Opel Vectra C - výmena zadnej brzdy

Diskusia ohľadne vozidiel značky Opel

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Palo99
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15.12.2006 14:13
Zdieľať na Facebook

Opel Vectra C - výmena zadnej brzdy

Príspevok od používateľa Palo99 »

Ahojte , na Vectra C som menil komplet zadnú brzdu - kotuč,strmeň,platničky,pružinu brzdoveho strmeňa. Po výmene ,ak nie je nasadená pružina brzdoveho strmeňa , sa koleso točí ľahko , ale po nasadení pružiny brzdoveho strmeňa , sa celkom dosť šúchaju platničky o kotúč . Aby som znížil to šúchanie je možne nejako prihnúť tu pružinu , aby toľko netlačila ? Alebo radšej kúpiť od iného výrobcu. Pôvodna pružina sa zlomila.
zsvatos
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 12.11.2019 19:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zsvatos »

Zdravim, a mas tu pruzinu nasadenu tam kde patri? Ved ona netlaci, ale taha paku rucnej brzdy do zakladnej polohy. Tym padom nemoze sposobit pribrzdenie.
Palo99
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15.12.2006 14:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Palo99 »

Nemyslím túto pružinu , ale pružinu , ktora dotlača brzdovy strmeň k držiaku brzdoveho strmena.
zsvatos
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 12.11.2019 19:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zsvatos »

ano, uz som pochopil. Nic nezhanaj ani neupravuj, poskladaj to a urob 10km, potom vyskusaj ako sa to chova.

P.S. dufam ze si nemenil kotuc a platnicky len na jednej strane :3020:
Palo99
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15.12.2006 14:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Palo99 »

po prejdení aj zopar km s intenzívnejším brzdením , keď porovnávam dotykom teplotu kotúčov , tak ten kotúč ,ktorý som menil je podstatne teplejší .
Na druhom kolese som nemenil nič , lebo ten ma dobrý aj kotuč,strmen a platnicky. Menila sa teda len 1 strana , kde bol zaseknuty brz. valcek.
zsvatos
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 12.11.2019 19:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zsvatos »

Palo, platnicky aj kotuce su párový orgán, z technologickeho hladiska je nepripustne menit iba jednu stranu. Preto sa kotuče aj platnicky predavaju vzdy na celu napravu...
Ale dobre, ako myslis.

Avsak vzdy po výmene je dobre niekolko desiatok kilometrov odjazdit s neznym pristupom k brzdeniu. Aj nove komponenty si potrebuju na seba "sadnut". Ak potrapis nove brzdy intenzivnym brzdenim, sposobis si nanajvys to, ze sa vrchna vrstva na platnicke prehreje, stvrdne a duplom strati ucinnost.

A teda predpokladam, ze si nový kotuc pred alebo po montazi dokladne vycistil brzdocisticom. (samozrejme ak nemal z tovarne na sebe praskovu sedu farbu, ktora sa neodstranuje a zabezpeci velmi rychle zabehnutie platniciek na kotuci)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Pružina má jediný úkol,zabrániť klepaniu strmeńa.Nič viac,nič menej.Ak je strmeň vo vodítkách uložený primerane tj ani pritesno ani privolno,pokojne sa môže vynechať.Tento typ nebol domyslený už aj preto lebo zväčša spôsobí značný rozdiel akým sa derie vnútorná a vonkajšia platnička.Kde sú brzdy navrhnuté z rozumom sú platničky obe na desatiny mm rovnaké aj pri výmene.
Palo99
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15.12.2006 14:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Palo99 »

ako piše p. Hlavatý , vonkajsia platnička bola zodrata skoro až na kov a vnútorna mala ešte skoro 6 mm.
Skúsim to pružinu nejako vyhnuť , aby takou silou netlačila na ten strmeň.
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

Aspoň už vieš, načo existujú autoservisy. Robiť si doma brzdy keď sa v tom nevyznáš a potom to opravovať podľa rád na nete, to už je fakt sila! Už som to tu 100x písal, ale presne toto je dôvod, prečo NIKDY neurobím tú sprostosť, aby som kúpil jazdenku na Slovensku.

Dúfam, že aj keď ťa rozbolí zub, opravíš si ho sám doma pred zrkadlom. Nebudeš predsa vyhadzovať peniaze za nejakého doktora.
ali76
Príspevky: 90
Dátum registrácie: 08.11.2008 21:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ali76 »

nazdar,
Musis vymenit zadne strmene.Robia repas za par korun.
Je to ich choroba..
Palo99
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15.12.2006 14:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Palo99 »

ved som uz napisal : .... som menil komplet zadnú brzdu - kotuč,strmeň,platničky,pružinu brzdoveho strmeňa......
Napísať odpoveď

Návrat na "Opel fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných