Mercedes W123 - neotvorí termostat

Diskusia ohľadne vozidiel značky Mercedes Benz

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

palo974
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30.07.2015 17:01
Zdieľať na Facebook

Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa palo974 »

Ahojte,
viete prosím niekto pomôcť? Neotvorí sa mi termostat na W123, 2,4D, r.v. 1982.

2x som menil termostat za nový. Jeden z nich som testoval a otvára pri 86 C. Ani jeden však neotvorí veľký chladiaci okruh.

Ako test som vybral termostat a nechal bežať motor bez termostatu. Voda cirkulovala cez veľký okruh. Takže pravdepodobne nie je problém so zavzdušnením, ani s upchaním chladiča a podobne.

Kúrenie funguje.

Testujem to na cca 20min jazdách po meste (cca 10km). Predpokladám, že je to dostatočne dlho na to, aby sa termostat otvoril.

Viete niekto poradiť, čím to je? Je to asi najtriviálnejšia vec na motore a neviem si s tým rady..

Ďakujem!
fzubaty
Príspevky: 1611
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa fzubaty »

Nie je na podobne kratke testy vonku zima?
palo974
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30.07.2015 17:01
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa palo974 »

Ako to myslíš? Že po 20 minútach jazdy sa správne fungujúci termostat neotvorí? Ak je von chladno.

Neviem, môžem skúsiť hodinu jazdiť. Ale príde mi, že je motor zohriaty na prevádzkovú teplotu. Aj podĺa ručičky je na pracovnej teplote.
palo974
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30.07.2015 17:01
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa palo974 »

Oka, skúsim dlhšiu jazdu a uvidíme. Merať to asi nie je kde.

Napíšem o pár dní.

Zatiaľ ďakujem.
fzubaty
Príspevky: 1611
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa fzubaty »

Daj karton za chladic.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa seven549 »

palo974 napísal: 21.11.2022 20:30 Ale príde mi, že je motor zohriaty na prevádzkovú teplotu. Aj podĺa ručičky je na pracovnej teplote.
pokial to neodmeras napr infra merakom cize bezdotykovy teplomer tak nemozes vediet ci ta rucicka na 40 rocnom aute ukazuje presne.alebo hocico priloz na motor chladic hlavu valcov a pod.

na dizel ci stary alebo novy v zime v meste je malo 10 min aby sa zahrial cely rovnomerne.chod s tym na okresku a aspon 20km a pridavat nech sa to zahreje.
Qcko
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 05.12.2009 12:51
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa Qcko »

Aká bola príčina/príznaky, že sa menil termostat?
palo974
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30.07.2015 17:01
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa palo974 »

Qcko napísal: 22.11.2022 06:37 Aká bola príčina/príznaky, že sa menil termostat?
Začalo to tým, že mám pod autom pár kvapiek chladiacej kvapaliny. Netesnosť je niekde na bloku motora. Poriadne som to prekontroloval a źiadne stopy po netesnosti tam nie sú. Jediné teroreticky možné miesto, skadial by mohla unikať kvapalina bola vodná pumpa. A aj keď bola suchá, tak som ju vymenil.

Po výmene som si všimol, že je studená hadica na výstupe za termostatom. Priložil som ruku na chladič a tiež studený. Potom som to pozoroval a prakticky mi veľký okruh neotvorilo nikdy. Preto som postupne vymenil pôvodný 40 roćný termostat (asi bol dobrý) za 2x nový termostat. Ale je pravda, že posledný mesiac som nejazdil dlhšie ako 30 min a možno je celý problém v tom, že sa veĺký okruh otvára až po hodine jazdy.

Vylúćil som možnosť, že som zavzdušnil okruh pri výmene pumpy - urobil som test, kedy beźal motor bez termostatu. Pumpa cirkuluje chladivo, hadica za termostatom a chladič boli teplé.

Cez víkend dámu prevetrám na min. hodinu a napíšem či otvorí.
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa wilz »

Ak by to malo byť inak v poriadku, tak hodinu prevetrávania môžeš kľudne skrátiť na 10 - 15 minút, ak dáš pred chladič kus kartónu, ako už napísal fzubaty.
Ale aj tak si myslím že v tom to nebude, pretože termostat sa otvára nezávisle od toho ako je vetraný chladič, minimálne hadica ku chladiču by mala byť aspoň vlažná. Keď je aj tá stále studená, tak to znamená že naozaj termostat neotvára.
A ak je to chyba, ktorá sa prejavila po výmene vodnej pumpy, tak treba hľadať niekde okolo nej.
Alebo to tak má byť a ty si si to doteraz len nevšimol , pretože ani nebol dôvod siahať na hadicu ku chladiču a zisťovať či je teplá, keď auto kúrilo a teplomer ukazoval stále rovnakú teplotu motora.
palo974
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30.07.2015 17:01
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa palo974 »

Kartón pred chladič nedáva zmysel, lebo je termostat zatvorený. Pri zatvorenom termostate necirkuluje chladiaca kvapalina cez chladič a preto je studený.

Ano, hadica za termostatom je úplne studená. Napríklad na hadicu ku kúreniu ruku neudržím, ale za termostatom je studená.

Presne tak :) Pred výmenou pumpy som tu hadicu nikdy nechytal a netuším, kedy sa otváral veĺký okruh.
fuly
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 27.04.2015 13:33
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa fuly »

pokial to neodmeras napr infra merakom cize bezdotykovy teplomer tak nemozes vediet ci ta rucicka na 40 rocnom aute ukazuje presne.alebo hocico priloz na motor chladic hlavu valcov a pod.

na dizel ci stary alebo novy v zime v meste je malo 10 min aby sa zahrial cely rovnomerne.chod s tym na okresku a aspon 20km a pridavat nech sa to zahreje.
fuly
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 27.04.2015 13:33
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa fuly »

Ako test som vybral termostat a nechal bežať motor bez termostatu. Voda cirkulovala cez veľký okruh. Takže pravdepodobne nie je problém so zavzdušnením, ani s upchaním chladiča a podobne.

Kúrenie funguje.

Testujem to na cca 20min jazdách po meste (cca 10km). Predpokladám, že je to dostatočne dlho na to, aby sa termostat otvoril.
zsvatos
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 12.11.2019 19:06
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa zsvatos »

Pokial auto kuri a neprehrieva sa, je vsetko v poriadku. W123 ma este poriadny radiator kurenia, velky pomaly ako tretina chladica. Takze v tomto pocasi kurenie staci na uchladenie motora. Termostat sa ti otvori az ked das motoru riadne zabrat.
Qcko
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 05.12.2009 12:51
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa Qcko »

Podľa popisu mi príde OK čo si na aute spravil a chová sa úplne normálne, netrápil by som sa tým, takto sa staršie diesle bežne chovajú, zohriať ho nie je len tak, je to riadny kus "železa".
fzubaty
Príspevky: 1611
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Mercedes W123 - neotvorí termostat

Príspevok od používateľa fzubaty »

palo974 napísal: 22.11.2022 19:39 Kartón pred chladič nedáva zmysel, lebo je termostat zatvorený.
Hm.

Od kedy sa karton dava kvoly chladicu? Karton sa dava preto, lebo na motor ide pocas jazdy chladny vzduch a ochladzuje priamo motor. Aj nove auta maju na v narazniku klapky ovladane termostaticky.

Návrat na "Mercedes-Benz fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných