Obchody v nedeľu zatvorené

témy týkajuce sa všetkého a ničoho mimo diskusie o autách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Ano
9
41%
Nie
8
36%
5
23%
 
Celkom hlasov: 22

scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Obchody v nedeľu zatvorené

Príspevok od používateľa scendo »

Tak som sa nedavno dostal do diskusie o "zatvarani obchodov v nedelu" a napriek tomu ze mam k tomu svoj nazor, skusil som na vec prihliadat z oboch stran, pochopit zastancov aj odporcov, ale mam pocit ze to je 50/50 a obe strany maju celkom logicke argumenty. Na celom mi asi najviac vadi fakt, ze niekto nieco zakazuje, prikazuje a nedeje sa tak z vlastnej vole tych ktorych sa to tyka. Malo by byt slobodnou volbou ludi, ci v nedelu otvoria svoj obchod, ci sami do obchodu pojdu, alebo pojdu s rodinou na prechadzku do prirody, do kostola, kamkolvek... Ak sa obchod v nedelu neoplati otvorit, tak ostane zavrety, a kludne aj v sobotu, alebo nech je nonstop, ak to prevadzkovatel tak chce. Druha vec je ta, ze ludia pracujuci v tychto prevadzkach su nepriamo nuteny tuto nedelu odpracovat tiez, hoci by radi ostali doma. Ano, nikto ich nenuti pracovat v obchode, nikto ich mozno nenuti ist aj v nedelu, ale vsetci vieme aka je realita, casto je tato praca jedina moznost a casto ak niesi ochotny pracovat aj v nedelu, daju ti to pocitit (pristup, plat, nepredlzenie zmluvy atd).
Aky je vas nazor na to, aby ludia mohli konat slobodne, zaroven aby nebola ina skupina ludi "nutena" robit nieco proti ich voli. Aky je ekonomicky dopad, pre obchodnikov (usly zisk, konkurenicny boj) aky je dopad na rodiny (ak "udajne" nemozu cas v nedelu travit spolu - podla mna alibisticke). Mnoho ludom vyhovuje praca cez vikend, studenti, dochodkyne ci zeny bez deti si za nedelnu pracu mozu zarobit viac a v tyzdni mat viac volna a pod... Mam pocit ze pre "uspokojenie" 20 ludi sa musi 80ludi prisposobovat a obmedzovat. Nebola by lepsia cesta vyrazne zvyhodnit pracu v nedelu, aby ten co musi do prace nebol ukrateny, naopak aby na tom ziskaval? Ak sa to obchodu oplati, nech zaplati aj zamestnanca. Ak sa mu neoplati, logicky necha zatvorene. Tu sa ale uz dostavame k dalsiemu problemu, ludia v sluzbach, ktori v nedelu pracuju bezne (policajti, zdravotnici, poziarnici, strategicke odvetvia, straznici, gastro, verejna doprava, benzinky a xxx dalsich).
Skuste pridat svoj nazor, bez invektiv, bez utocenia na nazor ineho, proste svoj pohlad na vec, podla seba, pripadne z pohladu inych, ako to vnimate vy? A skusme sa drzat Slovenska, teda neporovnavat nas s Nemeckom, Svedskom, ci Nepálom...
Ak nad prispevkom svieti moje meno, bol by som rad aby bol text vo forme v akej som ho napisal, JA! Ak ho zmenis, prosim... ale hod tam o tom info.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

ked je nieco 50:50, minimalne neni dovod to menit :41c2:

co sa mna tyka, dokazem sa prisposobit aj zavretym obchodom, urcite nebudem v prvej rade nadavajucich, za cenu drobneho nepohodlia, ktore sa da pri troche planovania prezit...
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

V Rakukúsku je diktatúra, lebo nariadili v nedeľu mať zavreté a chudáci podnikatelia kvôli tomu krachujú a chúdence predavačky nemajú čo žrať.

Keď sa človek pozrie do akéhokoľvek nákupného centra tak tam nevidí chudákov čo nemajú čas nakúpiť cez týždeň, ale rodičov s deťmi, ktorí im nevedia vymyslieť lepší program tak ich zoberú do detského kútika a oni si vychtnávajú kávičku s priateľmi a majú od detí aspoň na pár hodín pokoj.

