1 039 289
inzerátov
Pridať inzerát

Oleje raz a navždy

Obsah fóra Auto-moto fórum Oleje, mazivá, palivá, aditíva
Odpovedať Nová téma
<123456789>
Autor Správa
hagala
Založený: 26 január 2017
Nabehané: 52 min
PríspevokZaslal: 29.01.2017 09:54   
sheriff napísal:
Lubos01 napísal:
Toto, čo si tu napísal ty, a je mi celkom známe, tu som videl napísané, už aspom 3-4 krát, len v menšom vydaní.

Ako bolo povedané, zajtra, pozajtra, už tu bude ďalšia téma, takže zase, zbytočné ...

Ale inak pekne napísané...

Luboš, cieľová skupina pre ktorú som to písal sú takí ľudia pre čo sú pre nich tieto elementárne veci neznáme. Išlo mi hlavne o zbúranie mýtu o syntetickosti a minerálnosti a o to ako je slovíčko syntetický používané v marketingu olejárskych firiem pre prilákanie zákazníka. Je to akoby dodnes gumárenské firmy označovali pneumatiky ako radiálne(hoci dneska sú už všetky) pre prilákanie zákazníka a presvedčenie zákazníka že sa jedná o niečo extra. Pritom ide o hru so slovíčkami (tzv.pozlátené hovn0 ) Taktiež tieto delenia že 15W40 je minerál a 5w40 je syntetika, ktoré sa využívajú hojne dodnes lebo ľudia sú tak zvyknutí. Je mi jasné že tu zajtra pribudnú ďalšie témy, preto som aj navrhol dať do záhlavia mazacie plány, možno zbytočné, možno si táto téma nenajde svoju cieľovú skupinu, to už nech si každý preberie ako chce, hadam sa aspoň jeden človek poučil... či?

Sheriff citam to v roku 2017, hladal som info a nasiel som. Dakujem ze si myslel na ludi ako ja, ktori si chceme dohladat info a nezakladat zbytocne nove temy.
Citovať
dejwco
Založený: 09 jún 2016
Nabehané: 1 hod 50 min
PríspevokZaslal: 30.01.2017 11:54   
Viete mi prosim vas poradit ako najdem ten vhodny olej do mojho auta? Chcel by som nieco uz kvalitnejsie ale zase aj cenovo vyhodne, volil by som skor strednu cestu, co sa tyka sumy
Citovať
mhlavaty
Legenda - Ford T (1904)
opravy & diag
Založený: 22 apríl 2005
Nabehané: 3 mes 1 dní 3 hod
PríspevokZaslal: 30.01.2017 12:47   
Tvoja otázka je mierne čudná.Nájdeš to jednoducho tak,že poznáš svoju špecifikáciu,pozrieš si čoho sa vlastne týka,a na základe toho si nájdeš poľahky všetky ekvivalenty.Dočítaš sa aj to,že vždy a všetko je kompromisné,tj niečo sa zvýrazńuje a býva to úkor inej vlastnosti.Oleje sú jeden obrovský kompromis medzi zosúladením protichodných účinkov,preto je jediné riešenie,urobiť si jasno vo vlastnostiach a rozhodnúť sa čo bude pre tvoj režim používania prioritne zvýraznená vlastnosť.A do toho pripliesť cenu je úplný nezmysel.Chcem pre psa granule z obsahom 80% mäsa tak budem zbytočne hladať medzi sra..kami kde ho je 15%.Buď to čo potrebuješ budeš mať a na výber budeš mať pár značiek a z nich si vyberieš,alebo do toho ako kritérium dáš cenu a nemusíš sa k tomu dobrému dopracovať.Nik to zodpovednejšie neurobí ako ty sám.Otestuj si to,niečo vyber a sleduj koľko názorov bude na tvoj výber.Nezabudni že na SVK nenájdeš dvoch ľudí zdielajúcich rovnaký názor
Citovať
bajo777
VIP člen - Veyron (481)
Vrchný konštruktér
Založený: 03 august 2010
Nabehané: 3 mes 8 dní 18 hod
PríspevokZaslal: 30.01.2017 13:01   
chyba zakladna info - co za auto/motor mas ?
aj tak si myslim, ze lepsia volba ako najlepsi olej sveta drzat v motore 20-30000km, tak radsej kupim "obycajnejsi" co ale splna normu vyrobcu a vymenim ho 2-3x za ten cas...

Citovať
mhlavaty
Legenda - Ford T (1904)
opravy & diag
PríspevokZaslal: 30.01.2017 15:26   
Keby nebolo toľko odborníkov a radšej sa držali sedliackeho rozumu,dať olej podľa špecifikácie ale preč s ním pri 10 tis.Toto ešte nikto neprešťal,a môže dávať aj astronomicko galaktický ak ho mení pri 30 tis. Ja tam dám menej planetárny,pri desať vypustím a čau bejby,porovnajme si motory pri 500 tisícoch.Všetky tieto témy sú zabijácke,narobia viac škody ako užitku,pretože je veľa povolaných a málo vyvolených.
Je to cca 8-10 rokov a v jednej dielni pozerám si tam mechanik nalieval do svojej Audiny olej,a skoro mi oči vypadali.Olej (bez reklamy) druhu 18 e.-/4 lt.A chlap sa smeje...vyskúšaj,ale pri 7 tis vypusti. Du pumpáčov to nejde praktikovať tam by som si netrúfol,ale inak v pohode. Cca o rok neskôr som videl ten spomínaný motor,chlap ho mal otvorený a menil panvičky na kľuke,a motor bol vnútry čistulinký.Taký ako sú pumpáče čo behajú na správny oôej,aj tie sú čistunké a je jedno koľko majú km.Mám ich tisíce nafotené (kvôli iným veciam) zospodu aj zhora,vždy sú vnútry ako nové a sú tam mnohé cez 500 tis
Zato mám aj dosť benzínov,resp benz/plyn a to je vnútry všetko grc
Citovať
asadko
Založený: 23 marec 2017
Nabehané: 47 min
PríspevokZaslal: 23.03.2017 11:03   
ono je to presne o tom aky kolvek kvalitny olej das je jednoducho lepsie ho vymenit o cosi skor ako je napisane
Citovať
oktann50
Založený: 13 marec 2017
Nabehané: 34 min
PríspevokZaslal: 29.03.2017 07:25   
na olej si davam zvacsa bacha lebo ak som auto kupil tak prvy majitel sa na to zjavne kaslal a potom sa muselo vsetko cistit jak to bolo zanesene 10-15 tis a vymena
Citovať
vexator
Založený: 22 november 2016
Nabehané: 3 hod 49 min
PríspevokZaslal: 20.04.2017 23:23   
Zdravim,
Momentalne je v aute 10w-40, vyrobca predpisuje 5w-30, resp. 10w-30, ak teploty nejdu pod -10.
Je mozne teda zmenit spat na viskozitu aka tam ma byt (5w-30), aj za predpokladu, ze pod krytom ventilov sa nachadza "blato" vdaka "skorym" vymenam oleja predchadzajucim majitelom?
Prvykrat som vymenil olej hned po kupe, druhykrat asi po 5000km a zda sa mi, ze pod krytom ventilov je to uz cistejsie ako bolo. No stale je tam ta 10w-40..
Citovať
bildo
Založený: 18 november 2014
Nabehané: 3 hod 5 min
PríspevokZaslal: 26.04.2017 12:14   
a vadi ti tam alebo preco by si ju chcel zmenitvsak si pisal, ze ti ten bordel zmizol ako ja by som tam nehal to, co tam aj bolo lebo niektore auta zle znasaju zmeny oleja
Citovať
vexator
PríspevokZaslal: 26.04.2017 14:01   
No chcel by som zmenit, lebo 10w-40 tam uz vobec nema co robit. :D
Ked tak 10w-30, ale to sa ma pouzivat len do -10 a tu mi v zime ukazoval par dni teplomer aj okolo -20, takze 10w nebude vobec vhodny.
Preto by som rad zmenil na to, co bude vyhovovat- 5w-30, len sa pytam, ci je to mozne kvoli tomu blatu pri ventiloch.
Citovať
mhlavaty
Legenda - Ford T (1904)
opravy & diag
PríspevokZaslal: 26.04.2017 16:46   
Ano nemá tam čo robiť,ale logicky ma napadá...prečo si ho tam teda dal ? Predpokladám ako vždy z toho bude - tak som to kúpil.Ale to na veci veľa nemení,pretože od takého auta by som sa ja okamžite vzdialil,a ver že mne by urobil menej problémov aj ten prípadný problém.Ako dosť to zastavuje rozum.Vymeniť môžeš,ale konečný verdikt príde po čase a nevieš ako bude zniesť.samozrejme že v tom riziko je.
Citovať
autolaik
Známa tvár - Feldo (73)
Založený: 15 marec 2009
Nabehané: 20 dní 13 hod 46 min
PríspevokZaslal: 26.04.2017 18:18   
Milan moja vectra mala predpísanu aj 10w40 ...a aj som ho tam dával. Je nejaký problém s tým olejom? Lebo terajsi majitel šiel do "nižších čísiel"

ja som tam lieval konkrétne tento:
https://oleje-a-maziva.heureka.sk/opel-gm-genuine-10w-40/
Citovať
vexator
PríspevokZaslal: 26.04.2017 19:45   
Samozrejme, ze ja som tam 10w-40 prvykrat nedal. Keby som ju tam daval, tak teraz asi neriesim co predpisuje servisny manual, ale kaslal by som na to a pouzival dalej to, co som si vybral- 10w-40.

Neviem, ci nie aj v tejto teme, na zaciatku, som sa docital, ze v tejto dobe je zamena viskozit olejov uz mozna hore-dolu, motoru by to nemalo vadit. Ja sa pytam na zmenu v zavislosti od toho, co sa nachadza pod krytom ventilov. Co vsetko teda hrozi pri tejto zmene z 10w na 5w?
Citovať
mhlavaty
Legenda - Ford T (1904)
opravy & diag
PríspevokZaslal: 26.04.2017 20:02   
autolaik napísal:
Milan moja vectra mala predpísanu aj 10w40 ...a aj som ho tam dával. Je nejaký problém s tým olejom? Lebo terajsi majitel šiel do "nižších čísiel"

ja som tam lieval konkrétne tento:
https://oleje-a-maziva.heureka.sk/opel-gm-genuine-10w-40/

Ono kde je určený je to plne OK,tam proste patrí z rozhodnutia výrobcu.

vexator...hore dolu je typické pre gate,ale u olejov by som velmi rozlišovať u akého motora čo urobím.Sú odolné (skôr staršie generácie) motory kde sa dajú robiť z olejmi psie kúsky,ale sú motory kde by som si to sakra rozmyslel.Ak už je naukladané čierne blato z tej 10w-čky,je prechod späť pokúšanie štastia.
Citovať
vexator
PríspevokZaslal: 26.04.2017 20:23   
Jedna sa o motor C35A5 od Hondy pouzivany v poface modeloch Legendov (99-04), v predface modeloch C35A2 (96-99), ale nejaky extra rozdiel medzi nimi nie je. Takze ziadny novy motor.

Neviem teraz teda, ci ostat na 10w-40 alebo sa vratit na tu 5w-30.. Bohaca, ked ludia tam bachnu olej podla ceny alebo im niekto povie, ze auto uz ma viac km, tak treba uz 10w a nepozru si nic, co odporuca vyrobca pre dany motor..
Citovať
Odpovedať Nová téma
<123456789>

Prejdi na:  
Obsah fóra Auto-moto fórum Oleje, mazivá, palivá, aditíva