Nevyhadzujte stare lekarnicky....

Ako poskytnúť prvú pomoc,ako postupovať pri autonehode, pomoc v zahraničí, hasiace prístroje, hasiči, záchranári, sanitiaci, skutočné príbehy...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

rudolfo63
Príspevky: 9954
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Nevyhadzujte stare lekarnicky....

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

Kedy nebude autolekárnička platná
Kedy končí dátum spotreby autolekárničky? Podľa toho, čo je napísané na obale alebo na jednotlivých produktoch v lekárničke? A kedy prestanú platiť staré autolekárničky?


Dátum spotreby autolekárničky
Oľga: "Mám autolekárničku s dátumom expirácie (na obale autolekárničky) do 31.5.2012, ale prípravky (obsah lekárničky) majú expiračnú dobu inú, takmer o rok dlhšiu. Je skutočne nutné, aby označenie na obale bolo podstatné? Veď obal nie je zdravotnícka pomôcka pre prvú pomoc. Myslím, že je to nenormálne, pre mňa nepochopiteľné. Výrobca by mal aspoň zosúladiť dátumy expirácie (obal = obsah)."



Predpisy súvisiace s dátumom spotreby určuje vyhláška ministerstva zdravotníctva.

Píše sa v nej: "Každý obal modulu lekárničky je zároveň označený dátumom spotreby, pričom celá lekárnička nesmie byť po dátume spotreby modulu lekárničky s najskorším dátumom spotreby."

Aj po konzultácii s právnikmi vyplynulo, že to nie je najšťastnejšia formulácia upravujúca expiráciu autolekárničky a jej obsahu.

Pre prevádzkovateľa vozidla sú však dôležité dva dátumy - dátum spotreby lekárničky a dátum spotreby modulu. Autolekárnička sa skladá zo štyroch samostatne balených modulov. Dátum spotreby jednotlivých častí modulov (napríklad, gázy alebo náplasti) ale žiadnu úlohu v takomto prípade nezohráva.

Dátum spotreby autolekárničky je závislý od dátumov spotreby jej modulov. Ak niektorý z modulov expiruje, autolekárnička je po dátume spotreby. Stačí ale príslušný modul po dátume spotreby vymeniť a všetko bude v poriadku.

Nezabudnite tiež na to, aby v autolekárničke bola aj karta prvej pomoci.

Kedy prestanú platiť staré autolekárničky
V tejto súvislosti ešte musíme doplniť informáciu o platnosti autolekárničiek uvedených na trh pred platnosťou nových pravidiel, v rámci ktorých bola zavedená do praxe karta prvej pomoci.

Niektorí motoristi nás upozornili na to, že sa v reklamách a na niektorých stránkach dozvedeli, že ich biele autolekárničky prestanú platiť do konca mesiaca a musia si ich vymeniť za oranžové.

Vo vyhláške upravujúcej túto problematiku sa píše: "Lekárničky vyrobené podľa doterajších predpisov možno používať najdlhšie do dátumu ich spotreby." Ak teda máte ešte starú neexpirovanú lekárničku, nemusíte sa ponáhľať ju vymeniť.
garde
Príspevky: 927
Dátum registrácie: 19.10.2009 16:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa garde »

....nechápal som najprv že čo znamená modul v prípade autolekárničky, Rudy ďakujem za objasnenie, moja lekárnička kúpená 4/2010 (oranžová krabička) obsahujúca kartu prvej pomoci nie je balená do modulov, minule som aj pozeral na dátum expirácie lekárničky, ktorú už teraz mám po expirácii 5/2012 (cetlík na lekárničke) tak som teda prezrel všetky balenia a väčšina z nich expiruje 12/2013 a niektoré až 06/2014, ja som presvedčený že lekárničku môžem používať v pohode do 12/2013, ale zároveň sa obávam aj toho že mi pán orgán dá pokutu, lebo lekárničku podľa celkového obalu mám po expirácii....
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

:2f93: :28b7:

Nova lekarnicka stoji 10euro. :41c2: :41c2:

NEVIEM co tu riesite sprostosti. :41c2:
royal555
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 29.05.2009 15:30
Bydlisko: RV
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa royal555 »

Ide o princip, 10 Eur je jedlo na 2-3 dni pre dieta v afrike...
zoleeka70
Príspevky: 689
Dátum registrácie: 05.02.2008 22:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zoleeka70 »

Ja si nechávam starú lekárničku - hodí sa mi to pri rybačke...človek nikdy nevie k akému úrazu môže prísť...háčik v prste ,porezaný palec,strata rovnováhy a odreniny z dôvodu nemalého konzumovania občerstvenia :))) a pod...a nebudem preto zbytočne z lakárničky v aute vyberať veci :)))
Naposledy upravil/-a zoleeka70 v 23.07.2012 13:58, upravené celkom 1 krát.
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

royal555 napísal:Ide o princip, 10 Eur je jedlo na 2-3 dni pre dieta v afrike...

:28b7: :300f:

Co to ma spolocne s mojou lekarnickou v aute??? :angry: :angry: :angry: AFRIKA :41c2:

Vzdy kupujem lekarnicku novu do auta . :41c2: :41c2:
royal555
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 29.05.2009 15:30
Bydlisko: RV
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa royal555 »

Presne tak, doma mame kufrik do ktoreho idu veci zo starych lekarniciek, vsetko okrem roztokov sa da pouzit, nepokazi sa to ako mlieko, aj ked tomu vyprsi expiracia.

Prochy: Stojis si na kabli? Spolocne to ma to, ze zbytocne vyhadzovat veci ktore sa daju este pouzit, len preto, ze tomu uplynuila expiraci. To co neobstoji pred zakonom obstoji ked ti niekto zareze pilkou do nohy. Ked to vyhodis len produkujes odpad, nic viac. Alebo to posli na cerveny kriz, oni uz budu vediet co s tym. (postovne nie je ani tych 10 Eur, popripade to tam mozes zaniest...) To co je pre teba blbost/drobne moze pre niekoho znamenat viac ako si myslis.
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

:2f93:

royal: Na kabli si stojis ty asi. :41c2: :41c2:

Kupim si novu lekarnicku a staru hodim do garazi kde sa zide. :41c2:

Preco sa ja mam starat o AFRIKU :41c2:

vED SA UZ STARAME O grecko,atd,atd, lol lol lol lol
royal555
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 29.05.2009 15:30
Bydlisko: RV
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa royal555 »

:40bd: no jo, to mas pravdu, stacia nam greci, to bol len priklad, ze netreba plytvat. Ale ok, pozeras sa na to inac, podstatne je, ze lekarnicka neskonci v kosi, ale v tvojej garazi. :300f:
garde
Príspevky: 927
Dátum registrácie: 19.10.2009 16:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa garde »

prečo je problém v tomto skurvenom štáte spraviť niečo poriadne, aj keď to stojí len 10 Eur???
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

royal555 napísal:Ide o princip
Keby slovakom vo vsetkom tak islo o princip :-\


A co sa tyka autolekarniciek tak vrelo odporucam si pri kupe novej autolekarnicky tu staru nachat v aute. V podstate by ste mali mat v aute dve autolekarnicky a to jednu peknu novu zabalenu co budete ukazovat organom pri cestnej kontrole a tu druhu trebars aj po expiracii ktoru budete pouzivat na to na co je urcena. Lebo sa moze stat ze ak pouzijete nieco z autolekarnicky na osetrenie ci uz pri dopravnej nehode alebo inom uraze automaticky je nekopletna a teda vase vozidlo sa stava technicky nesposobile na dalsiu jazdu. Ked nahodou cestou niekoho osetrite a nasledne potom vas zastavi hliadka dostanete pokutu lebo nemate kopletnu autolekarnicku.

Takze ak mate v aute len jednu autolekarnicku tak z principu ju pouzit nesmiete lebo tym sa vasa povinna vybava stane nekompletnou :d :D
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24978
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Chlapci slovíčkarite,hladate ako zaprieť do iného názoru než je váš.Skúste už raz byť zhovievavý aj k inému názoru než je práva ten váš .Aj keby šlo o úplne blbú záležitosť,skúste rešpektovať iné nazeranie na svet..
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Nazdar , presne ako vraví Milanko .A môj názor na svet mi vraví ,že si vytlačím štítok s dátumom expirácie aký ja potrebujem.No a pri kontrole mi zatial žiadny úd nechcel otvárať lekárničku ako novú v zatavenom obale a s krásnym dátumom. :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mirostar
Príspevky: 1650
Dátum registrácie: 20.01.2009 12:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mirostar »

Plne súhlasím s elephantom a oco 13 Ty sa hamby, takto učiť mladých hlúpostiam.
Rifter 1,2 v benzíne,110 koníkové.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Ano strašne sa hanbím a nikoho nenavádzam aby ma nasledoval , ale riešenie to je.
Mne to vychádza takto - Hlúpy predpis - odrb od občana. :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Prvá pomoc => Volajte 112"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných