nariedenie Chladiacej kvapaliny

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Mitis
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 28.02.2011 01:27
Zdieľať na Facebook

nariedenie Chladiacej kvapaliny

Príspevok od používateľa Mitis »

Zdravím, prosím o radu lebo ja som z toho debil lol .
Kúpil som auto pred mesiacom.. Objem chladiacej zmesy je 6,5 litra.
Siel som do servisu.. chladiaca zmes bola zafarbena.. takže nebola číra.
Odmeral to servisák a ukazalo mu -2 °C.
Doliali sme koľko tam vošlo.. po vrch 1,5 litra chladiacej.. odvzdušnili.. Po dni to kleslo asi o 6centimetrov ako povedal.
Volal som majitelovi predomnou a ten povedal že o tom nevie a že tam dolieval liter pred rokom na zimu..
Takže dokopy 2,5 litra.
Dnes som to po 3 dnoch meral na plavakovom merači a ukazal mi len niečo okolo -4°C.. Je to normálne?

Niekde som čítal že ked tam je 90% chladiacej alebo až 100% zas sa to začne blížiť 0°C.. Je to pravda? Mám tam doliať zas chladiacu? :D
fester777
Príspevky: 1799
Dátum registrácie: 19.06.2009 20:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fester777 »

z toho co si napisal ste asi neodvzdusnili uplne alebo ozaj mas niekde dierku v chladici alebo inom mieste. Chladiaca zmes ani nemoze byt cira , co tam mas vodu ? A zmeral ti do -2 stupna , ved bezne je cez den uz teraz viac . Osobne mam do -27. Prosim ta uplne ju vypusti a naried si kvapalinu sam a nie jazdis so zmesou do -2, to je tragedia, co ti bude chladit motor ked ti trubky roztrha lad ?


Niekde som čítal že ked tam je 90% chladiacej alebo až 100% zas sa to začne blížiť 0°C
Ukaz mi kde je takato volovina napisana . Ked das neriedenu tak bude mat taku teplotu aka je na obale

Existuju modrozelene, cervene, zlte pripadne fialovy fridex chladiace zmesi, nemas tam nahodou cistu vodu so zvyskami chladiacej zmesi ?
Mitis
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 28.02.2011 01:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mitis »

http://forum.autobazar.eu/audi-a-chladi ... 36921.html

tu je to písané..
Ona bola do -2 a naliali sme 1,5 litra chladiacej.. odvzdušnili ale nekleslo to.. povedal mechanik že mam isť domov a tam to skontrolovať že to klesne.. a kleslo asi o 6cm.. A tak to je doteraz..

K tej farbe.. Už je aj chladiaca bezfarebná od castrolu, ale ja som to myslel tak, že je zafarbena takže čistá voda to nie je.. Ale ukazuje aj tak málo stupňov..

Odlial som z chladiča do štumpla a necham to vonku, či to zamrzne do rána.Auto mám v garáži.

Dolievali sme 1,5 litra mobil 1 .. Modrozelenej, modrej, zelenej.. Jedna z týchto farieb
fester777
Príspevky: 1799
Dátum registrácie: 19.06.2009 20:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fester777 »

odvzdusnili ale nekleslo ? a co ste potom odvzdusnovali ? co to bol za servis ? odvzdusnilo ti to samovolne po tom ako sa zohrialo auto , otvorilo ti velky okruh a volaco ti vcuclo .inak daj si tu vodu do mraznicky a nemoze zamrznut a nie vonku bo pri -5 nezamrzne a pri minus 10 uz hej . naried aspon do -20 . a ked vravis ako pises tak si kup nemrzku zried ju s destilkou a daj to spravit niekomu normalnemu
Mitis
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 28.02.2011 01:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mitis »

Dolialo sa doplna až ku zátke.. bol otvoreny otvor na odvzdušnovanie.. aj zátka.. nastartovalo sa .. pustilo kúrenie naplno.. čakalo sa.. ked začala voda vytekať z odvzdušnovacieho šrobu pritiahol sa a vypol sa motor.. Vtedy to kleslo asi len o 1cm.. Potom že mam siť domov.. prišiel som domov a už to bolo o 5cm menej.. Asi bude treba ju vymeniť .. Uvidím zajtra ako to bude, zastavím sa v tom servise.. :)
martincichy
Príspevky: 5443
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

k tomu servisákovi už viac nechoď

- to že kúrenie ide, neznamená, že je to odvzdušnené, musí otvoriť aj termostat a pustiť vodu do chladiča. chladič musí byť rovnomerne nahriaty,
fester777
Príspevky: 1799
Dátum registrácie: 19.06.2009 20:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fester777 »

tak ako pise martin a aby si mal istotu daj to na noc do mraznicky tam by malo byt cca -18stupnov , davat to teraz von je zbytocne lebo este tak netuhne
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Dolialo sa k zátke...... takže po zohriati chladiacej kvapaliny a zväčšení jej objemu sa to už do tej expanzky asi nezmestilo a vytieklo cez prepad von pod auto...môj osobný odhad...
Do expanzky sa nalieva podľa značiek ktoré tam sú na nej naznačené a tie tam sú nie na parádu ale aby človek vedel koľko tam patrí naliať .... lol
PS: Ja to osobne kontrolujem tiež v mrazničke ....ja tým hustomerom moc neverím ono to bude merať asi len tak nejak orientačne ,pretože je XY druhov chladiacich kvapalín a musia tam existovať rozdiely v hustote...Lebo aj voľakedy dávno bol hustomer na obyčajný Fridex a potom časom na nejaký novší druh tuším Fridex extra sa volal bol zas iný, nový hustomer a viem že neboli zámenné ...
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Tak ked neviem co je tam aka zmes aka stara ani kedy to povodny majitel menil a co tam vsetko lieval a este aj pri merani to ukaze -2°C tak nebudem predsa spekulovat s dolievanim. Ved to je plytvanie lievat do nejakej neznamej zmesy novu nemrznucu.

Ako pises ma to 6,5 L objem chladiacej sustavy tak kup 4L nemrznucej zmesy. Staru chladiacu kvapalinu vypusti komplet a nalej cistu vodu. Pojazdi na tom kym sa to nezohreje a vypusti a toto mozes este zopakovat. Potom vypusti cistu vodu a nalej 3,5L nemrznucej a dopln destilovanu vodu doplna. Nechaj zohriat a odvzdusni system. Dolej destilku tak aby bolo presne kolko ma byt a jazdi. Na druhy den skontroluj ci netreba este doliat. Co ti ostane 0,5L nemrzky tak dolej do litrovej flase destilkou a budes mat na dolievanie. A mas 100% istotu ze mas novu zmes spravne nariedenu minimalne do -25°C.
bbbr
Príspevky: 3603
Dátum registrácie: 06.03.2008 18:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bbbr »

Ako už bolo mnohokrát spomínané, netreba vôbec liať destilovanú vodu, ale normálnu z vodovodu.
Mitis
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 28.02.2011 01:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mitis »

Ten servisák je práveže najlepšie čo som v žiline zohnal odporúčany veľmi veľa ľudmi..

Dal som to do mraziaka.. je to tam 30minut.. a je v mraziaku asi -17 .. a ešte to nezamrzlo.. skusim o dve hodiny.. ak to dovtedy nezamrzne je to v pohode...

A zmýlil som sa.. Je tam 10,5 litra prepáčte.. A ak to zamrzne.. dám to vymeniť celé... Bud castrol NF.. alebo glycoshell to sú staršie chladiace ktoré tam majú ísť :).. 5 litrov toho, 5 litrov destilky a bude. Dám vedieť či to zamrzlo :)

A tiež si myslím že tie hustoremy sú len orientačné.. Ešte som mal taký analógový.. Už sa to ale mrazí :3c90: ..

A ešte tu bolo niečo o tom že prečo dolievať.. to sme zistili náhodne v servise pri konci robôt čo boli okolo.. vymena oleja diferak, motorový olej 5w-40.. A ked sme dorobili tak že skúsime zmerať brzdovu- úplne našrot bola.. tak sa vymenila.. potom chladiacu.. A bolo tam malo chladiacej.. a bola len na -2.. tak sme dočasne doliali 1,5 litra, že aké to bude.. pretože nebolo času viac. A aj sa mi zdá dosť 33€ za vymenu motoroveho oleja, oleja v diferaku a jedno zmeranie pristrojčeka. som čakal menej, kedže to boli lahké roboty.Nabuduce si to spravím sám.
Naposledy upravil/-a Mitis v 22.11.2011 20:39, upravené celkom 1 krát.
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Jasne lebo ta destilovana pripadne demiralizovana stoji strasne prachy. 4L destilky fakt niekoho zruinuju. Ano staci aj z vodovodu ale demiralizovana je ovela lepsia.
bbbr
Príspevky: 3603
Dátum registrácie: 06.03.2008 18:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bbbr »

Je to úplne jedno a tá destilka z obchodu nie je žiadna výhra.
Mitis
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 28.02.2011 01:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mitis »

Ešte jedna otazočka offtopic.. Od človeka čo robí s olejmi už desaťročie som počul že olej meniť po 8-10tis najlepšie a ked sa nenajazdí toľko za rok, že nevadí a nechať ho tam a nevylievať ho trebars po roku a 4tis kilometroch..že sa mi nič nestane pretože niekedy na sklade je aj dva roky.. A nevyhadzujú ho.
PROCHY603
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Zaklad je napisat ake mas auto alebo aspon normu chladiacej

G11,G12, :41c2: :41c2:
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: saucegod a 91 neregistrovaných