A v prieskume vyšlo 80% pre zatvorenie, nie 50 na 50...
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Obchody vidia všetci, ale vidí niekto potentované automobilky, kde musíme do roboty ešte aj v tie dni keď obchody boli naozaj zavreté. lol Že sestričky hasiči a tisíce iných robia svátek pátek od nemlátom do nemlátom???
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Tak sestričky či hasiči budú mať ťažko niekedy voľno, že? A v niektorých fabrikách už tiež uvažujú o voľných víkendoch keďže kríza + príplatky. Obchody sú ale niečo bez čoho sa zaobísť dá. Ja si pamätám potraviny na dedine zatvorené aj v pondelok a prežili sme a teraz niekto zomrie ak v nedeľu nebude mať teplé rožky...
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Nazad k automobilizmu - čo by sa stalo ak by niekto v nedelu nenatankoval??? NIČ a napriek tomu sú pumpy otvorené stále aj keď v nemocnici zakážu návštevy kvoli korone, na pumpu sa dá ísť stále.
Táto debata vôbec nie je o obchodoch - táto debata by mala byť o luďoch.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Mateusz737
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

Ja by som zatvoril aj na 3dni, to je choroba alebo nenasytnost ked stale musia nieco kupovat a plne kose a doma maju vsetko, znizili by sa aj emisie a v meste je aj vacsii klud :3906:
autolaik
Príspevky: 4906
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Oco,presne tak.o ludoch. Tak ziadne nedelne zvaranie,pilenie,kosenie... ale pekne nedelna siesta :)
martincichy
Príspevky: 5449
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

V sobotu na obed zatvorit a otvorit az v pondelok. Nechal by som otvorene cukrarne a restauracie.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

autolaik napísal:ale pekne nedelna siesta :)
Vieš len každý si oddych predstavuje inak, ja najradšej oddychujem práve s tou pílou. Ale Nagyvodražka by mal radosť - už nie s motorovkou, ale s akumulátorovou.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa a566 »

oco13 napísal:Obchody vidia všetci, ale vidí niekto potentované automobilky, kde musíme do roboty ešte aj v tie dni keď obchody boli naozaj zavreté. lol Že sestričky hasiči a tisíce iných robia svátek pátek od nemlátom do nemlátom???
vyrobne prevadzky s 4 smenkou.... "pohyblivy vikend"
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Len bežný víkend je 2 a pol dňa , nepretržité 4 smenné prevádzky ho majú 1 a pol dňa. Máš volno po nočnej kde pol dňa prespíš a deň nasledujúci. :3020:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Dep
Príspevky: 1207
Dátum registrácie: 15.06.2009 15:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Dep »

aki ste všetci múdri. A kedy si majú nakúpiť ľudia, ktorí makajú 12h denne celý týždeň vratane Soboty a jediný voľný deň majú práve v Nedelu. A stále riešite potraviny a čo tak stavebný materiál, hocičo čo vyskočí okolo domu v Nedelu.

Proste je to stredovek a pokrytecky riesime stále tú istú tému zamestnancov v obchodoch a čo iní pracovníci ako kuchári, čašníci, pracovníci čerpaciek. Tých prehliadame. Oco dobre poznamenal, Slovensko je montážna dielňa v strojarenskom priemysle a tam sú tie tisíce ľudí, ktorí pracujú v Nedelu.

Štát ma vytvárať podmienky, aby tu ľudia mali slobodu pri výbere zamestnania. O regionálnych rozdieloch nehovoriac. Štát na to zvysoka kašle a len politici v rámci svojho politikárčenia túto tému vytiahnu na verejnosť aby si naháňali hlasy katolikov, ktorí chcú sláviť Nedelu. Nech si ju slavia a nech sa nestarajú do zivotov ostatných.

Stale riesite zivoty iných, starate sa do potrieb inych a ako sa hovorí, nechodíte v ich topánkach, vidíte len veci povrchne. Cicmanec sa rozhorcuje, keď vidí rodiny v obchodných centrách, nemam slov. Nech si každý žije svoj život podľa seba a nech nesúdi ostatných.

Ja pracujem v IT, častokrát aj v Nedelu večer, komu sa mám ísť sťažovať ? Nepojdem, lebo každý sme strojcom svojho šťastia.
Subaru Outback Business NAVI 2.5i 129kw (2017)
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Čašníci, pracovníci čerpačiek a pod. robia dlhý-krátky týždeň alebo iný typ striedania zmien predsa, takže nakúpiť si majú kedy! Takisto pochybujem, že niekto maká 12h denné pondelok-sobota, lebo to je spolu 72 hodín. A ak tak naozaj robí tak je buď nenažraný alebo sprostý!

A rozhorčujem sa nad životmi iných lebo vidím k čomu tento ich spôsob života a „výchovy” vedie! :::
pidizvi
Príspevky: 3410
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

Ja som proti prikazanemu zatvoreniu v nedelu. Vidim v tom nenazranost retazcov, ktorym by tym klesli naklady na zamestnancov zhruba o 14 percent a aj viac, kedze za vikendy su priplatky. Totiz ziadny retazec dobrovolne nezavrie v nedelu, lebo zakaznik zajde ku konkurencii. Ale ked zavru povinne vsetci, tak ludia si nakupia rovnake objemy zvysne dni.
Ludia robia aj dobrovolne v nedelu.

Návrat na "Shoutbox - o všetkom"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní