Predaj firemného vozidla pre seba - súkromnú osobu

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
Meszaros
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 22.12.2004 11:00
Zdieľať na Facebook

Predaj firemného vozidla pre seba - súkromnú osobu

Príspevok od používateľa Meszaros »

Ahojte.
Vlastním firemné auto Seat Ibiza 1,4.V apríli minulého roku som skončil s podnikaním.Nakolko sa blíži obdobie daňového priznania,potrebujem vyriešiť predaj auta služobného pre seba ako súkromnej osobe.Tento predaj bude ako príjem do minulého roka,je predmetom dane z príjmu ak dobre viem.Ako to mám urobiť aby som platil čím menšiu daň?Možem si cenu určiť sám od seba,alebo potrebujem znalecký posudok?Može tá cena s dohodou byť aj 1000 EUR? Ďakujem za odpovede.
cg22
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 27.02.2011 22:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cg22 »

auto si mozes predat sebe aj za 10e uz tam neplatia veci ako kedysi:-)
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Kolegovia, nemáte celkom pravdu.
Pokiaľ neuplynulo od skončenia odpisovania majetku vo firme viac ako 5 rokov, tak predajná cena toho auta predstavuje príjem do firmy.
Je jedno či si to predáš sebe alebo Janovi z Hornej-Dolnej.
A ak si to predáš za 10 euro, tak prípadne budú niekedy neskôr daňováci zvedaví, ako si na tú cenu došiel.
Lebo ak príjem z predaja bol nižší, než aká by bola obvyklá cena na trhu za takú vec v tom čase, tak to môže byť v krajnom prípade interpretované ako krátenie dane.
Takže dôležité je výšku tej predajnej ceny hodnoverne dokladovať, nie je pritom taxatívne stanovený spôsob, ani to že by to musel byť znal. posudok.
Samozrejme zmluva môže byť aj na 0 Euro, t.j. to auto si môžeš darovať, ale ako príjem do firmy by si si mal zaúčtovať obvyklú cenu.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

ja si bežne kupujem autá na firmu kvôli DPH a po preklopení roku si to predám za 100€ a nikto nikdy sa nepozastavoval nad cenou. Ani nevidím dôvod. Nie je zákonný spôsob určovať čas predaja a cenu. A už vôbec neriešim komédie ako, že auto bolo pokazené a pod. Faktúra + príjmový doklad a astala vista. Netreba to tak prežívať.
Meszaros
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 22.12.2004 11:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Meszaros »

A mal si aj daňovú kontrolu odvtedy? Prešlo to bez problémov?
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no tak to si gratuluj, lebo legalne to nie je ani nahodou. Totizto ty nemozes kupit Audi Q7 za 70.000 bez DPH cojaviem 19.12.2011 a potom si to iste auto predat s najazdenymi 001491km hned cojaviem 7.1.2012 za 100eur.

Takato vec neprejde u ziadneho danoveho cirkusanta, to mi proste nehovor. Lebo by to robili asi vsetci ze ? A kazdy by usetril tu posratu DPHcku... kompletne celu a hned, navyse firma by vykazala okamzite obrovsku stratu - v mojom vymyslenom pripade 69.900eur za tyzden... to by sa potom neplatili DPHcky a prijmove dane, ze ?

Vies ze ja s tvojimi nazormi velmi suhlasim ale toto sa mi nezda ani nahodou.

Iste, ked mas auto uctovne UPLNE odpisane vo firme, mozes ho vyradit z majetku firmy. Ale to ani nahodou nehrozi PO ROKU od nakupu respektive "hned ako sa rok preklopi". Tiez si kupujem auta na konci roku a to z uctovneho dovodu - auto sa standartne odpisuje 4 roky, ja ho odpisujem tri roky a osem dni lebo ked vehykel kupim 22.12.2008, tak "cely rok" 2008 odpisem za tych 9 dni do 31.12, potom auto musim mat na firme cely rok 2009, 2010 a na 22.12.2011 ide auto prec z firmy. Cize efektivne namiesto styroch normalnych rokov auto vypracem z firmy za tri roky "a tyzden a pol". To je samozrejme obrovsky rozdiel.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v 09.01.2012 19:54, upravené celkom 2 krát.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
LOCHNESS
moderátor fóra
Príspevky: 3816
Dátum registrácie: 01.12.2007 20:52
Bydlisko: ZA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa LOCHNESS »

Ak mna pamat neklame tak . . . auto sa odpisuje 4 roky . . takže neviem si predstavit takyto predaj . . . napr. kupiš auto za 10.000 € s firemnych €

prví rok odpíšeš 2500 € , a predas ho za 100 € . . . a ako odpises ten zbytok penazí ????

samozrejme ak sa bavíme o autach do 1000 € tak som ticho :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: tuninka a 75 neregistrovaných