Mercedes W210 , 722.6 5G tronic - trhanie po zamknuti menica

Diskusia ohľadne vozidiel značky Mercedes Benz

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

didoop
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 24.05.2012 19:12
Bydlisko: KE
Zdieľať na Facebook

Mercedes W210 , 722.6 5G tronic - trhanie po zamknuti menica

Príspevok od používateľa didoop »

Ahojte,

Problem mam viacmenej jasny, akonahle sa zopne spojka menica, auto zacne brutalne trhat.
Ako som si isty ze je to menic ?
Tak napr, pri ustalenej 60ke, ked odradi do 5ky, dam tempomat, a otacky spadnu dole o 200rpm na 1200, zacne s autom triast, potom skocia spat na cca 1400 a takto to ide stale. Ak stlacim plyn, skocia otacky a prestane robit.
Viacej je to citit ak idem napr dialnicych 120 - auto sa krasne rozbehne na 120, potom spadnu otacky o 200rpm (zamkne) a s autom zacne trhat.
Takisto, ak si dam 3ku, dam plyn na 50%, vzdy po 4000ot. zamyka - zamkne a auto norlmane vynechava , alebo stacia aj nizsie otacky a mierny kopec hore.

Bude to menicom ? Alebo ovladnim zamku menica ? Auto ako take radi stale rovnako ako pred tymto problemom, nic nepredchadzalo tomtuto problemu, do minuleho tyzdna zamkykal vsetko ok. Olej som kontroloval so zohriatym autom, bol na minime, dolial som 0.5L + DR. tranny instant shrudder fix, stale to iste.
2022 dacia jogger LPG
2021 kamiq 1.5dsg
2021 TM3LR
2020 e-up
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Možno trepem, ale ja si myslim že to robi samotny motor , a menič to len odfiltruje a ak sa premosti natvrdo tak vtedy sa to prenáša dalej.
didoop
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 24.05.2012 19:12
Bydlisko: KE
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa didoop »

Intercooler, turbo, priamovstrek - nic z toho neobsahuje motor m112. Iba podstivy objem 3.2 litra, 3 ventily na valec a 2 sviecky na valec s 2 radovou retazou. A samozrejme k tomu podstiva 5G tronic prevodovka.

Ten dr tranny som len sa modlil nech to poriesi, ale papier znesie vsetko ... 10eur ale prezijem

Co sa tyka motora silne pochybujem. Ked dam 2ku, tam nezamyka menic, tak som na 100ke za cca 7.5 sekund. Takze v motore urcite nie. Praveze je citit ako trha s autom (plny plyn od 4000ot na 3ke napr, 4ka 4000ot. Uz je 200 a nemam to pomaly kde roztiahnut), motor nevynechava. Taktiez diagnostika ziadnu chybu v motore ani prevodovke nepise.

Menic sice filtruje, ale automaty maju prave zamok menica co sa potom kvazi z toho stane "manual". Mimochodom do tejto verzie sa manual ani nedaval ...

Co som volal panovi do ke co opravuje automaty zfleku mi povedal menic ... Este skocim na poriadnu star diagnostiku ci nieco nevybehne.

Kazdopadne dakujem za navrhy, no ja sa obavam ze uz po 368 000 km moze vazne byt aj nieco s menicom - 2ja ludia mi to uz poradili. A ako to u automatu zvykne byt, bez rozobrania sa viacej nedozviem. Kazdoapdne, tak ako vzdy, dam vediet co sa zisti - nakolko vobec nikde som sa nic nedocital o tom ani na zahranicnnych forach.

Samotny automat cca 20 000 km dozadu dostal novy olej, jazdil ako mal, a vlastne aj jazdi, problem len nastava pri ustalenej jazde - tak ci tak nepouzitelne.
2022 dacia jogger LPG
2021 kamiq 1.5dsg
2021 TM3LR
2020 e-up
camry
Príspevky: 604
Dátum registrácie: 27.04.2007 20:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa camry »

Takúto chybu môže robiť kadečo..a môže to byť len nejaký snímač v motore, alebo prevodovke. Ak by to bol vyslovene hydromenič, tak to auto by šlo v núdzovom režime.
Jediný problém vidím v popise: diagnostika nič neukazuje, no nič skúsim poriadnu STAR diagnosis....
A tu je problém...to auto bude plné chýb, len zas ktosi bez vybavenia chce servisovať Mercedes, tým že naleje gebuzinu do prevodovky...keby som mu tam dal chemickú kotvu HILTI, tak aj tú tam vyleje....
..áno...originál diagnostika MB dokáže preveriť či funguje menič a aj ako sú na tom kondične jednotlivé prevodové stupne.
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

mňa len zaujal opis že pri dosiahnutí napr. 120 sa menič uzamkne... ja mám síce iné automaty ale podľa mňa sa menič uzamkne hneď po rozbehu a potom sa pri ďalsom lineárnom zrýchľovaní nezapája, nemá prečo... je pravda že každý má svoju RJ a "logiku" ale to len mimo problému... ak je nájazd s jednou prevodovkou bez opráv beztak klobúk dole výborný výsledok a ukážka pre kecalov podľa ktorých je automat nezmysel.
didoop
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 24.05.2012 19:12
Bydlisko: KE
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa didoop »

@hjudaj: urcite sa na zaciatok mozme zhodnut ze HDM prevodovky roku 2016+ sa nedaju porovnavat s prevodovkou z roku 1997. Jazdil som vela autami, napr, e61 pofl 2007 BMW 530d co ma uz 6 stupnovu ZF6HP26, bolo az citit ako jemne trhlo, presne pri 40kmh a zakmkol - najlepsie sa to vzdy zistuje pustenim plynu - tam po pusteni ihned zacal brzdit motorom ako manual (aj po meste). Tieto starsie automaty - napr ZF5HP19 - ma jasne aj v datasheet napisane - 20-120 - variabilny lock, 120+ 100% lock, a vazne to tak aj je, pri 120 sa zacal spravat ako ten 6HP26 - pustis plyn a hned zacali klesat.
Po meste ale je citit na 5HP automate, ze menic je zamknuty len pri dlhsiej jazde ustalene/ mierne zryhclovanie. Akonahle sa viac stlaci plyn, rozpaja menic a smyka, pokial clovek nezmeni tlak na plyn, otacky sa nemenia no rychlost sa zvyskuje, az dokial sa "nedorovnaju"otacky statora a pumpu (az tak detailne tomu nerozumiem) a zasa zamkne menic resp. teda premosti menic.
Co je podla mna ale este odost zaujimavejsie ze jazdil som s dmi motormi 30i v coupe a 25i v cabriu a ich naladenie bolo odost odlisne - ten v 30i drzal odost nizssie otacky a aj skor zamykal menic a taktiez to boloi viac citit ked zamykal. No od tych 120 sa spravali rovnako

V mercedese je tie 5 stupen automat (ale samozrjeme vyrobca mercedes), no je jasne citit ze je naladeny na odost viac na komfort. Zmenu rychlostnych stupnov nieje takmer vobec citit - , a tiez tie otacky tak pomaly klesaju pocas preradovana, ako keby clovek na manuale velmi pomaly pustal spojku a smykal ju. Taktiez, kedykolvek do 60kmh ked pustim plyn - padaju velmi pomaly a drzia sa na 1000ot a vlastne auto plachti po meste prakticky nebrzi motorom dokial ho ja k tomu nedonutim podradenim. Jazdna je to neskutocne komofortna co manual nikdy nebude mat ...
Upozornujem ze sa ale bavime o 3.2 atmo, kde prakticky otacky ani 1800 neprekrocia. V 40ke hadze 4ku a otacky padaju k 1100, vsetko robi absolutne plynulo a hladko. pri 60ke ma 5ku a cca 1200-1300 ot. ale trosku popravde od kupy skakali.

Takze preto som dospel k tomu, ze problem zacina az pri 100% zamknuti menica - nie pri tom "variabilnom 1 - 99%". Ale nemusi to byt samotny menic, moze to by predsa len solenoid zamykania menica. Na tychto automatoch rado odide conductor plate co donho sa vlastne tie solenoidy ukladaju.

Pocas tohto rozpisovania sa mi prave doslo ze najlepsie bude ist na star. Mam iny typ diag, co udajne by mal vediet komunikovat rovnakym protokolom, no po pripojeni do automatu, vie maximalne vycitat zakladne chybove hlasky - ziadne live hodnoty.

Kazdopadne zase som bol presvedceny 90% odpovedi na tomto fore - poriadna diagnostika. Dakujem zatial a dam vediet
2022 dacia jogger LPG
2021 kamiq 1.5dsg
2021 TM3LR
2020 e-up
keyness
Príspevky: 686
Dátum registrácie: 23.05.2011 15:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa keyness »

hjundai napísal:mňa len zaujal opis že pri dosiahnutí napr. 120 sa menič uzamkne... ja mám síce iné automaty ale podľa mňa sa menič uzamkne hneď po rozbehu a potom sa pri ďalsom lineárnom zrýchľovaní nezapája, nemá prečo... je pravda že každý má svoju RJ a "logiku" ale to len mimo problému... ak je nájazd s jednou prevodovkou bez opráv beztak klobúk dole výborný výsledok a ukážka pre kecalov podľa ktorých je automat nezmysel.
moj w211 e500 444 000 bez opravy prevodovky
oco13
Príspevky: 17824
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

hjundai napísal: ak je nájazd s jednou prevodovkou bez opráv beztak klobúk dole výborný výsledok a ukážka pre kecalov podľa ktorých je automat nezmysel.
Mám dole v dielni manual s nájazdom hodne cez milion (overitelné) bez toho aby na neho niekto šáhol tak mi láskavo najdi podobný automat. lol Vyrábam tieto vaše oblúbené nezmysly tak ma nekrm kalerábmi. :40bd: :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
didoop
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 24.05.2012 19:12
Bydlisko: KE
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa didoop »

No ale pre mercedes je manual prilis podradne riesnie. Radit rychlosti. Pche :3c90:
2022 dacia jogger LPG
2021 kamiq 1.5dsg
2021 TM3LR
2020 e-up
oco13
Príspevky: 17824
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Prepáč, ale pretože vyrábam to, čo si ty kúpil, tak moja mienka o tvojom rozume je dosť nízka. lol Hádam som to napísal dostatočne slušne. :d :D
Ešte malá oprava ak by si bol vlastníkom vozidla Mercedes Unimog tak potom klobúk dolu.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
lubomt
Príspevky: 1147
Dátum registrácie: 15.03.2007 21:48
Bydlisko: Martin
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubomt »

Treba origo diagnostiku STAR. Ak treba, mám. Podla symptomov je to menic. Zavadu pisat nemusi, pisst ju bude az od urciteho opotrebenia. Inak jazdit s poskodenym menicom znamena koledovat si o poskodenie prevodovky. Poskodeny menic casom zasvini celu prevodovku
didoop
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 24.05.2012 19:12
Bydlisko: KE
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa didoop »

Takze bol som na diag (sice nebola star ale bosch - no vedel sa dostat vsade co sa tyka rj prevodovky)
- chyby ziadne
- solenoidy funkcne ako nove
- takisto ziaden problem nerobi radicka
- ziadna chyba v motore

Po resetovani adaptacii, musim povedat ze sa to mierne zmiernilo, hlavne pri 60ke, a tiez pri plnej akceleracii, no par krat mi to uz spravilo. Tym padom budem mechanicky obzerat tu prevodovku.

Ak by este niekto mal zaujem, natocil som par videi:
linerana akceleracia v D(krasne radi ako vidno):


Linerarna akceleracia v 3ke (dobre pozrite co robi pri tych 4000ot. ako krasne sa zaseknu otacky, no rychlost ide hore. To ja rozumiem ako zamknutie menica):


Tempomat 63kmh (v 24 sekunde klesnu otacky - sice bola tam aj brutalna jama ale robi to aj ked po jamach nejdem):


Acceleration test 0-200, tu si treba vsimnut ako sa zaseknu otacky pri odradeni do 3ky + vsimajte ako krasne hadze z 1 do 2:
2022 dacia jogger LPG
2021 kamiq 1.5dsg
2021 TM3LR
2020 e-up
camry
Príspevky: 604
Dátum registrácie: 27.04.2007 20:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa camry »

Neviem...Podľa tých videí akosi nechápem o čo vlastne autorovi témy ide...tá prevodovka radí elegantne hladko, auto nie je v núdzovom režime...
Až bude mať autor témy vadný hydromenič, tak to určite pochopí a pocíti riadnym trhaním a preklzovaním a nakoniec sa auto nepohne a zbytok cesty do servisu dotiahne na odťahovke.
Ak sú tam len nejaké jemné nedostatky, tak nechápem prečo to nešlo na origo diagnostiku. Ona stojí cca 30 eur...to asi naškrabe každý na tomto fóre??
didoop
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 24.05.2012 19:12
Bydlisko: KE
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa didoop »

Bol som za panom z kavecian v KE, nic ine na dvore ako mercedes nestoji - servisuje ich. Nebol som unho prvy krat a nebudem ho menovat z dovodu GDPR.
Ako som jasne spominal, pozeral cez diagnostiku vsetky solenoidy samostnatne + samozrejme chyby. to je nedostatocna diagnostika ?

Videami som sa snazil vysvetlit comu ja chapem zamok menica a problem je ze mi trha s autom ked ten menic zamkne. A trha akoze dost vazne, nie ze nieco jemnulinke ale je to nieco ako ist cez rozbite kolajove priecestie. Ale kedze diagnostika nic nepise, bude sa musiet na prevodovku pozriet fyzicky.
Taktiez som chcel videami poukazat, ze auto radi spravne.

Podstatou fora je, ze sa tu komunikuje o probleme, bolo jasne poradene ist na poriadnu diagnostiku - comu ja rozumiem ze nielen precitat pamat zavad ale aj samotne testy prevodovky. Myslel som ze sa niekto s tym uz stretol, preto som tu vlastne aj v prom rade napisal. A vacsinou vzdy ked som problem doriesil, napisal som ze co bolo zle.
2022 dacia jogger LPG
2021 kamiq 1.5dsg
2021 TM3LR
2020 e-up
lubomt
Príspevky: 1147
Dátum registrácie: 15.03.2007 21:48
Bydlisko: Martin
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubomt »

Ved to je v poriadku, ale treba to opravit, nie jazdit, testovat, skusat, lebo sa poskodi aj samotna prevodovka. A o tom, ze chcete odstranit tento problem cim skorej tu nie je ani slovo. Takze odstavit a bud vymenit alebo renovovat menic. Samozrejme, potom dat aj novy filter a olej.

Návrat na "Mercedes-Benz fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných