavovala významnú hodnotu, nemôžeme ju pravdepodobne očakávať od vodiča ani pri jeho riadení motorového vozidla,“ vysvetlil dopravný psychológ Dr. Karol Kleinmann.

Jedným z najčastejších prejavov agresívneho správania je nedodržanie bezpečného odstupu a bezúčelné prudké spomalenie predchádzajúceho vozidla. Agresivitu teda spúšťajú rôzne situačné faktory, ktorých na cestách zažijeme denne niekoľko.

Každý človek má prah citlivosti nastavený individuálne, pre niekoho je provokáciou už jazda v kolóne, pre druhého napríklad vytrubovanie vodičov či bolesť pri udretí sa po prudkom zabrzdení.


Typický príklad agresívneho nebezpečného predbiehania

„Viaceré výskumy potvrdzujú, že až 49% vodičov udáva, že bol na nich robený nátlak iným vodičom. Najčastejšie situácie, ktoré vodiči považujú za agresívne sú: tesné sledovanie vozidla, „lepenie sa“ (v 62%), blikanie diaľkovými svetlami (v 59%), obscénne gestá (v 48%) a jedno percento vodičov bolo priamo fyzicky napadnutých. Títo anketovaní vodiči však v 60% prípadov pripustili, že aj oni sa počas jazdy rozčuľujú a strácajú rozvahu“ vysvetlil dopravný psychológ Dr. Karol Kleinmann.

Na neprispôsobivom aute a navyše obscénne gestá. Typický spúšťač agresívnej reakcie:




Čo je agresivita?
Agresivita rovná sa útočnosť a má ju každý jedinec. Okrem pudového základu, má svoju deštruktívnu zložku, ktorá ničí, zraňuje a spôsobuje bolesť. Pri posudzovaní dopravného správania je potrebné rozlišovať, kedy má agresivita atribúty pudového prežitia a kedy sa mení na deštruktívnu silu s cieľom poškodiť.

V tejto súvislosti je dozaista na mieste otázka kedy sa z pokojného vodiča stáva agresívny jazdec. Ako vlastne „vzniká“ agresivita za volantom? Odborník vysvetľuje, že vtedy, keď šofér koná impulzívne. Dochádza totiž k tomu, že sa naštartuje celý rad jednoduchých a zautomatizovaných agresívnych reakcii. A podnety treba hľadať ďaleko v našej minulosti, v časoch, keď sme o šoférovaní iba snívali.

Opäť platí, že to, čo sme si priniesli z detstva, nás sprevádza celý nasledujúci život. Ak prežil dnešný vodič svoje detstvo v chladnom či nepriateľskom prostredí, je veľmi pravdepodobné, že si vo svojej dlhodobej pamäti fixuje niektoré zážitky a tie bývajú ukryté až do chvíle pokiaľ sa nestretne s provokáciou, napríklad na ceste. Tu sa potom naštartuje proces, ktorý vyústi do agresie práve za volantom. Hoci sa prejaví len krátkodobým výpadom a impulzívnym správaním, také zväčša ovplyvní dianie v cestnej premávke.
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

,,a teraz budte mudry...
EssoSk
Príspevky: 435
Dátum registrácie: 15.08.2008 19:39
Zdieľať na Facebook

-

Príspevok od používateľa EssoSk »

Často krát si ľudia za tu agresivitu môžu sami ...
Ide kamión 10bezpečných vodičov jak husi za ním žiadne rozostupy nič... Ja veľmi veľmi agresívny vodič obehnem bezpečne 5áut na raz zrazu zistím že ide oproti auto chceš sa zaradiť ale kam ?? Keď pokojný bezpečný vodiči majú rozostupy pol metra ? Tak ja som ta agresívna sviňa že sa mu tam musím vtisnuť lebo neviem ako ináč by som sa vyhol čelnej zrážke ešte mu bliknem smerovkami že pardon,a ten veľmi pokojný vodič začne ukazovať rôzne gestá žiaden odstup nič...

Ďalší typ hrozne pokojného neagresívneho vodiča mimo mesta ho obehneš lebo ide 70 prídeš do dediny ty 50-60 a on vkuse 70 a bude ti vyblikávať že ho spomaluješ...

Spomeniem ešte jeden typ kde som veeeľmy agresívny neskutočne ohrozujem ostatných... Báčik si ide na thálii 30 po meste vyhliadková jazda človek ho obehne... po chvíli stojí na križovatke vedľa neho zastane báčík a len počujem p*čovanie že kto mi dal vodičák jak si to dovoľujem ho obehnúť a podobne...

A starých páprdou a ženy za volantom nespomínam...
camerone1
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 28.08.2007 21:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa camerone1 »

milujem na dialnici predbiehanie typu ty ides 129 km/h a ja ta predbieham 130km/h.. a vy za mnou si trhnite nohou. chlapik predomnou palec hore vystihol si to na 100percent :D alebo kilometer dlhe parkovisko pri ceste a dotycny hlada kde by odbocil ale so smeroveckou si nepotykal aby dal vediet ze tak idem odbacat len hladam miesto...a takto sa za nim vsetci vlecu a ked ho nahodou niekto obehne a chlapik si zmysli ze aha tu je miesto a smerovecka nikde a je tu nehoda... alebo idem odbacat na krizovatke doprava a strcim sa co najviac dolava neee?? sak v autoskole nas to tak ucia ze som debil tak vedla seba nikoho nepustim a co ked s tym mojim 15 metrovym ticom chytim obrubnik?? sak si nadidem nie?


sorry za zabudnutu interpunkciu ale to vystizne som povedal :)
tibor.b
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 29.11.2009 14:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tibor.b »

aspon zo slusnosti sa patrilo dat link a nie len tak skopcit co sa hodi :zg282:

http://www.automoto.sk/clanok/283/agres ... ej-priciny
AccordD
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 12.07.2007 18:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa AccordD »

ja pridam cerstve nieco, idem pred hodinkou domov, po meste, dvojprudovka, povolena rychlost 70, vlavo oka, ide auto 60 a v pravom pruhu taxiKAR tiez 60 za nim kolona 15 aut a on to ma uuuuplne v p..... tak by som mu kopol do vajec ze az a 15 dalsich tiez
01Eagle
Príspevky: 533
Dátum registrácie: 10.09.2006 17:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 01Eagle »

podla mna niesu to vodici ale su to ludia na ktorych je vecne tlacene ci uz v praci /neunosne zatazenie za minimum penazi/ a nasledne aj doma /ak maju vlastne byvanie a nie podnajom alebo pri rodicoch a svokrovcoch/ priemerny clovek na vychode je vkuse v strese ci agresivny ako to bolo v tom clanku popisane ......vidim to okolo seba ked ti ludia dru ako idioti za 266€ a v spravach im povedia ze priemer je 700€ vsetko je to o tom tiez zoberiem tomu "odbornikovi" co berie kopu prachov za prazdne kecy tiez bude v strese a nervozny ci sorry agresivny aj na ceste len nie na audine ale na felicii.....ked stojis n zastavke a cakas na bus a prileti partia ciganov na novej ochcavke, ked davas decka do skoly a platis 30e mesacne za obedy a cigani to maju za 1e na mesiac..........neviem odkial ste ludia ale ak ste z vychodu a vidite toto den co den musite byt v strese...potom necudo ze rano neprejdem mestom kde zije 30 000ludi a na dvoch hlavnych krizovatkach su dve havarky.........pracujem v zahranici aj ked len ako normalny zamestnanec ale tam toto neidim to len na vychode SR........ v tej zabudnutej casti kde sa stavaju bytovky zadarmo pre "ludi" ktori ich zdevastuju a potom sa predavaju tym ostatnym za cenu taku ze su zadlzeni do konca zivota ........
hpplast
Príspevky: 161
Dátum registrácie: 02.11.2007 12:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hpplast »

AccordD napísal:ja pridam cerstve nieco, idem pred hodinkou domov, po meste, dvojprudovka, povolena rychlost 70, vlavo oka, ide auto 60 a v pravom pruhu taxiKAR tiez 60 za nim kolona 15 aut a on to ma uuuuplne v p..... tak by som mu kopol do vajec ze az a 15 dalsich tiez
čo ked to bol štrajk? lol
Kujon78
Carschanger
Príspevky: 5424
Dátum registrácie: 17.10.2005 23:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Kujon78 »

nervozita a agresivita je v tom, že sú na hovno cesty :-( ďalej v tom, že všetci sa stále niekde ponáhľajú a pritom jazdou brzda a plyn ušetria asi tak 2 max. 3 minúty na 100 km.

Treba si skúsiť trasu ktorú bežne jazdíte uháńať jak besný a potom pianko jazda, a budete max. prekvapený, že za tých pár min. a vysokom riziku to určite nestojí za to :-(
makrela
Príspevky: 2956
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa makrela »

Aj umelci plantajúci sa po stredovej čiare sú bomby. Petržalka -Rusovce , cesta ,že prejdú vedľa seba štyri tanky, ale umelec telefón pri uchu a ľavé koleso na stredovej čiare . Ako bonus 60 na tacho. ( je tam 80)
urbanek
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 12.06.2007 13:30
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa urbanek »

Ako nebyt agresivny, cesty su rozbite, preplnene, a 50% ludi zavadza! Niekedy fakt neviem, ci to robia naschval, alebo nevedia jazdit, alebo maju tak pomale reakcie.
Ja niesom ziaden pretekar aj auto mam slabe, ale to co robia ludia v SR nema fakt obdobu nikde.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Kujon78 napísal:nervozita a agresivita je v tom, že sú na hovno cesty :-( ďalej v tom, že všetci sa stále niekde ponáhľajú a pritom jazdou brzda a plyn ušetria asi tak 2 max. 3 minúty na 100 km.

Treba si skúsiť trasu ktorú bežne jazdíte uháńať jak besný a potom pianko jazda, a budete max. prekvapený, že za tých pár min. a vysokom riziku to určite nestojí za to :-(
Ty si vôbec nepochopil že správnemu pirátovi vôbec nejde o ten ušetrený čas???Pri krízových situáciách sa do krvi uvolňujú nejaké hormony alebo čo a človek zažíva pocity ako pri orgazme.To som si prečítal v článku nejakého psychologa.Jednoducho niekto skúša bugee-jumping a ja zase predbieham kamiony,vieš ako krásne si dnes zalietali tí dvaja pri Bytči??? že sa zabili to už je len čerešnička na torte,ale život ide dalej romáci určite rýchlo doplnia ten výpadok. lol lol lol lol
Rudolfo -dobrý pokus ale poviem ti na rovinu ked budeme mať viac sexu v posteli nebudeme sa ebať na cestách :40bd: :40bd: :40bd:
toyot
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 14.03.2009 17:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa toyot »

01Eagle 100 bodov , si to trafil . :2f93:
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Najviac ma vyprovokujú ludia jazdiaci pod povolený limit, vrchol je ked sa niekto po meste šuchce tachometrových 40km/h (reálnych 37km/h), beriem ohlad na mimookresové EČ, ludia spiaci na semaforoch, ludia ktorý sa po rozbehnutí zo semaforu rozbiehajú na 50km/h "polhodinu" kôli čomu cez križovatku neprejde 10 áut ale iba 5 , další skupina magorov , ktorý dávajú prenosť autu v kruháči aj ked je na opačnej strane (zemegule).

Dalšia skupina magorov, hlavne v našej obci, ktorý počas pohrebu si mýlia hlavnú cestu s parkoviskom Tesca, a hlavne pri odchode si myslia že cesta je nový dvojprúdový chodník, ako keby pre nich neplatili pravidlá cestnej premávky, je mi úplne jedno že je to pohreb, niekedy ich "zdravým" trúbením okolo celého cintorína... Samozrejme mi mnohý aj odzdravia, niektorým sa asi zdá že na cintoríne je vela volného miesta...
Pracujem len ráno , a ked je "úrodný" týžden a človek ich "chytí" 2-3x do týždna tak ich má chuť bez milosti :342a:
tonyjack
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 23.07.2009 08:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tonyjack »

Vidím , že viacerí sa zhodneme na problémoch. Mna tiež najviac vytáčajú vodiči čo maximálne zdržujú . Nevadí mi ak ide v meste 40 , ale keď ide horko-ťažko 30 tak to ma už nasere. Viem , že každý by mal jazdiť takou rýchlosťou akou si verí , ale ísť mimo mesta 50-60 to je už sila ! A najlepšie je ,keď ho obehnem ,ako vytrubuje, vyblikuje. Nechápem takéto počínanie. Keď sa ponáhlam , tak sa ponáhlam , a keď mám čas , tak mám čas. Naposledy sa mi stalo , že z vedlajšej cesty mi vletelo auto šmykom predo mňa ako pretekár. Nereagoval som , keď sa ponáhla , tak nech ide . Ale zrazu brzdy a spomalil na nejakých 70 , vyhodil som smerovku a obehol ho - to bolo trúbenia , blikania ako kolotočár. Postál som na krajnici a mal som chuť mu to vysvetliť - asi som aj ja agresívny ( škoda nepostál )
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc => Volajte 112"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných