Motor CLHA - Nesprávna špecifikácia oleja

Diskusia ohľadne vozidiel značky Škoda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

juraj963
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 31.10.2016 10:07
Zdieľať na Facebook

Motor CLHA - Nesprávna špecifikácia oleja

Príspevok od používateľa juraj963 »

Ahojte,

chcem sa Vás opýtať. Kúpil som si pred vyše rokom auto (Škoda Octavia III, 2014) s vyššie uvedeným kódom motora. Prvý krát po kúpe mi v jednom servise doporučili olej (špecifikácia VW 505.00), ktorý som si následne pri ďalšej výmene sám ten istý kúpil a nechal ho vymeniť v AUTORIZOVANOM servise, kde mi ho v kľude naliali do motora, aj keď tento motor požaduje špecifikáciu VW 507.00, ak sa nemýlim.

Túto skutočnosť, že ten predchádzajúci olej nespĺňal danú špecifikáciu som zistil až nedávno, kedy som si naštudoval danú problematiku. Postupne sa snažím v tejto oblasti vzdelávať, lebo čo sa týka áut, považujem sa za veľkého neznalca.

Čo sa chcem ale spýtať je, že aký vplyv alebo dôsledky môže mať použitie oleja s nesprávnou špecifikáciou?

Ďakujem za každú odpoveď.
Factor
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 08.03.2009 20:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Factor »

Norma 505 00 nieje určená pre vozidlá s DPF filtrom. Ak sa nemýlim CLHA je 1.6 tdi s DPF-kom takže ten olej tam nedávaj.
Nepíšeš či si ten olej už vymenil resp. koľko na ňom najazdil... v akých podmienkach. Ani či sa ten olej jazdil už pred tvojou kúpou. Človeče trošku to rozviň.
Za mňa jediné: olej je dnes pár eurová položka. Vymeň ho hneď, ak si tak už neučinil. Ak olej meníš pravidelne a max po 10000 a nebol tam dajme tomu od začiatku tak sa nemusí stať úplne nič. Maximálne zabiť DPF-ko (ale nepíšeš ani koľko máš najazdené km takže ďaľšia hypotéza).
Suma sumárum: olej max 10 000 a von. Norma 507 00.
juraj963
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 31.10.2016 10:07
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa juraj963 »

Ďakujem za odpoveď.

Aký olej sa tam dával pred mojou kúpou (kupoval som keď malo najazdené 50 000 km), žiaľ, neviem. Ja som na tom oleji spravil cca 23 000 km. Teraz tam už mám olej s normou 507 00. Išlo mi skôr o to, či sa mohlo za tú dobu niečo stať, alebo to môže mať nejaké dôsledky v budúcnosti? DPF-ko zatiaľ regeneruje cca každých 400 km, tak ako aj predtým.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

pouzitie nespravneho oleja v dlhodobom horizonte skracuje zivotnost emisneho systemu, nic viac nic menej...myslim ze nikto nepovie o kolko, lebo dobrovolne testovat to nikto nebude lol , davaj tam co patri, men v skratenom intervale, jazdi, nestresuj a uvidis, co sa ma stat, stane sa, nic neni navzdy :-)
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
Factor
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 08.03.2009 20:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Factor »

Ach jaj 23 000 je príliš veľa. Úplné maximum je 15 000 aj to keď jazdíš výlučne dialnice, resp. motor permanetne zahriaty na prevádzkovú teplotu, konštantné otáčky, proste ideálne podmienky.
Meň olej po 10 000. Nič lepšie pre motor nespravíš.
juraj963
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 31.10.2016 10:07
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa juraj963 »

Ono to, že tam bol nesprávny olej (s nesprávnou špecifikáciou), bola chyba autoservisu, kde som menil olej prvý krát, potom už mojou neznalosťou. Vôbec to nebolo tým, že by som chcel na tom ušetriť. Teraz keď o tom viem, rozhodne budem dávať 507 00 (Castrol Edge).

Factor, zrejme si ma nesprávne pochopil, ja mením olej každých 10-12 000 km, ten olej tam bol nesprávne naliaty 2x, preto 23 000 km.
Factor
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 08.03.2009 20:05
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Factor »

Hej hej, chápal som to tak že tam bol 23000 vkuse. Tak palec hore za správny interval :2f93:
YxoYpsilono
Príspevky: 3390
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

V sulade so zasadami politickej korektnosti bol prispevok zmazany.
Naposledy upravil/-a YxoYpsilono v 16.11.2017 19:14, upravené celkom 1 krát.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Lepšie je niekedy sa nevyjadriť.Ty si lej do motora čo chceš,ale z menovaných ani jeden nie je problémový,naopak pokojne ich ako kvalitné možno s čistým svedomím doporučiť.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Ohľadom vyberu motoroveho oleja je to velka alchymia,
stačí pobudnuť chvíľu v predajni s autodielmi a počúvať tie diskusie...

" 5W-30 či radšej 5W-40 ? Olej do diesloveho motora, olej do benzinového motora... , olej pre VW , olej pre Ford, olej pre renault, olej pre Fiat ...
Týpek pýta len určitu značku oleja,
pričom na Slovensku je to väčšinou tak,že predávajuci ma v ponuke to,z čoho ide najväčšia "ryža" ....

Teda spomínaný Castrol v prvom rade .....

Nemožeme žiadať aby každý motorista mal kompletne naštudovanú tribotechnologiu oleja,
no vzdelať sa v tej oblasti,je velmi jednoduche,
stačí si prečitať članky na stranke www.oleje.cz
ked su odborne zodpovedané aj vyššie uvedené otázky vedeckovyskumnym pracovníkom s tejto oblasti.
tomket11
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 18.09.2012 17:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tomket11 »

Vyjadrovat sa, ze ked zena vedie firmu (automobilovu, strojarensku, chemicku) tak to bude jrcite zle...je dost zcestne. Su zeny ktore to bavi, maju dokoncene VŠ s tymto zameranim a zaujimaju sa o tieto problematiky uz od ,,detstva" (kludne aj s tatkom v garazi pokial je to jeho jedine dieta...atd) je sice raritne ale sam poznam take.

Co sa tyka oleja drz sa vzdy, aby splnal normu pre tvoj motor. Znacky su momentalne nepodstatne (jeden ti napise ze ma formulu na cistenie, druhy zase na znizenie spotreby...atd) hlavne si davat pozor na falzifikaty.
Ja osobne striedam pri kazdej vymene zancku oleja. napr. (BP, Shell, Selenia, Total)
Napísať odpoveď

Návrat na "Škoda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: uwa0911974664 a 58 neregistrovaných