Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Diskusia ohľadne vozidiel značky Opel

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Northillus01
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 03.07.2019 20:46
Zdieľať na Facebook

Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa Northillus01 »

Zdravím,

práve som nechal vymeniť všetky brzdové kotúče a platničky na mojom aute Opel Vectra C Caravan 1.9 110 kW 2007, nové brzdové komponenty sú značky TRW.

V servise mi bolo povedané, že počas prvých 100 km je potrebné mierne brzdenie pre zabehnutie bŕzd.

Ide o to, že po výmene bŕzd má brzdový pedál o dosť väčšiu vôľu a auto brzdí slabšie ako predtým (brzdy treba zabehnúť).

Chcel by som ale vedieť, či môžem po istej dobe po zabehnutí bŕzd očakávať minimálne rovnaké brzdé vlastosti aj s ohľadom na vôľu brzdového pedálu ??

Pretože auto by malo brzdiť lepšie ako predtým :)

Ďakujem.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa laco1871 »

Na krabici v ktorej boli zabalené brzd.kotúče je napísaný postup Ako brzd.komponenty uviesť do prevádzky po namontovaní na vozidlo.
Prvykrat brzdiť mierne
z rychlosti cca 50 ? km/h asi 3 x za sebou.
Aby sa zotrel nater z kotučov.
Potom rozbehnúť vozidlo na 90 km/h a INTENZIVNE zbrzdiť na 40 km/h znova rozbehnúť,znova zbrzdiť,toto opakovať 5 x
Na konci tohto cyklu brzdenia VYCHLADIŤ brzdy prudom vzduchu ktorý je generovany otačanim kolies súvislou jazdou niekolko km.
Brzdy su zabehnuté a pripravené na použivanie. :hero:
pacok
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 21.07.2009 13:05
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa pacok »

Samozrejme musia si sadnut plochy trosku a to staci.Neraz mi doniesli auto co nepreslo STK kvoli zadnym brzdam.Ak sa dostatocne vycistia plochy kde sa pohybuju dosticky ich sadnutie tvra minimum.Ak to odkasles a narves ich tam tak si tak skoro nesadnu.Ja sa preveziem s novymi brzdami max tak 5km tam a spat a zatial stale auto potom preslo stk.Neviem si predstavit zeby vikendovy soferi museli najazdit 100km a tak ist na stk.
pacok
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 21.07.2009 13:05
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa pacok »

Samozrejme musia si sadnut plochy trosku a to staci.Neraz mi doniesli auto co nepreslo STK kvoli zadnym brzdam.Ak sa dostatocne vycistia plochy kde sa pohybuju dosticky ich sadnutie tvra minimum.Ak to odkasles a narves ich tam tak si tak skoro nesadnu.Ja sa preveziem s novymi brzdami max tak 5km tam a spat a zatial stale auto potom preslo stk.Neviem si predstavit zeby vikendovy soferi museli najazdit 100km a tak ist na stk.
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

Nove brzdy by mali byt v prvom rade odmastene
Ak mam kotuce kde je aj trecia plocha "namalovana" tak na to prvych 50 km myslim a pocitam s tym ze nemusia az tak dobre brzdit, resp. pri nudzovom brzdeni by som isiel na brzdenie vacsou silou ako obvykle a to plati aj pri ostatnych novych.
Ak auto ocividne slabo brzdi tak uz viem ze mam šmejdovy material. Take Starline to je top smetisko. Nove brzdy necham "zabennut" tym ze nikdy prudko nebrzdim. Samozrejme ak by bola krizovka tak mi je jedno. Dosky totiz MALOKEDY sedia presne a pri prudkom brzdeni vlastne zatazim len cast plochy dosky a ta sa viac "zapeka" a tepelne namaha.
Skor by som doporucoval po oprave brzd chytit koleso - disk ci nie je horuci ci teply aj ked sa dlhsie nebrzdilo a ak je tak brzdy "suchaju" a treba to riesit skor ako "zhoria" dosky. Alebo pri zastavovani auta v poslednej sekunde brzdenia pustim brzdu a ked auto zastane, musim citit akoby auto po zastati bolo volne akoby az malo chut cuvnut o centimeter...
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa martincichy »

Pokial su kotuce striekane ochrannym lakom, najprv je potrebne odstranit lak - auto sa rozbehne na 50 km/h a brzdi do zastavenia, opakuje sa 5x.

Potom treba brzdy zabehnut - cca 200 - 500 km, kazdy vyrobca udava iny udaj. To znamena normalne - nie intenzivne brzdenie - jazdit trochu predvidavo.
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa martincichy »

Omontoval som sa starlajnov dost... problem nebol. Poslednu toyotu som dal do ABE a boli v poriadku.
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa martincichy »

Mas o dost vacsiu volu v brzdovom pedale. Nieco nie je v poriadku. Zabehni tam.
jaster-83
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa jaster-83 »

"auto brzdi citelne slabsie a pedal ma vacsiu volu" tak toto nema nic so "zabehnutim" alebo "sadnutim" si brzd, vymenim brzdy, zatlacim poriadne pedal, dam si jazdu, 2 - 3x zabrzdim z vacsej rychlosti a vsetko ma slapat ako ma, ziadne blbosti o 100km a pod, auto ked opusti dielnu tak pri prvom brzdeni musi vsetko slapat
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Presne tak to je.Brzdy sú ok od prvej sekundy,ak sa nič nezbabralo.Je detail že si prvé dve tri zabrzdenia očistia plochu od farby (pri tom type kotúčov),to nič na ničom nemení.Z dielne možno ísť rovno na STK,pár ulíc a zabrzdení a je všetko plne funkčné.Neviem čo sa tu trebe o zabiehaní a sadnutí atd.Ak má pedál väčší chod a menší účinok,je zle urobená práca
peterson999
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 03.01.2022 23:07
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa peterson999 »

Doporucujem brzdy zabiehat aspon 300km
Ja zabieham aj loziska kolies a to tiez aspon 300km

Predlzuje sa zivotnost

Doporucujem "zabehnut" aj pneumatiky, kto o tom nieco vie, ten vie. Motorkar ked novu pneu rozbehne ako je zvyknuty na starej, asi polozi usta na zem...

Dokonca kto vie nieco o HiFi tak vie, ze sa zabiehaju REPRODUKTORY !!!

Ked to niekomu poviem, tak si mysli ze mi hrabe a namiesto overenia faktov radsej zautoci na mna, ale ja sa v duchu len pousmejem....
Sranda musí byť aj keď na chleba nebude ...
Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Za čistý stôl a víno mi to stojí.
Plávam proti prúdu, piškám proti vetru...
Múdry sa pýta, hlupák vie všetko ...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Aby sme si rozumeli.Mne je šumafuk či budete niečo zabiehať alebo nie.Ja tvrdím len to čo dokázať viem.Brzdy urobím a idem rovno na STK a bude to ok.Asi aj sprostý vie že dve plochy vo vzájomnom trení si prispôsobia povrch,a v prípade brzd kedže sa tým jemne zväčší dotyková plocha tak sa aj zvýši účinok brzdenia. Ja tvrdím len tolko,že dobre urobené brzdy bez zaváhania a zabiehania môžu rovno na valce skusobne a z velkou rezervou splnia čo splniť musia.Bodka.Skúste mi nájsť vyjadrenie výrobcu,že zabiehanie brzd je nutné pretože inak sú brzdy zoslabené či nedostatočne účinné.Pokojne tomu kto myslí že brzdy treba zabiehať ich urobím a pôjdeme rovno na valce.Môže si zvoliť čo do stávky zvolí,môže čokolvek,aj ročný plat
Výrobca hovorí aj o doživotných olejoch,aj o tom že 1 lt oleja na 100 je ok,kadečo sa nájde a to kadečo má svoje prečo.Mne je jedno,zabiehajte si aj čelné sklo po výmene.Kto na liečbu použije Savo,čiste jeho problém
Ale podstata témy....ešte raz to napíšem.Ak od počiatku máte pocit že brzdy po oprave sú horšie ako pred,sú zle urobené.
Renova
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 30.11.2010 15:15
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa Renova »

peterson999 napísal: 05.02.2022 12:51 Doporucujem brzdy zabiehat aspon 300km
Ja zabieham aj loziska kolies a to tiez aspon 300km

Predlzuje sa zivotnost

....skus popísať ako sa také ložiská zabehávajú a ako to predlžuje ich životnosť a naopak ako to skracuje životnosť ak sa nezabehnú.....ale konkrétne nie všeobecné nikým neoverené omáčky a drísty :4090: lol :28b7:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Opel Vectra C Caravan - nové brzdy zabehnutie

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Hans Christián Andersen.Nič v zlom,diskutujeme,ale nebolo by od veci mať na pamäti koľko ľudí nie je schopných rozlíšiť čo je realita a čo rozprávka ak to vyzerá podobne

Návrat na "Opel fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných