Meranie rychlosti - historia

témy týkajuce sa všetkého a ničoho mimo diskusie o autách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

lubo1711
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 06.03.2010 10:56
Zdieľať na Facebook

Meranie rychlosti - historia

Príspevok od používateľa lubo1711 »

Dobry den, zaujimalo by ma, ako dlho uz policia meria rychlost aut ci uz vo svete, alebo kedy sa s tym zacalo v Ceskoslovensku.. na nete som nic konkretne o datumoch a pristrojoch nenasiel..

zamysleli ste sa nad tym aj vy, ze kedy asi vznikla tato myslienka a odkial pochadza a kedy ju zaviedli do pouzivania ceskoslovenski policajti?
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

cital som o tom myslim, v USA pocas ropnej krizy v 70tych rokoch zacali obmedzovat a kontrolovat rychlost, ako inak kvoli spotrebe lol
rad sa dozviem viac od znalcov :)
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

nad čím všetkým sa ľudia zamýšľajú.... prvé autá prvé nehody prvý mrtvi.... už na počiatku automobilizmu autá jazdili omnoho rýchlejšie ako by bezpečnosti zodpovedalo, už pred vojnou jazdili nad 100... čo treba dodať? zákony sa porušujú treba človeka regulovať bo sa správa jak neandrtálec.... na druhej strane by som rovnako reguloval spomaľovačov z ľavého pruhu ktorí zámerne brzdia iných...
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

asi odkedy zacalo jazdit po cestach viac aut.co som sa pytal starsich v 80 rokoch nemuseli auta ani na stk emisna co to je?na stk siel len ten kto chcel.vela aut viac znecistovania musi byt vacsia bezpecnost.kedysi neboli ani bezpecnostne pasy v aute potom najprv v predu potom to mali auta aj v zadu.zimne gumy denne svietenie kopec somarin vymyslaju.vypytoval som sa sefa 60 rocneho ako to bolo v ch.tam v 80 rokoch nemerali nic.mal doma porsche mohol si to brnkat 200 kedy len chcel.v 1989 si nabrali ludi z juhoslavie lutovali ich a potom to zacalo.v polovici 90 rokov zacali merat pobudovali stacionarne radary pokuty sli hore aj postihy za to.vravel az vymrie starsia generacia mlady co chodia do skol s tymi indianmi do 20 rokov krajinu roztlcu a padnu dole ako aj zvysok eu.preto neostava nic ine ako zavriet hranice co najskor.
mirostar
Príspevky: 1650
Dátum registrácie: 20.01.2009 12:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mirostar »

Ako som čítal pokuty za rýchlosť sa dávali už roku 1896.Rýchlosť v obci bola stanovená na 10 km/hod. a prekročil o 30% čiže 13-kou.Ešte zaujímavosť mimo obce sa nesmelo ísť ani tou 10-kou.
Rifter 1,2 v benzíne,110 koníkové.
makrela
Príspevky: 2963
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa makrela »

Ja sa pamätám že už niekedy v 70 -tych rokoch merali na Ružinovskej ,najradšej pri nemocnici ,tam kde je parkovisko pri nemocnici.
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Pokial viem, tak sa meralo az po 1990 roku. To boli pouzivane radary od ceskeho vyrobcu z Kunovic, a to konkretne RAMER 7F a RAMER-7CCD. Dnes sa uz nepouzivaju. Tento vyrobca radarovych (radiolokacnych) zariadeni bol v roku 1992 privatizovany avsak dodnes sa uspesne zaobera vyvojom a predajom tejto techniky.
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

V sedemdesiatych rokoch neviem neviem.Možno že áno, nejaká skúšobná prevádzka že mali v každom kraji jeden radar .... ale aj tak nezdá sa mi, vtedy leteli pokuty za odtrhnutú zásterku deravý výfuk alebo nálepku CASTROL na zadnom okne.
To skorej by som bral že až koncom osemdesiatych rokov minulého storočia.... Ja mám s nameraním prvú skúsenosť až vlastne po roku 2000. A v roku cca 98 ma raz cvakol stacionárny na Bajkalskej za výjazdom z podjazdu smerom na prístavný most. Pekne mi to napálil bleskom oproti mne natvrdo do xichtu okolo pol dvanástej v noci...A od vtedy márne čakám na fotku. :-\ :b:
VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

...Pokiaľ sa dobre pamätám,tak v roku 1979 som platil prvú pokutu za rýchlosť...V obci mi namerali 93km/h a po zjednávaní to bolo 20 Kčs...
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

mastik29 napísal:Pokial viem, tak sa meralo az po 1990 roku. ...
Tak to vieš zle ;-)
Určite sa meriavalo už v 70 rokoch. Takou tou sivou krabicou na 3oj nožke asi 50cm visokou. Policajt s tým ležal v burine ako záškodník :-)
misoV50
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 11.07.2011 21:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa misoV50 »

Otec spminal, ze sa meralo aj podstatne skor ako v 70tych rokoch. Vtedy vraj merali usekovo, so stopkami v ruke a vysielackou. Nieco podobne, ako idu znova zaviest dnes, ibaze plne automatizovane s rozoznavanim ECV.

Inak, ja som zazil este stastnu mladost, ked som zacinal jazdit, rychlost na dialnici cely den neobmedzena, rychlost v obci v nocnych hodinach bud neobmedzena, alebo rovnaka ako mimo obce, teraz sa uz prsne nepamatam, kazdopadne po pol noci sa dalo ist legalne v obci stovkou.
VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

...Rýchlosti boli-obec od 5.00 do 22.00 60km/h,mimo tohto času t.j.od 22.00 do 5.00 90km/h-keď bola v obci rýchlosť obmedzená napr.na 40km/h tak to platilo aj v noci...mimo obec 90km/h...dialnice 110km/h...
...Môj otec jazdil už v časoch,keď požitie alkoholu bolo pri nehode brané ako POĽAHČUJÚCA OKOLNOSŤ...!!! :2f93:
...Keby tomu bolo tak aj teraz-no koniec,nechcem si to ani domyslieť :3c90:
colinixXx
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 05.12.2009 00:42
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa colinixXx »

Pozrite si reklamný film na Tatru 603 z 1962: https://www.youtube.com/watch?v=uR6-ReQR45E
Najmä 2:55 min - meranie rýchlosti radarom / 11:40 poblahoželanie k výborným jazdným vlastnostiam Tatry 603 policajtami :40bd:
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

misoV50 napísal:Otec spminal, ze sa meralo aj podstatne skor ako v 70tych rokoch. Vtedy vraj merali usekovo, so stopkami v ruke a vysielackou. Nieco podobne, ako idu znova zaviest dnes, ibaze plne automatizovane s rozoznavanim ECV.

Inak, ja som zazil este stastnu mladost, ked som zacinal jazdit, rychlost na dialnici cely den neobmedzena, ..
U nás nikdy nebola neobmedzená ráchlosť. Prvá dialnica na SK bola od Malaciek do BA a od začiatku bola rýchlosť obmedzená na 110km/h. Potom ešte pár krátkych úsekov do Senca, okolo LM no v tom čase bola 110ka celkom magická a mnoho vtedajších áut na tých krátkych úsekoch mala čo robiť aby aspoň tú 110 dosiahla so smrťou v očiach :-) V tom čase neexistovali Žiguli čo boli prvé rýchle autá. Mimo stranických T603 a Volga21. Takže Ty si neobmedzenú rýchlosť na SK dilaniciach určite nezažil. To, že v tom čase to reálne niktonedokázal zmerať je druhá věc. Prvé radary boli tak ojedinelé, že v 70rokoch sme o tom skor počuli jako zažili a až začiatkom 80r. sa masovo rozšírili a bolo bežné, že "zelená" alebo "červená" putovala "zelenému" do vačku ;-)
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Červená bola 50ka,či myslel si rovno na 500vku.....

Návrat na "Shoutbox - o všetkom"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných