Odstranenie povrchovej hrdze z laku

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

miso991
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26.08.2007 00:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miso991 »

jackboy: Znie to velmi zaujmavo, rad by som to vyskusal no kde taky kerosin zohnat?
Som z Piešťan.
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

A keď nerobím na leteckej základni, ako by som sa k tomu v Ba a okolí dostal ??
x77x
expert: detailing
Príspevky: 2686
Dátum registrácie: 14.06.2008 18:40
Bydlisko: PD
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa x77x »

VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Fixinela obsahuje pomerne dosť kyseliny dusičnej alebo dajakej podobnej ....to by som ja osobne na autolak nikdy nedal...A mohlo by to mať neviem aké fantastické účinky.....zrejme len počiatočné...ale čo to spraví po čase???Ak je lak starší alebo treba viac odobrať zvetralú vrstvu tak mne sa furt osvedčilo to blbé TEMPO čo má možno už aj 50rokov....Ala ma napadlo nemýliš si to s FIXOM to je tiež taká staronová leštenka....
jackboy
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 18.09.2008 20:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jackboy »

Vojsko ..je kriza ..penezi treba ...ja to mam este zo zakl. voj. sluzby ...aj to keby som vedel 200 l by som mal doma uz davno ..ostalo mi zopar litrov ...
Piestany maju letisko ...najlepsie mechanici alebo kto tankuje palivo ...priadne pozem. personal co sa moce priamo okolo masin ..kedysi na to behali trabi a wartburg len to trebalo miesat inak motor zhorel ...alebo nechcel chytat ...normalne to nehori hodis zapalku nic ale ako to ma nieco co pomaha horeniu dokaze to rozcervenat zelezo ...zlata vec ...
x77x
expert: detailing
Príspevky: 2686
Dátum registrácie: 14.06.2008 18:40
Bydlisko: PD
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa x77x »

Pani nebudte CCTI a citajte co je to CLAY/HLINA :

HLINA
Claying je anglický výraz pre pomenovanie nového procesu, ktorý je momentálne hitom na svetom trhu s auto produktmi. Je to podobný produkt ako tehličky plastelíny s ktorou sme sa často hrávali ako deti a ktorá sa momentálne opäť vracia na náš trh (Play-Doh). Z tejto plastelíny si deti lisujú koláče, zmrzliny a dokonca aj ľudské orgány, ktoré potom akože pitvajú :-) Jednoducho ďalší spôsob ako zaujať a predať starú dobrú vec.

A prečo použitie pre automobilový priemysel ? Pretože tento materiál je vynikajúci na odstraňovanie už spomínaných nečistôt z povrchu vozidiel. Nie je to skutočná hlina, ale zmes mäkkého plastu živice (polybutén) v ktorom navyše môžu byť naumiestené rôzne stupne abrazívnych častíc. Je dostatočne flexibilný, prispôsobuje sa povrchu vozidiel a je dostatočne bezpečný k laku aj pre bežných užívateľov, čo sa o leštení nedá povedať. Navyše neodstraňuje vosk, takže po vyčistení povrchu nie je nutné vosk znovu aplikovať. Tento produkt bol vyvinutý v Japonsku a jeho úlohou nie je rezať povrch laku ako u leštenia, ale vyťahovať z neho nečistoty a lepiť ich do seba. Ak chcete pracovať s hlinou, budete potrebovať lubrikant. Ten obsahuje mazľavé látky umožňujúce odstránenie prachu a nečistôt z povrchu laku tak bezpečne, aby nedošlo k poškodeniu opravovanej plochy. Ako náhradu je možné použiť aj bežné čističe skla alebo roztok z bežného šampónu, avšak výrobcovia odporúčať daný typ hliny s lubrikantom k nemu určeným. Momentálne najpoužívanejším produktom je jednoznačne Blackfire PolyClay, ktorý sa vyrába v Japonsku. Tieto hliny sú vyrobené z polymérov a nie ako u starších produktov z prírodného ílu.
AKO PRACOVAŤ S HLINOU
Tieto hliny by mali byť vždy používané iba na čerstvo umytých, čistých povrchoch. Nečistoty na povrchu môže spôsobiť škrabance. Pri práci s hlinou je nevyhnutné vždy používať lubrikant. Rovnako ako pri leštení je vhodné pracovať na menších plochách postupne ako naraz na celom povrchu. Vhodné je pracovať v krokoch a rovnako ako pri umývaní alebo leštení, postupovať zhora nadol. Navlhčite si zónu o ploche pol metra štvorcového, vytvarujte si hlinu do vhodného tvaru, uchopte ju a jemne ju ťahajte po povrchu. Pritom by ste mali cítiť mierny odpor, ktorý sa bude postupne znižovať, až kým hlina nebude úplne ľahko kĺzať po povrchu. Počas tohto pohybu nie je nutné vyvíjať nijaký extra tlak na povrch. Po vyčistení plochy preložte hlinu tak, aby sa nečistoty dostali dovnútra a odkryla sa čistá časť. Po každom použití hliny je vhodné pretrieť opravený povrch mikrovláknovou utierkou a môžete prejsť na ďalšie miesto. Pozor! Tieto hliny nedokážu opraviť škrabance, slniečka, diery po znečisteniach alebo obnoviť povrchový lesk. To dokáže len leštenie. Avšak leštenie nedokáže odstrániť znečistenia tak ako hlina. Po kompletnom vyčistení vozidla sa doporučeje ešte raz dôkladne umyť jeho povrch.

Bežne balenia sú okolo 200 g, tie si rozdeľte na polovicu alebo tretinu a s takouto časťou pracujte. Tá by Vám mala vydržať na ošetrenie 6 - 10 áut. Životnosť samozrejme závisí od znečistenia vozidla, spôsobu použitia a skladovania hliny a pod. Ak sa hlina po čistení pravidelne oplachuje, prípadne utiera pred prekladaním, resp. hnetením, menej nečistôt sa dostane dovnútra a teda životnosť bude dlhšia. Hlinu po použití skladujte zabalenú v plastovom vrecku a uzavretú, aby nedošlo k jej vysychaniu. Ak máte pred samotným používaním pocit, že hlina je veľmi tvrdá, môžte ju vložiť na 5 minút do teplej vody.

Ak je už hlina dostatočne znečistená, radšej ju vyhoďte, aby ste si ňou nespôsobili škrabance. Hliny znečistené tak, že by bolo nevhodné ich použiť na lak, môžeme ešte využiť na menej citlivé zóny, napr. na disky kolies. Po získaní väčších skúseností je možné použiť aj tenšie plátky hliny a použiť pritom vyšší tlak. Týmto spôsobom môžeme ušetriť materiál hlavne na veľmi znečistených povrchoch.

Nikdy nepoužívajte hliny (ale ani leštiace hubky, handry), ktoré spadli na zem. Je lepšie hodiť do koša pár eur ako doškriabať lak. Prípadne ich použite na iné menej citlivé miesta, ako už bolo spomenuté vyššie.
jackboy
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 18.09.2008 20:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jackboy »

VLADY napísal:Fixinela obsahuje pomerne dosť kyseliny dusičnej alebo dajakej podobnej ....to by som ja osobne na autolak nikdy nedal...A mohlo by to mať neviem aké fantastické účinky.....zrejme len počiatočné...ale čo to spraví po čase???Ak je lak starší alebo treba viac odobrať zvetralú vrstvu tak mne sa furt osvedčilo to blbé TEMPO čo má možno už aj 50rokov....Ala ma napadlo nemýliš si to s FIXOM to je tiež taká staronová leštenka....
presne tempo nakupene po skatuliach z polska ...
Najprv tym petrakom X a potom tempom a lak bol ako novy ...super lesk a hrdza ani poznat ....musis stopnut hrdzu a zakonzervovat a potom to zalestit ...ta hrdza robi take gulky kucierky ked to mrknes lupou to musis prve odstranit ak len jamky petrak a potom pastu a lestit ...
Palivo maju aj vrtulniky aj civilne ...nepasuje zo sport. ,cmeldu a pod lietadiel tam ide 100 benzin ...
miso991
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26.08.2007 00:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miso991 »

x77x: o clay-i som sa uz docital davno, no myslel som ze to je len take vycistenie laku pred lestenim od zazratej spiny, pojdu s nim aj tieto zahrdzavene casti kovu dole?

VLADY: tempo pastu pouzivam bezne na lestenie aut, no na toto je slaba.
Mam na mysli fixinelu na umyvadla a pod. taka ruzova kvapalina. Jeden raz som s tym poumyval cele auto (VW golf biely ktory bol takmer cely od stekajucej hrdze) a dost to pomohlo, no na nejake nove auto by som to urcite tiez nepouzil...

jackboy: Skusim sa popytat znamych co maju blizko k vojsku, snad sa nieco zozenie.
x77x
expert: detailing
Príspevky: 2686
Dátum registrácie: 14.06.2008 18:40
Bydlisko: PD
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa x77x »

miso991

Ano to co mas v obrazku ti da CLAY dole bezproblemov , ale potom to nezabudni zavoskovat !

AK si od PD , tak pridi ku mne a veselo ti to ukazem ;-) jednoduche ako "facka "
miso991
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26.08.2007 00:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miso991 »

x77x: Zatial je ten clay najjednoduchsia moznost tak ho vyskusam ako prvy.
Som z PN, no pozeram stranku autodetail ktoru mas v popise a je to tam pekne rozpisane, tak to vyskusam.
camry
Príspevky: 604
Dátum registrácie: 27.04.2007 20:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa camry »

držte sa rád X77X a nie kadeakých bazárnikov. Na tieto prípady sú mnohé produkty od rôznych kvalitných značiek. Netvrdím, že sú lacné ako nejaká fixinela, ale sú určené na progresívny detailing. Systémy priam stvorené pre zberateľské kúsky áut, ktoré dlho stáli kdesi v garáži a teraz majú byť oživené a ukázané v lesku.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Vidím to na kovový prach po karbobrúske,v tom prípade by to mali byť kovové čiastky trocha vpálené do povrchu,ale o to lepšie držia lebo sú vlastne prilepené.V takom prípade (to lupou musí byť vidieť) by som leštičku do toho pustil až po odstrámení,pekne mechanicky žiletkou.Ak tam to zrno uchytí rotačný kotúč,urobí na laku také korčule,že z toho bude lakovanie.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

tiež si myslím, že je to karbobrúskou. Mhlavaty má 100% pravdu. Najprv odstrániť, potom leštiť.
miso250
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 15.02.2012 09:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miso250 »

caute,jedno pekne sobotne poobedie som skoro oci vyvalil ked som videl kolegov umyvat auta praveFIXINELOU nakolko ich v praci fasujeme:-D na domiesavace. jeden ma megana 2001 druhy 406 2003 robia to uz asi 3 roky pravidelne a laku vobec nic nie je.....myslim ze ak ti to ide, tak po 1 krat tym nic nepokazis.
ddemovic
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11.08.2007 14:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ddemovic »

Fixinela obsahuje kyselinu fosforecnu... !!
mozno do zachoda s usadenym kamenom mozno...ale na auto..?? :41c2:

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 43 neregistrovaných