Občasný neznesiteľný smrad z vetrákov pri jazde na dialnici

Sekcia slúžiaca na odbornú analýzu problémov

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Občasný neznesiteľný smrad z vetrákov pri jazde na dialnici

Príspevok od používateľa ampo »

Ahojte, píšem trošku dlhšiu správu, nakoľko chcem môj problém podrobne popísať. Už niekoľko mesiacov mám problém s mojim Hyundai Santa Fe II. (2006). Pri jazde na dialnici sa mi občas na pár sekúnd/minút z vetrákov začne vo vzduchu šíriť neznesiteľný smrad. Smrad by som prirovnal ku kombinácii nasledovných vecí: kapusta, hnoj, prd, hniloba, vyliate zashcnuté mlieko, ho_no. Smrad sa objavuje bez akejkoľvek logiky, nezáleží na rýchlosti, akou idem, niekedy sa smrad neobjaví aj polhodinu, inokedy sa objavují aj niekoľko krát v priebehu 5 minút, niekedy smrdí slabšie, niekedy neskutočne silno.

Smrad sa vždy začne šíriť z vetrákov zároveň ako prúdi čerstvý vzduch do kabíny. Čo je dôležité podotknúť :

- deje sa to pri vypnutej klíme (pričom jej zapnutie na smrad nemá tiež žiadny vplyv - vzduch smrdí ďalej)
- akonáhle zapnem vnútorný okruh, smrad zmizne! Vyplíva mi z toho, že smrad sa akoby tvorí niekde pod kapotou, ktorý následne vetráky vtiahnu dnu a dostane sa do kabíny auta.
- pokiaľ si dobre pamätám, tento problém sa prvý krát výraznejšie objavil keď začalo byť vonku chladno a v aute som počas jazdy začal kúriť.
- takisto z mojich dlhodobých skúmaní mám pocit, že keď pri smrade náhle znížim teplotu (napr. z 25°C na 20°C), smrad trochu poľaví.
- viac krá sa mi zdalo, že s intenzitou a výskytom tohto smradu súvisí dážď.
- niekedy smrad zacítim už po 10 minútach jazdy na dialnici, inokedy sa prvý krát objaví po hodine jazdy
- niekedy trvá 20 sekúnd, inokedy 5 minút vkuse
- smrad sa objavuje aj pri konštantnej rýchlosti na tempomate, bez akéhokoľvek preradenia či práce so pedálmi

Keď zrovna smrad necítiť a čuchnem k vetrákom, nič zvláštne necítim. Rovnako keď po jazde otvorím kapotu, smrad necítim (aj keď dnes sa mi zdalo, že som akoby niečo slabé zacítil) - no možno tam smrad aj je, lenže počas jazdy pri 130km/h je mi ťažko niekde rýchlo zastaviť a otvoriť kapotu, aby som ju mohol očuchať. Klímu som dezinfikoval pred cca 1,5 rokom, filtre pravidelne každý rok mením všetky, pod kapotou som nenašiel žiadnu zdochlinu ani iný zdroj smradu.

Viete mi prosím poradiť, v čom môže byť problém? Smrad pôsobí organickým pôvodom, ale vôbec to tak nemusí byť. Na tomto aute jazdím už vyše 6 rokov, no tento problém s náhodným smradom sa začal objavovať poslednú jeseň. Jediná skúsenosť s podobným smradom za celú moju dobu jazdenia na tomto aute bola, keď napríklad vychádzam na vysoky obrubník alebo iný komplikovaný terén, a musím narábať so spojkou - teda nechať ju pár sekúnd v strednej polohe a pod. - vtedy sa v kabíne objaví na pár sekúnd smrad podobný vajcovke - ale vtedy viem, že to ide zo spojky. To je však úplne niečo iné, než teraz riešim.

Vďaka za akékoľvek rady a tipy.
vsevetko
Príspevky: 974
Dátum registrácie: 19.03.2017 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa vsevetko »

Klímu som dezinfikoval
Toto rozpíš viac... ako a s čím ? Lebo nejaký hračkarský generátorik ozónu je k ničomu.
martincichy
Príspevky: 5450
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

domnievam sa, že problém bude v radiátore klímy. je tam špina. riešenie spočíva vo vyčistení. Netuším, či kvôli tomu treba rozoberať celú palubu, ale s vysokou pravdepodobnosťou áno.
ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ampo »

vsevetko napísal:
Klímu som dezinfikoval
Toto rozpíš viac... ako a s čím ? Lebo nejaký hračkarský generátorik ozónu je k ničomu.
Čo sa týka dezinfekcie klímy, nesprávne som sa vyjadril. Dezinfikovali mi ju v profesionálnom autoservise + doplnili. Viac detailov ti o tom neviem bohužiaľ napísať.

Čo sa týka radiátora klímy, čítal som na internete, že ľudia to často spomínajú ako možnú príčinu smradu. Otázne je, ak by bol problém v radiátore, ako konkrétne sa to dá overiť? Dá sa napr. voda v radiátore nejakým spôsobom očuchať? Alebo ako to overiť?

Taktiež som sa dočítal o možnosti, že radiátor tečie - v tom prípade by však za tie mesiace už dávno voda úplne vytiekla, nie? A nemal by čím kúriť..

Ak by to nemalo nič spoločné s radiátorom, v čom by mohol byť problém?
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

sak toto dezinfekcia v profesionalnom servise a sme doma... :zga28:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
marci87
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 29.07.2008 12:21
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marci87 »

Hnije rastlinstvo v poli vedľa diaľnice. Smrad je zvonku. Cítil som to rovnako, na diaľnici do ZA je niekoľko takých miest. Prešiel som to viackrát a opakovalo sa to na rovnakých miestach. Aj tvoje postrehy tomu nasvedčujú (vnut.okruh, ubranie teploty na 20 st.)...
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Treba pozrieť na kanál prúdenia vzduchu z exteriéru do interiéru, môže tam byť pozdrav uhynuty živočích, napadane listy v rozklade, nevymeneny peľový filter, voda v nejakej zátoke, zostáva tam, začne kvasit. Pripadne niečo bio dedinské zvonka z poľa.
ampo
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 28.04.2014 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ampo »

PríspevokZaslal: 03 marec 2019 20:47
Hnije rastlinstvo v poli vedľa diaľnice. Smrad je zvonku. Cítil som to rovnako, na diaľnici do ZA je niekoľko takých miest. Prešiel som to viackrát a opakovalo sa to na rovnakých miestach. Aj tvoje postrehy tomu nasvedčujú (vnut.okruh, ubranie teploty na 20 st.)...
Je to zaujímavá teória, avšak tento problém sa mi deje na dialnici od jesene, či už je vonku 10 st., alebo mrzne, citim to vzdy nahodne. Pri silnych mrazoch v januari/februari by tazko hnilo raslinstvo si myslim. A deje sa mi to hlavne (alebo len?) pri kureni s vypnutou klimatizaciou. Je pravda, ze najcastejsie som tento smrad postrehol na dialnici D1 medzi BA-ZA, ale to bude asi len nahoda. Smrad ide spod kapoty resp. z niecoho, co je pod kapotou...myslim si, ze by to mohol byt ten radiator, avsak netusim, akym sposobom sa to da overit (ak tecie, mala by unikat chladiaca kvapalina, nie?). Ten smrad je urcite organický a smrdi ako hniloba, plesen...pripomina mi to aj smrad doma v byte ked odvzdusnujem radiator, tak ta voda neskutocne smrdi.
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Keby ze je v systeme nejaky hlodavec,alebo vtak tak je uz mumifikovany.Ked je to niekedy citit viac a niekedy menej ma nato vpliv nieco ine a tipujem,ze to bude dazdova voda,ktora sa ti zachytava v nasavacom systeme a hnije/jesen,zima,jar/.Pozri ci nemas zapchaty nejaky prepad z nasavania vzduchu.
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Pripchaty odvod kondenzu z klimy? Ak pustis klimu pri zaparkovanom aute, tvori sa ti pod autom kaluz?
yago152
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24.07.2010 17:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa yago152 »

Známy mal podobný problém. Tiež sa pátralo po zdochline a nakoniec smrdela zmes do ostrekovačov. Keď pred zimou dolial nemrznúcu, nevystriekal najprv letnú. Nejako zle to asi zreagovalo a smrdelo to horšie ako grcky.
petsimek
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 03.03.2019 22:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa petsimek »

Skus skontrolovat bateriu.zvycajne takto krasne vonia uniknuta kyselina.Hnujdaj santa fee II.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Množstvo aut má pred čelným sklom priestor v ktorom býva mechanizmus stieračov ale aj nasávací otvor pre kúrenie (klímu). Bežne sa musí všetko demontovať pre prístup motora zozadu od steny,a tak poväčšinou vidím doslova desivé veci.To sú ťažké kilogramy bahnitej zmesy blato,lístie a všetko čo priletí a popadá zo stromov až po tie živočíchy.Po bokoch sú vždy otvory kade by to prepadlo bokom von,ale blato to zlepý tak aj najmenší dážď alebo voda z ostreku navlhčuje túto zmes,prakticky nič neodteká pretože už je prah pri výtoku vysoký.Viem doporučiť len ten priestor vyčistiť,zrejme skryvá tajomstvo aj prekvapenie v jednom
petsimek
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 03.03.2019 22:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa petsimek »

Este nieco od môjho mechanika.Sirovodikovy smrad v kabine moze byt nefunkcny regulator.nereguluje vystupne napätie a pri vysokych otáčkach prebija akumulator s nasledovnym odparovanim akumulatorovej kyseliny resp prdnuty aku.ten smrad je nasledovne vhanany do kabiny.tot definicia od mechanika.skus daj vediet.HSFII.
mjato
Príspevky: 979
Dátum registrácie: 17.11.2008 17:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjato »

Pri baterii asi neunika take mnozstvo plynov aby to pri 130 vytiahlo von a nasalo do auta.To by muselo prisavat vzduch priamo od motora cez poskodene nasavanie plastoveho vedenia/vypadnuta krytka/ vzduchu do interieru.Kebyze to robi pri zapnutej aut.klime bolo by tam paar navrhov,ale pri pustenom obycajnom vetraku-neviem.Ziadnu inu zavadu na aute nepozorujes co by zdanlivo nemala suvis s tym smradom/napr.znizena intenzita fukania z vyduchov pocas toho smradu.../.Ja si este myslim,ze tvoje info je skreslene pretoze ked sedis na zachode prvych paar minut je smrad znatelny a potom ustupuje,ale to zalezi aj ako je vetrana dana miestnost.Tym chcem len naznacit,ze aj tvoje zmysly ta mozu klamat a to tym,ze smrad mozes mat v aute celu jazdu akurat sa meni jeho intenzita.
PS:kolko dlho by vydrzala bateria take silne prebijanie?

Návrat na "Diagnostika"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: miro1000 a 9 neregistrovaných