pneu/kolesa - poladovica

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

anapolon11
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 16.03.2016 03:27
Zdieľať na Facebook

pneu/kolesa - poladovica

Príspevok od používateľa anapolon11 »

Ahojte, otazocka ohladne bezpecnosti, zajtra sa chystam na dlhsiu cestu na vychod a vsade nam hlasia poladovicu, a mam doma 2 rovnake auta jeden hatcback druhy sedan na jednom su 15tky 180/65/15 a na druhom 16tky 205/50/16 zaujimalo by ma ci rozny rozmer kolies a pneu na jednom modely auta ma nejaky zasadny vplyv na balancing auta a dostanie sa do neprijemnej/koliznej situacie alebo je to nepodstatne a zalezi len od kvality/hlbky dezenu pneu a bezpecnostnych prvkov vozidla? googlil som googlil som ale asi sa nad tymto este nikto nejako nezamyslal ako ja, dik za odpoved...
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Najzásadnejší je vplyv ludského činitela. Rovnako som na lade odtrhol od cesty Sprinter aj AXko . AX gumy135/13 čistá mechanika, Sprinter všetky asistenčné systémy dokonca aj s uzávierkou a gumy cca 225/15 a driftoval len tak hrmelo.
Podla mojich 30 ročných skúseností je pomer technika /človek ta 20/80%. lol
P.S: práve je doma dcéra na Subaru a aj štvorkolka má svoje limity a nijaký svetoborný rozdiel oproti Oktávke to na lade nebol. Ale možno som mal len ťažkú nohu na plyne. :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Však ešte su aj cestári... preboha !

Ja šoferujem viac ako 30 rokov a na čistej poĺadovici som za ten čas šoferoval možno 2x a aj to si nejasne spomínam....lebo to bol, pred 25 rokmi

A okrem toho, dopravne spravy ked niečo zahlasia , tak je to väčšinou zmeškaná správa....

A okrem toho, možeme ešte diskutovať o tom, čo je poĺadovica,

lebo nie každý zamrznutý povrch je poĺadovica,

poľadovica je ľadova kvora, ktorá vznika vtedy ak na podchladený povrch začne PRŠAŤ ..
To su jediné podmienky za akých može vzniknúť poľadovica, všetko ostatné je iba namraza , inovať...
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Laci , hodím sem foto dodatkovej tabule "pozor cesta v zime neudržiavaná" :40bd: :40bd: :40bd: 5 km úsek so zákrutami a prudkým stúpaním aj klesaním v zákrute.
Poladovica je podla mňa ak max rýchlosť pohybu vozidla je do 30km/h, inak kolesá strácajú kontakt s vozovkou.Zažívam ju denne práve na tomto úseku, aj zajtra ráno o 4:30 tam bude , a podla vetra aj snehové jazyky a záveje. lol
Naposledy upravil/-a oco13 v 02.03.2018 22:12, upravené celkom 1 krát.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

najazdil som dnes 136 km v skurvenej bratislave...vyjebanych aut som videl akekolvek len chces, nebojim sa povedat ze 100 ! pod vplyvom tejto skusenosti, mozem smelo potvrdit, ze pravdu ma oco !
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Poľadovica je DOSLEDOK určitých presne charakterizovaných fyzikalnych JAVOV, nič viac-nič menej...

Šmykľava cesta, je šmykľava cesta, nezamieńat si tieto 2 rozdielne pojmy !

A hlavne nedefinovať poĺadovicu , mierou rychlosti vozidla...

Rovnako ako nikto neurčuje čas podľa toho , akú cíti momentálne intenzitu hladu v zaludku.... :3c90: :4090:
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Laci ako velmi sa mýliš . Vieš čo bolo indianom najčudnejšie na "civilizovaných" luďoch?? Práve to že jedli preto že bol čas na raňajky na obed alebo čas na večeru. Normálni "prírodní" ludia proste jedli vtedy ak mali hlad.
Je celkom jedno či nazvem poladovicu "black ice" alebo šmyklavá cesta alebo utlačený sneh - podstatný je výsledok , teda že sa auto pri určitej rýchlosti odtrhne od podkladu a leti leti leti..... :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

laki som vazne rad, ze sa zajtra presuvam severnym smerom...kde ludia uz objavili aj ine skupenstvo vody jak tekute...dnes som sa utvrdil ze ludi co ma vodicak je asi tak 1000x viac, jak si ho zasluzi :::
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
anapolon11
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 16.03.2016 03:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa anapolon11 »

Ok, dakujem za odpovede, takze nikto z Vas si ale nemysli ze rovnake auto ale s inymi kolesami a pneu nema teda zasadny/zasadnejsi vplyv na bezpecnost v tom mojom konkretnom pripade, islo mi viac menej o fyziku vacsie koleso sa menej krat otoci pri takej istej rychlosti ako vacsie atd atd atd ci to nejak neovplyvni jazdu a pod, mam najazdenych cca 250k ale po tom co som dnes videl a nevidel /sol/ na cestach a vidim tu predpoved vobec nemam z toho zajtrajska dobry pocit, keby ist nemusim samozrejme nejdem, v okoli TN to bola taka mala katastrofa, blavu si ani nechcem dnes predstavit ale tych 100 aut buranych co sa tu spominalo tomu v pohode verim na to, ze ten mrznuci dazd a mrholenie zacal v tn kraji az okolo obeda
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

kamo ty si moj clovek, toto je spravny pristup k jazdeniu medzi telcami ! ano bat sa ich ! myslet za nich, myslet dopredu, doboku, dozadu a vysrat nato, ked sa da...ked sa neda, tak nadavajuc ist, neni to med lizat, mozes mi verit
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

anapolon11 napísal:v tom mojom konkretnom pripade, islo mi viac menej o fyziku vacsie koleso sa menej krat otoci pri takej istej rychlosti ako vacsie atd atd atd ci to nejak neovplyvni jazdu a pod, mam najazdenych cca 250k ale po tom co som dnes videl a nevidel /sol/ na cestach
Brate, toľko mám nagúlané aj ja, za cca ostatních dvadsať mesiacov.
K veci, sever Európy Nórsko, Švédsko, Fínsko NESOLIA! a jazdí tam tisíce vozidiel,stovky kamiónov,mega súpravy,a ako tu hore vyššie písali kolegovia, problém v prilnavosti pneumatík ku klzkej,zľadovatenej vozovke nie je v neposolenej ceste, ale v elemente medzi pedálovou sústavou a sedadlom. Tz problém býva vo vodičovi na 99% :4012:
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa FERO 321 »

anapolon11 napísal:Ok, dakujem za odpovede, takze nikto z Vas si ale nemysli ze rovnake auto ale s inymi kolesami a pneu nema teda zasadny/zasadnejsi vplyv na bezpecnost v tom mojom konkretnom pripade, islo mi viac menej o fyziku vacsie koleso sa menej krat otoci pri takej istej rychlosti ako vacsie atd atd atd ci to nejak neovplyvni jazdu a pod, mam najazdenych cca 250k ale po tom co som dnes videl a nevidel /sol/ na cestach a vidim tu predpoved vobec nemam z toho zajtrajska dobry pocit, keby ist nemusim samozrejme nejdem, v okoli TN to bola taka mala katastrofa, blavu si ani nechcem dnes predstavit ale tych 100 aut buranych co sa tu spominalo tomu v pohode verim na to, ze ten mrznuci dazd a mrholenie zacal v tn kraji az okolo obeda
Ako ti písal oco13 veľa záleží od šoféra, ale čisto teoreticky na tvoju otázku - na ľade by mali byť lepšie 205-ky.
salamander8
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28.10.2014 12:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa salamander8 »

poladovica nie je sranda, vela vodicov ju podcenuje, ja tiez ako som piatok isiel domov, tak som videl tolko havarii, ze uz davno nie a zakazdym pomaly ine auto, takze si myslim tiez,
nie je to ani o aute, ani o pneu, ale o vodicovi :41c2:
Napísať odpoveď

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: mb23 a 11 neregistrovaných