Prerušenie lakovania

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

juan-fangio
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 04.03.2019 17:15
Zdieľať na Facebook

Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa juan-fangio »

Zdravim vas chlapi, podarila sa mi taka nestastna vec. Striekal som si diely na starsom aute, ide o tom, ze mi v polovici prace dosla farba (viem, hanba mi, na toto som si mal dat pozor), bude potrebne nastriekat este asi 2 vrstvy metalizy a samozrejme vrchny lak. Bohuzial farbu budem moct kupit az v pondelok (o 2 dni), co teraz s tym, budem moct potom v pondelok normalne pokracovat v striekani tam, kde som skoncil alebo co je nutne teraz robit? Prosim vas o rady.
lubos zimovcak
Príspevky: 3367
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Bude treba mať šťastie, aby bol presne trafeny odtieň.
A ďalej sa pokračuje pristrekom, kedy musíš streknut aj tú časť, ktorú si už nastriekal.
Napríklad, došla Ti farba na ľavých zadných dverách, musíš streknut aj časť ľavych predných , do stratena.
Hlavne, aby sedel odtieň. Ale, netreba sa vzdávať :3dcline:
Naposledy upravil/-a lubos zimovcak v 06.08.2022 18:37, upravené celkom 2 krát.
lubos zimovcak
Príspevky: 3367
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Áno, samozrejme. Máš pravdu.
Opravené.
Kukám tv stanicu. :24 , archív, dávajú práve retro správy z 1992 , vojna v Sarajeve :3c90:
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa srtdemon »

Ide striekat este dve vrstvy metalizy. Cize prestrieka dvoma vrstvami to co uz nastriekal metalizou. O akom odtieni hovorite?
juan-fangio
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 04.03.2019 17:15
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa juan-fangio »

Dakujem za reakcie chlapi. Problem prave nie je v tom, ze mi farba dosla v polovici dielu ale, ze este bude nutne streknut aspon 2 vrstvy a proste uz nemam farbu... Tak ci budem potom v pondelok, ked kupim farbu moct normalne pokracovat tam kde som skoncil v piatok, teda na piatkove vrstvy metalizy strieknut aspon 2 vrstvy metalizy v pondelok plus 2-3 vrstvy laku?

Kontrolni otazka: do istoty sa opytam lebo uz som neisty vo vsetkom, metaliza by mala chytit aj na holy obruseny plech, nie je uplne nevyhnutne mat pod nou nastriekany plnic, je to tak?
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa autolaik »

Tak teraz si to zaklincoval... neverim ze toto sa moze spytat niekto kto strieka auto a este k tomu metalizou. Bud zas umela tema alebo... pravdu sa aj tak nedozviem. Daj sem prosim par fotiek pripadne kratke video auta na youtube ako vyzera striekanie auta laikom.
metamor
Príspevky: 278
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa metamor »

Myslím že si si narobil roboty až až... Prelakovat metalízu treba do 24hodin... Ináč ten lak nebude držať a časom sa začne šúpať a odpady od farby.... To sú potom tie reklacie keď zlieza lak z auta... Pokiaľ viem metalíza sa strieka podľa výrobcu farby... Každá značka to má ináč niektorá sa na začiatku poprasi a potom idú 2 vrstvy niektoré treba na konci poprasit. Iné sa zasa len navalaju na hulvát a je to dobre... Rovnako tak tlaky na pištole sú pre odtieň podstatne...
juan-fangio
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 04.03.2019 17:15
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa juan-fangio »

autolaik: striekam v podstate prvykrat, je to starsie auto, robim na nom oblasti okolo kolies a spodky naraznikov obite od kamienkov, ciel je aby to bolo lepsie ako predtym nie aby auto bolo profi nalakovane a pripravene na vystavenie v autosalone a este striekam to len sprejom

metamor: ako pisem budu na to musiet iste este aspon 2 vrstvy metalizy, cize lak by siel v podstate na cerstvu vrstvu, ide o to ci tie vrstvy metalizy, co sa budu striekat v pondelok chytia na tie striekane v piatok... Techniku striekania by som nejak neriesil, ak vravim je to starsie auto a urcite to nebude dokonale
metamor
Príspevky: 278
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa metamor »

Jasne že nechytia a musíš to obrúsit....
juan-fangio
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 04.03.2019 17:15
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa juan-fangio »

Toho som sa bal ale jasne musi to byt spravene poriadne aspon v ramci moznosti.
Cize obrusim to napr smirglom 400, streknem prvu vrstvu plnica, pockam 10-15min kym preschne a streknem druhu vrstvu plnica (tu neviem ako dlho cakat kym ho budem moct prebrusit staci hodinka alebo niekolko hodin?) nasledne to prebrusim 800kou (nemusi to byt uplne dokonale hladke) a na to uz pojde metaliza nejake 4-5 vrstiev, na to nasledne uz len bezfarebny lak 2-3 vrstvy.
Je takyto postup v poriadku? Ak tak ma oprav, pridpadne porad, budem rad za kazdu radu.
oco13
Príspevky: 17824
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa oco13 »

Ešte pred zdražovaním mi to vychádzalo jeden ten väčší sprej za 8 eur jeden diel. Predná kapota 1,5 plechovky a strechu som ešte striekať nepotreboval.
Na Formana som ale napríklad použil farbu čo ostala z plota a natrel ho klasicky štetkou.
Má to velmi pozitívny vplyv na parkovanie - všetci ti nechajú o pol metra viac placu. Len si neuvedomia že ty im to aj tak obúchaš košíkom. :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa wilz »

juan-fangio napísal: 07.08.2022 12:30 Toho som sa bal ale jasne musi to byt spravene poriadne aspon v ramci moznosti. ....
Neviem ako na to metamor došiel, že vraj „Jasne že nechytia a musíš to obrúsit...“
U dvojdňovej vrstvy a ani u staršej vrstvy by nemal byť problém aby sa na ňu chytila ďalšia vrstva, iná vec je že ta pôvodná farba už bude zaschnutá a sa už nebude zúčastňovať na vytvorení hladkej vrstvy, pôjdeš s metalízou akoby od nova. Ale podľa toho ako píšeš, že to nemusí byť na 1 s hviezdičkou, tak ťa to nemusí trápiť.
To skôr by som videl problém v tom, že ak by si tú spodnú vrstvu prebrúsil moc hrubým šmirgľom, mohla by sa pôsobením tej novej farby tzv. „zduť“, t.j. povrch by nebol hladký.
Ale ak sa ti veľmi chce brúsiť a netlačí ťa čas, tak jemným prebrúsením len povrchu 800 – 1000 papierom pod vodou by sa nemalo nič poškodiť. Ísť však na to tak, že zase hrubé brúsenie, potom plnič a zase jemné brúsenie považujem za úplne nadbytočné a ničím neprispievajúce ku zdarnému výsledku.
A zarazilo ma, že si si nie istý, či môže ísť metalíza na holý obrúsený plech. No môže, ale buď si istý že určite nebude na tom plechu držať tak, ako keby bol pod ňou základ.
Skrátka si myslím, že kľudne môžeš v pondelok pokračovať v striekaní bez všelijakého brúsenia a opätovného plniča, tak ako si mal pôvodne v pláne a jediná tvoja starosť bude nenakladať zbytočne moc farby, ani potom priesvitného laku, aby si nevyrobil stekance.
juan-fangio
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 04.03.2019 17:15
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa juan-fangio »

Wilz velmi dakujem za odpoved. S tym chytanim metalizy na plech, no tak nejak automaticky som si myslel, ze na plech chyti v podstate vsetko. Na par miestach som ju striekol rovno na obruseny plech, nejedna sa o nejake velke plochy cca 5x5cm alebo na takych hranach v oblasti kolies... Teraz co znamena, ze nebude drzat tak akokeby pod nou bol zaklad? Co by si robil ty? Nechat to uz tak alebo ake mam moznosti?
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa a566 »

Praca chvatna, hovno platna :2f93: Teraz odznova vyjde drahsie
Základný náter je prípravný náter nanášaný na materiály pred lakovaním. Základný náter zaisťuje lepšiu priľnavosť farby k povrchu, zvyšuje trvanlivosť farby a poskytuje dodatočnú ochranu natieraného materiálu.
Niektoré kovy, ako napríklad neošetrený hliník, vyžadujú základný náter; iní nemusia. Ak má byť diel vystavený vlhkosti, stále sa dôrazne odporúča základný náter určený na kov. Akonáhle voda prenikne na holý kov, začne oxidácia (obyčajná oceľ jednoducho zhrdzavie).
Základné nátery na kovy môžu obsahovať ďalšie materiály na ochranu proti korózii, ako je
zinok. Základné nátery sa používajú na hydroxidy/oxidy kovov na zlepšenie stavu povrchu a na podporu uchytenia.
Bez základného náteru sú farby nanesené na kovy náchylné na odlupovanie.
Na chemickú premenu hrdze na pevné kovové soli možno použiť špeciálne druhy základných náterov (konvertory hrdze). Tento proces sa neodporúča pre konštrukčnú oceľ. Lakovanie a lepenie hliníka je obzvlášť dôležité v leteckom priemysle, kde sa používajú toxické zinko-chrómové primery a chromátovanie na dodanie potrebných adhéznych vlastností.
metamor
Príspevky: 278
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Re: Prerušenie lakovania

Príspevok od používateľa metamor »

Podľa toho ako to robíš si to na jar zopakujes aj tak takže je jedno či tu metlu prebehnes scotchbrite alebo nie... Keďže predpokladám že opravujes hrdzu...

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných