Manuálna prevodovka - interval výmeny oleja

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Manuálna prevodovka - interval výmeny oleja

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

Ahojte-chcem sa spýtať po koľkých km,alebo rokoch sa doporučuje výmena oleja v manuálnej prevodovke ?
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

cca 150 tis. km
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

aky mas voz? rok vyroby, typ vozu, motor, atd.

Ja osobne ale vymenim olej v prevodovke v kazdom aute co kupim - kupujem si ojazdene vozy a nie nove. Doteraz sa mi to vzdy oplatilo, jazdim cez 20 rokov, auta vlastnim takmer 20 rokov.

Ten olej totiz stoji prd makovy a robota s tym spojena je tiez prd makovy. Teraz mam dve auta ktore doplacaju na nevymenu oleja v skrini : sharan 1.9tdi 6kvalt (problem s dvojkami a sestkami, typicka chyba tychto vozov) a voyager 2.5d 5kvalt (opat problem s dvojkou a synchronmi. Tu sa primarne jedna o slabe synchrony a nie o olej ale to je jedno).
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

...ROVER 75...2.0CDTI,96kW,r.v:2003,140.000km od prvého majiteľa-servisná kniha...
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

liter origo oleja stoji okolo 10 €, potrebujes max 3 litre. Vymena je otazka max 30 min.

vymeni to kazdy dement (pozor - nevstahuje sa na megadementov v znackovych servisoch)

takze to nieries, vymen a mas na 150tkm pokoj. A oplati sa to!
tribit
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 05.07.2011 23:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tribit »

ja by som sa este chcel spytak aky olej ide do prevodovky do octavie 1 rv 99 1.6 55kw benzin.a ci ho treba menit nakolko cicmanec napisal 150 tisic...auto ma 91 tisic origo....ale nakolko olej starne ja vekom a auto uz ma 12 rokov....ci pockat na 150 ci to uz radsej dat vymenit.dik
benky71
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06.01.2008 08:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa benky71 »

Tiež som si vymenil olej v manuálnej prevodovke,nemal síce vypuštací šrób,ale dal som dole kryt diferáku.Vytiekol odtial taký sivý bordel zo želez.pilinami,už sa to vôbec nepodobalo na olej.Po 175 000 Km.Napustil som nový cez otvor na spínač spiatočky.Po kontrolný šrób.Ide mi tam 1,8 l.
Po odporúčaniach s fóra som tam nalial olej,ktorý sa dáva aj do automatov-ATF Dextron III červený.Teraz ide prevodovka v pohode,nič nevyskakuje,nie je hlučná.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> aky olej ide do prevodovky do octavie 1 rv 99 1.6 55kw benzin.a ci ho treba menit


ide tam olej co ma normu vw 501.50, napriklad British Petroleum Energear SGX viskozita 75w-90, alebo Castrol TAF-X.

Castrol nedoporucujem, ako vzdy, pretoze vela ludi po vymene dopadlo horsie ako pred nou. Na British Petroleum som nepocul ani jednu jedinu taku referenciu.

Aj ked ma tvoje auto len 91k km, aj tak odporucam vymenit. Predovsetkym z dovodu veku. Olej sa totiz opotrebovava aj chemickym zvetranim, "oxiduje", dostava sa do neho vlhkost zo vzduchu a podobne. Ked ho vypustis, predpokladam ze bude uplne číry a čistý, to ale v ziadnom pripade neznamena ze by si vymenou spravil chybu.

Cenovka aj s robotou : okolo 40eur. Dva litre az dva a pol litra oleja po 10eur, priblizne 10eur za robotu podla toho v ktorom kraji zijes.

Ked tu vymenu nespravis, nic sa nedeje. Mas malo kilometrov a pokial budes "tak intenzivne" jazdit aj nadalej, auto si to nevsimne. Je totiz rozdiel nevymenit olej po 90k km (ano, pozor na faktor starnutia) ako nevymenit olej po 280k km... obrovsky rozdiel.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
dzaba4
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 04.12.2008 11:07
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dzaba4 »

mp3turbo napísal: Castrol nedoporucujem, ako vzdy, pretoze vela ludi po vymene dopadlo horsie ako pred nou. Na British Petroleum som nepocul ani jednu jedinu taku referenciu.
Len pre info:
http://www.bp.com/sectiongenericarticle ... Id=7037997

Tieto fóbie z ne-dozivotnej naplne prevodovkoveho oleja su naozaj neopodstatnene. Neviem o ziadnej MANUALNEJ prevodovke ktora zlyhala kvoli staremu oleju. Skor kvoli nevhodnemu oleju a nedostatku oleja. Tam to nefunguje ako v motore :)
Prevodovy olej v predlohovej prevodovke je namahany hlavne strihom a voci tomu je aj "trosicku" odolnejsi.
Moja rada je pokial ho je dost a vsetko funguje tak sa do toho nesrat.

No ale aspon si servisaci zarobia....

Na margo toho spinaveho oleja a pilin, dotycny sa bude asi divit ale toto prevodovke naozaj nevadi. Pochybujem ze po takej vymene nie je hlucna (pokial tam nie olej s vacsou viskozitou).
benky71
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06.01.2008 08:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa benky71 »

Ak je tam olej 10 a viac rokov tak určite nemá tie vlastnosti ktoré by mal mať.
Aj oleje majú určitú dobu respirácie možno tak 5 rokov a to sú na sklade.Ak je v aute prev.olej 10 a viac rokov,tak aké má vlastnosti?
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

benky71 napísal:Aj oleje majú určitú dobu respirácie
No, ak má v obale dierky tak možno aj respiruje...
sosko
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 18.02.2008 18:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sosko »

Tak vopcham sa sem :-\ Po precitani prispevkov z fora som sa tiez rozhodol pre vymenu oleja v prevodovke (O2 77KW tento tyzden mi zasvietila "magicka" 200 tisicovka). Dnes som behal po 5 autodieloch, nikde nemali original olej (v jednom dokonca panko ani nevedel co od neho chcem-nevedel co je to original nahradny diel). Tak nakoniec ze idem do dvoch skodoviek, nikde ho samozrejme nemali skladom.
Ale co som chcel ..mozno blba otazka, ale predsa. na forach som sa docital ze pre mna je vhodny olej G 052 512 A2. V autorizaku podla VIN mi ale ponukal olej G 070 726 A2. Ked som sa ho opytal na ten prvy, tak si vsimol ze aha ano aj ten tu je..tak sa pytam, tak ktory teda mam kupit, aby som nieco nepototo (na skoda fore cz mali chlapci problemy za studena a s radenim dvojky) a ci nevie, aky je medzi nimi teda rozdiel...mykanie plecami, este raz mykanie plecami...nakoniec mi zahlasi, ze nech sa opytam mechanika on by mal vediet co tam ma ist...je tu niekto znaly veci a povie mi ci je jedno ktory z tych dvoch tam mam dat? aky je medzi nimi rozdiel? ten druhy je nejaky novsi typ? nahrady davat nechcem, nakolko aj nato som cital uz dost veci (hucacie prevodovky atd).. velka vdaka..
inak stoja v autorizaku ten prvy kol 8,5E a druhy 9,5E keby niekto chcel tiez menit. a maju ich aj na vwdiely.sk, odtial asi dnes objednam , kaslem na cele autorizaky , ani prd tam nevedia :zga27:
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

Keby pánko pozrel do Etky tak by vedel, že G 070 726 A2 ide do prevodovky typu 0A4 s kódmi GQQ resp. JCR kombinovanými s motormi 1,9 TDI PD 77 kW.
Olej G 052 512 A2 ide do prevodovky typu 0AF s kódmi FVH, JHT, GYT, JHW, FXQ a JHV kombinovanými s motormi 1,6 75 kW, 1,6 FSI 85 kW a 1,4 55 kW.

Oba sú to inak syntetické oleje špecifikácie SAE 75W a keby sa pozrel na ich obal zistil by, že možno spĺňajú rovnakú VW normu 50x.xx resp TL xxx...
sosko
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 18.02.2008 18:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sosko »

Vdaka cico tak obejdnam ten G070.... :300f:
kua inak chlapi taku osvetu tu robite, v zivote by ma netrklo vymienat nieco taketo..aj Vif uz rok lievam, nato by som sa tiez vybodol najskor..to len tak pomimo :4012:
benky71
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06.01.2008 08:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa benky71 »

cicmanec napísal:
benky71 napísal:Aj oleje majú určitú dobu respirácie
No, ak má v obale dierky tak možno aj respiruje...
Samozrejme som myslel doba expirácie.Dík za upozornenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 38 neregistrovaných