Mazda 6 - hladina oleja

Diskusia ohľadne vozidiel značky Mazda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

skiman
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 14.01.2014 20:12
Zdieľať na Facebook

Mazda 6 - hladina oleja

Príspevok od používateľa skiman »

Ahojte Mazďáci,

Kúpil som Mazdu 6 2.0 Diesel 105kW, BEZ DPF 2007 ročník, 275 000 km v pondelok idem do servisu, idú mi tam meniť komplet rozvody, tesnenie pod vekom ventilov, gufero pri rozvodoch, lebo sú tam priesaky oleja a tak isto rozobrať olejovú vaňu a vyčistiť sací kôš a vymeniť podložky pod vstrekovačmi.

Čo ma ale dosť trápi je to, že neviem odčítať mierku oleja, pretože ráno pri úplne studenom motore mi ukazuje viac oleja a pri zohriatom motore mi ukazuje akoby málo oleja (foto pri zohriatom motore dám). Olej po jazde som meral tak, že som auto odstavil, počkal 10 sekúnd a potom skontroloval mierku. Mierka má dve strany, na jednej ukazuje viac oleja a na druhej menej oleja, na tej jednej je bližšie k tomu X.

Keď som auto kupoval v sobotu, skontroloval som olej a zdalo sa mi, že ho je tam málo, bolo to pod L (kontrolka nesvietila), tak som dolial 1 liter, skontroloval a mierka bola pri F z druhej strany bol olej asi 4cm nad F. Hovorím si, že ok. S autom som po doliatí prešiel asi 200 km, nič mi nesvietilo. Veď nie je možné, aby mi auto žralo 1 liter oleja na 200 km, však to by muselo dymiť jak traktor.

No a dnes idem s autom z práce a ako som brzdil pri križovatke, motor akoby jemne začal triasť a hneď na to sa mi rozsvietila kontrolka oleja tak na 3 sekundy, potom zhasla a už sa viac nerozsvietila. Keď som po cca. 10 minútach došiel domov na parkovisko, počkal som asi 15 minút a skontroloval olej a toto mi ukázalo, meral som to asi 10x.
Auto štartuje v pohode žiadny dym, iba včera keď som štartoval studený motor, tak asi pol minúty po štarte išiel chvíľu modrý dym najviac 5 sekúnd. A potom už nič.

No a ráno, keď pozerám olej pri studenom motore, tak ryska uakzuje na jednej strane olej úplne pri X a na druhej strane 4cm nad F.


Mohlo sa stať, že som nalial viac oleja ako bolo treba? Môže to poškodiť motor? Ako zistím, či mi motor žere olej alebo nie?

Pridávam aj foto z merania pri zohriatom motore po 15 minútach od odstavenia auta na parkovisku.

https://ibb.co/9TWZwYX

https://ibb.co/dLdfWLK

Zajtra sem dám foto z merania pri úplne studenom motore.


dík za rady
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa achada »

Olej sa zásadne meria pri studenom motore, prepána! To uz sa dnes v autoskole udrzba neuci ci stacili klobasky? A navod je samozrejme nad sily precitat, ze? A ano, samozrejme, ze si mohol poskodit motor ked si ho tam ako debil nalial o liter viac ako ma byt. Mozno len par gufier povytlaca. Ale tak za hlupost sa plati a ty si zjavne hlupy dost.
skiman
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 14.01.2014 20:12
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa skiman »

A pozeral si vôbec tie obrázky?

Na predošlom auto som nemusel kontrolovať olej len pri studenom motore. Tam som mal stále rovnakú hladinu, či bol zohriaty alebo studený. Naozaj som to nevedel, nenajazdil som na tom našťastie veľa, dúfam, že sa nič vážne nestane, ak ho je tam naozaj veľa.
makrela
Príspevky: 2956
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa makrela »

skiman napísal: 18.11.2021 20:32 A pozeral si vôbec tie obrázky?
.
Ty si iný srandista
skiman
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 14.01.2014 20:12
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa skiman »

Tak som bol pozrieť olej po 5 hodinách od odparkovania, studený motor, opäť inak ukazuje, ale bude ho tam zrejme veľa, čo myslíte? Fotil som obe strany mierky.

https://www.pinf.sk/ihost/1637268337-722422414.jpg

https://www.pinf.sk/ihost/1637268337-689444991.jpg
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa achada »

skiman napísal: 18.11.2021 20:32Tam som mal stále rovnakú hladinu, či bol zohriaty alebo studený.
A budes nam vediet aj vysvetlit ako je mozne, aby bolo rovnako oleja na mierke aj ked je rozlezeny po celom motore aj ked je steceny dole vo vani? :41c2:
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa ivko1 »

Nikto si žiadne obrázky pozerať nemusí, lebo každý človek čo sa aspon trošku zaujíma pred kúpou auta vie že Mazda s dieslom pod kapotou je čierna mora.

Zasada číslo jedna pri kúpe akéhokolvek auta je, že hladám vady, nedostatky ktoré majitelia riešia aby som vedel čo ma po kúpe približne čaká.
Teraz čo s tým?
Ja som presne pred rokom musel jednomu pacientovi vysvetlovať prečo dieslové Mazdy 6 stoja menej ako "pažravé" benzínové verzie.
Síce on si Mazdu nekúpil, ale aj tak si kúpil diselovú Grand Vitaru 2007 v ktorej za rok zahučalo 4000€
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa achada »

Aspon ten blby manual keby si si precital! Nie, on doleje 4 cm nad MAX a hovori si, ze OK.

Obrázok


BTW, upozornujem na moznu spotrebu oleja na 1000 km. Takze to nebude len vysada VW Chráp. Chrúp. Grúp.
skiman
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 14.01.2014 20:12
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa skiman »

Čítal som to ten manuál, asi to bude v tom, že som veľa oleja dal, no dúfam, že to bude v tom.

Ale čítal, som že Mazdy 6 dieslové boli motory v pohode, inak motor ide dobre, spotreba 6 litrov.

Každý hovorí niečo iné... Ktoré auto je bezporuchové? Žiadne, jedine ak nové v záruke, aspoň na niečo máte záruku....
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa achada »

Napapieri. V reale sa jej nedovolas.
zsvatos
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 12.11.2019 19:06
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa zsvatos »

...no nesuhlasim s teoriou, ze olej sa zasadne meria na studenom motore. Ked je motor horuci, olej je riedky, a vsetok stecie do vane do par minut.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa ivko1 »

Inak by som si tipol že tá tvoja Mazda má DPF, len je vykuchané
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa achada »

No dobre, tak nie na studenom, ale odstatom. Ale urcite nie beziacom alebo cerstvo vypnutom. :3020:
skiman
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 14.01.2014 20:12
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa skiman »

Dpf je vykuchane jasne
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Problém s "nadbytkom" alebo "úbytkom oleja , problém odčítať mierku oleja

Príspevok od používateľa oco13 »

skiman napísal: 19.11.2021 11:13 Dpf je vykuchane jasne
1 - odstránenie DPF je dôvodom na odstúpenie od kúpnej zmluvy - pretože auto je defacto nespôsobilé na premávku
2 - ten DPF filter je ovela väčší technický aj administratívny problém ako olej.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Mazda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných