Pneumatiky 185/65 R15 namiesto 195/65 R15

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

wwwhitedog
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 10.01.2010 17:32
Zdieľať na Facebook

Pneumatiky 185/65 R15 namiesto 195/65 R15

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

Ahojte,
objednal som nove zimne gumy a vyberal som podla technicaku, kde bol iba jeden rozmer (185/65 R15). Az ked dosli som si vsimol a uvedomil, ze na aute mam letne 195/65 R15 letne a aj zimne stare som mal 195. V technicaku som to prehliadol, ze je moznost ich tiez obut - bolo to dole pod poznamkou.
Chcem sa spytat, ci na identicke disky (elektrony) obujem aj 185 pneu, ked tam doteraz boli 195. Alebo si radsej pneu skusit vymenit.
Mam Hyundai i30, r.v. 2011.
Dakujem
Hondar
Príspevky: 504
Dátum registrácie: 24.02.2015 18:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Hondar »

Áno obuješ.
Buď bez obáv :-)
wwwhitedog
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 10.01.2010 17:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

Dakujem za odpoved.
avelmak
Príspevky: 2654
Dátum registrácie: 25.12.2008 16:29
Bydlisko: Rimavska Sobota
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa avelmak »

Odpoved od Hondara nebola spravna!Ak je sirka 185 a aj 195 je dovolena,tak vyska MUSI byt ina,aby bola dodrzana priemer kolesa.
Hondar
Príspevky: 504
Dátum registrácie: 24.02.2015 18:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Hondar »

Avelmak, on sa pyta, ci to obuje na identicky hlinikovy disk. Ano obuje.
K Tvojej obave o priemer kolesa len tolko, ze rozdiel bude tak zanedbatelny asi ako je medzi novym plastom a zodratym pred vymenou.
To profilove cislo predstavuje percento zo sirky behuna. Takze pri jednom to bude 65% zo 185mm a pri druhom 65% zo 195mm.
Polopate: tolko milimetrov gumy bude medzi diskom a vozovkou. Rozdiel predstavuje cosi cez 6mm na profile sirsej pneu.
Po prepocitani na skutocny obvod kolesa vies vypocitat drahu, aku prejde ten-ktory plast obuty na identickom rafiku na jednu otacku kolesa.
Ver, ze ten rozdiel bude taky (maly), ze zadavatelov Hyundai bude nadalej pouzitelne vozidlo na cestach Slovakistanu :3035:
Z mojej strany vsetko priatelia, dobru noc!
wwwhitedog
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 10.01.2010 17:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

Tak teraz som si neni isty :)
Moze z toho vzniknut akykolvek (aj maly) problem? Zle kolesa riskovat nechcem, to to radsej skusim vymenit, pripadne predat a kupim nove.
Hondar
Príspevky: 504
Dátum registrácie: 24.02.2015 18:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Hondar »

Predsa mas v technicaku oba rozmery schvalene, cize odporucane vyrobcom. Obe sirky obujes na svoje rafky. Niet sa coho bat, (s)pokojne jazdi.
avelmak
Príspevky: 2654
Dátum registrácie: 25.12.2008 16:29
Bydlisko: Rimavska Sobota
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa avelmak »

Niektore auta potrebuju aj zapis do RJ cez diagnostiku ze je prezuta pneumatika zimna/letna s takym alebo s takym rozmerom.Napriklad Renault.Ten rozdiel /nemyslim sirku,ale vysku,obvod/ nie je zanedbatelny.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Treba si pozrieť tabulku aký obvod vyhodí v jednom a druhom prípade a koľko % to činí v zmene
Ako píše avelmak,niečomu je to šumafuk,niečomu nie.Ak sa mení tento rozmer a nič to nemá ovplyvniť,musí sa meniť pomerové číslo napr 195/60/15 má ten istý obvod ako 185/65/15 (pozor iba príklad)
treba pochopiť že aj 205 môže mať obvod kolesa ako 185,ale musí sa zmeniť profilové číslo
peters1965
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 08.06.2008 00:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa peters1965 »

Tu je niečo o pneumatikách.



http://www.xsara.cz/phpbb3/viewtopic.ph ... %3F#p65476




Myslím, že najdôležitejšia informácia z toho je:

Nikdy nekupte a nepouzivajte pneumatiky starsie ako 6 rokov!!!
Guma pneumatik starne a znehodnocuje sa casom bez ohladu,ci bola pouzivana ,alebo nie.
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Peters, pekne od teba že si zverejneným odkazom poskytol možnosť sa vzdelať ohľadne pneumatík, ale inak darmo, zrejme si odborník, keď si z celého toho textu ako najdôležitejšiu informáciu vyzdvihol len tvoje záverečné tvrdenie.
Samozrejme že v drvivej väčšine prípadov sú nové pneumatiky lepšie ako staršie, o tom vôbec netreba pochybovať.
Pred pár rokmi sa objavovali v tlači, televízii vyjadrenia všelijakých múdrych, odborníkov na všetko, že pneumatiky staršie ako 6-rokov sú nebezpečné a nedoporučujú ich používanie.
Vzápätí síce takéto paušalizujúce tvrdenie popreli pneumatikárski inžinieri, ale semienko už bolo zasiate a vidím že poniektorým sa v hlave zakorenilo.
Ako však potom naložiť so skutočnosťou, že v niektorých európskych krajinách sú zo zákona aj 5-ročné nepoužívané pneumatiky považované za nové, t.j. rovnocenné s takými, ktoré boli vyrobené napr. pred 2 týždňami ?
A okrem toho, keď budeš mať viacej vlastných skúseností, možno zistíš aj to, že pneumatiky niektorého výrobcu sú už po dvoch rokoch používania v horšom stave (teda čo sa týka materialu pneumatiky), ako niektoré iné po 6 - 8 rokoch.
Takže takéto rezolútne vyjadrenia o nejakých 6 rokoch sú bezcenné, vždy sa treba vyjadrovať len k technickému stavu konkrétnej pneumatiky.

A čo sa týka otázky zadávateľa, keďže má obidva rozmery zapísané v technickom preukaze, tak z formálneho hľadiska nie je žiaden problém, nech použije hociktorý z oboch rozmerov pneumatiky, ako ti hneď prvý napísal Hondar.
Z technického hľadiska sa obidva rozmery budú dať obuť na pôvodné disky, samozrejme predpokladám že použité disky nie sú širšie ako 6,5“.
Zároveň bude použitie pneumatiky 185/65 R15 namiesto 195/65 R15 znamenať zmenšenie vonkajšieho polomeru z 317 mm na 311 mm, t.j. o 6 mm a z toho vyplývajúce zmenšenie obvodu pneumatiky o 41 mm, t.j. o cca 2 %.
Na aute teda prinesie použitie menších pneumatík zníženie svetlej výšky o tých 6 mm, zväčšenie pozitívnej tolerancie tachometra o 2 %. Teoreticky sa tiež o tie 2 % aj zvýši krútiaci moment na obvode kolesa a zároveň sa o 2% zníži dosiahnuteľná rýchlosť.
Ja by som v prípade takejto možnosti voľby vždy použil na aute tie väčšie kolesá, pretože mierne vyššia svetlá výška podvozku nie je obvykle na škodu a tiež mám radšej keď tachometer ukazuje údaj bližší reálnej rýchlosti jazdy oproti obvyklej cca 4 - 5 % vyššej hodnote, ktorú ukazujú budíky v aute.

V konkrétnom prípade môže takáto zmena pneumatík priniesť aj troška zmenu jazdných vlastností auta, ale to sa musí vyskúšať, dopredu sa nedá nič povedať.
Mám s tým osobnú skúsenosť, pred nejakými 20 rokmi som na Voyageri nahradil pôvodné letné 195/65 R15 pneumatikami 205/60 R16. Bol som presvedčený že na takom pomerne ťažkom aute to môže znamenať len zlepšenie stavu. Keď som potom na zimu znovu obul pôvodné 15“ kolesá, bol som prekvapený, že auto bolo celkovo príjemnejšie na jazdu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných