Mazda 6 - brzdy

Diskusia ohľadne vozidiel značky Mazda

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

rastik1988
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22.11.2009 17:20
Zdieľať na Facebook

Mazda 6 - brzdy

Príspevok od používateľa rastik1988 »

Zdravím vás :D

Viete mi dakto poradiť v čom môže byť problém ? Mazda 6, diesel 2009 rok výroby.

Aby auto začalo brzdiť musím viac stlačiť brzdový pedál ako je obvyklé, viem to porovnať lebo mám také iste ešte jedno. Nejde stlačiť viac ako do polovice ale čo ja viem pri stlačení na 20 percent auto ešte vôbec nebrzdí. A ak náhodou šliapnem na brzdu a potom ešte raz, už je úplne tvrdá a nebrzdí skoro vôbec, začne až po chvíli ako sa obnoví podtlak. Podľa mňa pumpou to nebude lebo ten podtlak sa minie preto lebo treba ten pedál viac stláčať...Skúsil som to odvdzušniť cez matky na brzdách a pri naštartovanom motore, našlapaní pedálu stále kvapalina vystrekne akoby so vzduchom....

Mám podozrenie na brzdové strmene predné, na tých piestikoch je samá hrdza..Mohlo by to mať takéto príznaky ak by boli nejaké zaseknuté ?

Alebo kde inde hľadať chybu ? Prípadne čo s tým skúsiť ?

Díky
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24978
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Katastrofa opis,ale skúsme

* musím viac stlačiť brzdový pedál ako je obvyklé

čo je viac ? zväčšuje sa sila alebo dráha ?!


*Nejde stlačiť viac ako do polovice

To je v poriadku,mohlo by aj menej.


* pri stlačení na 20 percent auto ešte vôbec nebrzdí

Ani potuchy nemôže mať vodič na kolko % tlačí ak to nie je technik STK

*A ak náhodou šliapnem na brzdu a potom ešte raz, už je úplne tvrdá a nebrzdí skoro vôbec, začne až po chvíli ako sa obnoví podtlak

Tak ano,pri prvom stlačení ešte podtlak pre posilovanie máš,pri druhom už nie,čo znamená že podtlak sa netvorí dostatočne rýchlo,a možno je aj nedostatočný tlakovo (slabý/malý podtlak)
Z toho dôvodu pedál "stvrdne" chýba pomoc podtlaku (posilovača)
Škoda že niet zmienky ako to brzdí na prvé tlačenie pedála

* kvapalina vystrekne akoby so vzduchom....

Preboha na odvzdušňovák sa dá kúsok priesvitnej hadičky a podrží dohora,takže po opatrnom otváraní vidíš či do hadičky vstupuje kvapalina číra alebo sú v nej bublinky

* na tých piestikoch je samá hrdza

Väčšina brzd aj tých čo perfekne fungujú sú zvonka takéto,rozhoduje aké sú vnútry,toto o stave dostatočne nevypovedá a teda sa z toho nedá vyvodzovať verdikt o stave


Kde je chyba ?
Nedostatok podtlaku ktorý posiluje.Či je dôvodom vacu čerpadlo,či prasklina v hadici,či ešte plus nie je problém aj v samotnom posilovači tj je možný súbeh dvoch chýb,to už treba preveriť,
skôr by som to videl iba na nedostatok vacua
rastik1988
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22.11.2009 17:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastik1988 »

Proste na funkcnom aute pedal brzdi hned zhora, na tomto zacne brzdit az co ja viem ze ho zatlacim cca 3 cm / vtedy zacne brzdny ucinok. Inak brzda ide dole lahko, nie je tvrda...ide tak, akoby bola v poriadku. Ak ju naslapem pri vypnutom motore a drzim a nastartujem, tak pekne pedal postupne klesne, presne tak ako na druhom aute.

Skusil som este odpojit jednu z dvoch privodnych trubiek do cerpadla abs a ako som ju zacpal prstom a druhy stlacil brzdu, tak vyslovene to vysplechlo na vsetky strany / brzdova kvapalina. Skusil som aj odpojit hadicu z vaku pumpy, nastartoval som a prilozil som k nej prst, az mi ho vtiahlo / zda sa mi, ze je to presne take iste ako na druhom aute. Hadica prasknuta nie je, spatny ventil je v poriadku. Z posilovaca vychadza este jedna hadica a ta vedie do takej nadobky, odpojil som to a vyfucalo odtial, bolo to dost hlasno pocut. Takze netesnost tam asi nebude.

Na prvykrat to brdi celkom ok, ak na nu dupnem tak sa normalne aj zapoji ABS/ko.

Ja mam taky pocit, ze ci nemoze byt nejaky zablokovany strmen, ze treba vacsiu silu aby to s nim pohlo, preto ta brzda chyta ucinok az po vacsom zaslapnuti pedalu a tym padom sa podla mna mina aj rychlo podtlak, preto to uz na druhykrat nebrzdi.


Som zufaly z toho....

ako identifikovat nejakymi testami co z toho je zleee < DIky
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

rastik1988, to si ty, co nalial tu vodu do sania motora???
rastik1988
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22.11.2009 17:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastik1988 »

ano, to som ja osobne...jaj chudak moj Opel >D
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

rastik1988 napísal: Som zufaly z toho....

ako identifikovat nejakymi testami co z toho je zleee < DIky
Naposledy ked som bol na stk tak tam visela velká ponuka - test tlmičov 10e, test brzd na stolici 10e, nastavenie svetiel regloskopom 5e..... Neviem čo ti bráni za 10ečiek zistiť realny stav ,a nie tvoje pocity. :40bd: :40bd: :40bd:
A z toho čo čítam nado mnou - ty osobne radšej nič netestuj - lebo bude chudák aj Mazda :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
rastik1988
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22.11.2009 17:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastik1988 »

Práveže na STK mi povedali, že má veľmi slabú účinnosť bŕzd. Bol som v servise a tí mi povedali, že môžu meniť jednu súčiastku za druhou...Posilovač bŕzd, brzdový válec, všetky hadice, kocku abs, strmene a tak ďaľej...No díky :D
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Na protokole z stk máš tú účinnosť a aj súmernosť presne definovanú a vypísanú a servis ktorý chce takto meniť rovno pošli do zadku a rýchlo z neho utekaj. :40bd: :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
rastik1988
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22.11.2009 17:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastik1988 »

No však to....Ten protokol už nemám lebo to bolo pred dvoma rokmi asi :D No len ma zaujíma či môžu byť tie predné brzdy tak stuhnuté alebo zasknuté, že pri stlačení brzdového pedálu reagujú až keď je nižšie a teda je tam väčší tlak :D Len toto na chcem odpoveď :D Díky :D
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Nie. V brzdach mas obrovske tlaky, uz sammotny tlak brzdovej kvapaliny ktora ten tlak znasobi tlakom na plochu piestu, nemyslim, ze je daka moznost, ze by tlak kvapaliny nedokazal pohnut tym piestikom.
Ale uz bolo spominane, ty mas zjavne problem s podtlakom. Bud ti inika niekde, alebo sa nedokaze vytvorit.
Skor by si mal hladat niekoho, kto ti ho dokaze zmerat.
Neviem, mozno by som napisal, ako skusit ten podtlak, ale uprimne… Radsej nie, najdi si schopny servis. Ono to ziadna sranda neni, vekom byvaju tie plasty skrehnute atd…
rastik1988
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22.11.2009 17:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastik1988 »

Ďakujem za radu. Ale ešte mám dve veci....Ono to samozrejme brzdiť začne...Ale asi dva tri centimetre brzdový pedál ide akoby naprázdno, alebo len veľmi nepatrný účinok. Ale ide ľahko. Odpojil som aj hadicu z vaku pumpy, naštartoval a priložil tam prst a až mi ho vcuclo, že som sa až prelakol....

A druhá vec - no povedz mi prosím, že ako to spravím a odmerám...Prosím...ďakujem :D
rastik1988
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22.11.2009 17:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastik1988 »

Myslím, že ak by to malo nedostatok podtlaku, tak ten pedál by nešiel ľahko stlačiť ale bol by tvrdší...On ide ľahko, len nič z toho :D...Prípadne nemôžu byť v brzdovom valci prerazené nejaké tesnenia, že to nevytvorí dostatočný tlak? Má to najazdené už 320 tisíc km :D
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Zacalo ti to brzdit zle naraz, alebo kedy, ako?
To ze vakuova pumpa robi dobry podtlak, neznamena, ze ten podtlak sa dostane az k membrane na posilovaci. Velkost a mnozstvo.
Hlavny brzdovy valec moze byt tak isto vadny.
Na meranie by si potreboval podtlakovu pumpu, s merakom. Bud najst netesnost unik, alebo hladat chybu v hl. brzdovom valci, ale za predpokladu, ze brzdova kvapalina je vymenena a brzdy riadne odvzdusnene, aj s ABS kockou.
Pamatam na pripad, ked niekto mal problem s brzdami na jednom kolese a bolo to koli uz starej hadicke pri strmeni, ktora sa vnutri zablokovala, no tvoj pripad to asi nebude.
Skoda, ze nevies kde, ktore kolesa ti nebrzdia. Ale to sa da zmerat na valcoch za drobne…
Este predpokladam, ze platnicky, kotuce mas OK…
Vela veci okolo tych brzd je a zial, neda sa to cez forum, kde niekto vyjadri svoje pocity o stave funkcnosti, ci nefunkcnosti. A zvlast, ked brzdy su zaklad…
rastik1988
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22.11.2009 17:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastik1988 »

Ono brzdia všetky kolesá, len ten pedál je potreba oveľa nižšie stlačiť aby vôbec brzdiť začali. A ak pribrzdím a pustím pedál a stlačím ho znova, tak už to je tvrdé a nebrzdí vôbec, až po chvíľke ako sa dotvorí podtlak. Ale aj potom je pedál mäkký a brdí až po stlačení oveľa nižšie než je normál. Ešte ma napadlo, že skúsim ísť po hadičke až k turbu či tam nie je nejaký problém . . . Samostatne posilovač sa dá nejako odskúšať ? Lebo našiel som taký test, že našlapať pri vypnutom a po naštartovaní ak klesne, tak posilovač je oukej...a to mi robí presne takisto ako aj na druhom aute. No tak neviem....Je to šialené :D Ak by ten bol dobrý, tak potom snáď už len brzdový valec, že nedáva taký tlak alebo čo ja viem :D
rastik1988
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 22.11.2009 17:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rastik1988 »

A nezačalo to naraz, trvá to už hádam aj tri roky, ale nevšímal som si to, lebo som bol zvyknutý, ale teraz ako mám už druhé auto tak to je brutál rozdiel :D Cítim to...hneď brzdí pri jemnom stlačení :D

Návrat na "Mazda fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných