Medená pasta na šrúby kolies?

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

paluk3
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 26.04.2021 20:40
Zdieľať na Facebook

Medená pasta na šrúby kolies?

Príspevok od používateľa paluk3 »

Čaute, videl som, že sa to niekoľkokrát už riešilo, a však chcem sa opýtať na svoju situáciu. Čo hovoríte na použitie medenej pasty na šrúby kolies, zvlášť ak už na končekoch šrúbov bola jemna povrchová hrdza?

Ak odporúčate, čo hovoríte na túto: https://www.alza.sk/auto/xeramic-medena ... 158826.htm

Ak neodporúčate, aký je to dôvod? Máte nejakú osobnú skúsenosť?

Vďaka za rady a odporúčania :-)
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Ked davam kolesa na auto kvapnem z oleja na sroby a este sa mi nestalo ze by boli hrdzave.Ziadna vazelina.Ale ak by som ju mal zadarmo,preco nie :4012:
paluk3
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 26.04.2021 20:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa paluk3 »

Čiže ak ju mám, môžem ju použiť trosku na tie konce? Samozrejme s ohľadom na to, že dam pozor, aby nešla na brzdové kotúče a podobne.
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa achada »

Este v ziadnom servisnom manuale som nevidel odporucanie vyrobcu cimkolvek skrutky mazat. Ono sa potom aj dost zle odporuca utahovaci moment ked ho mazadalo uplne zmeni, ze?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24919
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Neodporúča ani meniť olej v automatoch.Tie skrutky sa samozrejme v praxi mažú a medená pasta pokojne ok,zamastenie kotúča nehrozí pretože závit na druhú stranu prejde z minimálnym povlakom.Ja radšej používm omočiť konček skrutky do resistinu ktorý je nariedený (systetické riedidlo) do tekutejšieho stavu.Tým sa zároveń ošetrujú všetky skrutky ktoré pretŕčajú na druhú stranu (nápravové,stabilizátory,guláky,tlmiče).Po 5 rokoch idú ako v prvý deň.
paluk3
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 26.04.2021 20:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa paluk3 »

Vďaka chalani za rady, no tie autorizované servisy ... sklamal som sa v nich no. Ale preto som chcel názory viac ľudí na to, keďže som počul rôzne názory. Ale tak sa nič nezmenilo, sú stále dve skupiny, ktoré odporúčajú a ktoré neodporúčajú.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24919
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ano,veci sa dajú robiť aj nesprávne.Každý musí sám získať presvedčenie že robí niečo správne alebo aj nie.A ak niečo robí 50 rokov z dobrým výsledkom môže povedať celkom oprávnene že niečo robil správne.Len dnes je taká doba,dala by sa volaj aj pochybovačná,lebo múdre a hlúpe sa dokonale prelína v spleti dennodenných prísunov informácií.Schopnosť ľudí selektovať nie je práve veľká,a robiť si vlastný názor bez preberania od iných často pofidérnych,hlúpych až stupidných je ešte menšia.Akoby už neplatilo...vždy pozri kto to hovorí.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

Velmi dobre urobis, ak tie sruby prebehnes aj ocelovou kefou.
paluk3
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 26.04.2021 20:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa paluk3 »

mhlavaty - máš pravdu, je to tak, preto som sa opýta verejne, tu môže niekto vyjadriť názor a niekto oponovať. Vďaka, cením si za názor :-)

martincichy - áno, to som počul, že ešte šrúby očistiť oceľovou kefou. Nemôžem poškodiť nejak tú šrubu? Myslím jej nejakú ochrannú vrstvu možno, čo tam dávajú, alebo niečo podobné.
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

achada napísal: Ono sa potom aj dost zle odporuca utahovaci moment ked ho mazadalo uplne zmeni, ze?
Aj to si sa docital v servisnom manuali?Moment je moment,ci tam je vazelina alebo nie.Nikto nepovedal ze jej tam ma byt kilo na kazdom srobe.
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Re: Medená pasta na šrúby kolies?

Príspevok od používateľa a566 »

paluk3 napísal:Čaute, videl som, že sa to niekoľkokrát už riešilo, a však chcem sa opýtať na svoju situáciu. Čo hovoríte na použitie medenej pasty na šrúby kolies, zvlášť ak už na končekoch šrúbov bola jemna povrchová hrdza?

Ak odporúčate, čo hovoríte na túto: https://www.alza.sk/auto/xeramic-medena ... 158826.htm

Ak neodporúčate, aký je to dôvod? Máte nejakú osobnú skúsenosť?

Vďaka za rady a odporúčania :-)
https://youtu.be/d7UDy7B0-m8
namazany o 30% mensi moment.... tiez sa chystam.

medena pasta je vysokoteplotna (antiseize-proti zadretiu), dava sa to aj na sviece; lambdy...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24919
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Moment sa nikdy netýka suchého ale namazaného.Veď potom by pri ozaj háklivých veciach bol moment úplne k ničomu
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa a566 »

prave toto je vysvetlene vo videu. lahko vs hrubo namazane.
lahko sa berie ako na novych sroboch, (napr bezny mastny povlak na novych sroboch).
hrubo je brane ked to maznes vazelinou alebo pastou.

ono to dava zmysel, lebo hrubo namazany sa lahsie toci a teda ho vies pri rovnakom momente viac pritiahnut.
(lebo nemusis prekonavat aj to trenie zavitov "sucheho" srobu...)

laicky povedane, navazelinovany srob pri rovnakom momente viac tlaci na disk...
Napísať odpoveď

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných