Nepodceňujte únavu za volantom

Ako poskytnúť prvú pomoc,ako postupovať pri autonehode, pomoc v zahraničí, hasiace prístroje, hasiči, záchranári, sanitiaci, skutočné príbehy...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Atlas
moderátor fóra
Príspevky: 4686
Dátum registrácie: 21.05.2012 13:12
Zdieľať na Facebook

Nepodceňujte únavu za volantom

Príspevok od používateľa Atlas »

Běžní řidiči podceňují nebezpečí únavy za volantem :3020:


Na porovnanie: Jazda pod vplyvom alkoholu>>>>Mythbusters part 1 a jazda pod únavou>>>> Mythbusters part 2

EDIT: Neviem k čomu tu cez noc došlo, no ďakujem moderátoroví, ktorý sa postaral o poriadok v prípsevkoch :300f:

EDIT 2: Ďakujeme po druhý raz ;-) Johny, rudo - to bolo naposledy :3c90:
Naposledy upravil/-a Atlas v 26.08.2012 21:00, upravené celkom 2 krát.
bombalino
Príspevky: 1721
Dátum registrácie: 28.11.2010 20:11
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bombalino »

A jazda pod vplyvom drog špeciálny link pre vojakasvejka :d :D http://www.youtube.com/watch?v=J2qPmaSrS50
Petom1
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 05.01.2009 14:13
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Petom1 »

Ked som bol pubertak tak sme sa cela rodina vracali na 120tke domov z dovolenky a otec dostal mikrospanok. Zobudila ma strasna jeba z pod auta a nadhodenie. Presli sme na dialnici pred bb zo zv do protismeru. Nie su tam zvodidla. Nikomu sa nic nestalo nastastie. Embecka sla do srotu. Zadnu napravu nam vytrhlo a nasli sme ju parmetrov za nami. Pre mna je to dodnes velmi velke ponaucenie. Pred kazdou dlhsou jazdou kava a zuvacka do huby. Ked som velmi unaveny tak radsej nikam nejdem...
Octavia III Elegance 1.6 TDI 2013
looploop
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26.09.2009 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa looploop »

prosim ta nelep tu tu odkazy od ceskych pseudobratov ale daj si namahu a najdi si studie od ludi co na to maju kvalifikaciu pisat taketo veci. Pripada mi to ako keby som cital na Topkach o 7 mesacnom dietati z indie co dokonale ovlada malu nasobilku... resp americky vedci vymysleli ... zistili ...
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

looploop..,to si riadne posral...Na unavu nepotrebujes expertov..,staci ti tvrda kotrba na svodidla...
lukas.bubo
Padrino
Príspevky: 5326
Dátum registrácie: 29.07.2011 11:34
Bydlisko: Wild Wild West
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lukas.bubo »

myslim, ze je uplne jedno, kde bol clanok uverejneny a kto robil prieskumy, raz za cas takato tema v ramci osvety je viac nez ziaduca :-)
looploop
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26.09.2009 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa looploop »

no myslim si ze pointu som dal niekde inde v tomto pripade a co sa tyka osvety tak tu mas dennodenne dookola iba staci otvorit oci posledny pripad ER v Hungarii .... aspon v dnesnych dnoch by sme sa nemuseli poniektory pchat cechom do tej ich bratskej riti
rudolfo63
Príspevky: 9941
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..,n ja medzi CR a SK nerobim rozdiel a ani si nemyslim,ze sa im pchame do riti...Inac,povodom som Cechur...
jonathan104
Príspevky: 2733
Dátum registrácie: 22.02.2011 20:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jonathan104 »

rudo???? ja som to tučil, preto ma taknasieraš!!!

ináč mať v dnešnej dobe šovinistické predsudky je čistý debilizmus. Nie rasa, farba pleti, náboženstvo, národ ale konkrétna osoba je "blbeček".

Nájsť v dnešnej dobe normálneho človeka-ľudského je problém, ale egoistov a debilov ako keby z vreca vyhadzovali.

A k téme- správny Slovák "nikda" nepozná byť unavený!!!
Atlas
moderátor fóra
Príspevky: 4686
Dátum registrácie: 21.05.2012 13:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Atlas »

Vyjadrím sa aj ja. looploop načo vôbec píšeš hentie keci. Dojdeš sem, prihlásiš sa, vidíš, že nejaký atlas založil ďalšiu hlúpu tému (dal by som mu za to kartu) a zosmolíš dokopy hentakú reakciu.

Šak prečítaj si tému, doma sa povaď zo ženou a deťmi, že v akom svete to žiješ keď ťa stále niekto upozorňuje na možné riziká za volantom. A ostaň pri tom. Nemusíš nám ten produkt psychickej onanie vešat pod nos. Dokážeme žiť aj bez toho.

Trošička ale k téme. Známy sa mi pár rokov dozadu pochválil, že po asi 24-hodinovej ceste domov z UK autom zaspal. Posledných pár km od domu. Veď to poznáme, už len pár minút a som doma. Už vydržím. Lenže nevydržal. Nič vážne sa mu nestalo. Skončil v poli, škoda na aute v podstate žiadna. Tentokrát!! :3020:
lukas.bubo
Padrino
Príspevky: 5326
Dátum registrácie: 29.07.2011 11:34
Bydlisko: Wild Wild West
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lukas.bubo »

najhorsi je ten moment, ked prides do ciela cesty, ktorou chodis X-krat za tyzden a uvedomis si, ze si nedokazes vybavit niektory usek, ktorym si pred chvilou siel...

stalo sa mi asi dvakrat v zivote, ze som soferoval na smrt unaveny (podotykam nie po opici :3020: ), nastastie sa nic nestalo, ale v ziadnom pripade si to uz nechcem zopakovat...

ked viem, ze budem soferovat dlhu trasu, snazim sa den predtym dobre vyspat, nejem vela a nejem tazke mastne (ale ani nesoferujem hladny, to je druhy extrem), dam si nejaku zeleninu, ovocie, pijem len cistu vodu, pripadne zeleny caj... po ceste pauzy podla potreby, v ziadom pripade nie kavu, kolu ani energeticke napoje

mam odskusane, ze dlhsie ako 4 hodiny v kuse bez pauzy je tak na hrane...
Sliedic
Sir
Príspevky: 7394
Dátum registrácie: 18.05.2004 11:29
Bydlisko: Slovak Banana Republic
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sliedic »

Lukáš - robíš to presne ako ja, resp. robím to presne ako Ty :2f93:

Z vlastnej skúsenosti - čím viac sladených nápojov, tým rýchlejšie unavenie organizmu, aj keď krátkodobo prvých pár minút po napití prichádza osvieženie.

Vždy len čistú vodu, resp. NEsladené a neochutené minerálky. Zelený čaj je tiež ideálny a tým nemyslím tie v 0,5l PET fľašiach, ktoré ho majú maximálne 5%. V tomto prípade kupuješ nechutne predraženú sladkú vodu, nič viac, nič menej.

Keďže kávu VôBEC nepijem, akurát 2-3x za mesiac si doprajem capuccino, s kávou problém nemám :-)

Najväčšie riziko mikrospánku hrozí po dlhej ceste práve tam, kde to vodič dokonale pozná a tým sa klamlivo presviedča, že práve tu sa mu už nič nemôže stať.
jonathan104
Príspevky: 2733
Dátum registrácie: 22.02.2011 20:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jonathan104 »

káva proti únave je fajn. Je močopudná anúti zastaviťô. Tým si urobíš prestávku, pretiahneš svoje telo (cudzie by bolo príjemnejšie), napijem sa vody z vodovodu čo nosím vo fľaši a pokračujem ďalej.

To sa dá samozrejme po určitý čas a potom si treba normálne pospať. Hlavne proti únave je byť v pohode, bez nervou a stresu, preto vyrážam vždy a všade o pol hodiny skorej.
Sliedic
Sir
Príspevky: 7394
Dátum registrácie: 18.05.2004 11:29
Bydlisko: Slovak Banana Republic
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sliedic »

Je dokázané, že najviac mikrospánkov sa stane na pre vodiča dobre známom úseku. Preto po dlhšej jazde veľmi často si urobím pauzu na odpočívadle, alebo čerpacej stanici len 20-30km od cieľa. Veľmi to pomôže.

A netreba sa spoliehať na myšlienky typu "však mám už len 20km pred sebou, to zvládnem". Zdanie klame a môže sa to skončiť aj tragicky.
mirostar
Príspevky: 1650
Dátum registrácie: 20.01.2009 12:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mirostar »

Tri dvanástky/o 21 hod./ za sebou dve noci nič moc a teraz choď domov 40 km . A teraz babo raď.
Domov proste musíš,asi zjem celý balík medvedíkov ako mám vo zvyku.
Rifter 1,2 v benzíne,110 koníkové.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc => Volajte 112"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní